PDA

Zobacz pełną wersję : D50 + SU800 + SB600 + co?



piotr w
02-03-2008, 19:54
Witajcie,

Myślę ostatnio za dużo chyba trochę i efekt jest właśnie taki:
Zamierzam kupić sterownik SU-800, bo jak wiadomo D50 nie steruje CLS-em. Do tego nie wydaje mi się zasadna zabawa w CLS z lampą sterującą (SB-800) na korpusie, bo efekt uzyskany w takiej konfiguracji nie do końca mi się podoba. Wymiśliłem więc takie coś. SU-800 sterownik, SB-600 (tę mam) główne źródło, SB-400 dopełnia. Okazuje się jednak, że SB-400 nie pracuje w CLS i klops. Wyjścia są dwa. Albo druga SB-600 - co wychodzi dość drogo. Albo SB-200, ale kompletnie nie znam tej lampy, nie wiem jak to może pracować i czy w ogóle oprócz zastosowań makro jest sens tym błyskać.
Zatem proszę o pomoc doświadczonych bardziej i obcujących z wyżej wymienionym sprzętem o prady w kwestii, czy jest sens:
Używać SB-200 jako drugiej lampy do CLS, czy jej moc jest wystarczająca, czy akcesoria, które posiada fabrycznie pozwolą na jakieś rozsądne mocowanie.

Zestawu mam zamiar używać ściśle amatorsko, portrety rodzinne, raczej w domu, czyli na małej powierzchni, jeżeli gdzie indziej, to raczej SB-200 jako doświetlenie II-go planu bądź tła, również przy amatorskich, na własny użytek zdjęciach wnętrz np. dworków, czy pałacyków.

P.S. Proszę nie doradzać, że lepiej kupić SB-800, bo to nie wchodzi w grę z uwagi na efekt jaki daje lampa na sankach (właśnie przed tym chcę uciec).

mishieck
02-03-2008, 20:45
Sprzedaj D50 i kup D70s - taka moja rada...

piotr w
02-03-2008, 20:53
Sprzedaj D50 i kup D70s - taka moja rada...
Wierzę, że rada szczera, ale takie rozwiązania mnie nie ineresują. Zakup SU-800 jest przemyślany, wygodne sterowanie CLS i wydajne wspomaganie AF. (Poza tym już prędzej kupił bym D80.). Nie rozwiązuje to w żaden sposób problemu lamp.

Jacek_Z
02-03-2008, 22:04
Zestawu mam zamiar używać ściśle amatorsko, portrety rodzinne, raczej w domu, czyli na małej powierzchni, ...
P.S. Proszę nie doradzać, że lepiej kupić SB-800, bo to nie wchodzi w grę z uwagi na efekt jaki daje lampa na sankach (właśnie przed tym chcę uciec).


(Poza tym już prędzej kupił bym D80.). Nie rozwiązuje to w żaden sposób problemu lamp.
policz sobie co jest lepsze i uniwersalniejsze i wcale nie droższe. Ja bym ci także polcał zamianę na D80 oraz kupno SB800 (zamiast kupna SU i SB200).
Będziesz miał D80 zamiast D50 - zawsze, także przy zdjęciach bez lamp, body na pewno lepsze. Będziesz miał 2 lampy błyskowe silne - to się może przydać.

Co do SB800 na sankach D50 jako starownik - też bym tak wolał niż SU, bo możesz zasłonic palnik i nie mieć wcale błysku bezpośredniego. A CLS będzie działał - bo w pomieszczeniach o jakich piszesz światło sie odbija i CLS chodzi.
To samo przy wymianie na D80 - palnik wbudowanej w D80 zasłaniasz. A SB800 i SB600 pracują zdalnie. Możesz mieć 2x sb600, a nie sb800. Możesz nie zasłaniać palnika, a kupic kabelek systemowy, zamiennik sc28 czy sc29 - on ma wspomaganie AF i pracować z jedną z lamp na 1,5 m kablu. Jednym słowem - masz wiele większe pole manewru.

piotr w
02-03-2008, 22:16
Liczyłem po cichu Jacku, że się odezwiesz.


policz sobie co jest lepsze i uniwersalniejsze i wcale nie droższe. Ja bym ci także polcał zamianę na D80 oraz kupno SB800 (zamiast kupna SU i SB200)..

Niby tak, ale ... Nie mam zamiaru pozbywać się D50 (z kilku względów, ale to temat na osobny wątek), w przyszłości z pewnością kupię D90, albo D200, nie mam jednak jakiejś szczególnej potrzeby pośpiechu.


