PDA

Zobacz pełną wersję : ze wstydem powtarzam post, tym razem u Ciemniaków



Piotreks
13-03-2008, 01:58
Koledzy, kuchnia, właśnie wypstrykałem velvię i zakładam czarno biały film do f100. mam problem z filtrami, zapytałem tutaj (http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=51652) ale nie dostałem odpowiedzi. Bezczelnie podpinam pytanie jeszcze raz, tym razem w ciemniakowni, bo tutejsi zaglądający raczej czarno białe robią...
Jakby co, to sam będę próbował i najwyżej zepsuję trochę klatek i w sumie nic się nie stanie, ale jeśli ktoś wie...to będzie mi łatwiej.

gALL
20-03-2008, 15:56
Zobacz charaterystyke filmow czarno-bialych.
Sa dwa rodzaje, jeden to ortochromatyczny (malo uczulony na czerwona barwe) dobry do portretow.
Oraz panchromatyczny o obnizonej czulosci na zielen. Sa tez emulsje laczace obie te cechy. W nazwie filmu masz czesto ukryta czulosc na barwy, np. Ilford Pan 100 (film panchromatyczny), Efke Ort (ortochromatyczny).
Polecam dowolna ksiazke do fotografii czarnobialej z lat 70-80 tych XXw chocby Cypriana, Klimeckiego

fotojacek
22-03-2008, 01:13
Filtry bedą Ci działały taksamo.
Temperatura błysku czy to z SB czy to z Unomata lub innej maści lampy jest zblizona do swiatła dziennego , piszę zblizona bo w roznych poracgh dnia nieco sie to zmienia, mozesz smialo uzywać filtrów jak dotychczas. Emulsja cz-b nie jest az tak bardzo uczulona na zmiany temp barwowej swiatla jak kolor.
Co do filterka niebieskiego - bo ktos tam pisał w podlinkowanym watku , sluzy on do konwersji czyli masz film kolor do dziennego i focisz w sztucznym , do cz-b nie jest on potrzebny.

bowie
22-03-2008, 15:20
Co do filterka niebieskiego - bo ktos tam pisał w podlinkowanym watku , sluzy on do konwersji czyli masz film kolor do dziennego i focisz w sztucznym , do cz-b nie jest on potrzebny.

Ja pisałem. Niestety mylisz się co do filtrów niebieskich. Filtr niebieski KB do filmów kolorowych jest czymś innym niż filtr niebieski do czarno-bieli. Filtr niebieski do cz-b stosuje się zwykle do zdjęć portretowych wykonywanych przy świetle sztucznym, jako że światło to zawiera wiele promieni czerwonych, a błona panchromatyczna jest szczególnie uczulona na czerwień.
tu się możesz podszkolić z filtrów: http://www.olbrycht.pl/b+w/opis/czarne.htm

sławoj
30-03-2008, 17:49
Zapraszam na forum tradycyjnej fotografii cz-b: www.korex.net.pl

Piotreks
01-04-2008, 23:19
A Korex czytuję często :)