PDA

Zobacz pełną wersję : Prawo do publikacji



Tofifik
08-03-2008, 01:55
Witam
Na wstępie napisze, że przeszukałem searchem forum bo zdawało mi się żę gdzieś to było.
Mianowicie chodzi o to gdzie jest napisane (chodzi o przepisy) co można fotografować (markety, pkp, wojsko, poczta, banki, muzea, place budowy, egzaminy rożne, itp.), bo prawo prasowe art. 4 ust 1 to troche za mało.
pozdrawiam

JanuszWaw
08-03-2008, 09:43
Witam,
Prawdę powiedziawszy nie wiem czy dobrze zrozumiałem Twoje pytanie ?
Podstawy prawne i wiele informacji można znaleźć można znaleźć na stronie Centrum Monitoringu Wolności Prasy pod adresem http://www.freepress.org.pl/show_bap.php.
Wysłałem Ci też na PW inny adres.
Pozdrawiam -

Tofifik
09-03-2008, 00:48
chodzi mi o wszystkie możliwe kombinacje aktów prawnych i innych nosnikow prawa, ktore regulują co można a co nie można fotografować lub nagrywać video w celu publikacji.
wiem ze o wiele wiecej mozna fotografować niż publikować. Ale właśnie przydałyby się informację jednego i drugiego z naciskiem czego nie wolno publikować.

JanuszWaw
09-03-2008, 09:17
No hej,

chodzi mi o wszystkie możliwe kombinacje aktów prawnych i innych nosnikow prawa,
...
Tym zajmują się wyspecjalizowane kancelarie prawnicze, które dbają o to, by ich klienci bez problemów mogli wykonywać swój zawód i korzystać z owoców swej pracy. Ale robią to za pieniądze i to niemałe.


...ktore regulują co można a co nie można fotografować lub nagrywać video w celu publikacji...
Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to co nie można. Ale warto uważnie czytać przepisy, gdyż czasami treść przepisu bywa enigmatyczna, a rzeczywistość bogatsza .
Jeżeli masz na myśli konkretny obiekt to najprościej spytać, napisać do administratora, właściciela. Czasami uzyskuje się w ten sposób oczekiwane efekty.

Ogólnie zanim zaczniesz szukać odpowiedzi na postawione przez siebie pytanie warto określić:
- kto (np. profi są jednak w zdecydowanie lepszej sytuacji,
- co/kogo - czyli co dokumentujesz
- kiedy - oczywiście nie chodzi tu o porę dnia/nocy/roku ;),
- po co (a tu jest często odwrotna sytuacja niż w pkt. 1, bo czasami administratorzy dopuszczają wykonywanie zdjęć/filmów amatorskich. A profi muszą mieć zgodę)
- oraz gdzie i w jakim celu nastąpi publikacja - no i tu zaczyna się totalna jazda.

Tak więc jak widzisz problem jest dość złożony. Np. zwróć uwagę, że w przykładzie, którego adres Ci podałem administrator wskazał fotografującemu, że nie ma nic przeciwko fotografowaniu jego obiektów, ale ... ochrona wizerunku jego pracowników wymaga uzyskania od nich zgody na publiczne prezentowanie efektów jego pracy (!) i jest to zupełnie inne zagadnienie.
Zwróć uwagę, że słowo publikacja ma bardzo szerokie znaczenie i jest bardzo pojemne. Zwłaszcza w erze mediów elektronicznych.
Pozdrawiam i mam nadzieję, że nie zagmatwałem tego zbytnio -

Tofifik
09-03-2008, 12:07
dobrze jest, dzieki na kierunkowanie chodz miałem nadzieje na bardziej dokladne ukierunowanie. W zaszadzie chciałbym wiedzieć gdzie można robic a potem publikować materiał bez zgody, bo to ze zgode trzeba miec to juz inna bajka, bo w tym chorym mieście każdy wymysla sobie ze potrzebuje zgody, (np ostanio plac egzaminacyjny L, a wcześniej jednostka wojskowa :) )
Dlatego zaczęłem ten temat by nie walczyć po omacku z ludźmi i ich wymaginowanymi zgodami tylko móc powiedzieć takiemu: tu sie zgina i robic dalej :)

jak narazie to moge juz wrzucić: PRAWO PRASOWE z 1984r. Tekst ujednolicony

art4 ust1
Przedsiębiorcy i podmioty niezaliczone do sektora finansów publicznych oraz
niedziałające w celu osiągnięcia zysku są obowiązane do udzielenia prasie informacji
o swojej działalności, o ile na podstawie odrębnych przepisów informacja
nie jest objęta tajemnicą lub nie narusza prawa do prywatności.


