PDA

Zobacz pełną wersję : Jak oświetlić tło 2.75



ddarc
18-02-2008, 19:08
Witam. Mam pytanie w jaki sposób oświetlić tło białe kartonowe 2,75m. Na początek myśle o jednej lampie Quantum 300
Co powinienem do niej zakupić jakaś czasza do oświetlania tła jakiś softbox ?. Czy w ogóle jedna lampa ma sens i jak to ustawić może centralnie z góry? A może światło ciągłe ?

proszę o pomoc

Dzięki

Eryk
18-02-2008, 20:31
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi.
Wszystko zależy od efektu, który chcesz uzyskać.

ddarc
18-02-2008, 20:53
Zwykłe oświetlenie bez żadnych ekstrawagancji na początek. Na przedzie już mam 2x500 z dużymi softboksami 1x okta 120 i 1x prostokąt

Fotki to - Pary ślubne na białym tle równomiernie oświetlone , czy wystarczy na tło jedna lampa 300-tka z żarówką powiedzmy 150W i czego użyć żeby ładnie rozproszyć światło na takiej powierzchni..

ArtX
18-02-2008, 21:02
Zwykłe oświetlenie bez żadnych ekstrawagancji na początek. Na przedzie już mam 2x500 z dużymi softboksami 1x okta 120 i 1x prostokąt

Fotki to - Pary ślubne na białym tle równomiernie oświetlone , czy wystarczy na tło jedna lampa 300-tka z żarówką powiedzmy 150W i czego użyć żeby ładnie rozproszyć światło na takiej powierzchni..

a nie latwiej poswiecic 15min i pokrecic troche tym sprzetem co juz masz, zeby najzwyczajniej w swiecie sprawdzic jak to najlepiej oswietlic i co mozna uzyskac, zamiast szukac gotowej odpowiedzi na to dosc indywidualne zagadnienie?

ddarc
18-02-2008, 21:30
Do soboty skończę wszystko wiercić i zapewne kręcić lampani pewnie będę parę godzin:) jak nie dni jako że to pierwszy raz
Ale że został mi z tysiak na jedną lampę kombinuje jak tu ułatwić sobie prace.

Z tego co czytałem tu i tam ..minimum to 3 lampy dwie z przodu i jedna dwie na tło żeby zniwelować cienie . Interesuje mnie jaką nasadkę kupić na tą lampę do tła czy może wystarcza sam klosz.

Jacek_Z
18-02-2008, 22:26
natężenie światła spada z kwadratem odległości. Jedną lampą nie oświetlisz równo tła, zawsze będzie bliżej jednej strony niz drugiej. Możesz wcisnąć ją za młodymi - suknia zasłoni lampę. Możesz także zawiesić na suficie. Ale lepiej umieść 2 sztuki po bokach, symetrycznie. A jeszcze lepiej 4 sztuki. A jeszcze lepiej - jeszcze więcej :mrgreen:, tzn użyć takich dłuuuuugich lamp, z długiiiiimi palnikami (albo z kilkoma palnikami)

Browar
19-02-2008, 11:43
natężenie światła spada z kwadratem odległości. Jedną lampą nie oświetlisz równo tła, zawsze będzie bliżej jednej strony niz drugiej. Możesz wcisnąć ją za młodymi - suknia zasłoni lampę. Możesz także zawiesić na suficie. Ale lepiej umieść 2 sztuki po bokach, symetrycznie. A jeszcze lepiej 4 sztuki. A jeszcze lepiej - jeszcze więcej :mrgreen:, tzn użyć takich dłuuuuugich lamp, z długiiiiimi palnikami (albo z kilkoma palnikami)

to nie lepiej pary mlodej na slonce wyciagnac ;)

fotomarek_k
19-02-2008, 11:53
Sprawdź w ofercie Markoflasha-mieli fajną płaszczyznę oświetlającą. Montuje się to na suficie i nie wymaga już osprzętu, bo z tego co pamiętam, ma chyba nawet wbudowany raster paskowy. Fajna sprawa, ale moim zdaniem do tego tła niekonieczna. Cieni unikniesz świecąc tym co masz np. gdy oddalisz modeli od tła. Lepiej dać trzecią na przzód- chociaż ta na sufit też fajna, ale raczej do osiągania większej przestrzenności.
Pozdrawiam

fxd
19-02-2008, 13:11
to nie lepiej pary mlodej na slonce wyciagnac ;)

