PDA

Zobacz pełną wersję : Powiekszalnik do sredniego formatu



PietiaPawlowicz
11-03-2008, 21:41
Witam Szanownych Kolegow!

z niecierpliwoscia czekam na moja Mamiyje RB 67 Pro. W poniedzialek lub wtorek bedzie u mnie :D Fotografia analogowa, jak na razie przynajmniej, jest mi zupelnie obca. Niemniej jednak intensywnie czytam rozne fora. Udalo mi sie teoretycznie poznac tajniki samodzielnego wywolywania czarnobialych negatywow. Chcialbym rowniez w przyszlosci poznac sposob samodzielnego wykonywania odbitek. Dlatego juz teraz kieruje do Was Szanowni Koledzy pytanie dotyczace powiekszalnika. Wiele razy w podobnych watkach przewijaja sie Magnifaxy. Wiem ze max mozna uzywac negatywow 6x9. W specyfikacji znalazlem rowniez informacje o negatywach 6x4,5 i 6x6.

1. Jak jest z negatywami 6x7?

Drugie pytanie dotyczy obiektywow do powiekszalnikow, chcialbym kiedys wykonywac duze odbitki stad moje pytanie nr 2:

2. Jak sie ma ogniskowa do wielkosci odbitki? (zakladajac ze chcialbym wykorzystac max w/w Magnifaxa, jakim obiektywem uzyskam najwieksza odbitke?)

na alledrogo znalazlem cos takiego http://www.allegro.pl/item322289039_magnifax_4_stan_super.html z obiektywem Anaret 4,5/105, myslicie ze to dobry zestaw ?

Z gory dziekuje za wszelkie rady i komentarze!

Pozdrawiam
Piotrek

axer
11-03-2008, 21:49
Do 6x7 są ramki do Magnifaxa, możesz też używać 6x9 i odpowiednio ustawiać maskownicę.
Obiektyw powinien kryć format, z jakiego chcesz robić odbitkę. Ogniskowa - im mniejsza tym większą odbitkę możesz naświetlić (z 80mm wyjdzie większa niż z 105mm przy tej samej wysokości głowicy i oczywiście z założeniem, że oba obiektywy kryją 6x7).
Zestaw z linka sobie odpuść - drogi jak cholera, zwłaszcza z taką głowicą. Obiektyw też rewelacyjny nie jest, a opinie o sprzedającym są, delikatnie pisząc, fatalne.

PietiaPawlowicz
11-03-2008, 22:12
Do 6x7 są ramki do Magnifaxa, możesz też używać 6x9 i odpowiednio ustawiać maskownicę.
Obiektyw powinien kryć format, z jakiego chcesz robić odbitkę. Ogniskowa - im mniejsza tym większą odbitkę możesz naświetlić (z 80mm wyjdzie większa niż z 105mm przy tej samej wysokości głowicy i oczywiście z założeniem, że oba obiektywy kryją 6x7).
Zestaw z linka sobie odpuść - drogi jak cholera, zwłaszcza z taką głowicą. Obiektyw też rewelacyjny nie jest, a opinie o sprzedającym są, delikatnie pisząc, fatalne.

Dzieki wielkie Axer za szybka odpowiedz. Wlasnie wydawalo mi sie troche drogo. Opinie o allegrowiczu czytalem i link raczej wrzucilem dlatego zeby pokazac co mi po glowie chodzi.
Co znaczy ze obiektyw kryje 6x7, jak to sprawdzic? Wiem ze to troche glupio wyglada. Chce sie za cos zabrac nie majac o tym zielonego pojecia. Jezeli to nie klopot dla Ciebie czy moglbys wskazac jakis sensowny powiekszalnik dla 6x7, w ktorym moglbym samodzielnie wykonywac mozliwie najwieksze odbitki?

Dzieki Wielkie!

Jacek_Z
12-03-2008, 02:52
magnifax 4 będzie bardzo dobry, polecam. Najlepiej kup z głowica do koloru, to się przydaje do papierów multigrade. Magnifaxy dają dużo światła. Zawodowe dursty są ciemne w stosunku do nich.
Czeskie Anarety i Meogony 80 mm kryją format 6x6 cm, czy pokrywają 6x7 - wstyd przyznać, nie wiem (a miałem i te obiektywy i negatywy 6x7). Na pewno kryje 110 mm - bo to aż do 6x9 cm :-D
Nie ma problemu z powiększeniami nawet przy obiektywach 110 mm. Najwyżej obrócisz głowice i będziesz rzutował obraz na podłogę. Albo obrócisz na bok i na ścianę. Tak sie robi przy gigant - formatach.

