PDA

Zobacz pełną wersję : D40 a obiektyw 50 mm



szalom
16-03-2008, 12:27
Nikkor 1.8/50 czy sigma 30/1.4 hsm?
nigdy nie musiałam manualnie ustawiac wiec nie wiem, czy to tylko pozornie wada, ktora rozwija :}, czy jednak lepiej nie ryzykowac nikkora, ktory do mojego d40 nie pasuje i wziac sigme.

szalom
16-03-2008, 13:13
nie chcę spamować, ale naprawdę potrzebuję rady.
slyszalam ze sigma sie psuje czesto...?

deejay3x
16-03-2008, 13:15
No właśnie jak to jest ? ktoś może odpowiedzieć bo sam jestem ciekaw. Da się wyostrzyć manualnie fotke tak jak robi to automat czy nie ? a może da sie zrobić to lepiej ?

kowalski
16-03-2008, 13:27
Mam D80 i nie jestem w stanie wyostrzyć manualnie tak dobrze jak robi to aparat, bo po prostu w wizjerze za mało widać. W D40 wizjer jest jeszcze mniejszy. Gdyby to był np. szeroki kąt z dużą głębią ostrości to można by zaryzykować, ale przy tak jasnych szkłach mała pomyłka powoduje totalne mydło na zdjęciu.

Poza tym, moim skromnym zdaniem, Nikkor 50 f/1.8 jest popularny na DX tylko dlatego że jest tani, Sigma jest 3x droższa ale ma 10x bardziej użyteczną ogniskową. Mam i polecam. Nie wygląda jakby się miała popsuć i nie słyszałem, żeby to się komuś przydarzyło.

szalom
16-03-2008, 13:27
Mi bardziej chodziło o to, że z tego co wiem, to ogólnie nikkor 50 nz AF nie pasuje do d40 i można kręcić tylko manualnie. z tego powodu zastanawiam sie, czy lepiej kupic wlasnie nikkora czy wyzej wymieniona sigme.


edit: dziekuje, kowalski x). widziałam jakieś stare recenzje gdzieś w internecie, wolałam się upewnić...

kh29228
16-03-2008, 14:53
kup sigmę... z D40 nie ma szans na dobre manualne wyostrzenie jakimkolwiek obiektywem.

szalom
16-03-2008, 14:56
Co z odradzaczami Sigm jako Sigm w ogóle? Miszkam w Trójmieście, więc jest mozliwość przebieżki do pro centrum, ew. sprawdzenia szkła, nie będę kupować przez internet. Jestem jeszcze laikiem, więc jak laik spytam, co nalezy zrobić przed Sigmy kupnem, aby się nie rozczarować.

kh29228
16-03-2008, 15:01
Co z odradzaczami Sigm jako Sigm w ogóle? Miszkam w Trójmieście, więc jest mozliwość przebieżki do pro centrum, ew. sprawdzenia szkła, nie będę kupować przez internet. Jestem jeszcze laikiem, więc jak laik spytam, co nalezy zrobić przed Sigmy kupnem, aby się nie rozczarować.

Sigmy miewają problemy z BF/FF tzn. czasami ustawiają ostrość nieco przed lub nieco za punktem na który ostrzymy. W takim wypadku masz dwie opcje: albo oddać do regulacji (podobno Sigma oferuje regulacje za darmo: http://www.sigma-foto.pl/index.php?q=node/142), albo wymienić egzemplarz na inny, aż znajdziesz szkiełko wolne of BF/FF. Oczywiście jest szansa trafienia na dobry egzemplarz już za pierwszym razem.

kaktus
16-03-2008, 15:15
nigdy nie musiałam manualnie ustawiac wiec nie wiem, czy to tylko pozornie wada, ktora rozwija :}
Bedzie to Twoj pierwszy obiektyw? Jesli nie, to polecam podpiac jakikolwiek do body, przelaczyc na MF i porobic zdjecia, zeby sie samemu przekonac. Najlepiej oczywiscie, zeby mial odpowiednia ogniskowa - wiekszosc standardowych zoomow powinna miec 30/50 mm.

szalom
16-03-2008, 16:10
Bedzie to Twoj pierwszy obiektyw? Jesli nie, to polecam podpiac jakikolwiek do body, przelaczyc na MF i porobic zdjecia, zeby sie samemu przekonac. Najlepiej oczywiscie, zeby mial odpowiednia ogniskowa - wiekszosc standardowych zoomow powinna miec 30/50 mm.

nie nie w tym sensie, chodzilo mi o pewien przymus, na jaki bym sie skazywala kupujac nikkora 50 mm do nikona d40. oczywiscie pracuje manualnie, ale chodzilo mi o hmm... swobodę wyboru ;)

Zbigniew
16-03-2008, 16:19
nie chcę spamować, ale naprawdę potrzebuję rady.
slyszalam ze sigma sie psuje czesto...?

Czytałaś mój test Sigmy 30 na forum ? Generalnie polecam ten obiektyw, bo jest on na codzień bardziej przydatny niż ogniskowa 50mm (pomijam już kwestie ceny i manualnego ostrzenia w N50/1.8). Jakbyś chciała więcej sampli z 30-tki, to pisz.

pioter m
16-03-2008, 16:36
nie nie w tym sensie, chodzilo mi o pewien przymus, na jaki bym sie skazywala kupujac nikkora 50 mm do nikona d40. oczywiscie pracuje manualnie, ale chodzilo mi o hmm... swobodę wyboru ;)
Kupujac aparat o matrycy DX juz skazujesz sie na pewien przymus, poniewaz standardowy obiektyw 50mm przestaje byc standardowy. Malo tego, jego uzytecznosc staje sie niewielka. Ludzie go kupuja i chwala, bo jest ostry i baaaardzo tani. Sigma 30/1.4 jest bez porownania lepszym wyborem. Ewentualnie nikkor 35/2. Jednak one sa drozsze.

szalom
16-03-2008, 17:04
Czytałaś mój test Sigmy 30 na forum ? Generalnie polecam ten obiektyw, bo jest on na codzień bardziej przydatny niż ogniskowa 50mm (pomijam już kwestie ceny i manualnego ostrzenia w N50/1.8). Jakbyś chciała więcej sampli z 30-tki, to pisz.
Dziękuję za propozycję, ale nie chcę cię kłopotać ;). Znalazłam na forum, to chyba wystarczy jeśli chodzi o sample. Test czytałam. Właściwie to muszę przyznać, że jestem pod coraz większym wrażeniem tego obiektywu.
Jestem niziutkim, głupiutkim, malutkim strykaczem a każda wasza opinia mnie czegoś uczy, za co, choć trochę dziecinnie, dziękuję.