PDA

Zobacz pełną wersję : [ Reportaż ] Magda... (by FunBoy)



FunBoy
08-03-2006, 10:35
Witam wszystkich... i przedstawiam moj studyjny debiut :-)


1.

[center]https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.lukasz.info/photography/DSC_0263web.jpg)



2.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.lukasz.info/photography/DSC_0278web.jpg)



3.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.lukasz.info/photography/DSC_0342web.jpg)



4.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.lukasz.info/photography/DSC_0069web.jpg)



5.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.lukasz.info/photography/DSC_0187web.jpg)

[/center:7095f3ec59]

No i jak wyszlo?

PS. Razem z Kamashem "molestowalismy fotograficznie" Magde - tutaj jego efekty (co nie ktorzy chyba juz widzieli ;-)): http://forum.nikon.org.pl/viewtopic.php?t=20817

FilipAdam
08-03-2006, 11:46
Jak dla mnie 2 najlepsza , pozniej 4 :) pozostale troche ciemnawe, albo mam za mocne swiatlo z okna na monitor :D

Niedzwiedz
08-03-2006, 13:28
bardzo mi sie podobaja !! wszystkie gratuluje !!!! moze 3 za mocno zmrozone oczka :)
fajnie pokazuj nastpne !!!!!!
opowiedz tez czy swieciles moze sie przydac taka informacja :)

FunBoy
08-03-2006, 13:41
thx Niedzwiedz :-)

oswietlenie bardzo ubogie ;-) przed modelka lampa z softboxem, natomiast z tylu lampa z plastrem miodu, oba zrodla swiatla po prawej stronie - nie pamietam, czy nie bylo lekkich modyfikacji tej konfiguracji, ale nie wydaje mi sie (moze Kamash bedzie mial lepsza pamiec) - moja pierwsza sesja studyjna w dodatku pierwszy raz na cyfrze, wiec chodzilem lekko zakrecony/przytloczony iloscia nowosci

Niedzwiedz
08-03-2006, 13:43
to i tak masz dobrze ja w zyciu jeszcze studio na oczy nie widzialem :)

sailor
08-03-2006, 13:54
jelsi mialbym wybierac to z tych wszystkich jedynie 4ka .. na wszystkicch przeszkadzaja mi bardzo glebokie cienie na 2ce przepalenia na 3ce wlosy na twarzy na 4ce i 5ce ciecie .. ale jak na pierwszy raz to calkiem ok .. pokazesz cos w kolorze?

Kamash
08-03-2006, 14:15
jak juz wiesz... 1 i 3 bezapelacyjnie...
moze podbil bym nieco EV w nefie bo nieco ciemno wyszlo, ale zastrzegam ze ogladam na mojej super stacji graficznej (laptopie)..
na 5 poprawilbym przejscia tonalne bo wyszly nie ladne ciemne i jasne plamy na twarzy..
4 wszystkim sie podoba a dla mnie za grzecznie - nie tak sobie Magde wyobrazam...
generalnie super.. od wtorku mam nadzieje walczymy dalej..
pzdr
KamasH

wasia
08-03-2006, 14:29
Równiez dla mnie 2 najlepsz - miomo zauwazonych przez Sailora przepalen (na ramieniu ?)- moim zadaniem nie przeszkadzaja w odbiorze fotki . Pozostale jakos mniej , 5 zbyt ciemna , 4 kadr mi nie pasuje(i wcale nie chodzi o to ze centralnie)

FunBoy
08-03-2006, 14:50
no wlasnie... albo zbyt glebokie cienie... albo przepalenia... wynik obrobki na laptopowym lcd... najwidoczniej trzeba bedzie monitor crt zakupic i go porzadnie skalibrowac, aby ten postprocessing lepiej wyszedl...

a tak wogole, to widze, ze wiekszosc forumowiczow preferuje dobrze oswietlone zdjecia (nie chodzi mi tutaj o komentarze, ktore sam otrzymalem) - nie daj boze, aby gdzies cien sie pojawil ;-) a gdzie sie podzial artyzm :P nie abym sam byl artysta ;-) ja tam radosnym pstrykaczem jestem :D

a co do koloru... boje sie cokolwiek wystawiac, jesli w samym cz/b nie moge trafic na odpowiednia proporcje swiatlocienia...