Browar a czasami pada desz :P
Niekiedy mlodzi nie chca pleneru ..

ddarc
19-02-2008, 14:45
Plener to nie problem, ale nie zawsze jest pogoda, poza tym są klienci którzy życzą sobie sesje mieszane.
Dzięki za info . " fotomarek_k" poszperam u Markoflasha .

Jaceku_Z wiem że im więcej lamp tym lepiej ale niestety czynsz mnie zjada więc musze na początek kombinować jakieś tańsze patenty.

Dzięki wszystkim za sugestie ale dalej nie wiem co założyć na tą lampe ? kto podpowie ?

mallior
02-07-2014, 19:05
Wiem, że strasznie odkopane ale nie chciałem zakładać nowego tematu.

Cel: high key cało postaciowe jak np to (http://us.123rf.com/400wm/400/400/sparkmom/sparkmom0806/sparkmom080600036/3150733-full-length-picture-of-cute-tween-girl-in-stylish-outfit-against-high-key-background.jpg)

Dostępny sprzęt: D5100 18-100mm, 3 lampy 400 Ws, 2 softboxy 40x180, tło 2.75 x 5 m tło białe polipropylenowe

Z przodu dwa softboxy to proste, ale jak oświetlić całkowicie aby całkowicie je przepalić, jakie modyfikatory użyć do lampy w tym celu?

Próbowałem do tej pory z przodu lampa + standardowy reflektor i strasznie dużo światła ucieka do tyłu. Powiesiłem za tłem białą narzutę i było lepiej ale jest ona za mała w stosunku do tła. Drugą metodą to oświetlałem tło od tyłu samym reflektorem, drugi wariant gołą lampą. Przy reflektorze to lampa musi być oddalona o jakieś 3 metry, przez co mało się robi miejsca z przodu tła...

Jak prawidłowo powinno się oświetlać tak szerokie tła? Lepiej tła polipropylenowe oświetlać od tyłu czy złączyć ze sobą 2-3 tła aby były grubsze i nie przepuszczały tyle światła?

sailor
02-07-2014, 19:08
Cel: high key cało postaciowe jak np to (http://us.123rf.com/400wm/400/400/sparkmom/sparkmom0806/sparkmom080600036/3150733-full-length-picture-of-cute-tween-girl-in-stylish-outfit-against-high-key-background.jpg)


przeczytaj prosze na czym polega HK zanim podasz takiego klopsa. to zdjecie ma tyle samo wspolnego z HK co z fotografia na przyzwoitym poziomie. pierwsza lepsza ksiazka o oswietleniu studyjnym rozwiaze twoje problemy

mallior
02-07-2014, 19:27
Może więc inaczej, na potrzeby mojego sklepu chce robić zdjęcia manekinów na równo przepalonym tle. Czytałem i oglądałem co i jak powinno się robić aby to uzyskać i zazwyczaj stosowane są 1-2 lampy z reflektorami, wrotami lub srebrnymi parasolkami. Wiem, że tło musi być oświetlone mocniej o ok 1 EV.

Tylko u mnie jest problem, że tło za mocno przepuszcza światło. Aby robić zdjęcia lampy z przodu mam ustawione na minium (5.0) a z tyłu na max (8.0). Przesłonę w aparacie mam na 8.0.

Jeśli nie chcesz podać konkretnej odpowiedzi to proszę chociaż wskaż konkretną książkę. Ja nie chcę być profesjonalnym fotografem tylko chcę dojść do wzorca, który będzie działał. Z fotkami na stole bezcieniowym doszedłem z Waszą małą pomocą co i jak ma być ustawione i nic nie zmieniam przy kolejnych sesjach.