Będziesz miał D80 zamiast D50 - zawsze, także przy zdjęciach bez lamp, body na pewno lepsze. Będziesz miał 2 lampy błyskowe silne - to się może przydać..

Ale wtedy zawsze jedną na sankach, a tego właśnie chcę uniknąć. Do tego nigdy nie po trzebowałem mocy SB-800 do swoich potrzeb.


Co do SB800 na sankach D50 jako starownik - też bym tak wolał niż SU, bo możesz zasłonic palnik i nie mieć wcale błysku bezpośredniego. A CLS będzie działał - bo w pomieszczeniach o jakich piszesz światło sie odbija i CLS chodzi.

Znowu jedna na sankach, odbicia są fajne jako alternatywa, ale nie dają możliwości bezpośredniego wpływu na efekt. Wiem, że to co wymyśliłem to troche wytaczanie armaty na powiedzmy nietoperza, ale chcę czegoś więcej, niż światła od sufitu i ściany.

To samo przy wymianie na D80 - palnik wbudowanej w D80 zasłaniasz. A SB800 i SB600 pracują zdalnie. Możesz mieć 2x sb600, a nie sb800. Możesz nie zasłaniać palnika, a kupic kabelek systemowy, zamiennik sc28 czy sc29 - on ma wspomaganie AF i pracować z jedną z lamp na 1,5 m kablu. Jednym słowem - masz wiele większe pole manewru.
Tutaj rzeczywiście jest bardzo sensowne rozwiązanie, ale jak pisałem wcześniej trochę się rozmija z moimi zamiarami.

Pytanie zatem SU-800 + 2xSB-600, czy może coś z SB-200. Co to za lampa?

jacek.gold
02-03-2008, 22:27
skoro o tym mowa to się odezwę :)
od paru dni jestem posiadaczem d80 kupionym na forum (ceny spadają) i też rozważałem co warto kupić
Jako posiadacz d50 szt 2 wypchnąłem 1 szt i na to miejsce zakupiłem d80 jako sterownik do 2x sb600
Jeszcze nie sprawdziłem wszystkich możliwości tego zestawu ale po pierwszych zabawach mogę stwierdzić że warto było i mając 3 źródła światła mogę więcej niż mając 2 a sterowanie jest .
Kup d80 a su800 sobie podaruj

Jacek_Z
02-03-2008, 22:29
skoro wymiana body na póżniej to:
1. kabel sc29 lub odpowiednik, ja bym sugerował nawet sc17, 28 lub ich zamienniki, poradzisz sobie bez wspomagania AF.
2. sb800 (na kablu i jednocześnie jako sterownik sb600, którą masz)
kable można łączyć jeśli 1,5 m do bliższej lampy nie wystarczy

turbo
02-03-2008, 22:59
Pstrykałem trochę z CLS i wyzwalanie lampą wbudowaną w D70 nie było idealnym rozwiązanie. Wbudowana lampa szybko się grzała i często była czasowo wyłączana. Nie wiem natomiast, jak to się ma w kolejnych modelach (D80/200/300). Natomiast wywalanie za pomoca SB800 zamocowanej na sankach działa idealnie. Także będę powoli celował w rozwiązanie, które zaproponował Jacek, czyli SB800 na kablu lub sankach i druga pożyczana w razie potrzeby. Praca takim zestawem daje moim skromnym zdaniem spore możliwosci.

jacek.gold
02-03-2008, 23:06
no tak ale wbudowana to na- -3 lub -2 a światło daja główne lampki
dodatkowo zyskujesz tych pare pikseli na matrycy większą regulację iso, oraz lepszy wizjer

piotr w
02-03-2008, 23:10
No ale jak CLS, to po co w kable się bawić? Załóżmy przez chwilę, że nie chodzi o koszty, a przynajmniej, że 500 w tę, czy w tę nie robi znaczącej różnicy.
Obecnie drażnią mnie dwie rzeczy.
1. Mając lampę na sankach jestem w stanie ustawić takie odbicia, jakie dają najlepsze efekty. Ale. Przy zmianie orientacji (dla tych z wybujałą fantazją napiszę wprost, z poziomej na pionową), trzeba wajchować palnikiem, aby uzyskać pożądany kierunek, do tego, co mnie wkurza najbardziej, palnik kreęci się 90st. z jedną stronę i 270 w drugą, co czasami wymaga kolejnego przełożenia puszki (mam nadzieję, że wiecie o co mi chpdzi). Światło nie zawsze zapracuje, a czasem dziecko nie jest w stanie wyczekać trzech podejść tatusia do ekspozycji.
2. Wszystko fajnie, jak ściana jest jasna, ale jak zielona, albo niebieska, wtedy meksyk.

