PDA

Zobacz pełną wersję : Reporterka



el.dzi
09-03-2006, 10:22
Pytanko do szanownych userów

czy macie jakieś linki do artykułów na temat fotografii reporterskiej (jak, co, dlaczego itp)?
interesuje mnie również to jakich najlepiej obiektywów używać do reporterki.

chciałbym wejść troszeczkę w temat i trochę o tym poczytać. jeśli polecacie jakieś książki w formie tradycyjnej na ten temat to również byłbym wdzięczny za info.

pozdr

Karl
09-03-2006, 13:41
Moze to moja cyniczna natura daje znac o sobie - raczej nie doczekasz sie odpowiedzi w tym temacie. Reporterka jest tu traktowana dosc marginalnie. (no moze teraz przez przekore ktos sie odezwie :) )

el.dzi
09-03-2006, 14:14
:-) więcej wiary w ludzi :-)

Karl
09-03-2006, 14:55
Moze tak na poczatek troche historii?

http://onephoto.net/publish.php?idPublish=6

http://onephoto.net/publish.php?idPublish=8

Keyser Soze
10-03-2006, 02:08
...artykuly artykulami, ale mysle ze najwiecej mozna nauczyc sie u
"zrodla" (http://www.magnumphotos.com/c/Home_MAG.aspx?Stat=ZoomMenu_Home)

ta agencja chyba rekomendacji nie wymaga?... ;)

thx
14-03-2006, 20:58
Co do artykulow to bardziej polecam wywiady z dobrymi fotografami, niz jakies poradniki. Sporo ciekawych wywiadow jest na stronach fototapety (http://www.fototapeta.art.pl). Warto tez poogladac dokonania uznanych fotoreporterow z agencji magnum, VII, Reuters... Duzo wiecej mozna sie nauczyc ogladajac dobre zdjecia, niz tylko czytajac o nich:)

Jesli chodzi o obiektywy, to im szerszy tym lepszy! Im jestes blizej fotografowanej sytuacji tym lepiej. Kiedys takim najczesciej uzywanym obiektywem w malym obrazku byl 50mm, potem 35mm, teraz 28/24mm. Oczywiscie nie jest tak, ze uzywa sie tylko jednego obiektywu caly czas. Wszystko zalezy od sytuacji. Znam wielu fotoreporterow, ktorzy uzywaja glownie trzydziestkipiatki. Oczywiscie wygodniej jest uzywac zoom'a (tu najpopularniejszy to 16-35mm). Jest to rozwiazanie bardziej uniwersalne, jednak nie daje tego samego co np. 35/1.4 ;)

colar
23-03-2006, 22:05
Jezeli dopiero teraz zabieraz sie za reportaz to wierz mi (przynajmniej w moim przypadku) po robieniu zdjec krajobrazow rodzinki itd. prawdziwa kwintesencja fotografi wlasnie otwiera przed Toba drzwi ;). Ciezko znalezc cos ciekawego do poczytania na polskich stronach internetowych moze www.fotografiaprasowa.pl bo w Polsce ten temat jest daleko w tyle za Swiatem. Zdecydowanie polecam ogladanie duzo zdjec utytuowanych czyli www.worldpressphoto.nl i np www.panos.uk. Co do sprzetu warto miec jakis szeroko kontny obiektyw i jasny jesli lubisz natoralne swiatło (ja wlasnie czekam na 28/1.8 ).

Pozdrawiam i życze powodzenia :)

el.dzi
24-03-2006, 16:45
wielkie dzięki za linki, jeśli kogoś interesuje temat znalazłem coś takiego http://www.dziennikarze-wedrowni.org/

krzysztof jot
29-03-2006, 18:44
no bo napewno nie "fotografia.prasowa.pl" martwa od ponad roku....

volvo
04-04-2006, 11:01
Pytanko do szanownych userów

czy macie jakieś linki do artykułów na temat fotografii reporterskiej (jak, co, dlaczego itp)?
interesuje mnie również to jakich najlepiej obiektywów używać do reporterki.

chciałbym wejść troszeczkę w temat i trochę o tym poczytać. jeśli polecacie jakieś książki w formie tradycyjnej na ten temat to również byłbym wdzięczny za info.

