PDA

Zobacz pełną wersję : Nie dała Bozia talentu ...



Krakus
20-11-2004, 18:24
Nie dała Bozia talentu (moje, całkiem skądinąd łądne zdjęcie dostało w konkursie tylko jeden głos a i to zdaje się po znajomości), to próbuję nadrabiać to zajmowaniem się techniką. Już dawno zauważyłem, że NCapture otwiera całkiem inaczej NEFy niż robią to programiki oparte o DCRAW. Ale dopiero dziś zauważyłem, że te obrazki potrafią być totalnie inne (inna interplacja - stąd zapewnie inne kolory !!).
Po lewej to NCapture, po prawej Gimp i UFRAW

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://wa.fema.pl/~pc/Dsc_0788(NC_CUT).jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://wa.fema.pl/~pc/DSC_0788(UFRAW_CUT).jpeg)

I znowu wyszło na to, że Nikon ma jakieś tajemnice, które przez reverse engineering złamać trudno.

Tr0n
20-11-2004, 18:28
Ostatnio próbowałem zainstalowac NC pod Wine ale to wyjątkowo uparte oprogramowanie :( i nie udało się
NIestety użytkownicy Linuxa ciągle są pomijani :(

Krakus
20-11-2004, 18:32
Tr0n-ie, niestey wychodzi na to, że aby mieć prawdziwe (?) kolory w NEFach, musimy używać NC :(

admin
20-11-2004, 18:39
Wczoraj napisalem o tym na pyryfycy do calkowicie ignorujacego opinie nikoniarzy na temat mory, uzytkownika 300D. Za przyklad wlasnie podal DCRAW. Kiedy powiedzialem Mu o lepszej obrobce dedykowanym przez Nikona oprogramowaniem, napisal:

"Sory ale pierniczysz^H^H^H^H^H^H^H nie zgadzam sie z tobą. Wole miec wolnosc wyboru i dcraw (darmowy, GPL) jest IMO przydatnym programem (zwlaszcza do grzebania i zabawy z RAW'ami i profilami barwnymi). Zreszta na dcraw opartych jest wiele innych programów".*

* autor: Mikolaj Tutak - prfc

Kaleid
20-11-2004, 18:45
Ja sie dzis od niego dowiedzialem ze 18-55 EF-s jest rewelacją optyczną w porownaniu z 28-80G. :) Jakiz to czlowiek jest nieswiadomy...takie wspaniale szklo mi kolo nosa przeszlo :)

admin
20-11-2004, 18:55
takie wspaniale szklo mi kolo nosa przeszlo

E tam. Kupisz sobie inna popielniczke... ;)

Tr0n
20-11-2004, 19:02
Wczoraj napisalem o tym na pyryfycy do calkowicie ignorujacego opinie nikoniarzy na temat mory, uzytkownika 300D. Za przyklad wlasnie podal DCRAW. Kiedy powiedzialem Mu o lepszej obrobce dedykowanym przez Nikona oprogramowaniem, napisal:

"Sory ale pierniczysz^H^H^H^H^H^H^H nie zgadzam sie z tobą. Wole miec wolnosc wyboru i dcraw (darmowy, GPL) jest IMO przydatnym programem (zwlaszcza do grzebania i zabawy z RAW'ami i profilami barwnymi). Zreszta na dcraw opartych jest wiele innych programów".*

* autor: Mikolaj Tutak - prfc

Niestety ale jednak NEF pod Linuxem jest znacznie gorzej wspierany. To prawda że jest dcraw i reszta programów ale jednak moje ostatnie testy wykazały że mimo wielu bardzo fajnych opcji to własnie kolory w tej chwili sa rzeczą która najbardziej trzeba poprawić. Szkoda że Nikon nie poprze takich projektów, no ale wydanie programu GPL to dla nich żaden interes :(, ale wtyczkę jak do Photoshopa mogliby do Gimpa wydać. W końcu nie kazdego stać na kupno niezbędnego oprogramowania (Windows, NC, PS)