Zmiana body jest przesądzona, więc wbudowaną lampę będę miał (a zdanie o niej mam takie, że jest do du..y, jaka by nie była), ale nie wcześniej niż za rok.

Plan jest taki, SB-600 daje światło, druga walczy z cieniami. Wiem, że na chłopski rozum SU-800 niezbyt się kalkuluje, ale potrzebuję dwóch stałych źródeł, a nie jednego stałego i jednego mobilnego (bo body będzie raczej mobilne). Czy SB-200 jest w stanie powalczyć z cieniami, jako kontra, jako rozświetlenie tła, czy raczej SB-600(800)?

jacek.gold
02-03-2008, 23:16
a co to jest sb-200???
o jakoś nie kojarzę :(

Artur Jonik
02-03-2008, 23:23
skoro wymiana body na póżniej to:
1. kabel sc29 lub odpowiednik, ja bym sugerował nawet sc17, 28 lub ich zamienniki, poradzisz sobie bez wspomagania AF.
2. sb800 (na kablu i jednocześnie jako sterownik sb600, którą masz)
kable można łączyć jeśli 1,5 m do bliższej lampy nie wystarczy

Ja wybralem rozwiazanie na kablu sc29. Bez wspomagania AF jakos nie mialem cierpliwosci i sie tylko denerwowalem. Nie wybralem tez su800 poniewaz uzywam softboksow, a te skolei zaslaniaja dostep do sensora cls. Na kablu zawsze glowne swiatlo mam w softboksie a reszta na parasolkach. Zapewniam, ze kabel spokojnie mozna rozciagnac do ok 1.9 m (da sie wiecej ale mowie o swobodnym rozciaganiu).

piotr w
03-03-2008, 00:59
a co to jest sb-200???
o jakoś nie kojarzę :(

Dokładnie SB-R200, lampa stworzona do makro, z możliwością współpracy z CLS, liczba przewodnia 14 (przy ISO 200), czyli teoretycznie podobnie jak wbudowana. http://www.nikon.pl/product/pl_PL/products/broad/843/overview.html
W zasadzie do moich potrzeb powinna wystarczyć, ale zasięg komunikacji tylko 4m.


Ja wybralem rozwiazanie na kablu sc29. Bez wspomagania AF jakos nie mialem cierpliwosci i sie tylko denerwowalem. Nie wybralem tez su800 poniewaz uzywam softboksow, a te skolei zaslaniaja dostep do sensora cls. Na kablu zawsze glowne swiatlo mam w softboksie a reszta na parasolkach. Zapewniam, ze kabel spokojnie mozna rozciagnac do ok 1.9 m (da sie wiecej ale mowie o swobodnym rozciaganiu).

Kurde, tak źle i tak niedobrze. No, ale jak się chce powydziwiać, to trzeba się zacząć liczyć z ograniczeniami. Wyjdzie chyba na to, że potzreba SB-600.

Napiszcie mi jeszcze tylko, czy w systemie SU-800, SB-600, SB-600 lampy muszą widzieć sterownik, czy niekoniecznie. Jeżeli sterowanie jest na podczerwień, to chyba tak?

Jacek_Z
03-03-2008, 01:05
Kurde, tak źle i tak niedobrze. No, ale jak się chce powydziwiać, to trzeba się zacząć liczyć z ograniczeniami.
zawsze są ograniczenia :-D


Napiszcie mi jeszcze tylko, czy w systemie SU-800, SB-600, SB-600 lampy muszą widzieć sterownik, czy niekoniecznie. Jeżeli sterowanie jest na podczerwień, to chyba tak?
błysk a podczerwień to ... to samo. To błysk w podczerwieni. Jeśli będziesz to robił w domu, w pokoju to może być odbite od ścian.
Wolisz kupić su800 i sb600 zamiast kabla i sb 800??? Ja bym wybral to "swoje" rozwiązanie nawet gdyby była cena równa. A że to wiele tańsze - to bym się 5 sekund nie zastanawiał.

mam d200 i sb800 i kabel. W otwartym terenie nie używam CLS, tylko lecę po kablu. Na otwartej przestrzeni w CLS lampa i body musza się widzieć. A ja mam często lampę z boku i nawet trochę z tyłu w stosunku do body. Kicha. CLS zadziała co 5-ty raz. Dziękuję. Wolę kabel. Teraz kupiłem radio (tracę TTL)

Artur Jonik
03-03-2008, 01:10
"Kurde, tak źle i tak niedobrze. No, ale jak się chce powydziwiać, to trzeba się zacząć liczyć z ograniczeniami. Wyjdzie chyba na to, że potzreba SB-600."
Napiszcie mi jeszcze tylko, czy w systemie SU-800, SB-600, SB-600 lampy muszą widzieć sterownik, czy niekoniecznie. Jeżeli sterowanie jest na podczerwień, to chyba tak?"