PietiaPawlowicz
12-03-2008, 08:40
Dzieki Jacku :mrgreen:

Jezeli 110mm pokrywa 6x9 to 105mm powinien tez sobie poradzic. Przepraszam z glupie pytania, ale nigdy nie bylem w ciemni, nie wiem jak wyglada zabawa z takim sprzetem. Czy odbitke powiedzmy wymiarow 10x15 bede mogl rowniez wykonac taka 105 ?

Teraz ostatnie pytanie moze ktos z Was ma przypadkiem jakiegos magnifaxa i chcialby go sprzedac ??

axer
12-03-2008, 09:43
To, jaką powierzchnię negatywu kryje obiektyw nie zależy od jego ogniskowej. Najlepiej zapytać sprzedającego, ewentualnie poszukać specyfikacji w necie. A 10 na 15 to jest miniaturowa odbitka, zwłaszcza ze średniego formatu - zrobisz taką bez problemu.

bowie
12-03-2008, 10:23
skontaktuj się z Rafałem:
http://www.allegro.pl/item320731216_durst_ac_650.html
chyba ma jeszcze jakiegoś Dursta AC707 lub M707 na sprzedaż
wszystko czyste, estetyczne, zadbane, no i durst to durst...
Sam kupiłem od niego M707 w stanie igła. Miałem przyjemnośc być u Rafała osobiście, szczerze polecam. Zobaczysz jak powinna wyglądać ciemnia, no i ten klimat piwnicy w XIII wiecznej kamienicy... Kupisz też od niego mnóstwo innego sprzętu, łącznie z obiektywami, lampami duka itp. wszystko z górnej półki. Rafał kitu Ci nie wciśnie, właściwie nic nie musisz wiedzieć o ciemni, on Ci wszystko doradzi, kupisz u niego całą ciemnię w dobrym standardzie.
Znam przypadek, że allegrowicz kupił od niego magnifaxa 4 i odbierał go osobiście. Dwa tyg później przyjechał po AC707, też pod mamiyę, a magnifaxa się pozbył.
nie sądzę, aby ktoś w PL miał lepszy wybór sprzętu, o szatorsku zapomnij
jak kupisz coś u Rafała, to wróć i napisz tutaj swą opinię
PS. i żeby było jasne, Rafał mi nie płaci za reklamę :)

Jacek_Z
12-03-2008, 11:08
Jezeli 110mm pokrywa 6x9 to 105mm powinien tez sobie poradzic.

miałem na myśli 105, napisałem 110 :-D


Przepraszam z glupie pytania, ale nigdy nie bylem w ciemni, nie wiem jak wyglada zabawa z takim sprzetem. Czy odbitke powiedzmy wymiarow 10x15 bede mogl rowniez wykonac taka 105 ?
oj widać, że nie byłeś. Ja myslałem,że mówiąc o dużych powiększeniach miałeś na myśli co najmniej 50x60 albo większe. 10x15 to drobiazg. To prawie stykówka :mrgreen:

bowie
12-03-2008, 11:12
mail do Rafała:
kowalaa@interia.pl
tel jak podany w allegro: 697 770 551
tak jak mówię, chyba ma Dursta AC707, zapytaj jak jesteś zainteresowany
szczerze polecam

bowie
12-03-2008, 11:26
z niecierpliwoscia czekam na moja Mamiyje RB 67 Pro.

IMHO, strasznie duża jest, na statyw i do studia raczej. Macałeś wcześniej ten model?

PietiaPawlowicz
12-03-2008, 11:28
oj widać, że nie byłeś. Ja myslałem,że mówiąc o dużych powiększeniach miałeś na myśli co najmniej 50x60 albo większe. 10x15 to drobiazg. To prawie stykówka :mrgreen:

:mrgreen: pytajac o duze powiekszenia wlasnie takie byki mialem na mysli 50x60. Tak glupio zapytalem o te drobiazgi :oops: Majac powiekszalnik do sredniego formatu o malym obrazku mozna zapomniec? czy tez mozna takim powiekszalniczkiem od czasu do czasu pobawic sie w drobiazgi ??


