Zobacz pełną wersję : [KONCERT] Kolor twarzy zlany z kolorem tła
Zdjęcie koncertowe. Światła mocno czerwone... Zdjęcie robione Nikkorem 50 1.8 z D50... jak w przyszłości wyeliminować taki efekt? Od czego jest on uzależniony? A może to ograniczenia mojego aparatu?
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://images24.fotosik.pl/162/a643fa3cbc92f260.jpg)
Czerwone światło to największa zmora koncertów. W większości przypadków nic nie da się zrobić. W takich sytuacjach pozostaje walka z RAWami. Jedyne, co mi jeszcze przychodzi do głowy to, o ile jest to dopuszczalne, doświetlanie lampą.
Zdjęcia robiłem bez lampy. Grzebanie w RAWie niestety nie daje spodziewanych rezultatów.
_k_o_s_t_e_k_
19-02-2008, 08:26
A może konwersja do BW zastosowaniem filtru czerwonego ?
niestety muszę stwierdzić, że to nieumiejętnie zrobione zdjęcie a nie ograniczenie aparatu, tutaj mam wrażenie, że ustawiłaś za duży czas, musisz pokombinować następnym razem...
jacoslavgth
19-02-2008, 09:46
mz nie da sie tego uratowac, za malo informacji, zeby to wyciągnąc, nastepnym razem ustaw określony czas, nawet jak niedoswietlisz to zawsze mozesz cos wyciągnąc, ja przwaznie ustawiam 1/40 - 1/50 s, operując przesloną albo czuloscią
_k_o_s_t_e_k_
19-02-2008, 09:54
mz nie da sie tego uratowac, za malo informacji, zeby to wyciągnąc, nastepnym razem ustaw określony czas, nawet jak niedoswietlisz to zawsze mozesz cos wyciągnąc, ja przwaznie ustawiam 1/40 - 1/50 s, operując przesloną albo czuloscią
Przy takich czasach muszę zaaplikować sobie VR-a w postaci browara albo dwóch żeby nie poruszyć :)
niestety muszę stwierdzić, że to nieumiejętnie zrobione zdjęcie a nie ograniczenie aparatu, tutaj mam wrażenie, że ustawiłaś za duży czas, musisz pokombinować następnym razem...
Dlugi czas to jedno, a kolor oswietlenia sceny to drugie. Niestety z czerwonym osiwetleniem sceny jest ciezko :/
W wiekszosc przypadkow zdjecia laduja w koszu albo nadaja sie jedynie do BW - przy odpowiedniej konwersji
mozna uzyskac nieraz dobry efekt z materialu na ktorym w kolorze nic nie bylo widac :), ale bez RAW nie podchodz.
nie chcę dyskutować, ale mam koncertowe w takich warunkach i jakoś nie było większych problemów...
niestety muszę stwierdzić, że to nieumiejętnie zrobione zdjęcie a nie ograniczenie aparatu, tutaj mam wrażenie, że ustawiłaś za duży czas, musisz pokombinować następnym razem...
Dokładnie tak jak madmips powiedział, zdjęcie jest prześwietlone i to baaardzo...nic z tym nie zrobisz. A na czerwone światła trzeba szczególnie uważać i dobrze naświetlać, bo nawet troszeczkę prześwietlone czerwienie strasznie wymazują szczegóły. Ewentualnie lampa, aczkolwiek ja nie jestem jej zwolennikiem na koncertach ( choć czasem jest nieodzowna do osiągnięcia pewnych efektów ).
Pozdrawiam,
AMI
jacoslavgth
19-02-2008, 11:16
nie chcę dyskutować, ale mam koncertowe w takich warunkach i jakoś nie było większych problemów...
ja tez :)
1.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img265.imageshack.us/img265/9505/12ek4.jpg)
3.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img249.imageshack.us/img249/9815/14rw9.jpg)
Tez mam kilka zdjec w takim swietle. Jednak jak AMI zauwazyl, trzeba bardzo uwazac z przeswietleniem - a w takim przypadku zostaje
BW z ktorego jeszcze da sie pociagnac cos.
Robert_P
19-02-2008, 13:15
Czerwień paskudna, kolor piekielny :twisted: więc czasami trzeba go słoneczkiem pogonić :)
1.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img147.imageshack.us/img147/1779/200710022005071dfr0.jpg)
2.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img147.imageshack.us/img147/7434/200710022038192bd8.jpg)
3.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img147.imageshack.us/img147/4154/20071002205452muk3.jpg)
na niektorych koncertach by cie zabili za strzal z blyskograta :) sprobuj na jakims jazzie zagranicznym... oprocz malpek jeszce nie widzialem zeby ktos walil z flasha ..a realizatorzy sceny uwielbiaja ich oswietlac na czerwono :)
Robert_P
20-02-2008, 01:19
na niektorych koncertach by cie zabili za strzal z blyskograta :) sprobuj na jakims jazzie zagranicznym... oprocz malpek jeszce nie widzialem zeby ktos walil z flasha ..a realizatorzy sceny uwielbiaja ich oswietlac na czerwono :)
Są koncerty na których nie można , na których nie wypada i takie na których się inaczej nie da...
Są koncerty na których nie można , na których nie wypada i takie na których się inaczej nie da...
robren - Bardzo dobrze ujęte!
PS. Zauważcie, że do bardzo mocnej muzyki, to czerwień pasuje idealnie :) szatańska czerwień :) ja to bym się zdziwił jak by tych czerwieni na takich koncertach nie było ;).
Jaco - na Twoich zdjęciach widać troszkę też, choć nie tak bardzo. Myślę, że to kwestia matrycy CCD. Ostatnio robiłem fotki podczas koncertu gdzie było prawie wyłącznie czerwone i niebieskie światło i dało się ładnie wszystko powyciągać.
Są koncerty na których nie można , na których nie wypada i takie na których się inaczej nie da...
A na jakich się nie da ? Unplugged nocą ?
-----
Dwie pierwsze fotki trochę nietypowym szkłem do koncertów Tamron 70-300, ostatnie 85.
250mm f/5.6
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img99.imageshack.us/img99/922/95533262rf2.jpg)
300mm f/5.6
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img84.imageshack.us/img84/7273/77638406gq5.jpg)
85mm f/1.2
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img86.imageshack.us/img86/8338/42472739ox8.jpg)
I jeszcze jedno, światło wyłącznie czerwone.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img84.imageshack.us/img84/3655/img8776pyk8.jpg)
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.