Dokladnie. Studiowalem ten temat a chyba z pol roku i niestety na pewne kompromisy trzeba pojsc. Zalezy co komu potrzeba. Co do pytania czy lampy musza widziec sterownik to byl tu taki watek "cls w kosciele". Ja su800 nie mialem ale z tego co tam przeczytalem to wynikalo, ze musza.

Jacek_Z
03-03-2008, 01:11
Co do pytania czy lampy musza widziec sterownik to byl tu taki watek "cls w kosciele". Ja su800 nie mialem ale z tego co tam przeczytalem to wynikalo, ze musza.
bo kościół jest duży, nie można liczyć na światło (podczerwień) odbite od ścian.
W mieszkaniu mu wystarczy.

piotr w
03-03-2008, 01:22
błysk a podczerwień to ... to samo. To błysk w podczerwieni. Jeśli będziesz to robił w domu, w pokoju to może być odbite od ścian..
Teoretycznie tak. Zeleży tylko jaka jest moc tego błysku w podczerwieni.


Wolisz kupić su800 i sb600 zamiast kabla i sb 800??? Ja bym wybral to "swoje" rozwiązanie nawet gdyby była cena równa. A że to wiele tańsze - to bym się 5 sekund nie zastanawiał..

Wolę, bo kupując najpierw SU-800, na co mam teraz środki, uwalniam się na dobre od lampy na sankach. Mogę więc pokombinować z odbiciami + mobilnym body. Drugą lampę kupię za jakiś czas. Kabelek mnie nie ratuje, po prostu nie wchodzi w grę (bo nie chcę się wiązać z lampą, bo dzieci, bo mam niechęć :), bo nie zamierzam nic robić tym w studio, gdzie jest zupełnie inaczej).


mam d200 i sb800 i kabel. W otwartym terenie nie używam CLS, tylko lecę po kablu. Na otwartej przestrzeni w CLS musza się widzieć. A ja mam często lampę z boku i nawet trochę z tyłu. Kicha. CLS zadziała co 5-ty raz. Dziękuję. Wolę kabel.

No i jak to w życiu bywa, pewnie zamiast posłuchać mądrzejszego kolegi od razu, sparzę się na własnych błędach i za rok kupię kabel :) . Tak serio, to jeszcze przemyślę, czuję te ograniczenia, ale chcę tego sprubować. W tych prospektach reklamowych wszystko tak ładnie wygląda, lampa za sofą, lampa przy kominku, lampa w drugim pokoju. Mam nadzieję, że chociaż poława z tych reklamowanych zdjęć w folderach jest rzeczywiście wykonana dzięki CLS.

Jacek_Z
03-03-2008, 02:31
w pokojach - tak. CLS będzie chodził, i z su800 i z sb 800.
naprawdę nie wiem dlaczego wolisz przepłacić o blisko 1 tys zł. ale już nie wnikam.
Su800 to gadżet, o ile się nie ma bardzo dużego i zaawansowanego systemu CLS.
gdybyś miał zamiast niego jako sterownik sb800 nie biorący udział w błysku to co? kup juz sb800 jako sterownik (nie biorący udziału w błysku głównym) i sb600 jako zdajną.

piotr w
03-03-2008, 11:39
w pokojach - tak. CLS będzie chodził, i z su800 i z sb 800.
naprawdę nie wiem dlaczego wolisz przepłacić o blisko 1 tys zł. ale już nie wnikam..
Dlatego, że to nie będzie 1k, gdyby tak było nie było by zgryzu i Twoja propozycja byłaby bezdyskusyjna.

Su800 to gadżet, o ile się nie ma bardzo dużego i zaawansowanego systemu CLS.
gdybyś miał zamiast niego jako sterownik sb800 nie biorący udział w błysku to co? kup juz sb800 jako sterownik (nie biorący udziału w błysku głównym) i sb600 jako zdajną.
Jeżeli miałbym SB800 nie biorące udziału w błysku, to po co mi SB800? Kupa kasy w błoto. SU-800 jest jednak sporo tańszy niż SB-800, a SB-800 + SB-600 to już niestety przegięcie finansowe, (mam też inne plany w budżecie). Jeżeli wziąć pod uwagę, że SB-600+SU-800 daje SB800, to wolę tamte dwa elementy, bo jeżeli będę potrzebował błysku z sanek, to mam SB-600, w 99 % przypadków nie ma wtedy możliwości zabawy z druga lampą, więc CLS jest zbędny, jeżli będę miał możliwości, to mając dwie lampy i SU-800 mam dwie mobilne lampy i pełną frajdę z zabawy (oraz miejmy nadzieję większy wpływ na efekt). Taki jest mój kierunek rozumowania. W razie czego zakup kabelka, to nie problem.