skontaktuj się z Rafałem:
http://www.allegro.pl/item320731216_durst_ac_650.html
chyba ma jeszcze jakiegoś Dursta AC707 lub M707 na sprzedaż
wszystko czyste, estetyczne, zadbane, no i durst to durst...
Sam kupiłem od niego M707 w stanie igła. Miałem przyjemnośc być u Rafała osobiście, szczerze polecam. Zobaczysz jak powinna wyglądać ciemnia, no i ten klimat piwnicy w XIII wiecznej kamienicy... Kupisz też od niego mnóstwo innego sprzętu, łącznie z obiektywami, lampami duka itp. wszystko z górnej półki. Rafał kitu Ci nie wciśnie, właściwie nic nie musisz wiedzieć o ciemni, on Ci wszystko doradzi, kupisz u niego całą ciemnię w dobrym standardzie.
Znam przypadek, że allegrowicz kupił od niego magnifaxa 4 i odbierał go osobiście. Dwa tyg później przyjechał po AC707, też pod mamiyę, a magnifaxa się pozbył.
nie sądzę, aby ktoś w PL miał lepszy wybór sprzętu, o szatorsku zapomnij
jak kupisz coś u Rafała, to wróć i napisz tutaj swą opinię
PS. i żeby było jasne, Rafał mi nie płaci za reklamę :)

Dzieki za namiar, niestety ten Durst max tylko klatka 6x6 :cry: Ale zapamietam allegrowicza i skontaktuje sie z nim, a noz ma cos dla 6x7 :mrgreen:

Dzieki Wielkie za Wasza pomoc!!!

Czornyj
12-03-2008, 11:32
10x15 to drobiazg. To prawie stykówka :mrgreen:

U nas na zajęciach określane to było mianem "wglądówki". Korekta wyglądała tak, że przynosiło się styki, ze styków wybierani byli kandydaci do wglądówek, a z wybranych wglądówek robiło się powiększenia. Jedną z fantastycznych zalet średniego formatu było to, że już styki mogły od bidy oblecieć za wglądówki :lol: Choć to i tak był pikuś w porównaniu z tym, jaka była wygoda przy robieniu powiększeń...

PietiaPawlowicz
12-03-2008, 11:32
IMHO, strasznie duża jest, na statyw i do studia raczej. Macałeś wcześniej ten model?

Ja tez maly nie jestem :mrgreen:, mysle ze sie pokochamy :mrgreen: Niestety nie bylo mi dane jej zmacac ale byla okazja, calosc sciagam z Austarlii i zestawik bedzie kosztowac mnie niecale 600 zl.

wlopis
12-03-2008, 11:39
To, jaką powierzchnię negatywu kryje obiektyw nie zależy od jego ogniskowej. Najlepiej zapytać sprzedającego, ewentualnie poszukać specyfikacji w necie. A 10 na 15 to jest miniaturowa odbitka, zwłaszcza ze średniego formatu - zrobisz taką bez problemu.

Moim zdaniem własnie że zależy od ogniskowej, do 2,4x3,6 obiektyw normalny to 50 mm, do formatu 6x6 ogniskowa 80 mm, a do większych ogniskowa powyżej 100 mm, ale opieram się na wiedzy nabytej iw połowie lat siedemdziesiątych, ale mogłem coś pomylić :). Nie tylko chodzi o wielkość uzyskiwanego powiększenia na podstawie powiększalnika. Obiektyw 80mm spełni swoje zadanie z małą klatką, ale obiektyw 50mm z duzym formatem już nie.
Generalnie ogniskowa obiektywu nie powinna być mniejsza niz przekątna negatywu, odwrotnie będzie ok.
Do mojego Opemusa 6 dołaczony był przez producenta obiektyw o ogniskowej 80mm, lichy, dlatego że umożliwiał wykonanie powiększeń z formatu 6x6 jak i z 2,4x3,6.
Oczywiście szybko ten obiektyw zmieniłem na AnaretS 50/2,8 i to dopiero do małego obrazka była rewelacja.

Jeżeli napisałem totalne bzdury proszę poprawcie mnie ale powoli głowa siwieje :):):)

axer
12-03-2008, 11:39
Ja tez maly nie jestem :mrgreen:, mysle ze sie pokochamy :mrgreen: Niestety nie bylo mi dane jej zmacac ale byla okazja, calosc sciagam z Austarlii i zestawik bedzie kosztowac mnie niecale 600 zl.

Ja też do małych nie należę, ale ta Mamiya to ciężkie bydlę. Mój plecak załadowany tym co mam w stopce (no bez skanera oczywiście) + statyw + pierdoły + prowiant i woda to minimum 15 kg.