Jacek_Z
02-07-2014, 20:03
To za tłem powieś 2 zszyte prześcieradła. Zresztą - dlaczego nie kupisz tła papierowego? Czasami bez inwestycji nie da się czegoś osiągnąć.
Pomijam to, że możesz obrobić tło, ale widzę, że wolisz (i się nie dziwię) prawie gotowy efekt.
Tło trzeba oświetlić jak najrówniej. 2 stripy byłyby OK. Lepiej 4 ;)
Dobrze mieć długie studio by móc osobno oświetlać każdy plan. Gdyby model był daleko od tła to na tło byś mógł świecić 1.5 EV mocniej i byłoby lepiej. No i model nie dostawałby tyle światła odbitego.

mallior
02-07-2014, 20:37
Dlaczego nie papierowe? Bo boję się, że będzie się zbyt szybko brudziło. Myślałem o winylu ale koszt 1000 zniechęca. Znalazłem coś takiego (http://allegro.pl/tlo-winylowe-tla-fotograficzne-160x400-gratis-i4325412623.html) i zastanawiałem się czy w takie coś nie pójść tylko zamówić białe bez printu.

Zszywaniem prześcieradeł to dużo zabawy by było, szybciej bym zapłacił te 120 pln za dwa tła i korzystał z 3 na raz.

Czyli jednak dokupić drugą lampę i kolejne dwa softy? Do tła powinny być ok te mniejsze 120 x 30 czy kupować znowu te kobyły?

Myślałem jeszcze zostaniu z oświetleniem tła od tyłu tylko jakiś modyfikator zakupić, szerszy reflektor albo parasolkę na goły palnik.

Dziwi mnie to tylko ile to mocy zżera, na filmikach dla amatorów nie raz wykorzystują do tego 1-2 lampy reporterskie. Wydawało mi się, że moje ISO 100 f8 nie jest niczym szalonym i 400 Ws powinno starczyć z dużym nadmiarem a tutaj wychodzi, że lampa, która ma zakres od 5 do 8 musi świecić 7.5-8

Jacek_Z
02-07-2014, 20:51
Ja świecę od przodu. Podświetlanie od tyłu zabiera dużo mocy i nie nadaje się do "gęstych teł". W dodatku papier dobrze odbija światło, więc nie mam problemów z mocą.
Moż ena filmikach oświatlają nie za całą postacią, ale za przedmiotami, albo przy portretach. Czym większy kawał tła tym większy problem.

r_m
02-07-2014, 21:00
Mała podpowiedź z praktyki studyjnej: nie zawsze model musi stać bezpośrednio na kartonie ;)
Na podlinkowanym zdjęciu doskonale widać drobne "brudy" na podłodze, oraz to, że modelka się w niej lekko odbija, rozejrzyj się za płytą meblową HDF. Do tego karton, biały - nie ma, że cena boli, albo wydasz przed sesją, albo wydasz czas na poprawianie zdjęć. Tło "profesjonalne polipropylenowe" nadaje się do tego, na co wygląda, do okrywania roślin (jako agrowłóknina/geowłóknina, jedna czarna, druga biała).
Poszukaj tutoriali "white seamless", mając trzy lampy możesz powalczyć np. dwie na tło (reflektor standardowy odbity od "zastawek"), trzecia (z dużym modyfikatorem) na modela, ewentualnie uzupełniona blendą.

Moc - czy na tych filmikach masz tez "profesjonalnie przezroczyste" tło i ISO100? A właśnie, czy robisz z tych zdjęć aż tak duże wydruki/odbitki, że potrzebujesz ISO100? Zmiana na ISO200 to tak jakbyś zamiast swoich 400Ws miał 800Ws (w pewnym uproszczeniu).

mallior
02-07-2014, 21:04
No kartonu oczywiście bym nie próbował prześwietlić od tyłu. Tylko to moje tło nie jest gęste i myślę czy nie użyć go jako dużego dużego softboxa, czasem softobxy stosuje się przecież jako tło. Po prostu światło bardziej przebija niż odbija jak dla mnie ten materiał.