piotr w
08-03-2008, 12:27
Kupiłem SU-800, fajnie jest. Teraz myślę nad drugą lampką.

gtad
05-05-2008, 23:17
odświeżę nieco wątek takim małym pytankiem: czy mając D200/D80 + dwie Sabiny jest możliwość sterowania (nie samego wyzwalania) tymi lampami zdalnie samą puszką?

piotr w
09-05-2008, 17:53
Z tego co wiem, to tak, ale przy użyciu wbudowanej lampy, ewentualnie można ją zasłonić (jest taka specjalna nakładka, zakłada się ją na sanki), aby nie brała udziału w ekspozycji.

kronos28
11-05-2008, 21:24
, ewentualnie można ją zasłonić (jest taka specjalna nakładka, zakłada się ją na sanki), aby nie brała udziału w ekspozycji.

SG 3IR

gtad
11-05-2008, 21:57
no dobrze, ale jak sterować lampami? Jak podepne pod body SB800 i ustawię ją jako MASTER, to mogę dokładnie sterować drugą zdalną lampą. Żeby w ten sam sposób sterować wbudowaną lampą, to musiałoby być podobne ustwienie, którego nie ma. Czy właśnie do tego nie jest nam potrzebne SU800?

jacek.gold
11-05-2008, 22:02
Nie wiem jak z sb-800 bo mam 2 sb-600 ale sterowanie z poziomu aparatu jest bardzo fajne. Jeżeli lampy podzielisz na grupy A i B to możesz nimi dowolnie sterować jeżeli chodzi o moc na zasadzie grupa A -2EV grupa B 0EV a wbudowana na -3EV itp. Zamiast leciec do lampy to naciskasz w aparacie menu i przestawiasz

Jacek_Z
11-05-2008, 22:04
gtad niby tak, ale ja 5x bardziej wolę zestaw 2 szt sb800, niz sb800 i su800 (a cena kompletów - podobna).
masz 2 źródła błysku, a nie jedno.
gdy zmienisz body na takie które jest sterownikiem - to masz az 2 lampy zdalne. A gdy masz tylko su800 to ciągle jesteś z jednym źródłem światła.

gtad
11-05-2008, 22:12
Jacek_Z, nie o to mi chodzi. Mam SB800 i SB600 i teraz jest pytanie: jak sterować zdalnie tymi dwiema lampami z poziomu D200 bez SU800 za pomocą wbudowanej lampy. Jacek.gold pisał, że dzieli je na grupy i steruje oddzielnie. Jak już wcześniej pisałem podpiętą Sb800 mogę dokładnie sterować drugą sabiną i pewnie że masz rację, że jest to lepszy zestaw od SU800+SB800, dla mnie jest też to oczywiste.

piotr w
11-05-2008, 22:31
Nie znam tak dobrze D200, ale musi tam być tryb pracy lampy wbudowanej jako MASTER. Ustawiasz SB-800 na REMOTE, SB-600 też.

gtad
11-05-2008, 22:57
kurde wstyd się przyznać :oops:, ale wszedłem w menu i zaczaiłem o co chodzi, tylko nie wiem dlaczego jak ustawię Built-in>Mode>--, to wbudowana lampa jednak błyska. Jak faktycznie ustwię jedną lampę w grupie A, a drugą w grupie B, to ładnie można tym sterować, wyłączyć jedną lub drugą itd. Widocznie jedynym rozwiązaniem na błysk wbudowanej lamy jest SG 3IR wspomniane przez kronosa.
I ostatnie pytanie: to po kiego grzyba jest to SU800, skoro można jednak sterować lampkami zdalnie wbudowaną lampą? Czy SU800 jest bardziej rozbudowany pod względem CLS'a? Co można dodatkowo zyskać korzystając z tego urządzenia?