Niedzwiedz
08-03-2006, 16:01
a mnie sie wlasnie te gleboki cienie podobaja !! i fajnie ze sa wlasnie takie !!!

PADI
08-03-2006, 16:41
1. fajna, tylko te 2 włosy przez środek bym wywalił
2. bardzo fajne, coś przepalonego przy włosach [włosy?] w PG rogu bym wyburnował
3. jakoś mi nie podchodzi...
4. bardzo fajne, tylko ostrość zwiała z oczu na korale, możnaby podostrzyć oczy, a troche rozmyć korale i bluzkę
5. fajne

Ogólnie to podoba mi się klimat, światło, cienie, kadry... i modelka :wink:

Wolski
08-03-2006, 19:15
Wszystkie bardzo ladne ale 4 naj. Podoba mi sie optymizm tego zdiecia nie wspomne o modelce ;)

meliszipak
09-03-2006, 00:16
Jak dla mnie to super,super, super, świetne :)

mOSAd
09-03-2006, 00:51
Widzę, że różne opinie, znaczy wszystkie fotki dobre.

Ja powiem tak.

Jedynka jest świetna. Potem długo, długo, długo nic. Jak dla mnie reszte mogłeś sobie darować. Serio - tylko jedynka.

Wreszcie zobaczyłem, co ta modelka potrafi. Jedna jedyna fota, a na forum przecież dużo Jej już jest. To o ten wyraz twarzy chodzi! Tak, a nie inaczej Ją widzę i jeśli miałbym coś doradzać, to właśnie w podobnie dziki sposób, starałbym się Ją portretować. Technika, oświetlenie, cień, rozmycie - dla mnie gra, możliwe, że ostrzejsze popsułoby efekt.

No dobrze, dwójeczka mimo, że odstaje, to nadal oddaje to co lubię - jakiś charakter. Ostry charakter nadany przez ostrzejsze światło i głębsze cienie. Zarówno na tej fotce jak i na jedynce bardzo ładnie gra spojrzenie spod brwi, razem z linią brwi (i nosa). Szkoda trochę gorszego kadru (za dużo od dołu) oraz światła, które powinno być mocne, ale .... trochę inaczej - nie umiem tego określić - może bardziej jednorodne? Może tak samo jasne, ale minimalnie bardziej rozproszone?

Dwa dobre zdjęcia, z mocno zarysowanym charakterem. Jedynka do najlepszych prac.

Jeśli idzie o technikę wykonania, to widze to tak jak Sailor, ale to (jak dla mnie) tylko technika.

FunBoy
09-03-2006, 11:32
Ufff, az sie zarumienilem ;-) mOSAd nie cukruj tyle ;-)

A na powaznie - osobiscie rowniez uwazam, ze jedynka odstaje od reszty... ale zanim wystawilem tutaj zdjecia, kilka osob je widzialo... i zdania jak zwykle byly podzielone (zreszta mozesz to samo zauwazyc powyzej ;-)) dlatego tez postanowilem wystawic ich wiecej :-)

Powaznie gdzies widziales juz zdjecia modelki na naszym forum (oprocz tych wystawianych przez Kamasha)? to niedobra dziewucha... nic sie nie pochwalila ;-)

sailor
09-03-2006, 11:56
nie daj boze, aby gdzies cien sie pojawil Wink a gdzie sie podzial artyzm Razz

cienie sa bardoz pozadane jesli sa zaplanowane i celowe .. jesli jest to bald w sztuce to ciezko to nazywac artyzmem :)


Jeśli idzie o technikę wykonania, to widze to tak jak Sailor, ale to (jak dla mnie) tylko technika
tylko albo az .. dla mnei nawet najlepsze zdjecie ktore jest kiepskie technicnie nie bedzie zdjeciem wartym zaintresowania.. dlaczego?? bo poza pokazaniem na ekranie absolutnie do niczego wiecej si enei nadaje .. tak wiec pytanie czy tylko czy az technika .. poz atechnika oczywisice pozostaje uchwycenie na zdjeciu tej ulotnej chwili ktora sprawia ze zdjecie niby zwyczajne wyroznia sie wsrod tysiecy innych :)

