PDA

Zobacz pełną wersję : Sb 800, D50, Ttl Bl/ttl



faroni
03-03-2008, 23:09
Jestem posiadaczem od kilku dni SB 800, które zapinam do D50.
Nie posiadam wielkiego doświadczenia dotyczącego lamp zewnętrznych. Wszystko co wiem, to instrukcja, posty na forum i próby uchwycenia mojego synka w mieszkaniu. I tu właśnie pojawił się problem tzw. Przepały.
Lampę ustawiłem w TTL/BL, aparat ustawiony na A (ustawiam tylko przesłonę), ISO200, przesłona np.6,3 ogniskowa 75, balans bieli: flash, lampa skierowana na wprost do synka, pomiar światła w aparacie Matrix. Zdjęcie wykonuję w pokoju w bloku przy zapalonym światle górnym. Synek , który znajduje się na tle ściany jest prześwietlony, a sama ściana ze szczegółami jest OK naświetlona.
Próbowałem robić to samo zdjęcie, ale przy ustawieniu w lampie TTL - efekt podobny, jedynie jak zmienię na TTL w lampie, a pomiar światła w aparacie na Spot, efekt jest o niebo lepszy. Synek nie jest prześwietlony, ale tło czasami jest prawie niewidoczne.

Pytam więc jak mam ustawić lampę, czy jednak coś z nią jest nie tak - chociaż nie słyszałem nic złego o SB 800, więc mam nadzieję, że to coś związanego z brakiem doświadczenia, a nie z wadliwym sprzętem.

Czekam na podpowiedzi forumowiczów bardziej doświadczonych.

Pozdrawiam

jacek.gold
03-03-2008, 23:14
pokaż zdjęcie z exifem

faroni
03-03-2008, 23:44
No oto przykład, Zdjęcie prosto z aparatu, jedyne co zrobiłem to zmniejszyłem rozmiar jpgu.
Same zdjęcie jest przypadkowe i służy jako test:

1.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img134.imageshack.us/my.php?image=dsc0012wu6.jpg)

pretorian111
03-03-2008, 23:59
Nie wiem, bijcie mnie ale ja jakoś tego przepału nie widzę :)

Ja generalnie w takich pomieszczeniach strzelam lampą w sufit i zdjęcia wychodzą ok, a Sabinke posiadam od tygodnia także moje doświadczenie z nią jest na razie małe.

Zapomniałem dodać, że jestem po 12h pracy i moje oczy mogą reagować nieco inaczej ;)



Pozdrawiam
Dawid

jacek.gold
04-03-2008, 00:11
i ja również przepałów nie widzę :(

tumiwisizm
04-03-2008, 00:11
no przepalow nie ma. ew przaklamanie lcd wchodzi w gre.

jesli przy lampkach jest przepal to mozliwosci sa takie (gdzie wina bylaby 'lampa')
- ustawienie korekcji sily blysku na lampie na +ilestam , np +2
- ustawienie korekcji sily blysku na aparacie na +ilestam , np +2 (to nie pomylka. w 2 miejscach mozna wprowadzic ta poprawke, i one sie na siebie nanosza)
- mocna kontrastowa scena plus pomiar ekspozycji w cieniach.

faroni
04-03-2008, 00:20
Może to tak jak mówisz. przekłamanie lcd.
Bo jak na swojego laptoka wsadziłem, to tak jak by przepały minimalne, albo wcale.

Poćwiczę i na pewno się odezwę.
Wielkie dzięki za porady.

kolosm
04-03-2008, 07:47
D50 standardowo pokazuje nieco jaśniejsze zdjęcia na LCD, najlepiej trochę go przyciemnić!
Co do zdjęcia mz równie nie ma przepałów, natomiast czemu dajesz palnik na wprost? Spróbuj dać na 75 lub 90stopni w górę + daszek, światło się wszędzie fajnie rozejdzie a dodatkowo nie oślepisz juniora :) Ewentualnie (jeśli sufit ma inny kolor niż biały i zmienia się kolorystyka zdjęć) można dać 75stopni w górę+rozpraszacz, zobaczysz jakie fajne efekty wychodzą! Poprobuj:)

faroni
04-03-2008, 08:14
Dzięki za radę.
Bardzo żadko strzelam na wprost, tak jak mówiłeś, aby nie razić Juniora. Ale stwierdziłem, że czasami trzeba będzie strzelić i na wprost. Dlatego próbowałem.
Co do 70 stopni lub 90 z daszkiem, to próbuję cały czas, ale czasami mam niedoświetlenie. Wobec tego zapytam, czy przestawiacie jakoś ustawienia z TTL BL lub TTL na jakieś inne? Czy po prostu dajecie siłę błysku na +.