Jacek_Z
11-05-2008, 23:02
możesz też ustawić w d200, że wbudowana tylko daje przedbłyski, a nie błysk właściwy. Jest tylko sterownikiem. Po prostu "wyłącz ją " w menu.
SU800 się przydaje do np D50 albo do D3 :-D, albo gdy nie chcemy mieć widocznych przedbłysków na fotce (są widoczne w wyjątkowych sytuacjach) anie wiemy jak sobie z tym poradzić inaczej.

kronos28
11-05-2008, 23:07
kurde wstyd się przyznać :oops:, ale wszedłem w menu i zaczaiłem o co chodzi, tylko nie wiem dlaczego jak ustawię Built-in>Mode>--, to wbudowana lampa jednak błyska. Jak faktycznie ustwię jedną lampę w grupie A, a drugą w grupie B, to ładnie można tym sterować, wyłączyć jedną lub drugą itd. Widocznie jedynym rozwiązaniem na błysk wbudowanej lamy jest SG 3IR wspomniane przez kronosa.

CLS polega na komunikacji za pomocą błysku (światła) - seria błysków niesie ze sobą odpowiednią informację dla lamp zewnętrznych - dlatego lampa wbudowana nawet w trybie "--" błyska. minus tego taki że czasami ten błysk komunikujący ma lekki wpływ na ekspozycję.



I ostatnie pytanie: to po kiego grzyba jest to SU800, skoro można jednak sterować lampkami zdalnie wbudowaną lampą? Czy SU800 jest bardziej rozbudowany pod względem CLS'a? Co można dodatkowo zyskać korzystając z tego urządzenia?

Tak - SU 800 pozwala na pełną kontrolę CLS - więcej Grup bo są 3 A B i C co pozwala walic 3 lub więcej kompletami lamp na i różnych ustawieniach każdy komplet. W zasadzie jako pełny sterownik CLS robi też SB800 w trybie Master a SU800 to takie SB800 bez palnika ale z promiennikiem IR i tylko trybem Master - brak błysku (zamiast błysku jest IR) pozwala na uniknięcie udziału w ekspozycji i do tego SU800 jest mniejsze lżejsze i poręczniejsze :)

Z poziomu D200 i jego wbudowanego błyskograta tak jak w d80 (jeśli pamięć mnie nie myli) jest możliwość sterowania tylko dwoma grupami lamp bo A i B.

gtad
11-05-2008, 23:18
Kronos, (http://forum.nikon.org.pl/member.php?u=2637) czyli w zasadzie mając D200 i dwie lampki, to tak naprawdę nic więcej mi nie trzeba, ewentualnie SG 3IR, jeśli przedbłyski zaczynają nam przeszkadzać. Można też powiedzieć że zestaw D200+2 sabiny+SG 3IR = D200+2 sabiny+SU800 - więcej kanałów w tym przypadku i tak nam nie trzeba.

Jacek_Z
11-05-2008, 23:28
jeżeli się ma 2 lampy to po co urządzenie (SU800) które ma nam umożliwić sterowanie więcej niż 2 grupami lamp?
W dodatku w jednej grupie może być więcej lamp i sytuacja że będą potrzebne 2 grupy jest dość rzadka i tylko dla zaawansowanych.

gtad
12-05-2008, 19:02
jeżeli się ma 2 lampy to po co urządzenie (SU800) które ma nam umożliwić sterowanie więcej niż 2 grupami lamp?

o tym właśnie pisałem, że mija się z celem kupno SU800 do zestawu D200+SB800+SB600 (pomijając przedbłysk, który może kiedyś tam przeszkadzać)


W dodatku w jednej grupie może być więcej lamp i sytuacja że będą potrzebne 2 grupy jest dość rzadka i tylko dla zaawansowanych.

2 grupy, to chyba szybciej akurat się wykorzysta. W tej sytuacji mamy osobną kontrolę nad każdą z lamp, pod warunkiem, że są dwie lampy. Idąc oczywiście dalej tym tropem, możemy podłączyć do jednej grupy 2, a do drugiej grupy trzecią itd. możnaby się rozwodzić na ten temat. Ogólnie na temat oświetlenia studyjnego, to przecież od Ciebie Jacek_Z dużo się dowiedziałem ;)

Jacek_Z
13-05-2008, 01:14
i sytuacja że będą potrzebne 2 grupy jest dość rzadka i tylko dla zaawansowanych.
nie wstawiłem tu zwrotu " więcej niż" (2 grupy) co istotnie zmieniło sens wypowiedzi. Bo najczęściej używa się 1 lub 2 grup. Trzecia grupa to już ułamek procenta praktycznego stosowania.

piotr w
13-05-2008, 10:30
Jako, że mam SU-800, to parę słów w jego obronie (akurat byłem w innej sytuacji, bo musiałem mieć sterownik). SU-800 daje większy komfort obsługi CLS, niż menu w aparacie, wszystko widac jak na dłoni i jest GIT. Co do 3-ciej grupy. Ktoś, kto używa 2 grup, z pewnością chętnie będzie używał 3-ciej (a do czego, np do kontry, np do oświetlenia tła, np do zaświecenia kolorem, itd), jest taka lampa SB-R200, która świetnie się będzie sprawdzała w tych tematach. Osobną sprawą jest kwestia ceny.