FunBoy
09-03-2006, 12:43
No dobra... zeszliszmy na technike... co mamy dokladnie na mysli, czy chodzi tutaj o przyjete zasady robienia zdjec (w tym przypadku portretow)? Nie wiem... regula trojpodzialu, czyli uklad niecentralny...? Jesli oceniac wg tego kryterum - zdjecia 1-4 powinny byc do bani poniewaz specjalnie zastosowalem kadrowanie centralne... Uzycie 2 zrodel swiatla przed obiektem fotografowanym (na forum wiekszosc robi takie zdjecia) - wiec wszystkie do kosza, gdyz mialem tylko 1 lampe z przodu... Nie wiem dokladnie co macie na mysli mowiac technika... Prosze o rozwiniecie tematu.

sailor
09-03-2006, 13:12
no widzisz .. chyba nie zrozumiales co pisze .. mozesz miec 8 najbardziej wypasionych lamp bowensa a i tak zdjecia moga byc do kitu .. nie mialem na mysli standardow tylko czystko techniczne sprawy jesli chodzi o oswietlenie. kompozycji sie nie czepiam .. sam lubie centralne kadry i gadanie o tym czy kadr jest dobry czy zly w wiekszosci przypadkow prypomina dyskusje o wyzszosci bieszczad nad tatrami.
mowiac technika mialem na mysli umiejetne wykorzystanie sprzetu ktory sie posiada i siwadomosci z popelnionych bledow technicznych. to ze na wiekszosci zdjec modelka ma olbrzymie czarne dziury przy nosie nie jest wyrazem artyzmu, czy tez swiadomym stosowaniem duzego kontrastu tylko brakiem rozswietlenia cieni za pomoca np jakiejkolwiek blendy. nie kaze sie trzyamc kanonow .. sam sie ich czesto nei trzymam. ale robie to swiadomie .. przynajmniej sie staram :)
na tym forum wieksza uwage zwraca sie na wartosc techniczna niz na artystyczna zdjecia.. ja staram sie odwrotnie :) choc z komentarzy to roznie wychodzi :) ale komentuje glownie zdjecia ktore w jaksi sposob zwrocily moja uwage, choc nei zawsze :)

niestety z fotografia porobilo sie na zasadzie "szybko szybciej blyskawicznie" .. i malo kto poznaje od podstaw zasady by potem swiadomie je lamac. warsztat sie dopracowuje latami, podejrzewam ze w epoce cyfry znacznie szybciej ale trzeba nad nim wciaz pracowac .. albo nad umiejetnoscia szopowania .. choc nadal bede twierdzil ze wielu rzczy w PS sie nei da zrobic lub ich zrobienie jest na tyle szkomplikowane ze si enie oplaca :)
nie sa to w zadnym razie zarzuty do twoich zdjec .. podobaja mi sie jak jzu napisalem .. modelke masz swietna .. nic tylko aparat do reki i pracowac dalej :) najwazniejsze jest by zdjecia cokolwiek mowily . bo nawet najlepsze technicznie bez pomyslu i "duszy" bedize tylko zdjeciem rzemieslniczym. na twoich fotach emocje widac .. a warsztat zawsze mozna dopracowac .. :)



wiec wszystkie do kosza, gdyz mialem tylko 1 lampe z przodu
1 lampa mozna osiagnac bardzo wiele .. dwiema jeszcze wiecej .. .. polecam zaprzyjeaznienei sie z blendami .. mozna z nimi zrobic cuda :)
ps. chyba napisalem troche nieskladnie ale mam nadzieje ze mnie zrozumiales :)

FunBoy
09-03-2006, 13:40
Sailor - wielkie thx za wieksze rozwiniecie tematu... i jak napisalem wczesniej "Nie wiem dokladnie co macie na mysli mowiac technika..." - zatem moj post nie byl z cyklu "postow czepialskich", ale czysto informacyjnych... Jako, ze na powaznie foto zajmuje sie przez bardzo krotki odres mojego zycia... bardzo lubie przyjmowac krytyke, ktora spowoduje polepszenie moich umiejetnosci w tym kierunku... w tej chwili juz wiem, ze twoje slowa "na wszystkicch przeszkadzaja mi bardzo glebokie cienie", chodzilo o cienie przy nosie - teraz juz widze, ze rzeczywiscie przykladowo na 2, 3 i 5 sa to straszne kropki pod nosem. Niestety czesto w wielu postach mozna uslyszec tylko szczatkowe info nt. bledow... ktore czesto niewiele mowi autorowi.