Szukałem dziś z 2 godziny know how jak sobie z tym radzić ale nie znalazłem odpowiedzi. Teraz sprzęt mam w domu ale jak będzie w docelowym miejscu to w sumie może równo by światło się rozchodziło jak by tło było jakieś 1 m od białej ściany i w jakimś stopniu stworzyło by to komorę świetlną. Od dołu jest podłoga od góry sufit więc uciekało by tylko na boki.

Reporterskimi na filmikach to zazwyczaj max od pasa w górę jest ;)

Jak bym zdecydował się na dwa softy to widzę, że ludzie zakładają oba dyfuzory i to ma jakiś sens? Przecież do tła może być oświetlenie ostre więc mogli by je zdjąć. Lampy wtedy by się mnie zużywały.

Zdjęcia tylko do sklepu internetowego, więc ISO mogę podwyższyć oczywiście.

Po zdjęć jakie chce uzyskać, z mało ilością cieni to raczej blenda będzie za mało i do obiektu potrzebne będą dwie lampy. Przynajmniej tak wnioskuję po zdjęciach na stole bezcieniowy, które robie.

A co sądzicie o tym winylowym tle?

Jacek_Z
02-07-2014, 21:11
Jak masz ostre światło to ci wyjdzie faktura materiału, pofałdowanie papieru itp. Dlatego świecą miękko.
No i pół postaci to mniejsze wyzwanie. Ludzie pokazują to co im wygodnie dla udowodnienia swoich patentów.
jak masz trudniejszy temat to tak się nie da.
Kiepsko widze to, jak chcesz świecić od tyłu - bo podłogę będziesz miał ciemną. Niestety. Połóż na podłogę płytę, która mocno odbija światło.

mallior
02-07-2014, 21:20
No na podłogę to można białą plexi walnąć i będzie ładnie odbijało.

Zakładając, że kupił bym tło kartonowe + coś na podłogę np. płytę HDF to dałbym radę oświetlać tło jedną lampą czy muszę jednak dokupić drugą i nie ma co tego unikać?

Tylko tez teraz w sumie można różnie pokombinować bo moze być:
karton + HDF
2-3 warstwy tego szajsowego tła
albo szajsowate tło + pod nim karton - wtedy szajsowate tło bierze na siebie bródy a karton zapewnia odbicie światła.

Sądzicie, że jaka opcja jest najlepsza? Cenowo to wychodzi podobnie, jedynie problem to te HDF będzie przewieść jak ma miec 2 na 2.7 m

Jacek_Z
02-07-2014, 22:51
Jak jedną lampą chcesz równo oświetlić całą powierzchnię tła? Natężenie światłą spada z odległością od lampy. By było (prawie!) idealnie powinno się mieć 4 lampy mniej-więcej w 4 rogach tła.

mallior
02-07-2014, 22:59
Ok. Czyli raczej się nie obejdzie bez zakupu dodatkowej lampy. Tylko też pytanie czy zakładając, że 95% zdjęć to będzie pojedynczy manekin/człowiek to czy muszę całe tło podświetlać idealnie, czy zamiast tego nie lepiej sam środek stripem.


A z wymienionych opcji tła co sądzisz, ze było by najlepsze?

