PDA

Zobacz pełną wersję : zamieszczanie zdjeć w gazetach



bono32
28-02-2008, 19:27
mam dylemat co zrobić , był wypadek z ktorego wysłałem zdjecia emailem do gazety ,zamiescili je na stronie www a pozniej w gazecie . Mam prawo domagac sie od nich honorarium jakiegos , moze ma ktoś doświadczenia z podobnej sytuacji .dodam że żadnej zgody na publikacje nie wysyłałem

sToh
28-02-2008, 19:35
Wg. mnie nie powinieneś domagać sie wynagrodzenia żadnego, Jeżeli wcześniej nic nie mówili to chyba nie mieli na celu zapłacenia Ci . Jak ja byłem modelem do popularnej Gazety "Expres" w Łodzi to nic nie dostałem , z ze zgoda na publikacje to nie wiem :P

Pozdrawiam

rabijki
28-02-2008, 19:36
jak to nie wyraziles zgody??? a po co je wyslales, zeby im skrzynke zapchac? nie rob zartow prosze!

oczywiscie ze nalezy ci sie wynagrodzenie zgodnie ze stawkami redakcji. jesli jednak redakcja nie uwzgledni cie w wycenie w miesiacu nastepnym po publikacji mozesz po prostu zaproponowac swoja cene i ponegocjowac. jesli cie oleja to sprawa sadowa i wieksza kasa.

nie napisales czy cie podpisali bo jesli nie to oczywiscie dodatkowa kasa do wynegocjowania, chyba ze przeslales zdjecie anonimowo - tylko po co???.

olek

rabijki
28-02-2008, 19:39
kolega przedmowca skapo gospodaruje prawda. klania sie lektura prawa prasowego i autorskiego - newsy mozna publikowac bez zgody ale trza za nie placic i podpisywac zrodla - w skrocie.

olo

bono32
28-02-2008, 19:57
napisałęm @ do redakcji zobacze co odpiszą ,dzieki za info

jasiu102
29-02-2008, 13:40
tylko że stawki sa różne w w/w expressie za zdjecie placa 4,5 brutto

tobiks
29-02-2008, 17:26
Ja już nie wiem ile razy się wałkuje podobne tematy a ten jest wyjątkowo prosty i naprawdę nie widze tu żadnego złożonego problemu...

Ileż razy można podawać ten link:

http://www.zpaf.pl/pl/content/prawa_aut/tabele.php

po prostu przeczytaj, wybierz odpowiednią tabele znajdz w niej odpowiednią kwotę, wyslij im e-mail bądź pismo (e-mail łatwiej i szybciej a skuteczność raczej ta sama), i już zarobiłeś kase.

Polecam opcję "szukaj" i poczytanie podobnych wątków.

Chciałem dodać że sam zadawalem pytania dotyczące wlasnie zaplaty za zdjęcia, jednak z tego co pamiętam to jedno dotyczylo wykorzystana w filmie dokumentalnym (ostatnio) a drugie juz nie pamietam i prosilem o pomoc w wyborze odpowiedniej tabeli bądź była to jakaś trudniejsza sprawa.

tobiks
29-02-2008, 17:38
kolega przedmowca skapo gospodaruje prawda. klania sie lektura prawa prasowego i autorskiego - newsy mozna publikowac bez zgody ale trza za nie placic i podpisywac zrodla - w skrocie.

olo

Zgadzam się! polecam lekturę ustawy o PP.
Z tego co sie zdążyłem zorientować to często redakcje udają głupich albo nigdy na oczy nie widzieli niczego nt. prawa prasowego. Bywa że rozmowa z osobami z redakcji jest tak*żenująca że aż szkoda opowiadać...

Stawki redakcji są śmieszne - standardowo udają biednych i wogole, ale trzeba walczyc o swoje, wystarczy spojzec na cenniki reklamy w gazetach! pozatym ja nie uznaję czegos takiego jak "nie stać nas" - gazety to firmy (wydawnictwa) muszą tak dzialac zeby bylo ich stac i już! Jak nie to trudno - lepiej nie zarobic paru zlotych a sprzedac cos zadziej a drożej. czasem tyle to zachodu zeby wyslac, zeby dane podac, kontaktowac sie pozniej pita przyslą trzeba liczyc te drobinki po pare zlotych... bez sensu :/

Jak zwykle emocje poniosly bo mam zle doswiadczenia w tym względzie, więc sory za przydługi tekst :)