Jacek_Z
13-05-2008, 10:42
Co do 3-ciej grupy. Ktoś, kto używa 2 grup, z pewnością chętnie będzie używał 3-ciej (a do czego, np do kontry, np do oświetlenia tła, np do zaświecenia kolorem, itd)...
tylko, że te lampy które wymieniłeś niekoniecznie muszą pracować w trzeciej grupie, mogą w pierwszej czy drugiej. Sytuacje, że będzie konieczne tak duże zróżnicowanie poszczególnych grup będą dość rzadkie. Praca w terenie przy świetle zastanym plus błyskowym - z kilkoma lampami w kilku grupach, to są nieczęste sytuacje i dla zaawansowanych użytkowników, z dużym doświadczeniem w robieniu tego typu zdjęć. Doświadczenie jest potrzebne - gdyż nie widać przy ustawianiu lamp jaki będzie efekt końcowy. Widać to dopiero na LCD czy najlepiej laptopie.

JK
13-05-2008, 11:03
Jak nie widać, jak widać. Masz przecież błysk modelujący. Jak wciśniesz przycisk, to kolejno świecą wszystkie aktywne grupy lamp. Możesz ocenić rozkład cieni od każdej grupy niezależnie.

Jacek_Z
13-05-2008, 11:20
tak i nie. Przy mocniejszym świetle zastanym to nie zda egzaminu. W dodatku najistotniejsze jest zrównanie mocy błysk/zastane, a tego błysk modelujący nie pokaże.

JK
13-05-2008, 11:30
Jak by to było aż takie proste, to wszyscy by robili rewelacyjne zdjęcia z lampami. I pewnie poszedł byś z torbami. :wink:

piotr w
13-05-2008, 11:57
tylko, że te lampy które wymieniłeś niekoniecznie muszą pracować w trzeciej grupie, mogą w pierwszej czy drugiej. Sytuacje, że będzie konieczne tak duże zróżnicowanie poszczególnych grup będą dość rzadkie. .
A ja twierdzę, że wręcz przeciwnie. Mając dwie lampy, nigdy nie pracowałem z nimi w jednej grupie (bo i po co?). Jaki jest sens wkładać trzecią lampę do któreś grupy, skoro można nią sterować niezależnie. Nie bardzo czaję ten kierunek rozumowania.

Praca w terenie przy świetle zastanym plus błyskowym - z kilkoma lampami w kilku grupach, to są nieczęste sytuacje i dla zaawansowanych użytkowników, z dużym doświadczeniem w robieniu tego typu zdjęć. Doświadczenie jest potrzebne - gdyż nie widać przy ustawianiu lamp jaki będzie efekt końcowy. Widać to dopiero na LCD czy najlepiej laptopie.
Nigdy nie twierdziłem, że to łatwe, wręcz przeciwnie. A że dla zaawansowanych ... hmm. Widziałem sporo ludzi, którzy moczą kija w wodzie przez cały dzień, ja wolę czasem pobłyskać.

Jacek_Z
13-05-2008, 12:09
Mając dwie lampy, nigdy nie pracowałem z nimi w jednej grupie
A dlaczego?
Potrzebowałeś różnej mocy? OK.
Potrzebujesz trzech grup by ustawic trzy różne moce lamp? No i tu zaczyna się pytanie o konieczność tak wielkiego zróznicowania świecenia. Twierdzę, że praktycznie będzie rzadkie.

piotr w
13-05-2008, 12:46
Twierdzę, że praktycznie będzie rzadkie.
Jeżeli używać dwóch lamp, jako światło zasadnicze (czyli główne i dopełniające), a trzeciej jako efekt, np kontra, np rozświetlenie pewnego elementu tła, np zaświecenie tła (niekoniecznie jednolitego i jednolicie), to niby jak to realizować, jak nie w trzeciej grupie? A jeżeli inaczej, to po co? Poruszamy się wprawdzie po lekkiej abstrakcji, Ty widzisz praktyczne rozwiązania, ja mniej :), ale ja się bawię, a Ty traktujesz to pewnie inaczej.