faroni
04-03-2008, 08:16
I jeszcze jedno.
Czy w aparacie ustawiacie pomiar światła na Matrix czy na Spot - przy robieniu zdjęć z Sabinką?

ozzy
04-03-2008, 08:30
TTL BL służy tylko do doświetlania przy obecności innego niż lampa, silnego źródła światła- np w plenerze, gdy świeci słoneczko :) i ma za zadanie rozjaśnianie cieni. TTL BL w słabym świetle jest nieprzewidywalny.

Więc gdy masz słabe światło (a takie jest domowe oświetlenie- zobacz jakie aparat pokazuje czasy bez lampy!) to używasz TTL. Najlepiej z podniesioną, ew obróconą głowicą. Gdy strzelasz na wprost, warto na lampę założyć dyfuzor (np. stofena albo zamienniki- zobacz na allegro- czy lepsze zamienniki czy oryginał też już na forum było duużo razy;) ).

Co do korekcji- może poprostu być konieczna przy zwykłym TTL. Tak bywa i już :)

EDIT: spot czy matrix- to zależy co chcemy osiągnąć. poczytaj o różnicach między tymi pomiarami, to się rozjaśni. Ja np. mam niemal cały czas ustawiony pomiar centralnie ważony. Jeszcze tylko jedna uwaga- gdy będziesz używał TTL BL (w znanych już warunkach, o których pisałem) trzeba używać pomiaru matrycowego, ze względu na charakter działania TTL BL (skoro ma balansować mocne światło zastane z błyskowym- musi wiedzieć ile tego zastanego jest w całym kadrze:) )

faroni
04-03-2008, 09:34
Dzięki ozzy.
Właśnie o taką radę mi chodziło: jak używasz TTL BL to Matrix w aparacie. Tak mi się najlogiczniej wydawało.
Co do pomiaru światła, to pełen szacuneczek dla rady, ale na czym polega to wiem.
Można powiedzieć, że jestem laikiem w dziedzinie lamp zewnętrznych i że cyfraka mam od 2 lat - ale wcześniej od zawsze miałem Nikona 80 analog, który nauczył mnie co to jest pomiar światła.
Ale wszystkie rady przyjmuję z pokorą od forumowiczów - po to właśnie pytam.

Tak więc DZIęKI WIELKIE.
Teraz To już czas na popykanie Sabinką.

Pozdrawiam

michtet
04-03-2008, 09:56
Pomieszczenia w mieszkaniu zazwyczaj nie są duże. Wtedy przeważnie odwracam palnik do tyłu i ustawiam na 45st. Popróbuj, fajne światełko.

ozzy
04-03-2008, 16:47
Co do pomiaru światła, to pełen szacuneczek dla rady, ale na czym polega to wiem.
Można powiedzieć, że jestem laikiem w dziedzinie lamp zewnętrznych i że cyfraka mam od 2 lat - ale wcześniej od zawsze miałem Nikona 80 analog, który nauczył mnie co to jest pomiar światła.


Rozumiem, poprostu z Twojego postu o używanie pomiaru światła z SB wywnioskowałem, że nie... widać mylnie:) W każdym razie- pomiary działają tak samo z lampą i bez. Ja używam CW. Do TTL BL tylko matrix- inne wg potrzeb :)

Jacek_Z
04-03-2008, 20:40
Do TTL BL tylko matrix- inne wg potrzeb :)
zdaje się jednak, że CW też. BL nie chodzi tylko ze spotem.

piotr w
05-03-2008, 17:51
zdaje się jednak, że CW też. BL nie chodzi tylko ze spotem.
Dokładnie.