PDA

Zobacz pełną wersję : Nikon d3 i nikkor 18-200



pawelr1975
07-03-2008, 12:24
Witam,
Przeczytalem kilka ostatnich postow dotyczacych d3 i mam pytanie. Niestety jestem niedouczony wiec prosze o wyrozumiałość. Obecnie posiadam d200 + nikkor 18-200 + sigma 10-20. Z waszych wypowiedzi dowiedziałem się że niestety jesli "szarpnalbym się" na nikona d3 to te obiaktywy ktore obecnie posiadam nie beda wspolpracowaly z d3.
Moje pytanie brzmi czy po zakupie d3 musze kupic nowy set objektywow oraz prosibym o wutlumaczenie w "prostych zolnierskich" slowach dlaczego dx nie wspolparcuje z d3 :) Dzieki z gory i prosze nie bijcie za bardzo za naiwnosc pytania :)

matka997
07-03-2008, 12:32
prosibym o wutlumaczenie w "prostych zolnierskich" slowach dlaczego dx nie wspolparcuje z d3

jako dorosly gość nosisz na dupie gacie dla dorosłego, w spodenkach dziecka nie pochodzisz.

RaB
07-03-2008, 12:47
jako dorosly gość nosisz na dupie gacie dla dorosłego, w spodenkach dziecka nie pochodzisz.

Jakże poetyczna odpowiedź;) ale dosadna

Jacek_Z
07-03-2008, 13:00
tylko nie wiem, czy autor wątku coś pojął z tej odpowiedzi :-D
szkła DX muszą pokrywać obszar matrycy - około 16x24 mm. D3 ma matrycę 24x36 mm czyli większą. Obiektywy DX będą dawały kółko na takiej matrycy.
Z D3 możesz uzywać te obiektywy. D3 automatycznie przełączy się w tryb DX, będziesz pracował środkiem matrycy i zostanie ci tylko 5 megapikseli.
Można ustawiać ręcznie tryb pracy FX i zostawić pracę obiektywu DX na całej matrycy. Te kółko jakie rysuje obiektyw DX jest większe niż na 5 MPx, często uda ci się wyciąć coś na 7 czy 8 Mx. Nalezy jednak pamiętać, że optyka słabo pracuje na bokach, więc nie wiem czy jest o co się bić, bo to co się w ten sposób zyska będzie słabszej jakości.

pawelr1975
07-03-2008, 13:16
O takie wytlumaczenie mi chodzilo, dzieki wielkie Jacek. Jestes wielki!!! :) Choc szkoda ze musze wymieniac optyke :( troche to kosztuje wiec musze rozbic swinke i zobaczyc czy mnie stac i czy warto :) Pozdrawiam i dziekuje raz jeszcze.

m_a_j_k_e_l
07-03-2008, 16:31
Setna jak nie tysieczna... madra, zwiezla odpowiedz Jacku... mi takie wytlumaczenie zajeloby znacznie wiecej rozpisania a tu... pyk i wszystko kolega zrozumial !
Pozdrawiam

markB
07-03-2008, 16:55
O takie wytlumaczenie mi chodzilo, dzieki wielkie Jacek. Jestes wielki!!! :) Choc szkoda ze musze wymieniac optyke :( troche to kosztuje wiec musze rozbic swinke i zobaczyc czy mnie stac i czy warto :) Pozdrawiam i dziekuje raz jeszcze.

Nie rozbijaj świnki jeśli myślisz, że do D3 kupisz byle jaki obiektyw pełnoklatkowy (amatorski) i będziesz robił super zdjęcia. Niestety, jakość zdjęć z takowym obiektywem mizerna, czyli trzeba kupić razem z D3 coś porządnego, jak np z normalnego zakresu zoomów 24-70 (stoimy w kolejkach za tym szkłem jak 20 lat temu za pralkami) lub 28-70. A do tego świnka musi być podtuczona.
Posiadam oba wymienione obiektywy. Używanie ich na D3 ma mało sensu, jak wspomniał JacekZ, chyba, że zamierzasz robić zdjęcia z najwyższą szybkością (11 kl./sec). Oba ledwo kryją format DX; z Sigmą najmniejsza winieta przy 16 mm, można z biedą przy tej długości robić na cropie 5:4, jeśli ktoś lubi zdjęcia z przyciemnionymi rogami.

matka997
07-03-2008, 18:50
masz dobry aparat, a nawet bardzo dobry.
kup do niego dobre szkła, miast myslec o D3. chyba ze mozesz jedno i drugie.
przepraszam za moją pierwszą odpowiedz, jesli była niezrozmiała, ale chciasłeś po żołniersku
;)
.tyle już napisano na temat dx i FF, ze faktycznie trudno coś klarownego znaleźć
:)
pzdr

Mavok
07-03-2008, 19:43
jako dorosly gość nosisz na dupie gacie dla dorosłego, w spodenkach dziecka nie pochodzisz.

Prosta żołnierska odpowiedz :)

pawelr1975
07-03-2008, 23:44
Wlasnie do takiego wniosku doszedlem, d200 to calkiem niezla puszka wiec ja zostawie i bede rozwijal "umiejetnosci" :) Niestety z moim okiem pewnie nie da rady zarabiac na zdjeciach a kupowanie d3 tylko po to zeby miec d3 to tez tekka przesada :) w koncu jak mowili najwieksi ... nie aparat robi zdjecia ... prawda? Pozdrawiam kolegow i zycze udanych kadrow niewazne czy d3 czy d40x lub (o zgrozo!!!!) canonem powershotem :)

Ezuark Kemot
10-03-2008, 20:40
jako dorosly gość nosisz na dupie gacie dla dorosłego, w spodenkach dziecka nie pochodzisz.
dobre
no chyba ze nosi jeszcze gacie po tacie :)

ArtX
10-03-2008, 20:53
Wlasnie do takiego wniosku doszedlem, d200 to calkiem niezla puszka wiec ja zostawie i bede rozwijal "umiejetnosci" :) Niestety z moim okiem pewnie nie da rady zarabiac na zdjeciach a kupowanie d3 tylko po to zeby miec d3 to tez tekka przesada :)

otwierajac watek az mi sie zrobilo goraco.. ale teraz chce pogratulowac koledze zdrowego podejscia do sprawy i wnioskow, do ktorych niejeden wciaz nie dorosl :)
pozdrawiam.