PDA

Zobacz pełną wersję : !tutoriale



diZaster
01-03-2008, 21:07
hej.

czasem wsrod komentarzy do naszych prac pojawiaja sie prosby o powiedzenie tego i owego o zastosowanej
w okreslonym przypadku obrobce.

pomyslalem ze moznaby bylo robic od czasu do czasu tutoriale.
czasem do prostszych rzeczy, czasem do jakichs bardziej skomplikowanych.
nie wiem tylko jak z wrzucaniem ich tutaj i czy nie trzeba by bylo zaraz ich przenosic do
'specjalnego dzialu forum zeby bla bla bla'...

prosze o jakas zywa dyskusje, starajac sie unikac 'ok', 'fajnie', 'dobry pomysl'.
jak juz dojdziemy do konsensusu jakiegos, to usune ten watek i zrobimy go od nowa, bez zbednych postow.

pozdrawiam
!dZstr

Calme
01-03-2008, 22:36
Tzn chodzi Ci o tutoriale z pelnymi screenami kolejnych etapow obrobki i opisami ?

diZaster
01-03-2008, 22:38
no raczej,tak zeby bylo lopatologicznie wytlumaczone :)
bo czasem jest tak, ze nawet prosta czynnosc mozna wykonac na kilka roznych sposobow mniej lub bardziej efektownych badz efektywnych.

wypass
01-03-2008, 22:51
podoba mi sie ten pomysł....

diZaster
02-03-2008, 00:10
wychodze ze smiala propozycja rozruszania dzialu tutoriale
jak na tyle postow o dziwnych testach roznych aparatow,moze zrobmy wreszcie cos ciekawego :?: ;)
cos co naprawde przyda sie ludziom na forum.

co WY na to :?:

Piter
02-03-2008, 01:03
DAWAJ! DAWAJ! jestesm za:) Popieram pomysl rozruszania tego działu. Jest tu sporo ludzi, ktorzy mogliby sie podzielis swoja wiedza:)

Onsajt
02-03-2008, 01:05
Mnie sie podoba, osobiscie to dla mnie bardziej interesujace, a przede wszystki potrzebne niz watki o matrycach, ich czyszczeniu, zdjeciach tablic testowych itp...albo,ze D40 jest fajny:)

diZaster
02-03-2008, 01:08
dawaj dawaj,ale trzeba ustalic jakis plan dzialania ;)
dobrze zeby ludzie typowali kogos do zrobienia tutoriala.
dajmy na to,widzisz ciekawe zdjecie gdzies na forum i wklejasz je tutaj po czym prosisz o ewentualne przyblizenie obrobki.

najlepsze (czyli te,ktorych autorzy zobowiaza sie do pokazania 'co i jak') moznaby bylo wklejac w dziale tutki.
przeciez jest tyle wskazowek porozrzucanych pod zdjeciami, wystarczy je zebrac w jednym miejscu.

Erie
02-03-2008, 01:27
uhm, pomysł świetny, choć odgrzewany - problem w tym, że dział już istnieje i... niewiele w nim się dzieje :(

diZaster
02-03-2008, 01:41
tak,ale chcialbym go zaktywizowac przez wyznaczanie ludzi :)
niektorzy napewno cos napisza inni beda mieli to na sumieniu i tez wkoncu cos napisza ;)

Janis
02-03-2008, 10:44
No tak, ja też jestem za, tylko za wiele nie pomogę... Na PS'ie się tak dobrze nie znam ):

piotereks
02-03-2008, 12:06
Jako poczatkujacy chetnie bym to widział. czasami człowiek siedzi pare godzin bo coś tam cos tam , a jak znajdzie stronkę gdzie jest dosłownie łopatologicznie wyjasnione to jest o wiele wiele prosciej. Na Forum są osoby o ogromnej wiedzy, tylko teraz kwestia czy podzielilyby sie swoja wiedzą ??? Założenię watkow np. " przygotowanie zdjęcia do labu", " podstawowa obrobka" czy "podstawowa ramka" az do bardziej skomplikowanych, pomogloby nie jednemu nie tylko z poczatkujacych. Przyklad moj z wczoraj - gdzies w necie spotkalem kiedys lopatologicznie rozrysowane jak zmniejszyc rozmiar zdjec "hurtowo" w programie IrfanView, woczywiscie nie zapisalem tego, a pozniej godzinami szukalem i oczywiscie nie znalazlem.
Pomysl w/g mnie bardzo dobry, moze cos na podobe http://www.cyberfoto.pl/edycja-zdjec-ksiazka-on-line/

autograf
02-03-2008, 14:35
tak,ale chcialbym go zaktywizowac przez wyznaczanie ludzi :)
niektorzy napewno cos napisza inni beda mieli to na sumieniu i tez wkoncu cos napisza ;)