Jacek_Z
13-05-2008, 14:56
praktycznie w jednej grupie mogą być lampy świecące na inne fragmenty np fotografowanego modela.

jacoslavgth
13-05-2008, 15:18
mam su800 i 2xsb800, miałem mega dylemat o czyw kilka osób pewnie pamięta :) powiem tylko ze chyba wezme trzecią sabine bo komfort błyskania takim zestawem jest ogromny.

piotr w
13-05-2008, 16:46
praktycznie w jednej grupie mogą być lampy świecące na inne fragmenty np fotografowanego modela.
Jacku, ale powiedz mi, po co kombinować, skoro można sterować niezależnie?

mam su800 i 2xsb800, miałem mega dylemat o czyw kilka osób pewnie pamięta :) powiem tylko ze chyba wezme trzecią sabine bo komfort błyskania takim zestawem jest ogromny.
O i proszę. Kolega potwierdza.
Co innego jest błyskanie w studio, co innego zabawa w plenerze i słowo zabawa jest jak najbardziej odpowiednie, przynajmniej jeżeli chodzi o mnie.

Jacek_Z
13-05-2008, 17:08
Jacku, ale powiedz mi, po co kombinować, skoro można sterować niezależnie?
dla mnie to nie jest kombinowanie.
Powiedzmy tak. Jak ja mam do przeniesienia 2 wiadra wody to biorę oba wiadra w dwie ręce. A ty idziesz 2x, raz z jednym wiaderkiem w lewej, raz z drugim w prawej :-D. Efekt ten sam.


O i proszę. Kolega potwierdza.

Co potwierdza? On nie napisał o większej ilości grup, tylko że kupi więcej lamp.
Dla ułatwienia można sobie ustawiac i 4 grupy. tylko w większości przypadków nie jest to potrzebne. Może to komuś (kto ma małe doświadczenie) ułatwi pracę, ale nie zmieni finalnych efektów - zdjęcia.

Co innego jest błyskanie w studio, co innego zabawa w plenerze i słowo zabawa jest jak najbardziej odpowiednie, przynajmniej jeżeli chodzi o mnie.
W studiu to bym sobie odpuścił pracę w TTL. Powiem więcej - bym jej zakazał :-D tym, którzy chcę się nauczyć czegoś w studiu. Na TTL nie osiągną powtarzalnych efektów. Sam CLS - OK, ale lampy w manualu.

piotr w
13-05-2008, 20:41
dla mnie to nie jest kombinowanie.
Powiedzmy tak. Jak ja mam do przeniesienia 2 wiadra wody to biorę oba wiadra w dwie ręce. A ty idziesz 2x, raz z jednym wiaderkiem w lewej, raz z drugim w prawej :-D. Efekt ten sam.
Mam wrażenie, że albo ja nie potrafię opisać sytuacji, o które mi chodzi, albo Ty nie chcesz przestawic sie na trochę inny tok myślenia (niekoniecznie słuszny we wszystkich przypadkach, przyzanję). Sterować lampami można na wiele sposobów. Ale tę piane możemy bić jeszcze przez trzy dni, a mnie nie o to chodzi. Chciałem jedynie potwierdzić, że zabawa z SU-800 może być bardziej komfortowa.

W studiu to bym sobie odpuścił pracę w TTL. Powiem więcej - bym jej zakazał :-D tym, którzy chcę się nauczyć czegoś w studiu. Na TTL nie osiągną powtarzalnych efektów. Sam CLS - OK, ale lampy w manualu.
Wydaje mi się (nie mam czasu tego sprawdzać), że nic nie mówiłem o pracy w iTTL. Zresztą doświetlanie tła, czy błyskanie kontry w iTTL nie jest chyba zbyt rozsądne ?
Prawda jest taka, że zabawa w CLS może być bardzo kreatywna, a ilość kombinacji i mozliwości częesto mocno wykracza poza koniczność. Dla mnie tym lepiej.

gtad
14-05-2008, 01:11
Powstał całkiem ciekawy wątek na temat SU800 i jego współpracy z lampami.
Myślę, że faktycznie nie ma sensu "bić piany" jak to napisał piotr w, ponieważ kwestia/sposób/kreatywność wykorzystania SU800 jest bardzo różna.
Ja reasumując wiem jedno, że mając D200, SB800 i SB600 nie ma raczej sensu kupować SU800, no chyba że kosztowałoby jakieś 100-200pln ;)

BART3skiing
27-06-2008, 17:01
A ja mam pytanie jaka jest odleglosc sterowania D200 tych dwoch lamp ktorych narazie nie mam np. kupie SB 800 z jakiej odlegloscie moge ja odpalic zdalnie z Body?

Jacek_Z
27-06-2008, 23:23
w nocy daleko, w słońcu blisko. Jak jest za aparatem to wcale.
Nie ma prostej odpowiedzi na twoje pytanie.