PDA

Zobacz pełną wersję : Skanowanie cyfrą



snake
27-02-2008, 22:04
Z uwagi na coraz większą ilość negatywów b&w, które sobie produkuję, zacząłem myśleć o digitalizacji tego mojego "urobku". Na początek z dwóch krokusów złożyłem zestaw do skanowania D200 z doczepionym Pancolarem 50/1.8. jak na możliwości edycji efekty są obiecujące, ale nie mogę trafić na soft, który odwróci mi NEF-a do pozytywu, bez nadmiernej utraty jakości, bo najbardziej zależy mi na ziarnie :). Czy macie może jakieś sugestie?

wkrass
28-02-2008, 15:19
Odwrocic z negatywu na pozytyw mozesz w PS.
W angielskiej wesji jest to funkcja "Invert".
Osobiscie radzilbym Ci, bys sie spial i naskrobal na skaner, chocby na plaskiego Epsona.

snake
28-02-2008, 19:04
Dzięki, wkrass za info. Nie mam Ps-a, ale wiem już, jak odwrócić NEF-a w NC. Co do skanera, na pewno masz rację, ale z tego co wiem, mały obrazek raczej kiepsko wychodzi w paszczakach. Ponieważ robię też 6x4.5 i 6x6, więc zacząłem się bać, bo wychodzą mi dwa skanery :) Czyli na razie, bardziej z ciekawości zrzucę wybrane klatki tym moim wynalazkiem, a w przyszłosci zobaczę.
Pozdrawiam.

Maciej
01-03-2008, 01:37
O, nipen. :-)

snake
08-03-2008, 01:11
Namierzyłeś mnie... :) Witaj.
Właśnie, miałem wrażenie, że już gdzieś Cię spotkałem :)
Który Pentax?

Maciej
08-03-2008, 09:57
Pytasz który model posiadam?

sławoj
08-03-2008, 19:49
Postanowiłem „zeskanować” negatyw poprzez sfotografowanie go spod powiększalnika.

Oto co zrobiłem:
1. Załadowałem negatyw do karetki powiększalnika
2. Usunąłem miseczkę obiektywu spod mieszka
3. Mieszek powiększalnika ścisnąłem maksymalnie
4. Pod powiększalnik włożyłem aparat cyfrowy (zwykły kompakcik) i ustawiłem go w tryb makro
5. W powiększalniku wyłączyłem filtracje
6. Sfotografowałem negatyw (trzymając aparacik w rękach – bez statywu)

Oto co otrzymałem, po odwróceniu „kolorów”: www.korex.net.pl/forum/album_pic.php?pic_id=503


Ustawienia w aparaciku: czułość matrycy ISO 80, czas 1/45, przysłona f=2,8
Ustawienia powiększalnika: źródło światła – halogenik ok. 80W, powiększalnik rozpraszający, filtracja wyłączona
Skanowany negatyw: ORWO NP22, wywoływacz ORWO A49

jurekb
08-03-2008, 19:58
Mam parę negatywów 6x9 i zastanawiałem się w jaki sposób je zdigitalizować. Czytając powyższego posta doszedłem do wniosku że to dobry pomysł. DZIĘKI.
Bo przecież nie kupię skanera do 10 negatywów.

wlopis
08-03-2008, 20:07
Mam parę negatywów 6x9 i zastanawiałem się w jaki sposób je zdigitalizować. Czytając powyższego posta doszedłem do wniosku że to dobry pomysł. DZIĘKI.
Bo przecież nie kupię skanera do 10 negatywów.

oczywiście ze nie, natomiast 10 negatywów 120-tek zlecić komuś doświadczonemu, jaka to robota z dygitalizowniem to doskonale wiem :)

snake
10-03-2008, 08:02
Maciej- tak, pytam o model (oczywiście z czystej ciekawości). Pentax to zacna firma, zwłaszcza że robi średni format :) Pozdrawiam.

matka997
10-03-2008, 10:16
Dwóch fotografów (starzy znajomi, niejednego konia razem mogli kraść) spotyka się przypadkowo po 10 latach rozłąki. Wpadają sobie w ramiona, mają tyle do opowiedzenia...
No więc pada: - cześć stary, jaki masz aparat?

;)

Przepraszam za żarcik i za ot, to z radości, od półtorej godziny myśle jaki dzisiejszy dzień będzie przerąbany, a tu takie miłe wesołe i radosne, no ślicznie dziękuję
:)

Maciej
10-03-2008, 10:19
Nie mam Pentaxa żadnego. :twisted: Nikona też nie mam, ale miałem. Teraz jestem bez-systemowy.