PDA

Zobacz pełną wersję : Zdjęcia Błyskawic ?



kicop
13-03-2008, 18:32
Od Jakiegoś Czasu Przeglądam Systematycznie Forum Ale Nie Naknołem Się Na Opis Zdjęć Błyskawic. Zbliża Się Wiosna Zacznie Się Sezon Na Błyskawice Może Ktoś Ma Patent I Podpowie Jak Można Takie Zdjęcie Zrobić.
Z Góry Dziękuję, Pozdrawiam

wlasiukk
13-03-2008, 18:55
wg mnie to bedzie

1. statyw albo coś w zastępstwie
2. ISO minimalne i długi czas naświetlania
3. dość duża przysłona (>f8?)
4. dużo szczęścia żeby zrobić ładny kadr :)

i nie zapomnij o ochronie aparatu przed wodą i wiatrem :)

Osobićie dobrych zdjęć piorunów nie mam, więc pewnie inni powinni ci lepiej pomóc, alezawszze lepiej takie coś niż nic ;)

Tofifik
13-03-2008, 19:34
technik jest kilka, najlepiej wyprobowac samemu jak wychodzą ale statyw to podstawa i wężyk lub spust na ir.

Bonthyc
13-03-2008, 21:04
Przydatny będzie również czas B.

kicop
13-03-2008, 22:04
Przepraszan że każde słowo zaczyna się z DUŻEJ litery ale mialem przez nieuwagę włączony capslock

Tofifik
14-03-2008, 00:19
Co Za Bezzsens :) fakt ze to dziala ja pisalem to pod ie i zadziałało. A wracają co tematu niezawsze B jest najlepsze.

Nivelen
14-03-2008, 00:41
Z moich doświadczeń z zeszłego roku to najlepszy właśnie jest czas B i trochę wyczucia, żeby nie trzymać włączonego na dłużej niż np. minuta bo będzie zbyt jasno od świateł miasta(jeszcze zależy gdzie robisz foty). Pilot albo wężyk niezbędne, zablokowana ostrość, dobrze osłonięty obiektyw i puszka, żeby potem nie wyszło, że sprzęt zalany a foty to pioruny przez kropelki widziane :) Ja chyba korzystałem z f8-f11. No i proponuję szeroki kąt jeżeli nie posiadasz daru przewidywania gdzie uderzy błyskawica :D

mpwt
14-03-2008, 11:38
Z moich doświadczeń z zeszłego roku to najlepszy właśnie jest czas B i trochę wyczucia


Wszystko zależy od pory dnia. Czy w nocy, czy w dzień. Ja parę razy uchwyciłem błyskawicę w dzień... 100x 1,5 sek. czas naświetlania (nałożony szary filtr aby wydłużyć czas). Na 100 klatek na 2 była błyskawica.

Z kolei w nocy to spokojnie na B można jechać moim zdaniem.

loki_p
14-03-2008, 11:58
Ja kiedyś złapałem błyskawice na 1/60 :)
Efekt:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://foto.moon.pl/zdjecia_d/25714.jpg)

adrian
14-03-2008, 12:24
Ja kiedyś złapałem błyskawice na 1/60 :)

Miałeś farta :mrgreen:

Na błyskawice:
- skomponować kadr
- statyw
- f/8 - f/11
- czas B

Nivelen
14-03-2008, 15:26
Wszystko zależy od pory dnia. Czy w nocy, czy w dzień.

Oczywiście, to jest główne kryterium. Jednak ja nie mam szczęścia do dziennych zdjęć błyskawic, już trochę w ten sposób wypstrykałem ii.. żadnej nie złapałem :D

jarwlos
14-03-2008, 15:44
Jak nawalanka jest z kilku stron, to ciężko skomponować kadr, bo trzeba się co chwilę zmieniać z ustawieniem aparatu :)

markB
14-03-2008, 18:52
http://www.lightningphotography.com/
Czyli niemal dokładnie jak koledzy wyżej podpowiadali; tylko można obejrzeć trochę zdjęć + posłuchać dźwięku.