PDA

Zobacz pełną wersję : Fotografia reklamowa a prawa autorskie - pomocy



fotone
28-02-2008, 19:58
Hey mam takie pytanko, postaram sie opisać jak najprościej.

Robię zdjęcia do reklam dla jednego z lokalnych portali "noclegowych".
Jeden z naszych reklamodawców założył portal konkurencyjny, i umieścił (za zgodą reklamodawców) promocyjnie za darmo, kilka ofert dokładnie skopiowanych (WRAZ Z MOIMI ZDJĘCIAMI) z naszego portalu.
Rozmawiał z nim mój szef, potem "konkurent" zadzwonił do mnie sie pożalić, i tu rozpoczął ciekawy wywód.
Twierdzi, że w momencie gdy ja wchodzę do jego domu i robie zdjęcia do jego reklamy, to on nabywa prawa autorskie do tych zdjęć (automatycznie). I nawet po wygaśnięciu reklamy na stronie, ja bez jego zgody nie mam prawa nigdzie publikować tych zdjęć.

YYyyyyyy co???

Dodam tylko, że:
formą umowy między portalem a reklamodawcą jest faktura za reklamę (zdjęcia są tylko składową częścią całośći)- jako takiej umowy brak.
Ja mam podpisana umowę z właścicielem portalu, mówiącą, że prawa autorskie do wszystkich zdjęć zrobionych przeze mnie a publikowanych na łamach portalu automatycznie przechodzą na właściciela portalu.Ani ja osobiście, ani portal dla którego pracuję nie podpisują z reklamodawcami, żadnej umowy.

Moim zdaniem prawa autorskie do zdjęć mam JA, a w momencie opublikowania ich w portalu, właściciel portalu, ale w żadnym przypadku reklamodawca. Może jestem w błędzie...
wiem, ze sprawa zawiła ale strasznego ćwieka mi przybił... poza tym to chyba każdego wkurza, jak jego zdjęcia fruwają sobie po całym necie bez zgody a nawet wiedzy autora.

Aaaa i pytanie: KTO MA PRAWA AUTORSKIE DO ZDJĘĆ??????

z góry dzięki za pomoc.

fIlek
28-02-2008, 20:14
Prawa autorskie są niezbywalne. Jedynie prawa majątkowe do utworu można zbyć.

fotone
28-02-2008, 20:34
Prawa autorskie są niezbywalne. Jedynie prawa majątkowe do utworu można zbyć.
Dzięki za poprawkę - w takim razie kto ma prawa majątkowe??

JK
28-02-2008, 20:42
To powinna precyzować umowa. Jeśli jej nie ma, to trzeba przyjąć, że właścicielem praw majątkowych jest zleceniodawca, bo zamówił usługę (czyli te zdjęcia) i zapłacił za ich wykonanie. Czasem warto podpisywać umowy, choć to zawsze trochę dodatkowego zachodu.

Nemeth
28-02-2008, 20:51
Dzięki za poprawkę - w takim razie kto ma prawa majątkowe??

Ten kto je nabył.

Bez umowy i jej szczegółowych zapisów trudno orzec. Z tego co napisałeś wynika, że prawa majątkowe do zdjęć zamieszczonych na portalu posiada jego właściciel. Ale w jakim zakresie trudno powiedzieć bez przeczytania treści umowy.

rabijki
28-02-2008, 20:57
JK - prawa majatkowe ma zawsze autor zdjec chyba ze umowa pod rygorem niewaznosci w formie pisemnej stwierdza inaczej.
fakt wykonania zdjec u niego nie uprawnia go do niczego.
olo

Charles
28-02-2008, 21:26
poza tym to chyba każdego wkurza, jak jego zdjęcia fruwają sobie po całym necie bez zgody a nawet wiedzy autora.


W umowie napewno zostaly okreslone pola eksploatacji .W przypadku gdy umowa nie okresla, ze zdjecia beda wykorzystywane na odrebnych polach eksploatacji przysluguje Ci dodatkowe wynagrodzenie.

