Zobacz pełną wersję : Zdjęcia Błyskawic ?
Od Jakiegoś Czasu Przeglądam Systematycznie Forum Ale Nie Naknołem Się Na Opis Zdjęć Błyskawic. Zbliża Się Wiosna Zacznie Się Sezon Na Błyskawice Może Ktoś Ma Patent I Podpowie Jak Można Takie Zdjęcie Zrobić.
Z Góry Dziękuję, Pozdrawiam
wlasiukk
13-03-2008, 18:55
wg mnie to bedzie
1. statyw albo coś w zastępstwie
2. ISO minimalne i długi czas naświetlania
3. dość duża przysłona (>f8?)
4. dużo szczęścia żeby zrobić ładny kadr :)
i nie zapomnij o ochronie aparatu przed wodą i wiatrem :)
Osobićie dobrych zdjęć piorunów nie mam, więc pewnie inni powinni ci lepiej pomóc, alezawszze lepiej takie coś niż nic ;)
technik jest kilka, najlepiej wyprobowac samemu jak wychodzą ale statyw to podstawa i wężyk lub spust na ir.
Przydatny będzie również czas B.
Przepraszan że każde słowo zaczyna się z DUŻEJ litery ale mialem przez nieuwagę włączony capslock
Co Za Bezzsens :) fakt ze to dziala ja pisalem to pod ie i zadziałało. A wracają co tematu niezawsze B jest najlepsze.
Z moich doświadczeń z zeszłego roku to najlepszy właśnie jest czas B i trochę wyczucia, żeby nie trzymać włączonego na dłużej niż np. minuta bo będzie zbyt jasno od świateł miasta(jeszcze zależy gdzie robisz foty). Pilot albo wężyk niezbędne, zablokowana ostrość, dobrze osłonięty obiektyw i puszka, żeby potem nie wyszło, że sprzęt zalany a foty to pioruny przez kropelki widziane :) Ja chyba korzystałem z f8-f11. No i proponuję szeroki kąt jeżeli nie posiadasz daru przewidywania gdzie uderzy błyskawica :D
Z moich doświadczeń z zeszłego roku to najlepszy właśnie jest czas B i trochę wyczucia
Wszystko zależy od pory dnia. Czy w nocy, czy w dzień. Ja parę razy uchwyciłem błyskawicę w dzień... 100x 1,5 sek. czas naświetlania (nałożony szary filtr aby wydłużyć czas). Na 100 klatek na 2 była błyskawica.
Z kolei w nocy to spokojnie na B można jechać moim zdaniem.
Ja kiedyś złapałem błyskawice na 1/60 :)
Efekt:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://foto.moon.pl/zdjecia_d/25714.jpg)
Ja kiedyś złapałem błyskawice na 1/60 :)
Miałeś farta :mrgreen:
Na błyskawice:
- skomponować kadr
- statyw
- f/8 - f/11
- czas B
Wszystko zależy od pory dnia. Czy w nocy, czy w dzień.
Oczywiście, to jest główne kryterium. Jednak ja nie mam szczęścia do dziennych zdjęć błyskawic, już trochę w ten sposób wypstrykałem ii.. żadnej nie złapałem :D
Jak nawalanka jest z kilku stron, to ciężko skomponować kadr, bo trzeba się co chwilę zmieniać z ustawieniem aparatu :)
http://www.lightningphotography.com/
Czyli niemal dokładnie jak koledzy wyżej podpowiadali; tylko można obejrzeć trochę zdjęć + posłuchać dźwięku.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.