PDA

Zobacz pełną wersję : [ Hasselblad ] jaki HASSELBLAD?



bowie
29-02-2008, 19:50
Witam
W jaki model Hasselblada warto zainwestować i czym się różnią od siebie poszczególne modele serii 500??

Vadim
01-03-2008, 09:45
Modeli jest co najmniej kilka, osprzętu cała masa, więc żeby dostać sensowną odpowiedź, napisz, ile chcesz na to przeznaczyć i czy coś już masz np. jakiś obiektyw, bo sam korpus 500 to niestety dopiero początek wydatków...

Pozdrawiam

bowie
01-03-2008, 10:55
Modeli jest co najmniej kilka, osprzętu cała masa, więc żeby dostać sensowną odpowiedź, napisz, ile chcesz na to przeznaczyć i czy coś już masz np. jakiś obiektyw, bo sam korpus 500 to niestety dopiero początek wydatków...

Pozdrawiam

Na razie nie mam nic ze średniego, przymierzam się do zakupu i chciałbym się przygotować. Wiem, że hassel, to drogi system, głównie szklarnia zeissa. Mam jednak wrażenie, że to dobry moment na kupowanie tego typu zabawek. Ludzie wchodzą w cyfrę, dolar spada, może będę miał możliwość, że ktoś mi sprzęt przywiezie zza wielkiej wody, bez cła i vat.
Na kit z obiektywem 80mm + jakiś dodatkowy osprzet, myślę że mógłbym przeznaczyć max 5 tys., chyba, że zamiast standardu 80mm byłoby coś lepszego, to pewnie bym dał radę wysupłać więcej. Na pewno nie będę kupował dziś, ani jutro, jeśli już to zapewne w drugiej połowie roku. Jeśli chodzi o Nikona, to pozostanę przy tym co mam, bo w zupełności mi to wystarcza, chciałbym jednak wejść w kwadrat. Zakładając, że kupując na początek zestaw body + obiektyw, mam nadzieję, że co roku dam radę dokupić kolejny obiektyw: coś dłuższego i coś szerszego. Oczywiście, wszystko będzie zależało od finansów i od... żony :) Niemniej jednak, będę miał powód do oszczędzania :)
również pozdrawiam

Vadim
01-03-2008, 11:28
Tak do 5tys. to powinno spokojnie wystarczyć na 500 C/M ze standardem 80/2.8. I myślę, że od tego powinieneś zacząć, no chyba że trafisz na tanią 503CW...:)
Tutaj znajdziesz z pewnością więcej info na temat Hasselblada i średniego formatu:
http://forum.fotopolis.pl/viewforum.php?f=43&sid=f42cf1077171a394594d8332245c7ded
http://www.sredniformat.pl/

A tutaj już ktoś pytał o Hasselblada...http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=41925

Pozdrawiam

bowie
01-03-2008, 13:45
Tak do 5tys. to powinno spokojnie wystarczyć na 500 C/M ze standardem 80/2.8. I myślę, że od tego powinieneś zacząć, no chyba że trafisz na tanią 503CW...:)

500 to chyba wiekowy model, nie lepiej szukać 501 CM?



A tutaj już ktoś pytał o Hasselblada...http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=41925

o kurna, przegapiłem to, dzięki!

Maciej
01-03-2008, 21:55
Wystarczy spojrzeć na forum. Nic tam nie ma. W razie jakiś pytań zapraszam na forum Korexu.

Ja sobie hassela odpuszczę. Na 205FCC mnie nie będzie stać (a i jakby elektronika się zepsuła, to też ciężko), a 501CM, to taka puszka tylko a szkła drogie. Rolleie 6xxx ponoć awaryjne. Ja chyba zdecyduje się na Rolleiflexa SL66SE - duży zakres czasów, pokłon i niektóre szkła z centralną migawką. Nie jest aż taki drogi a i ceny szkieł nie zabijają.
Albo myślę czy nie zostać przy TLR i kupić Mamiye C330s.
Wiadomo czy to SLR czy TLR, każde ma swoje wady i zalety.

