PDA

Zobacz pełną wersję : D300 i karty - Co z tą szybkością...



Degial
08-03-2008, 12:43
Chłopaki,

Przeczytałem parę wątków z dyskusją na temat kart CF do D300. Sporo mówi się o różnicach w szybkości, jakości, etc... Zaopatrzyłem się w cztery sztuki o różnej prędkości:

- Lexar 4GB x300

- Transcend 16 GB x133

- PQI 8 GB x120

- SanDisk 8 Gb Extreme III

W czym problem? WSZYSTKIE DZIAŁAJĄ TAK SAMO SZYBKO! Aparat strzelając JPG-i, strzela serię 15 zdjęć, po czym zaczyna zrzucać je do karty, robiąc kolejne fotki w tempie 1,5 - 0,5 na sekundę!

Ciekawostka:
- strzelam RAW-y - 19 ujęć w serii i kicha (na PQI x120)
- strzelam te same RAW-y na Lexarze - 25 ujęć w serii i stop
Prędkość serii daleko odbiega od deklarowanych 6 kl/s - choć tempo "strzelania" wygląda identycznie

Strzelam JPG-i (ustawienia rozdzielczości i jakości na MAX) - 15 ujęć i stop (ale przynajmniej superszybko) - obojętnie jaką kartę założę.

Koledzy, co tu może być grane? Wychodzi na to, że RAW-y nie nadają się w ogóle do zdjęć seryjnych (tego mi nie żal). Niemniej co za biznes kupować szybką kartę, jak przy JPG zachowują się wszystkie one TAK SAMO?

Kaleid
08-03-2008, 12:49
W czym problem? WSZYSTKIE DZIAŁAJĄ TAK SAMO SZYBKO! Aparat strzelając JPG-i, strzela serię 15 zdjęć, po czym zaczyna zrzucać je do karty, robiąc kolejne fotki w tempie 1,5 - 0,5 na sekundę!



Zapchales bufor o czekujesz utrzymania 6 kls/s ? :) Skompresowany NEF ma średnio ok 15mb. Zeby utrzymac pelną predkość, aparat musialby zapisywać na kartę z prędkością ok 90 mb/s.. Sama prędkość serii zależy też od autofocusa (np czy ustawiony jest priorytet ostrosci).

Degial
08-03-2008, 13:15
Uściślę nieco - wyłączylem Autofocus, wszystko na manual, włącznie z ekspozycją! NEF-ów się nie czepiam, chodzi mi o JPG, które mają u mnie średnio 5 mb. Sam stwierdzam - jak wyżej stwierdziłem - że NEF-ami zdjęć seryjnych robić nie ma sensu. Ale nawet biorąc pod uwagę NEF-y - skoro bez względu na prędkość zapisu karty aparat zachowuje się tak samo - to czy ma sens stosowanie szybkich i drogich kart? A może ja coś przeoczyłem? Może mam jakieś "lewe" karty, co nalepkę mają inną, a w środku jedna i taka sama chała?

tempor
08-03-2008, 13:34
to jest wiadome - karty należy uważnie kupować nie przywiązując specjalnej uwagi do zabobonów i marek typu Sandisc czy Lexar. Jakie karty - google + sporo wnikliwości + dużo krytycyzmu

Kaleid
08-03-2008, 14:12
Na moich kartach dla jpg fine aparat zaczyna zwalniac:

Lexar pro 4gb 300x udma - po zrobieniu 39 klatek w serii
Sandisk extreme III 8gb - po zrobieniu 31 klatek w serii.

Podobny wynik do Extreme III osiąga Transcend 2GB 120x

Różnice w prędkości kart są zauważalne, aczkolwiek nie spodziewaj sie kolosalnych róznić pomiedzy np extreme III a IV.

ekonet
08-03-2008, 18:28
kupować nie przywiązując specjalnej uwagi do zabobonów i marek typu Sandisc
Nie ma takich (nie istnieją).


sporo wnikliwości + dużo krytycyzmu
Święte słowa.

Degial
10-03-2008, 11:29
Święte słowa - zgadzam się. Jakoś jednak ich świętość trudno pogodzić z przykazaniem "nie pożądaj" - nie pożądaj prędkości i jakości....

Kaleid - gratuluję 39 klatek na Lexarze i 31 na SanDisku - u mnie nadal i konsekwentnie marne 15... przy JPG Fine i manualnych ustawieniach całej reszty (czas 1/250, przysłona 8, obiektyw 50mm 1.8 D)

Co mi w tej sytuacji pomoże wnikliwość i krytycyzm?

Szczęście jedne, że mi tak naprawdę te długie serie tak bardzo do osiągnięcia nirwany niepotrzebne...

Kaleid
10-03-2008, 11:46
Ś

Kaleid - gratuluję 39 klatek na Lexarze i 31 na SanDisku - u mnie nadal i konsekwentnie marne 15... przy JPG Fine i manualnych ustawieniach całej reszty (czas 1/250, przysłona 8, obiektyw 50mm 1.8 D)

Co mi w tej sytuacji pomoże wnikliwość i krytycyzm?



Sprawdź czy nie masz włączonego odszumiania jpgów. Na nieskompresowanym NEFie 12 bit bez problemu miesci sie w buforze ok 17 klatek. Sprawdz tez czy nie masz wlączonej redukcji szumów dla długich czasów - to spowalnia prękosc kl./s.

Radek Radziszewski
10-03-2008, 12:41
:)

Maciex
10-03-2008, 12:57
u mnie śmiga Sandisk III 8GB i uważam że szybciej nie potrzeba, choć zastanawiałem się nad IV, teraz nie żałuję - nie da się odczuć że ta karta jest za wolna do tego body.
A i 17 NEFów mi w buforze pokazuje..Po co komu więcej??? To już raczej trzeba sobie chyba kamerę kupić ;)

Gawronnek
10-03-2008, 13:14
nie tylko odszumianie zmniejsza bufor podobnie włączony ADL czy większe ISO instrukcja str 403, w moim przypadku wielkość bufora NEF 17 JPG Fine 21 , z tym ze faktycznie NEFów robię 19 JPG 29-30