Tez jestem ZA pomyslem, ale moja propozycja jest taka - zacznij od siebie i sam cos napisz. Ja tak sie nie moglem doczekac jakiegos tuta w sprawie studio. Petlilem sie, gubilem, ale wciaz szperalem i kombinowalem. Az w koncu cos tam se stworzylem. To moze nie tutorial, bo nie jest zwiazany z obrobka, bardziej taki HEND MEJD (http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=50282) ;)

autograf
02-03-2008, 14:43
I jeszcze jedno, tak mi teraz przyszlo do glowy
Zbierac wszystkie tutki w jednym miejscu czyli tu. Jak tylko cos znajdziecie poza tym dzialem to od razu pisac do moda o przeniesienie. No jesli mod grzeszy czasem wolnym ;)

Bo tak to jest BURD** z tymi bardzo zreszta ciekawymi wskazowkami.

Janis
02-03-2008, 15:12
Tutaj czasem można znaleźć ciekawe poradniki :D

http://www.good-tutorials.com/tutorials/photoshop/photo-effects

Kazzam
02-03-2008, 17:38
No niestety wychodzi na to że Ci którzy coś umieją wcale nie chcą się tą wiedzą dzielić, albo zwyczajnie nie mają czasu. Ale czy te pół godziny-godzina to naprawdę tak wiele, że przez kilka miesięcy nie ukazuje się żaden nowy tutorial?
Eh Polacy... każdy sobie :]

Bolleque
03-03-2008, 12:33
Ja tez chce!!! Ale uczyc SIE bo ja raczej niczego madrego kogos nie naucze ;)

pxl
04-03-2008, 15:19
A moze, zeby zaoszczedzic czasu sprobujmy videotutoriali. Sa programy ktore rejestruja to co dzieje sie na pulpicie, wystarczy przed rozpoczeciem pracy taki program wlaczyc i pozniej wrzucic gdzies na serwer zeby inni mogli zobaczyc co po kolei bylo robione.
Nie ma tutaj koniecznosci robienia specjalnych zrzutów ekranowych, pisania tekstów - zaoszczedzi to duuuzo czasu a jak wiele nas nauczy.

Dodatkowo ostatnio trafilem na cos co sie nazywa JING http://www.jingproject.com - instalujesz, wlaczasz i praktycznie to wszystko - samo sie nagrywa i wrzuca na serwer - pozniej tylko trzeba wrzucic tu link do filmu (sam tego nie testowalem ale na stronie wyglada ciekawie).

Miden
06-03-2008, 14:23
spróbójmy zrobić taką jedną wspólną likownie z której będzie można sciągać i pobierać wiele tutków :)

trzebaby napisać w dziale technicznym o naszym pomyśle, jeśli się przyjmie - to może taki spis powstanie :)

ja też jestem za interaktywnymi tutkami ( programiki które rejestrują obraz monitora)

bombel
06-03-2008, 14:29
Właśnie.

Przeczytałem wszystko i też jestem za. Żądamy tutków!

Erie
06-03-2008, 14:31
Właśnie.

Przeczytałem wszystko i też jestem za. Żądamy tutków!

szczególnie Ty :)

Janis
06-03-2008, 18:28
Właśnie.

Przeczytałem wszystko i też jestem za. Żądamy tutków!

Nie ma jak to zapał do pracy :D

who
07-03-2008, 13:12
może na początek, udało by się pozbierać rady, które są już na forum, przy poszczególnych zdjęciach, bo w tym może pomóc każdy, tylko trzeba by było jakoś podzielić się robotą
bo jak na razie to ja widzę, że piszą tu osoby takie jak ja, czyli z PS nie mające dużej praktyki :)

deejay3x
09-03-2008, 10:46
jesli ktos zna jakis serwer na necie gdzie mozna wrzucic 700MB to chetnie udostepnie kilkadziesiat calkiem fajnych tutkow do PSuja z polskim lektorem.