i jeszcze na szybko co znalalzem: Prawo autorskie i pokrewne

Art. 25.
1. Wolno rozpowszechniać w celach informacyjnych w prasie, radiu i telewizji:
1) już rozpowszechnione:
a) sprawozdania o aktualnych wydarzeniach,
b) aktualne artykuły na tematy polityczne, gospodarcze lub religijne, chyba
że zostało wyraźnie zastrzeżone, że ich dalsze rozpowszechnianie
jest zabronione,
c) aktualne wypowiedzi i fotografie reporterskie;
2) krótkie wyciągi ze sprawozdań i artykułów, o których mowa w pkt 1 lit. a i b;
3) przeglądy publikacji i utworów rozpowszechnionych;
4) mowy wygłoszone na publicznych zebraniach i rozprawach; nie upoważnia to
jednak do publikacji zbiorów mów jednej osoby;
5) krótkie streszczenia rozpowszechnionych utworów.
2. Za korzystanie z utworów, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. b i c, twórcy przysługuje
prawo do wynagrodzenia.
3. Rozpowszechnianie utworów na podstawie ust. 1 jest dozwolone zarówno w oryginale,
jak i w tłumaczeniu.

Art. 31.
Wolno nieodpłatnie wykonywać publicznie rozpowszechnione utwory podczas ceremonii
religijnych, imprez szkolnych i akademickich lub oficjalnych uroczystości
państwowych, jeżeli nie łączy się z tym osiąganie pośrednio lub bezpośrednio korzyści
majątkowych i artyści wykonawcy nie otrzymują wynagrodzenia, z wyłączeniem
imprez reklamowych, promocyjnych lub wyborczych.

Art. 33.
Wolno rozpowszechniać:
1) utwory wystawione na stałe na ogólnie dostępnych drogach, ulicach, placach
lub w ogrodach, jednakże nie do tego samego użytku;
2) utwory wystawione w publicznie dostępnych zbiorach, takich jak muzea, galerie,
sale wystawowe, lecz tylko w katalogach i w wydawnictwach publikowanych
dla promocji tych utworów, a także w sprawozdaniach o aktualnych
wydarzeniach w prasie i telewizji, jednakże w granicach uzasadnionych celem
informacji;
3) w encyklopediach i atlasach – opublikowane utwory plastyczne i fotograficzne,
o ile nawiązanie porozumienia z twórcą celem uzyskania jego zezwolenia
napotyka trudne do przezwyciężenia przeszkody. Twórcy przysługuje wówczas
prawo do wynagrodzenia.

Art. 81.
1. Rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej.
W braku wyraźnego zastrzeżenia zezwolenie nie jest wymagane, jeżeli osoba ta
otrzymała umówioną zapłatę za pozowanie.
2. Zezwolenia nie wymaga rozpowszechnianie wizerunku:
1) osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem
przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych,
zawodowych;
2) osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz,
publiczna impreza.

Art. 82.
Jeżeli osoba, do której korespondencja jest skierowana, nie wyraziła innej woli, rozpowszechnianie
korespondencji, w okresie dwudziestu lat od jej śmierci, wymaga
zezwolenia małżonka, a w jego braku kolejno zstępnych, rodziców lub rodzeństwa.

pX
09-03-2008, 14:44
Zwrócę uwagę na błędnie postawione pytanie, a w zasadzie pomieszanie dwóch osobnych spraw - czym innym jest prawo do publikacji a czym innym samo fotografowanie.

prz3mo
09-03-2008, 14:52
Co do PKP, to nie ma w tej chwili zakazu fotografowania i publikacji obiektow PKP (stacje, budki drużnicze, przejazdy kolejowe etc...).

Tofifik
14-03-2008, 00:31
hmm ciezko coś znaleźć. Zna ktoś moze jeszcze jakieś miejsca gdzie można znaleźć przepisy? np dzisiaj TVN w materiale o jakims nawiedzonym ksiedzu. oficjalnie sie wycował z kamerką a ukrytą nakrecił - niby ok ale to opublikował. A wątpię by w tym wypadku dostali zgode od księży na publikację. czyli wniosek ze w kościołach można bez zezwolenia kręcić i publikowac?