Dzieki za cieple slowa :-)

BTW ja rowniez nie lubie PSa, ale to chyba dlatego, ze do niedawna operowalem tylko klisza i odbitkami... chociaz po ostatnich Kamashowych lekcjach szopa, chyba sie do niego przekonam, gdyz czesto sporo bledow mozna w nim poprawic. Oby to nie pogorszylo samego podejscia do fotografii ;-)

imat
09-03-2006, 13:45
Jak dla mnie to 1 i 4 najlepsze.

kwasik
09-03-2006, 14:37
janbardziej podoba mi sie 4 i 5, sliczna modelka

admin
10-03-2006, 10:42
Dla mnie jedynie drugie, na sile 5-tka. Reszta poplamiona bez specjalnego powodu. Cienie za glebokie lub koncza sie w miejscu ciecia linii. Dobry kierunek doceniam.

mziel
10-03-2006, 23:38
Nie wiem czemu ale 3jka mi nie pasuje do pozostałych, które są ciekawe. Na 1 bardzo fajny kadr i właśnie to zdjęcie podoba mi się najbardziej. Na 2,3,4 trochę za bardzo powietrze z modelki uchodziło - usta wyszły mniej naturalnie niż bym chciał widzieć.

mOSAd
12-03-2006, 01:33
Ufff, az sie zarumienilem ;-) mOSAd nie cukruj tyle ;-)

Ponieważ ostatnio jadę po fotach, to raz na tydzień losowo wybieram zdjęcie, które muszę pochwalić, by była równowaga. Padło na Twoje... Zazwyczaj nie zdradzam tej metody, ale dla Twojego zdrowia psychicznego tutaj to raz wyjątkowo czynię. A kolejne Twoje fotki pewnie tak skrytykuję, że znów się zarumienisz (tyle że nie z dumy).

;-)

Tu pierwotnie napisałem więcej, ale po wczytaniu się w to co napisał sailor, okazało się, że w sumie powtórzyłbym to samo tylko własnymi słowami i o wiele dłużej, co jest bez sensu ;-)
Zatem coś innego. Co do warsztatu wypracowywanego latami. Niestety rzadko można przeczytać cos dobrego na ten temat, bo albo ktoś strzeże tej wiedzy bo przecież osiągał ją tak dużym nakładem sił, albo bądź co bądź nie zdradza się swoich tajników byle komu. Albo jest to wiedza dość roproszona, często nieuczwytna i trudno ją wyrazić słowami i trzeba samemu wypróbować wszystko w praktyce.
To ostatnie podejście czyli uczenie się poprzez praktyczne kursy, szkoły, studia ma tę jedną wadę, że kosztuje dużo czasu, wysiłku albo pieniędzy:-) A ma tę zaletę, że przez to odsiewa tych co tego tak naprawdę szukają, od tych, co wiedzę tę najchętniej chcieliby osiągnać z broszury "Fotografia nie tylko dla orłów w 24 godziny".
Tak właśnie po napisaniu tych słów doszedłem do wniosku, że chyba należę do tej drugiej grupy, zatem nie pozostaje mi nic innego jak już się pożegnać.... ;-)

PS. Ponieważ jednak może tu będę zaglądał, prosze o proste i szybkie rady w stylu: "tu lepiej byłoby użyć blendy pod brodą, kierunkowego światła ciepłej barwy, padającego zza lewego ucha modelki oraz średniego lustra po prawej dodatkowo rozjaśniającego luźne kosmyki, rozwiewane przez suszarkę" ;-) Ale to chyba tylko w Erze ;-)

FunBoy
13-03-2006, 10:25
Ufff, az sie zarumienilem ;-) mOSAd nie cukruj tyle ;-)

Ponieważ ostatnio jadę po fotach, to raz na tydzień losowo wybieram zdjęcie, które muszę pochwalić, by była równowaga. Padło na Twoje...
No i wszystko stalo sie jasne :mrgreen:

sailor
13-03-2006, 10:31
Ale to chyba tylko w Erze

albo na forum nikona :)