Z ciekawości - co masz w tym zestawiku?

axer
12-03-2008, 11:41
Moim zdaniem własnie że zależy od ogniskowej, do 2,4x3,6 obiektyw normalny to 50 mm, do formatu 6x6 ogniskowa 80 mm, a do większych ogniskowa powyżej 100 mm, ale opieram się na wiedzy nabytej w połowie lat siedemdziesiątych, ale mogłem coś pomylić :).
Do mojego Opemusa 6 dołaczony był przez producenta obiektyw o ogniskowej 80mm, lichy, dlatego że umożliwiał wykonanie powiększeń z formatu 6x6 jak i z 2,4x3,6.

Może źle się wyraziłem - nie zależy jedynie od ogniskowej obiektywu. Niektóre Rodenstocki z tego co wyczytałem przy ogniskowej 80mm łapią spokojnie 6x9.

PietiaPawlowicz
12-03-2008, 11:50
Z ciekawości - co masz w tym zestawiku?

body, sekor 90/3.8, kominek z lupka, kaseta 6x7 :mrgreen:

wlopis
12-03-2008, 11:50
axer, swój post uzupełniłem po twoim komentarzu, proszę spójrz :) pozdrawiam

acha, wziąłem się za B&W, jak wywołam cos wstawię i podzielę się wrażeniami

bowie
12-03-2008, 11:53
Dzieki za namiar, niestety ten Durst max tylko klatka 6x6 :cry: Ale zapamietam allegrowicza i skontaktuje sie z nim, a noz ma cos dla 6x7 :mrgreen:

Dzieki Wielkie za Wasza pomoc!!!


no przecież piszę, żebyś zapytał Rafała o AC707!!, max klatki tego powiększalnika to 6x7, czyli dokładnie to co potrzebujesz. Ten link do AC650 podałem dla przykładu, żebyś się zorientował np jakie ma komentarze

PietiaPawlowicz
12-03-2008, 12:04
no przecież piszę, żebyś zapytał Rafała o AC707!!, max klatki tego powiększalnika to 6x7, czyli dokładnie to co potrzebujesz. Ten link do AC650 podałem dla przykładu, żebyś się zorientował np jakie ma komentarze

Przepraszam ale jakos tak mi umknelo :oops: Jestem w pracy i tak cichaczem moge spogladac na to co piszecie. Czy pytajac Rafala moge powolac sie na ciebie ? Jeszcze raz przepraszam, ze przeoczylem info od Ciebie.

bowie
12-03-2008, 12:36
Przepraszam ale jakos tak mi umknelo :oops: Jestem w pracy i tak cichaczem moge spogladac na to co piszecie. Czy pytajac Rafala moge powolac sie na ciebie ? Jeszcze raz przepraszam, ze przeoczylem info od Ciebie.

tak powołaj się, on zna mój nick. Chociaż myślę, że on każdego traktuje tak samo. Kitu ci nie wciśnie,a wręcz otworzu oczy. Jak masz możiwości, to polecam wycieczkę do Sandomierza, raz że zobaczysz jego ciemnię, dwa, że okolica ładna, można połaczyć przyjemne z pożytecznym

axer
12-03-2008, 12:43
body, sekor 90/3.8, kominek z lupka, kaseta 6x7 :mrgreen:

Na start jak znalazł. A światłomierz masz? :)

PietiaPawlowicz
12-03-2008, 18:40
Na start jak znalazł. A światłomierz masz? :)

W swojej D50 :mrgreen: ale o taki rasowy tez sie postaram :-D

Shah
17-03-2008, 16:47
skontaktuj się z Rafałem:
http://www.allegro.pl/item320731216_durst_ac_650.html (...)

jeśli chodzi o Rafała to szczerze polecam. Świetny fachowiec. Sam jestem na etapie kupowania od niego Dursta. Profesjonalne podejście do sprawy, fachowe doradztwo. Człowiek godny polecenia.

bowie
17-03-2008, 18:55
jeśli chodzi o Rafała to szczerze polecam. Świetny fachowiec. Sam jestem na etapie kupowania od niego Dursta. Profesjonalne podejście do sprawy, fachowe doradztwo. Człowiek godny polecenia.

jak widzę, kolega z Sandomierza, więc informacje z pierwszej ręki!

Shah
17-03-2008, 20:45
jak widzę, kolega z Sandomierza, więc informacje z pierwszej ręki!

Zgadza się. Właśnie przyjechałem z zakupów od Rafała. Czysta przyjemność.