Zobacz pełną wersję : WINIETA - jak?
autograf
24-02-2008, 15:54
Pozwolilem sobie wrzucic zdjecie kolegi, naszego forumowowicza Radzik 100. (mam nadzieje ze sie nie pogniewa ;) )
Jak zrobic taka winiete w PS?
http://img214.imageshack.us/img214/5913/radzik100ez7.jpg (http://imageshack.us)
najprościej chyba to np. można dodać nową wartwę z ustawieniami (adjustment layer) o typie gradientu w okienku które się otworzy wybrać gradient czrano-przeźroczysty lub odwrotnie (w razie potrzeby zahaczyć reverse), styl radius, ok i zrobione.
Nie wiem jak tu byla robiona,ale sprobuj tak:
- wlacz zaznaczenie elipsa - pociagnij od LG do DP, pojawi sie elipsa na zdjeciu
- pozniej polecenie - select i wybierz inverse
-znow polecenie select - refine edge, pobaw sie parametrem feather, smooth by przejscie bylo plynne
- teraz tylko pobaw sie brightness/contrast
autograf
24-02-2008, 16:24
Nie wiem jak tu byla robiona,ale sprobuj tak:
- wlacz zaznaczenie elipsa - pociagnij od LG do DP, pojawi sie elipsa na zdjeciu
- pozniej polecenie - select i wybierz inverse
-znow polecenie select - refine edge, pobaw sie parametrem feather, smooth by przejscie bylo plynne
- teraz tylko pobaw sie brightness/contrast
Moglbys po Polsku? Bo ja cienias jestem i z peesa i z englisza
LG? DP?
Inverse?
refine edge? feather? smooth?
Dziekuje ;)
LG, PG - lewy gorny rog, prawy gorny rog...
Ponizej zrzut gdzie jest polecenie inverse (nie mam polskiego PS), oprocz tego widzisz jak ta elipsa powinna wygladac, piec pozycji nizej jest tez polecenie refine edges jak w nie wejdziesz to zobaczysz te paramatry, ktore musisz pozmieniac by rozmyc granice zaznaczenia...pobaw sie to zobaczysz co i jak
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img170.imageshack.us/img170/9516/f1ft3.jpg)
Jak masz CS-a to po prostu użyj ACR-a - tam jest funkcja do usuwania/dodawania winiety, zadziała zdecydowanie lepiej niż tego typu kombinacje alpejskie.
A swoją drogą - z tą winietą to jest qrv ostatnio jakaś mania...
Filter-->Distort-->Lens Correction, a tam Vignette
autograf
24-02-2008, 16:51
Ja mam CS1 i chyba nie mam tych wszytich funkcji co Ty.
W kazdym badz razie zrobilem tak:
- zaznaczenie prostaketem lub elipsa
- zaznaczenie odwrotnosci
- sciemnienie, kontrast etc
- wtapianie
i nawet wychodzi ;)
Bardzo dziekuje za pomoc!
A swoją drogą - z tą winietą to jest qrv ostatnio jakaś mania...
Bo wszyscy tęsknie patrzą na pełny format D3. Nie mam FF/FX, to chociaż winietę sobie trzasnę :mrgreen:
autograf
24-02-2008, 17:03
Filter-->Distort-->Lens Correction, a tam Vignette
A po Polskiemu to jak to bedzie? W ogole jest to w CS 1 ?
EDIT:
Filtr/rendering/efekty swietlne? Bo kombinuje i se szukam sam
hedgehog
24-02-2008, 17:19
A można i tak też, chyba najłatwiej:
- warstwa wypełniona gradientem, najlepiej taka z rodzaju Fill - łatwo potem modyfikować
- maska na warstwie, też z gradientu
i już.
Albo ACR/Lightroom i winieta stamtąd, czyli już w ogóle bezboleśnie.
autograf
24-02-2008, 17:30
A można i tak też, chyba najłatwiej:
- warstwa wypełniona gradientem, najlepiej taka z rodzaju Fill - łatwo potem modyfikować
- maska na warstwie, też z gradientu
i już.
Albo ACR/Lightroom i winieta stamtąd, czyli już w ogóle bezboleśnie.
A gdzie mam szukac tego ACR?
Poki co efekt mam taki:
http://img150.imageshack.us/img150/294/dsc0829er9.jpg (http://imageshack.us)
hedgehog
24-02-2008, 17:32
A gdzie mam szukac tego ACR?
http://www.adobe.com/products/photoshop/cameraraw.html
autograf
24-02-2008, 17:50
Acha, ja myslalem ze to jakas funkcja w CSie :/
hedgehog
24-02-2008, 17:55
To dodatek do CS1,2 i 3 - wywoływacz plików RAW.
A po Polskiemu to jak to bedzie? W ogole jest to w CS 1 ?
EDIT:
Filtr/rendering/efekty swietlne? Bo kombinuje i se szukam sam
mam ENG, więc pewnie jakoś tak: Filtr --> zniekształć --> korygowanie wad obiektywu.
Najprościej to chyba:
- nowa warstwa
- wypełnić czernią
- wygumować środek gumką o dużym rozmiarze i małej (zerowej) twardości.
Nowa warstwa -> wypelniasz ja cała na czarno -> Zaznaczasz kwadrat na obszarze w okol ktorego ma byc winieta a pozniej ctrl+alt+d i wpisujesz ile ci pasuje (np.150) -> i pozniej aby usunac zaznaczenie del i srodek znika a zostaje winieta
staralam sie dosc jasno wytlumaczyc, sprobuj :)
Wniosek taki: i na winiete jest ze 100 sposobow:)
Wniosek taki: i na winiete jest ze 100 sposobow:)
Racja. Teraz się tylko zastanawiam dlaczego winieta w testach szkieł jest w kategorii "MINUSY" :P
charmside
25-02-2008, 22:45
(...)
A swoją drogą - z tą winietą to jest qrv ostatnio jakaś mania...
Co racja to racja :/, a tyle pytan na forum czy jak zaloze zwykly filtr to bedzie winieta :D hehe
Co racja to racja :/, a tyle pytan na forum czy jak zaloze zwykly filtr to bedzie winieta :D hehe
cel pytań - po co się męczyć w PSie skoro można założyć odpowiednio winietujący filtr :D
autograf
01-03-2008, 20:41
Np jaki?
FalconPL
02-03-2008, 00:01
to był raczej żart - wineta powstająca z filtru który zasłania ci pole widzenia to wstrętne czarne wcięcie, a nie efekt płynnego przydymienia narożników o który Ci zapewne chodzi - zwróć uwagę, że chłopaki od kilku postów cały czas malują uśmieszki w postach :)
To wcale takie pozbawione sensu pytanie nie jest. Winieta powstanie wtedy gdy cos wlezie w rogach w kadr- szerszy pierścień filtra (nawet kilka), dłuższa osłona p-słon...
FalconPL
02-03-2008, 15:48
oczywiście - ale nie będzie to wineta jako przyciemnienie obrazu o 0,5 0,7 1EV tylko po prostu czarny ćwierćkolisty narożnik
autograf
02-03-2008, 15:53
to był raczej żart - wineta powstająca z filtru który zasłania ci pole widzenia to wstrętne czarne wcięcie, a nie efekt płynnego przydymienia narożników o który Ci zapewne chodzi - zwróć uwagę, że chłopaki od kilku postów cały czas malują uśmieszki w postach :)
Ten sie smieje kto sie smieje ostatni :mrgreen:
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.