Erie
09-03-2008, 11:02
jesli ktos zna jakis serwer na necie gdzie mozna wrzucic 700MB to chetnie udostepnie kilkadziesiat calkiem fajnych tutkow do PSuja z polskim lektorem.

i jestem przekonany że zrobisz to legalnie, bo masz na to zgodę autora

deejay3x
09-03-2008, 11:09
i jestem przekonany że zrobisz to legalnie, bo masz na to zgodę autora

:D o tym nie pomyslalem niestety :???:

SZAKAL
09-03-2008, 21:50
swiadomy praw i obowiazkow jestem za

bombel
10-03-2008, 04:14
może na początek, udało by się pozbierać rady, które są już na forum, przy poszczególnych zdjęciach, bo w tym może pomóc każdy

Teraz bez dowcipów - ja mogę zamieścić w jednym miejscu jakiś moje rady (jeśli społeczeństwo się domaga - to żarcik POTEMa :)), jakie jeszcze uda mi się znaleźć; jak się da, to i z odpowiednimi obrazkami. Żeby nie było, że jestem aspołeczny, i jeśli komukolwiek ma się to przydać.

Problem w tym, czy zgodzą się na to zebranie w jednym miejscu forumowicze, ci forumowicze z wątków, w których się udzielałem, i obrazki których brałem i przerabiałem. Jeśli ktoś się zgodzi odwalić robotę zawiadamiania wszystkich i otrzymywania ich zgód na zamieszczanie przeróbek - to ja mogę się dołożyć i poszukać tego, co robiłem.

Ale albo się władze forum otwarcie wypowiedzą, że można to robić pro publico bono bez zgody, albo trzeba będzie taką zgodę uzyskać - bo ja nie chcę być potem podawany jako zły przykład i ciągny po pręgieżach i innych odpowiednich wątkach jako dupek.

jarek76
10-03-2008, 09:00
Teraz bez dowcipów - ja mogę zamieścić w jednym miejscu jakiś moje rady (jeśli społeczeństwo się domaga - to żarcik POTEMa :)),
O mój ulubiony kabaret
Z tego co pamiętam to tekst ten padł w skeczu o Pinokiu
Co do dalszej części postu to moje zdjęcie też poszło do tutka i ja nie mam nic przeciwko wykorzystywaniu go dalej :mrgreen:
PS. A to moje ulubione
Chociaż nic nie powiedziałam wilkowi to czuje sie jak kapuś :mrgreen:

ezin
16-03-2008, 02:05
no.... to.... "weźMY się i zróbCIE" :)

tobiks
18-03-2008, 19:46
Ja też mam pomysł, sciągnijcie sobie program iTunes, kliknijcie na "iTunse store" w tym programie i wyszukajcie w dziale "podcasts" słowo "photoshop", otworzy wam się dosyć sporo różnych podcastów na temat photoshopa i niektore to typowo podcasty tutorialowe... oczywiscie zdecydowana większosc po angielsku, ale mając angielską wersje photoshopa nie wiem czy nie łatwiej korzystac z angielskojęzycznego tutorialu??
Co wy na to? - osobiscie w ten sposob ucze sie krok po kroku obslugi Photoshop Lightroom (oczywiscie umiem sie nim z grubsza poslugiwac, ale szczegółowego wykorzystania uczę się wlasnie z podcastów).

Może wystarczy dla nie znających języka angielskiego zrobić napisy to takich tutkow?

Plusem podcastów jes to że subskrybując podcast - wszelkie nowe odcinki są automatycznie sciągane (jesli sobie tezo życzymy) polecam spróbować!

zbyma
31-03-2008, 20:25
No to zaczynamy od konkretów.

Dla zainteresowanych pracą z GIMP-em, opracowałem kolejny poradnik, który może potwierdzi tezę, że GIMP v2.4 może coraz więcej.
Motto:
Pytanie zadane na forum:
W GIMP-ie jest możliwość zastosowania profili ICC. I teraz Pytanie:
Czy mam zrobić : "Convert ..." Czy "Assign..." ....
Nie odsyłacie mnie czasem do tekstów, bo przeczytałem większość w necie. (moje podkreślenie)
Wytłumaczcie jak chłopu co dana funkcja robi i jak obrabiać zdjęcia w GIMP-ie z wykorzystaniem profili ICC


Poniższy poradnik, zawiera w miarę kompleksowe wyjaśnienia.

Zarządzanie kolorami w GIMP-ie oraz "Separate+ (CMYK)".

http://zbyma.gimpuj.info/Zbyma_Co%20nowego%20w%20GIMP-ie_cz9.pdf

Pozdrawiam

Erie
31-03-2008, 21:10
zbyma fajne, ale jakbyś mógł to lekko opracuj ten tekst pod względem składu - czyta się to nieciekawie :(