pozdr


obiektywy najlepiej albo kitowy 18-70 albo jeśli będziesz miał czas zmieniać szkła to 17-35 + 28-70 (28-75), bardzo dobra jest też sigma 18-50 f2.8

gdy się nie da blisko podejść to potrzebny jest 70-200 lub 70-300

al
04-04-2006, 12:39
jeżeli robisz fotki dla siebie.. to można robić zdjęcia byle czym.. liczy się temat
jeśli temat będzie mocny.. a fotka się obronii/przemówi.. reszta nie ma znaczenia..
oczywiście jest to moje zdanie :lol:

pjolofoto
08-04-2006, 20:55
polecam rozmowy z Tomkiem Tomaszewskim .

http://fototapeta.art.pl/2003/ttr.php

ALF
09-04-2006, 03:54
pjolofoto, dzięki...świetny tekst :)

krpolak
09-04-2006, 07:15
W zwiazku z brakiem "dobrej woli" administracji (czytaj Piotr Milecki i moderatorzy) do rozwiazywania problemow, kategorycznie mowie NIE takiemu cwaniactwu!!!

Adam Trzcionka
09-04-2006, 10:34
el.dzi, do reporterki polecam sigme 30 f/1.4 - mozna kupic nowa od 1300 pln, swietne, jasne szkielko, sprawdza sie w kazdych warunkach.

ALF
09-04-2006, 18:02
krpolak, tylko, że to nowe jest bylejakie, plasikowe...i wcale nie lepsze od starego...to zresztą wcel nie dotyczy tylko fotografii...zobacz na mercedesy...kiedyś uchodziły za wzór trwałości, a teraz psują się jak stare renówki :( z aparatami jest podobnie :( i z naszym życiem niestety też :(

Vadim
09-04-2006, 19:37
el.dzi,

Nie wiem, co chciałbyś robić, bo samo hasło "reporterka" może być wszystkim. Wojna, sport, polityka, społeczeństwo, natura, itp. Milion tematów do zatrzymania w kadrze. Naprawdę trudno odnieść się w kilku zdaniach do tego tematu i napisać, co i jak powinieneś robić. Coś już zostało napisane przy okazji oceny fotoreportażu z demonstracji w Warszawie. Poszukaj w archiwum, bo tutaj raczej nie ma miejsca na więcej.

Co do sprzętu, to rzecz ma się podobnie - nie wiem, czym chcesz robić zdjęcia. Domyślam się, że chodzi o cyfrę. Podstawą fotoreportażu, w którym pojawiają się ludzie jest szroki kąt. Ale odradzam zakup jednego ultrajasnego szkła. Na początek z pewnością wystarczy znakomity, od lat używany przez wielu wybitnych fotoreporterów szeroki zoom nikkor 20-35/2.8.

krpolak,

To Ty za bardzo popadasz w uwielbienie nowych technologii i wykazujesz się ignorancją dla czyjejś twórczości. Zrób promil z tego, co Tomaszewski, a wtedy uznam, że masz moralne prawo do głoszenia nawet takich farmazonów.
Co to za nowa era nadchodzi z nowymi bohaterami? Coś Ty palił ostatnio???

krpolak
10-04-2006, 01:36
W zwiazku z brakiem "dobrej woli" administracji (czytaj Piotr Milecki i moderatorzy) do rozwiazywania problemow, kategorycznie mowie NIE takiemu cwaniactwu!!!

ALF
10-04-2006, 02:31
krpolak, odnosze wrażenie, że nie doczytałeś intencji tego tekstu...czytałeś go stereotypowo...

krpolak
10-04-2006, 03:13
W zwiazku z brakiem "dobrej woli" administracji (czytaj Piotr Milecki i moderatorzy) do rozwiazywania problemow, kategorycznie mowie NIE takiemu cwaniactwu!!!

Vadim
10-04-2006, 08:26
krpolak,

Napisałeś:

"Typowy przedstawiciel starej, odchodzacej epoki, ktory nie moze nadazyc za nowa. Nie moze i nie nadazy, poniewaz ta nowa symbolizuje dla niego degradacje i nie jest warta zainteresowania, jest gorsza - dla niego."

Trudno o lepszy przykład stereotypu, którym posługujesz się w celu zdyskredytowania Tomaszewskiego. Skąd Wiesz, że ta nowa technologia oznacza dla niego degradację? Stało się coś takiego? A może to wcale nie chodzi o stosunek do nowych technologii, tylko o Twoje osobiste uprzedzenia? Odwalił Twoje zdjęcia czy oblał na jakimś egzaminie?

"Cos musi odejsc, zeby cos moglo nadejsc. Nowa era bedzie miala swoich wlasnych bohaterow."

