PDA

Zobacz pełną wersję : COKIN a KRĘCENIE MORDKĄ



Grześ Pseudonim
12-03-2006, 20:47
Mam prośbę o podzielenie się doświadczeniami - czy filtry systemu COkin mogą być używane z obiektywami kręcącymi mordkami - przy czym używanie filtrów jednobarwnych wydaje mi się bezproblemowe (chyba siedzą sztywno w holederze?), ale jak jest z połówkowymi? Właśnie szykuję się na 35-70D no i trza się zastanowić co z tą kręcącą mordą zrobić?

Alfie, będę wdzięczny również za Twoje doświadczenia w tym zakresie.

ALF
12-03-2006, 21:17
spokojnie...możesz się nie martwić...obiektyw pokręci mordką, blokujesz AFa i delikatnie naprowadzasz holder na właściwą pozycję...niezbyt wygodne przy ręcznym robieniu, ale na statywie bez problemu...holder jest przecież ruchomy na adapterze i wystarczy palcem przytrzymać lub później naprowadzić :)

djbart
12-03-2006, 22:22
jesli dobrze rozumie to chodzi ci o to ze przy zmianie połozenia piersienia ostrosci filtr połówkowy sie obraca i linia leci np na ukos a nie w poziomie... polecam trzymanie holdera przy zmianie ostrosc, holder swobodnie obraca sie na pierscieniu i nie ma porblemu... tak jest tez napisane w ksiazeczce COKIn która odstałem kupując pierwszy secik (ring, holder i 3 filterki)
pozdrawiam

Grześ Pseudonim
13-03-2006, 08:39
Dziękuję za informacje :D

A może jednak w takiej sytuacji stosować zwykły okrągły filtr? Przecież na gwincie też można go obrócić? Jakie macie doświadczenia?

JK
13-03-2006, 10:20
Grześ Pseudonim, obrócić go oczywiście można, ale przesunąć linii podziału wyżej lub niżej, w stosunku do kadrowanej sceny, już się niestety nie da. W Cokinie robisz to regulując stopień wsunięcia filtra.

ALF
13-03-2006, 10:51
nakrętki się przydają...też mam kilka, ale cokin daje niezależność karowania

mcc
13-03-2006, 15:43
A czy ktos moze widzial zestawienia obiektywow do Nikona, z zaznaczeniem funkcjonalnosci takich jak:
1. Brak obracania mordka
2. Inner focus (znaczy bez wydluzania sie)?