Jacek_Z
02-07-2014, 23:18
Gdzie będziesz miał umieszczoną lampę świecącą na środek tła? By było w miarę równo musiałaby być centralnie. Pryz świeceniu od przodu to oznacza, że stoi za manekinem. Manekin ją zasłoni? Jak da radę to może byc to w miarę OK.
Podobnie gdy lampa będzie świeciła na tło od tyłu, stojąc centralnie z tyłu.
Jeśli jednak lampa nie będzie stała w osi, tylko gdzieś z boku to mając skierowany odbłyśnik w centrum wcale nie będzie świeciła równo na całe tło. Bo do jednego boku będzie miała bardzo blisko, do drugiego - bardzo daleko. Stąd koniecznośc stosowania kilku lamp stojących po przeciwnych stronach.
Na tło - papier, na papierze płyta.

mallior
02-07-2014, 23:36
Ok bardzo dziękuje za wszystkie rady

r_m
03-07-2014, 10:43
Szukałem dziś z 2 godziny know how jak sobie z tym radzić ale nie znalazłem odpowiedzi.
Łatwiej się szuka, jak dokładnie wiadomo czego szukać :D
http://www.youtube.com/watch?v=278sWkxpLTY - schemat 1.48 (równomierne na tło, zablokowania wpadania mocnego światła z tła do obiektywu), idea "białego tła" wyjaśniona w tym samym czasie, ma być trochę mocniej oświetlone, niż obiekt zdjęć. Przy okazji masz przykład efektów z 3 lamp, model jest oświetlony tylko jedną lampą, w dodatku z niezbyt dużym modyfikatorem (słoneczko), jeśli użyjesz czegoś większego, równomierność światła się poprawi. Tło, podłoga oraz zastawki po bokach działają jak wielkie blendy, dzięki czemu oświetlenie modela jest bardziej równomierne.

mallior
03-07-2014, 13:42
Oglądałem ten filmik wcześniej ;) Gavin Hoey ma wgl fajne filmiki na YT, generalnie adoramatv też są spoko ale nudniej się je ogląda. Dobre tutoriale mają też phlearn, thenikonguy, Mike Borwne.

Szkoda tylko ze Hoey nie pokazuje dokładnie jak ma ustawione tylnie światła i jakie modyfikatory zalożone

On ma tło kartonowe albo winylowe i wydaje mi się, że dużo problemów wynika z tego, ze chciałem go uniknąć. W przyszłym tygodniu będę miał czas posiedziec kilka godzin i pobawić się sprzętem. Dziś mi dopiero dosyłali brakującą część do jednego softa (to koło z mocowaniem Bowens) więc wcześniej nie miałem jak wszystkiego przetestować.

r_m
04-07-2014, 02:39
Szkoda tylko ze Hoey nie pokazuje dokładnie jak ma ustawione tylnie światła i jakie modyfikatory zalożone

Jak nie jak tak?
Schemat z poprawną proporcją mocy (czas 2:14)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://zapodaj.net/images/07eaa704e63fa.jpg)

Za nim widać zastawki, a nad jego lewą dłonią chyba wystaje softbox skierowany na tło (np. na 1:16), zresztą widać je w wielu momentach filmu


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://zapodaj.net/images/36d8c0fe1275c.jpg)

Wujot
05-07-2014, 22:48
W moim odczuciu zarówno materiał referencyjny zlinkowany przez maillora jak r_m jest bardzo przeciętnie zrobiony. Czy tylko ja widzę wżerki w konturach i ogólny spadek kontrastu???

Powody są dwa. Podana poprawka + 1EV na tło jest stanowczo za duża. Białe tło (dobrej jakości) przeważnie jest i tak najjaśniejszą powierzchnią kontrastu własnego obiektu fotografowanego. Wystarczy je prześwietlić bardzo nieznacznie + 1/3 EV na ogół wystarczy. Wbrew pozorom jest to ważne bo więcej światła z tyłu to po prostu powierzchnia świecąca w obiektyw. Przez to następuje "rozmydlenie" konturu i spadek kontrastu. Z definicji światło to należy ograniczyć do niezbędnego minimum

Drugi powód to strasznie byle jaka organizacja planu. Aparat otoczony jest ze wszystkich stron białymi powierzchniami siejącymi światłem w każdym kierunku, tła jest za dużo, o zastawkach i "murzynowaniu światła" nikt tu nie słyszał. W dawnej analogowej fotografii kompendium było niezbędne dla uzyskania dobrego wyniku i dalej ta droga jest aktualna.

Pozdro
Wiesiek