Chcesz przyspieszyć to odjeście, bo kreujesz się na nowego bohatera? Bardzo sprytne...

Kolejny cytat:

"A moze zamiast postawy krytykancta spobujesz przeczytac moj post ze zrozumieniem?".

Przeczytałem ze zrozumieniem. Większego krytykanctwa opartego na stereotypach dawno nie widziałem.

I następny:

"Nie rozmawiamy o tworczosci tego czlowieka. Rozmawiamy o tym co on powiedzial w tym wywiadzie i jaki jest jego stosunek do nowej technologii. Podpowiem Ci - ignorancki. Zreszta sam to powiedzial. Aparat cyfrowy mial pierwszy raz w reku i sam nie rozumie tej technologii. Wiec nie probuj w tej materii bronic go na sile."

Popadasz w sprzeczność. Najpierw twierdzisz, że Tomaszewskiego dopadła degeneracja bo ignoruje nowe technologie, potem nie chcesz odnieść się do jego twórczości. To w końcu co jest według Ciebie wyznacznikiem tej degeneracji? Słowa wypowiedziane na temat obecnego poziomu fotografii i sprzętu cyfrowego czy zdjęcia, jakie robi? Widziałeś zdjęcia Tomaszewskiego zrobione cyfrą? A może potrafi posługiwać się tą technologią ze znacznie lepszym skutkiem od Ciebie?

I żeby nie było żadnej wątpliwości - T. Tomaszewski nie jest dla mnie żadnym guru, nie jest moim idolem i nie był moim nauczycielem. Oceniam Go po jego twórczości, po zdjęciach, a nie własnej medialnej autokreacji bądź krytyki Jego osoby wygłaszanej przez innych.

Serdecznie pozdrawiam.

krpolak
10-04-2006, 08:58
Vadim,

>Trudno o lepszy przykład stereotypu, którym posługujesz się w celu zdyskredytowania
>Tomaszewskiego.

Ja go nie dyskredytuje. On nie jest dla mnie takim idolem, jak dla Ciebie. To wszysko. Przyjmij do wiadomosci, ze ludzie ktorzy wzbudzaja szacunek w Tobie, nie musza wzbudzac szczegolnego szacunku we mnie. Osiagniecia, ktore imponuja Tobie, nie musza imponowac mi.

>Skąd Wiesz, że ta nowa technologia oznacza dla niego degradację?

Poniewaz sam to przyznal.

> A może to wcale nie chodzi o stosunek do nowych technologii, tylko o Twoje osobiste
>uprzedzenia? Odwalił Twoje zdjęcia czy oblał na jakimś egzaminie?

Ok, juz widze z jaka mentalnoscia mam do czynienia.

>Chcesz przyspieszyć to odjeście, bo kreujesz się na nowego bohatera? Bardzo
>sprytne...

Jak wyzej odnosnie mentalnosci. Ja bym na to nie wpadl.

>Popadasz w sprzeczność. Najpierw twierdzisz, że Tomaszewskiego dopadła
>degeneracja bo ignoruje nowe technologie,

Zle zrozumiales moje slowa. Nie powiedzialam, ze dopadla go degeneracja. Twierdze, ze jest dinozaurem, ktory nie chce lub nie potrafi przestawic sie na nowe. Co wiecej, nadmiernie eksponuje wady tego nowego, zamiast przyjrzec sie zaletom. Takie typowe narzekanie, jaka to dzisiejsza mlodziez jest zla itd

Jak widzisz, nie wiele tu mowy o zdjeciach, jako sztuce. Zreszta tak jak, znaczna czesc tego artykulu - bicie pinany o tym jak to zle sie teraz dzieje w fotografii cyfrowej. Z jakich powodow? Ktoz to wie, nie mam pojecia. Moze on naprawde tak mysli, a moze chce zeby inni tak mysleli. Trzeba by zapytac pana Tomaszewskiego.

> A może potrafi posługiwać się tą technologią ze znacznie lepszym skutkiem od >Ciebie?

A potrafii? Ktos to przed chwila wzial cyfrowy aparat do reki? To prawdziwy geniusz musi byc ;-)

>I żeby nie było żadnej wątpliwości - T. Tomaszewski nie jest dla mnie żadnym guru,
>nie jest moim idolem i nie był moim nauczycielem. Oceniam Go po jego twórczości, po
>zdjęciach,

A tu akurat to Ty sobie zaprzeczasz. Chyba, ze oceniasz jego Tworczosc negatywnie, wtedy nie ma sprzecznosci ;-)


> a nie własnej medialnej autokreacji bądź krytyki Jego osoby wygłaszanej przez
>innych

Jak wyzej odnosnie mentalnosci.

