PDA

Zobacz pełną wersję : D50 + pomiar swiatla + lampa blyskowa



Piotr_T
19-03-2006, 13:10
Witam,
Jestem swiezym posiadaczem D50 i w zwiazku z tym mam jedno (poki co) nurtujace mnie pytanie. Chodzi o tryb manualny. Dopoki robimy zdjecia bez lampy wszystko jest jasne, mamy wskaznik o ile za jasno/ciemno i krecimy ustawieniami, az go "wyzerujemy". A teraz podnosimy lampe bo jestesmy w domku i ... no wlasnie, czy elektronika powinna wziac pod uwage, ze zalaczylismy lampe, czy ja czegos nie wlaczylem, czy mam sobie to po prostu obliczyc "na czuja" jaka mam przeslone/czas migawki/ISO dac zeby mi ladne zdjecie wyszlo ? Zauwazylem, ze w trybie "P" (w A,S pewnie tez, nie wspominajac o "full auto") elektronika "wie" ze lampa jest w gorze i dostosowuje do tego przeslone i migawke. Jak zatem "poinformowac" elektronike pomiaru swiatla o tym, ze lampa jest w gorze, a co za tym idzie, zeby ta informacja skorygowala mi pomiar swiatla ?

martinus
21-03-2006, 14:58
Cześć!

Odpowiem pytaniem na pytanie: skoro włączasz manual to czemu liczysz na automatykę lampy? W menu przełącz "16 Flash Mode" na M i wybierz sobie moc lampy, przysłonę i czas w/g uznania (ISO najlepiej 200 lub 400) zerkając na światłomierz i strzel fotkę testową. Max. 3 próby i będziesz miał efekt o jaki Ci chodzi. Ja stosuję tą metodę w różnych baaaardzo dziwnych zdjęciach. Normalnie lepiej jest wybrać P z korekcją EV i FV. Jeśli chodzi Ci tylko o naświetlenie tła w kiepskich warunkach i dopalenie pierwszego planu lampką to proponuję samo P + lampa SLOW (ew. SLOW REAR).

Piotr_T
21-03-2006, 20:02
Ale ja nie tyle chce automatyki lampy co chce zeby swiatlomierz uwzglednil nastawy lampy (jezeli jest na manual lub auto) na wskazniku ekspozycji. Bo tak to jest takie strzelanie na czuja. Czy ustawie dajmy na to czas 1/30 lub 1/250 zawsze pokazuje niedoswietlone.

grzechoo
21-03-2006, 20:15
w trybie M pomiar światła nie bierze pod uwagę błysku lampy, światło mierzy tak jak by jej nie było, w momęcie błysku pomiar światła ustawia moc błysku aby poprawnie doświetlić kadr
mozesz ustawić 1/60 i 1/250 w obu przypadkach, jeżeli obiekt będzie dostatecznie blisko, będzie doświetlony poprawnie......
żeby mieć pełny wpływ na lampe nalezy wyłaczyć auto pomiar i ustawić go na manual... wtedy będziesz decydował o mocy błysku.....

martinus
21-03-2006, 20:43
Piotr_T, nie bój się zdjęć testowych! Przecież to jest jedna z zalet cyfrówki, że zdjęcia są "za darmo" :-)

Światłomierz w aparacie nie ma NAJMNIEJSZEGO pojęcia o tym, jak użycie lampy wpłynie na naswietlenie, dopóki sobie nie błyśnie. To, jak obiekty zostaną oświetlone zależy od ich odległości od aparatu, ustawionej przysłony i mocy błysku (czas jest nieistotny). 2 ostatnie parametry są znane przed wyzwoleniem błysku, ale ten pierwszy nie, więc automat oblicza potrzebną moc lampy korzystając z przedbłysków pomiarowych (tryb TTL).
O błysku można by gadać i gadać - napisz, jaki efekt chcesz uzyskać a ja lub ktoś inny z forum napewno Ci pomoże. I zdecyduj się: jedziesz na automacie, czy bawisz się w manual?

Piotr_T
22-03-2006, 11:31
w trybie M pomiar światła nie bierze pod uwagę błysku lampy, światło mierzy tak jak by jej nie było, w momęcie błysku pomiar światła ustawia moc błysku aby poprawnie doświetlić kadr
mozesz ustawić 1/60 i 1/250 w obu przypadkach, jeżeli obiekt będzie dostatecznie blisko, będzie doświetlony poprawnie......
żeby mieć pełny wpływ na lampe nalezy wyłaczyć auto pomiar i ustawić go na manual... wtedy będziesz decydował o mocy błysku.....
acha, czyli po prostu w tym trybie kontrola polega na tym, ze elektronika jakostam sobie szacuje na podstawie pomiaru swiatla i dobiera blysk, a ja sie dowiem o tym czy jest dobrze po fakcie ;) dzieki za odpowiedz :)

[ Dodano: Sro 22 Mar, 2006 ]

Piotr_T, nie bój się zdjęć testowych! Przecież to jest jedna z zalet cyfrówki, że zdjęcia są "za darmo" :-)

Światłomierz w aparacie nie ma NAJMNIEJSZEGO pojęcia o tym, jak użycie lampy wpłynie na naswietlenie, dopóki sobie nie błyśnie. To, jak obiekty zostaną oświetlone zależy od ich odległości od aparatu, ustawionej przysłony i mocy błysku (czas jest nieistotny). 2 ostatnie parametry są znane przed wyzwoleniem błysku, ale ten pierwszy nie, więc automat oblicza potrzebną moc lampy korzystając z przedbłysków pomiarowych (tryb TTL).
O błysku można by gadać i gadać - napisz, jaki efekt chcesz uzyskać a ja lub ktoś inny z forum napewno Ci pomoże. I zdecyduj się: jedziesz na automacie, czy bawisz się w manual?
Ja sie testowych zdjec nie boje :) Wlasnie caly czas robie testowe ;) Chodzilo mi o pelne zrozumienie zasady dzialania trybu M+lampa, w instrukcji jest to dla mnie dosyc malo konkretnie napisane. A co do tych przedblyskow to czy ja powinienem je "zauwazyc" czy to jest dosyc subtelne blyskanie ? Co do checi uzyskania rozmaitych efektow to poki co raczej skupiam sie na poznaniu sprzetu (mam go od tygodnia). Lubie tryb manualny bo lubie miec kontrole nad tym co pstrykam, poprzedni aparat jakim robilem zdjecia to Zenit 12XP i "gluptas" mojej zony, a D50 to moja pierwsza cyfrowka. Jestem z niego poki co bardzo zadowolony :)

grzechoo
22-03-2006, 11:57
Piotr_T, dla mnie to też jest dziwne... ale odkąd robie tak to jeszcze mnie automatyka nie zawiodła... jasne, jeżeli ustawie na 1/250sek i chce doświetlić obiekt o kilka metrów ode mnie to nie doświetli- za słaba lampa... ale wystarczy wtedy wydłuzyć czas migawki i wszystko jest ok....