PDA

Zobacz pełną wersję : D70 - zdjęcia w klubie - czy ma ktoś jakieś doświadczenia?



jazzndre
22-11-2004, 18:04
Witam!
Chciałbym porobić trochę "imprezowych" zdjęć w klubie. Jeśli chodzi o szkło - użyję na pewno 50 mm 1.8. Czy ma ktoś może doświadczenie w fotografowaniu przy tak trudnych warunkach? Chciałbym użyć czasów powyżej 1/60 s. (bez lampy) - czy to w ogóle możliwe przy tak kiepskim oświetleniu? Z góry dzięki za wszelkie info.

Tr0n
22-11-2004, 18:22
np Sailor ostatnio robił właśnie 50/1,8

Link został usunięty ze względu na jego niekompatybilość z nową wersją forum.

deadcop
23-11-2004, 02:09
No robil . Ale na cuda bym nie liczyl. Ja robilem w 85mm 1.8 owszem ulatwia to sprawe ale rezultatami bym sie nie chwalil. Generalnie tylko RAW, ISO podbite w okolice maxa, Manual focus.Punktowy pomiar. Lampa na pewno pomaga, ale nie wszedzie pozwalaja.

sailor
23-11-2004, 04:24
No robil . Ale na cuda bym nie liczyl.

echh nie ma to jak docenienie kogos :lol: a mnie sie te fotki podobaja ;)
co do czasow. mi sie nie udalo powyzej 1/50. lampy nie uzywalem ze wzgledu na to ze psuje klimat, poza tym nie chcialem zeby np basista pomylil struny i zaczal oslepiony szarpac np za wiszaca za nim kotare :) iso w zaleznosci od tego ile swiatla bedziesz mial. ja robilem z reguly w okolicach 1000. owszem beda szumy. ale na kliszy tez bedziesz mial ziarno przy wysokich iso. coz taka juz uroda trudnych warunkow oswietleniowych. a odbitka a4 wychodzi i to ladnie. wiekszej nieprobowalem ale mam ochote :) co do reszty ustawien. zdecydowanie nefy - mozesz potem kombinowac do woli z balansem bieli (a jak znasz NC/Szopa lepiej niz ja - czyli na poziomie wyzszym niz mlodszy lajkonik- to wyciagac duzo szczegolow z cienia), ja rezygnowalem z jakiejkolwiek automatyki poza AF-C (choc momentami jak mi af glupial to tez go wylaczalem i ostrosc ustawialem recznie). naswietlenie regulowalem recznie, uwzgledniajac pomiar CW jak byl czas, kombinacjami przyslona/czas. rowniez najlepiej w manualu. - z reguly czas ponizej 1/50 przyslona ponizej 2,2 - ale tam naprawde bylo ciemno :(
udanych strzalow zycze :)

Niedzwiedz
23-11-2004, 09:17
eee no co wy ;) 20mm f1,8 lub 35 f2 i iso 800 + pomiar CW swiat i ludzie powinno starczyc

(uwaga pomiar punktowy to dziala od 2EV CW od 0EV wiec uwaga z punktowym :)

oczywiscie jak bedzie slabo to iso na 1600 i ew -1 EV w Nef i tez bedzie ok ale w CZ/B

jazzndre
27-11-2004, 00:42
Dziękuję wszystkim za cenne uwagi - jutro zdjęcia. Jeśli będzie czym się pochwalić - nie omieszkam :wink:

adik
29-11-2004, 00:05
Huh juz pewnie za pozno.Pragne tylko dodac iz od storny technicznej to uwagi sa mile wskazane.Z wlasnego doswiadczenia wiem ze wszedzie jest inaczej jednak.W jednym robie cuda.W innym mam problemy.W trzecim niewiem co robie nietak.Dostaje czasem szalu.Wszystko zalezy od klubu profilu itd.Zadymiony czy nie...WBrew pozorom dosc ciekawy wplyw to ma.Pozatym uwazaj na wszelkich pytajacych przeszkadzajacych i niezyczacych sobie.Juz sie nasluchalem troche.Z lampa moze calkiem ciekawie cos wyjsc.Osobiscie w pierwszy klubie ktorym zaczalem robic zdjecia i doszedl moment gdzie musialem robic fotki laskom wyszlo mi pieknie z lampa...Doslownie miodzik.Z kolei w innym juz tego niemoge uzyskac...NIewiem.Moze sufit krzywy maja:(Od strony technicznej....czasy od 1/10 do 1/50.Zalezy co chcesz uzyskac...U mnie raz zlecili takie chaotyczne fotki ze wzgledu an system swiatel...Az cudownie bylo z czasami bliskimi 1s walic...I wesolo.Czulosc...Ja uzywam 400.Wrazie co moge przedstawic fotki z 3 roznych klubow:)

NO i tak jak napisalem w srodku.Uwazaj na mentalnosc ludzi.Spotkalem sie juz ze stwierdzeniami:

-"moj maz tego niezobaczy?"
-"a skad Pan jest?Pan tak moze?"
-"yylko mi ku... nierob foty"
-"czesc mam na imie Karolina..." :D

w drugim klubie weselej ...

-"zrobisz na zdjecie, pozniej najwyzej jakos sie skontaktujemy i podrzucisz"
-"pan niemoze tak, prawa autorskie..." :shock:

To byl akurat klub studenckim.Calkowita swoboda...Calkiem inny klimat.

Teraz klub masowy.Czyli biale rekawiczki i łupanka do 5.

-"my sobie niezyczymy... reporterow" - koles mial 19 lat.Wyszedl ze znajomymi bardzo syzbko po interwencji ochrony gdy zacza grozic...
-"spie..."
-"wez bo Ci wyje..."
No i akcje w stylu zaczepilem kolezanke a raptem podbiega inna laska i znienacka mi wywalila w reke w ktorej trzymalem D70. Wyleciala szybciej niz przyszla.Potem beczala:D

Generalnie obserwuj czy nikt sie krzywo niepatrzy. Zalezy od profilu miejsca.Ja teraz automatycznie sie zapoznaje z ochrona i wrazie co uprzedzam ze tak jest i wtedy dzialaja.Co lepsze kluby niezycza se wogole kogos z blyskiem...Od tego tygodniea nowe przypadki....3 koncerty w masowce....Grrrrr

c2h5oh
29-11-2004, 00:17
Mnie obrzucono strzalkami (jakkolwiek to sie prawidlowo nazywa) do darta. Na szczescie koles byl tak zalany ze prawie sie w plecy trafil ;-)

adik
29-11-2004, 00:30
A dart to byl w klubie studenckim.Tyle tylko ze tam niemogli nic zrobic.Zlecenie i wrazie co walic po ochrone i papa.W glowe i na zewnatrz:)))W Olsztynie raz fotograf dostal butelka do polowy pelna na koncercie jakims...Masakra...

c2h5oh
29-11-2004, 01:35
Zalezy czy masz na mysli 0,33 w plastiku, czy 1L szklo od ostromeckiej ;-)

adik
29-11-2004, 01:37
Nie no.0,5 chmielone...Boli napewno... i z zawartoscia i bez:)

Jakubas
17-03-2006, 15:49
a powiedzcie jak z balansem bieli? niestety mam zbyt mala karte zeby robic tylko w nefach, a oswietlenie bywa takie, ze nie wiadomo jak sobie poradzic. Ostatnio np bylem na koncercie Goyi, a klub w ktorym grali byl zaopatrzony niemal wylacznie w czerwone lampy - AWB nie radzil sobie zupelnie, zdjecia na nim robione byly "przepalone na czerwono", zwlaszcza wokalistka, na ktora padalo swiatlo. W rezultacie zdjecia bez lampy robilem z ustawieniami na swiatlo sloneczne z maksymalna dominanta niebieska. Bo z kolei balans PRE po ustawieniu zupelnie niwelowal barwe oswietlenia, zdjecia wygladaly jak robione przy zwyklej zarowce, a tak tez nie chcialem. Jest jakas sposob, czy trzeba kupic wieksza karte i NEFy klepac?