Krakus
20-11-2004, 19:32
Generalnie producenci dzielą się na dwa typy: jeden, który boi się Open Source jak ognia (i robi co może, aby uniemożliwić dostęp do swojej wiedzy) i drugi, który Open Source wspiera.
Wytczka dla Gimpa jest mało realna - bo albo byłby to kod źródłowy, albo kompilaty dla każdego systemu i procesora (nierealne ...).

mpriest
20-11-2004, 20:09
Tr0n, C1 pro jest dostepny pod Mac OS X, ktory defacto bazuje
na Darwinie, ktory bazuje jakby nie patrzec na FreeBSD. Wydaje
mi sie, ze po kilku wieczorach przy kawie i ciastku (tyle we Wroclawiu
cudownych ciastkarni - no moze nie tak cudownych jak w Krakowie,
ale Krakow .. umm .. to smaczny dzieki kobietom jest : )))))
mozna by sportowac ta aplikacje na defaultowe X'y ..

Sproboj : ))) Moge dostarczy material pierwotny.

Krzysiek

Tr0n
20-11-2004, 21:21
Tr0n, C1 pro jest dostepny pod Mac OS X, ktory defacto bazuje
na Darwinie, ktory bazuje jakby nie patrzec na FreeBSD. Wydaje
mi sie, ze po kilku wieczorach przy kawie i ciastku (tyle we Wroclawiu
cudownych ciastkarni - no moze nie tak cudownych jak w Krakowie,
ale Krakow .. umm .. to smaczny dzieki kobietom jest : )))))
mozna by sportowac ta aplikacje na defaultowe X'y ..

Sproboj : ))) Moge dostarczy material pierwotny.

Krzysiek

Hmmm nie widziałem C1 nigdy i nie probowalem zainstalowac.
zawsze moge zainstalowac PS CS i wtyczke do NEF ale znów koszty :(

W Krakowie kolego to najmilej wspominam wieczór w towarzystwie slicznej kobiety w "Ogniem i mieczem", jaki tam pyszny żurek podają ;)

Krakus
20-11-2004, 22:21
Tr0n-ie! Moi znajomi z np. Katowic przyjeżdżają do Krakowa z klientami do restauracji (lub knajpek). Ostatnio słyszałem, że niektórzy Warszawiacy przyjeżdżają do Krakowa ostatnim ekspresem (22.00 ???) po to, żeby bawić się na Kazimierzu (dawno, dawno temu podkrakowska wioska zamieszkała przez Żydów, potem żydowska dzielnica, potem miejsce gdzie można było najłatwiej - no, może poza Nową Hutą - zarobić guza za nic, dziś miejsce, gdzie są ulice przy których jedna knajpka jest na parterze, a całkiem inna na piętrze tej samej kamienicy) całą noc, a wrócić do siebie pierwszym ekspresem (5.00 ???).

Tr0n
20-11-2004, 22:30
Tr0n-ie! Moi znajomi z np. Katowic przyjeżdżają do Krakowa z klientami do restauracji (lub knajpek). Ostatnio słyszałem, że niektórzy Warszawiacy przyjeżdżają do Krakowa ostatnim ekspresem (22.00 ???) po to, żeby bawić się na Kazimierzu (dawno, dawno temu podkrakowska wioska zamieszkała przez Żydów, potem żydowska dzielnica, potem miejsce gdzie można było najłatwiej - no, może poza Nową Hutą - zarobić guza za nic, dziś miejsce, gdzie są ulice przy których jedna knajpka jest na parterze, a całkiem inna na piętrze tej samej kamienicy) całą noc, a wrócić do siebie pierwszym ekspresem (5.00 ???).

Hmmmz Katowic i Warszawy to sie nie dziwię bo te miasta swojego uroku nie mają. Wrocław jest sliczny a i knajpek porządnych tez jesty duzo ;)
W każdym razie zapraszam ;)

oxbow
21-11-2004, 16:56
A jak Wrocek to koniecznie do "Spiża" na świeże pyffko. BTW pozdrowienia dla Bogusia (właściciela)

PS NIe płaci mi ani grosza :D:D