Najlepiej to zamiescic tutaj ta umowe.Wszystko by sie wyjasnilo :)

fotone
28-02-2008, 21:58
Właśnie nie mogę namierzyć w tym momencie tej umowy, ale nie o nią tu się rozchodzi, bo zdjęcia przechodzą na portal i OK. Więc pomińmy mnie jako ogniwo.
więc jeszcze raz ...gość twierdzi, że:
w momencie gdy ja reprezentując portal wchodzę do jego domu i robie zdjęcia do jego reklamy, to on nabywa prawa majatkowe do tych zdjęć (automatycznie)

Więć kto ma prawa majątkowe on czy portal z którym Ja mam umowę??

Tu nie rozchodzi się o pieniądze tylko o wiedzę, bo gość pewny siebie mnie przekonywał, ja pewny siebie zaprzeczałem, tylko moje tezy opierają się bardziej na zdrowym rozsądku niż wiedzy z dziedziny prawa, a jak wiemy prawo czasami baaaaaaaaaaardzo się ze zdrowym rozsądkiem mija.

Charles
28-02-2008, 22:15
Ja bym zaryzykowal sad, ze skoro wykonujesz zdjecia dla portalu,to portal na mocy zawartej z Toba umowy nabywa do nich prawa majatkowe.Portal jako nabywca moze przeniesc autorskie prawa majatkowe na inne osoby, chyba ze w umowie inaczej postanowiliscie.Z tego co piszesz wnioskuje, ze w momencie gdy wykonujesz zdjecia w lokalu pana X, to jeszcze nie przechodza na niego autorskie prawa majatkowe.Kiedy to nastepuje, jest okreslone w umowie o przeniesienie autorskich praw majatkowych do Twoich zdjec pomiedzy poratalem, a panem X.Najwczesniej nastapi to po przeniesieniu przez Ciebie praw na portal-robisz zdjecie i w tym momencie prawa moga nalezec juz do portalu. :)

Jacek_Z
28-02-2008, 22:25
w momencie gdy ja reprezentując portal wchodzę do jego domu i robie zdjęcia do jego reklamy, to on nabywa prawa majatkowe do tych zdjęć (automatycznie)
.
To jest możliwe, o ile był taki zapis w jego umowie. On będąc zleceniodawcą (piszesz - jego reklama!) mógł wykupić pełne prawa majątkowe. On płacił za usługę (za swoją reklamę). Pytanie co ta usługa obejmowała, do czego dawała prawo.
Takiego zapisu o przechodzeniu pełnych praw majątkowych do zdjęć się raczej nie praktykuje. Podobnie jak do projektu graficznegio itp.
Musiałbys okazać całą umowę, niestety inaczej nie będzie wiadomo jak to u ciebie było.

fotone
28-02-2008, 22:41
To jest możliwe, o ile był taki zapis w jego umowie. On będąc zleceniodawcą (piszesz - jego reklama!) mógł wykupić pełne prawa majątkowe. On płacił za usługę (za swoją reklamę). Pytanie co ta usługa obejmowała, do czego dawała prawo.

Przy tworzeniu reklamy jedyną umowa jaką zawiera portal z reklamodawca jest umowa ustna:
"jak tylko pieniądze pojawią się na naszym koncie, Pańska reklama zostanie opublikowana, a faktura zostanie wysłana na Pański adres"

Jedyna umowa jaka reguluje cokolwiek w kwestii praw majątkowych jest zawarta pomiędzy mną a portalem.

Jacek_Z
29-02-2008, 00:20
przeniesienie autorskich praw majątkowych wymaga formy pisemnej. Jeśli facet ma tylko ustną umowę z portalem - to znaczy, że praktycznie nie ma praw majątkowych.
Często ludzie myślą, że jak zapłacili za zrobienie zdjęcia, to ono jest juz ich i mogą robić z nim co chcą. Są w błędzie. To zależy jaką umowę podpisali.