Edit:
Vadim napisał w trakcie, gdy ja pisałem swojego posta. :twisted: http://www.korex.net.pl/forum/index.php tu jest adres do forum Korexu.
pl.rec.foto nie polecam, chyba, że archiwum.
Zresztą, bowie zna forum Korexu, bo pisuje tam czasem.

Jacek_Z
01-03-2008, 22:00
poza ceną nie widzę zalet TLR, a widzę dyskwalifikujące (dla mnie) wady. Paralaksa przy fotach z bliska (portrety), kłopoty z optyką inna niz standard (nasadki okazały się bardzo kiepskie), kiepska dostępność pryzmatów (do niektórych modeli nie ma takiej opcji wcale)

Maciej
01-03-2008, 22:03
Ja pisałem o Mamiyi C330, która ma wymienne obiektywy i różne inne akcesoria, typu pryzmat, korekcja paralaxy itp. Nie bronię TLR, tylko piszę jak jest naprawdę. Dla mnie jak już napisałem i to i to ma wady i zalety. Dla każdego co kto lubi.

axer
01-03-2008, 22:07
Ja pisałem o Mamiyi C330, która ma wymienne obiektywy i różne inne akcesoria, typu pryzmat, korekcja paralaxy itp.

Zgadza się, tylko z dostępnością kiepskawo.

Maciej
01-03-2008, 22:09
Na ebayu się znajdzie. Jak ktoś nie jest w gorącej wodzie kąpany.

bowie
01-03-2008, 22:42
bowie zna forum Korexu, bo pisuje tam czasem.

ano znam. Jestem mocno nieopierzonym ciemniakiem, właśnie wystartowałem z ciemnią i po długim okresie czytania korexu, coś tam nawet naskrobałem, mam nadzieję, że od rzeczy... Korex już przewertowałem, był tam niedawno wątek o hasslu, ale pomyślałem sobie, że zapytam i tutaj, bo nie każdy nikonman tamże zagląda, a wszelkie info mile widziane...

Maciej
01-03-2008, 23:01
"205 i 203* to swietne aparaty. Obawiam sie tylko, ze moga byc problemy kiedy padnie w nich elektronika. Podobnie jak w przypadku jednoobiektywowych Rolleiflexow. Z 500tek nie ma zasadniczej roznicy pomiedzy modelami. 503ki wygaszaja dedykowana lampe, 501CM i 503CW maja wydluzone lustro i nie winietuja na matowce przy dluzszych obiektywach. Jednak cos za cos. Lustro w nich chodzi po specyficznym luku, przez co moze byc latwiejsze do uszkodzenia. Ogolnie aparaty z okresu 1985-1995 byly chyba najlepiej wykonane." wypowiedź kogoś, kto na hasselbladach zna się bardzo dobrze.

*205FCC i 203FE

MikeP
01-03-2008, 23:05
Osobiście używam Hassela 500 c/m z biometarem 80/2,8 CF. Uważam, że model ten pozwala na wiele, a kosztuje relatywnie najmniej. Ni epolecam 500 c bo to naprawde stare modele i latwo trafic w beznadziejnym stanie. Choc przyznaje od razu Hassel jest piekielnie drogi. Sama matowka ze split image to 130 euro. A jak kupisz body ze standardem ciemnym to od razu zapragniesz miec jesniejsza, poza tym split image skutecznie eliminuje problemy w postaci nieostrosci przy malej glebi ostrosci. Nie mowie nic o szklach. Makabra. Ale... Hassel to Hassel. Polecam kazdemu. Za te pieniadze. Kupisz spoko zestaw na poczatek. Jak bedziesz potrzebowal wskazowek odnosnie konkretniejszych spraw pisz smialo do mnie.

Pozdrawiam

MikeP