Ok, proponuje zakonczyc ta dyskusje. Ja mam swoje zdanie, Ty masz swoje. I niech tak zostanie.

Pozdrawiam,

K.Polak

Vadim
10-04-2006, 09:38
krpolak,

Zakończyłbym, ale mi nie dajesz :? pisząc:

"Ja go nie dyskredytuje. On nie jest dla mnie takim idolem, jak dla Ciebie. To wszysko. Przyjmij do wiadomosci, ze ludzie ktorzy wzbudzaja szacunek w Tobie, nie musza wzbudzac szczegolnego szacunku we mnie. Osiagniecia, ktore imponuja Tobie, nie musza imponowac mi. "

Powtórzę raz jeszcze: nie jest dla mnie żadnym idolem, ale cenię jego twórczość.

"Ok, juz widze z jaka mentalnoscia mam do czynienia."

Z jaką mentalnością? Napisz, to może dowiem się wreszcie prawdy o sobie. Zasadniczo kobiety się na mnie nie skarżą, a i moi trzej synowie nie mają powdów do narzekań.

"Zle zrozumiales moje slowa. Nie powiedzialam, ze dopadla go degeneracja. Twierdze, ze jest dinozaurem, ktory nie chce lub nie potrafi przestawic sie na nowe. Co wiecej, nadmiernie eksponuje wady tego nowego, zamiast przyjrzec sie zaletom. Takie typowe narzekanie, jaka to dzisiejsza mlodziez jest zla itd"

Może to jest konstruktywna krytyka, z której ktoś rozsądny powinien wyciągnąć pożyteczne dla siebie wnioski, a nie tanie krytykanctwo?
Co do młodzieży, to ja jej nie krytykuję, bo nie mam jeszcze demencji starczej i doskonale pamiętam, jaki byłem 8)

"A potrafii? Ktos to przed chwila wzial cyfrowy aparat do reki? To prawdziwy geniusz musi byc"

Rozumiem, że ta technologia jest tak trudna, że mogą się nią posługiwać tylko młodzi geniusze i bohaterowie. Stare wapniaki wypad z tej piaskownicy i z tego interesu :(
Ale niestety, muszę Cię zmartwić - potrafi.

"A tu akurat to Ty sobie zaprzeczasz. Chyba, ze oceniasz jego Tworczosc negatywnie, wtedy nie ma sprzecznosci"

Przyznam, że nie rozumiem. I powtórzę raz jeszcze: fakt, że wysoko oceniam czyjąś pracę, wcale nie oznacza że ten ktoś jest moim idolem. Nie ma w tym żadnej sprzeczności.

Pozdrawiam.

Ps. Jesteś kobietą?

krpolak
10-04-2006, 09:47
A jesli jestem to co? ;-)

Natomiast pana Tomaszewskiego zostawmy juz w spokoju. Ja mam juz wyrobione zdanie o nim i trzeba mocnych argumentow, zeby je zminic.

Pozdrawiam,

K.Polak

Vadim
10-04-2006, 09:58
krpolak,

Jak jesteś, to nic nie szkodzi. 8)

I nie mam zamiaru zmieniać Twojego, ani czyjegokolwiek zdania na temat T. Tomaszewskiego.
Wyraziłem tylko swoją opinię.

Pa.

pjolofoto
18-04-2006, 22:30
No tak ,zapodalem link ,a tu burza sie rozpetala !
Tomaszewski jest mistrzem fotoreportarzu ,teorii fotografii zreszta tez.
Jesli ktos mysli inaczej ,niech poda swoj autorytet podejme polemike.
Pamietajmy jednak ze mowimy o fotoreportarzu wspolczesnym .
Pozostawmy CKB ,RC i innych w spokoju.
Ze wspolczesnych odpowiada mi rowniez
www.jacentydedek.pl
Jesli macie jakies ciekawe linki :P

[ Dodano: Sob 22 Kwi, 2006 ]
No i nie ma chetnych ?

cede
24-04-2006, 16:29
No to ja podam link
http://www.cabophoto.com/pictures.htm
Dla miłośników fotografii barwnej
Po kliknięciu na technical information możemy sie dowiedzieć jakim aparatem i obiektywem były zrobione zdjęcia.