PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki filtr połowkowy szary?



liQuid
02-03-2006, 22:38
Chodzi mi konkretnie jaką firme najlepiej wybrać. Rozglądałem się za tymi filtrami i na 52mm znalazłem tylko firmy HOYA, HAMA i ROWI. Który najlepszy z wymienonych?

Grześ Pseudonim
02-03-2006, 23:02
Żaden. Szukaj Tiffena lub B&W. Ewentualnie system Cokina.
Poczytaj posty naszego mentora Alfa, on szeroko pisał o filtrach połówkowych na tym forum.
PZDRW

liQuid
02-03-2006, 23:29
Własnie problem w tym że nie moge nigdzie znaleźć innych firm. Zapewne kupująć filtr B&W bedzie trzeba wydać sporo pln, ja bym jednak chciał sie zmieścić coś w cenie ok 100 - 150.-

Sedin
03-03-2006, 01:06
Proponuje system Cokina. Dwie zalety nad przykrecanymi:
1. pasuja do kazdej srednicy obiektywu
2. mozna sobie ustawic miejsce przejscia

tutaj link do dyskusji na ten temat: http://forum.nikon.org.pl/viewtopic.php?p=102710&highlight=#102710

Wtedy jeszcze nie wiedzialem jaki kupic, kupilem Hitech Grad ND0.6, ktory przeciemnia 2 przyslony. Sprawdza sie, ale kupilbym teraz mocniejszy troche. Jak bedzie kaska to kupie drugi i bede uzywal czasem nawet dwa razem :)

ALF
03-03-2006, 01:39
uhmmm...hitech 0,6 oraz hitech 0,9 do bardziej wypalonego nieba

liQuid
07-03-2006, 09:03
O systemie Cokina troche poczytalem ale nie wime dokładnie o co chodzi z tymi systemami A i P.. A to chyba do mniejszych srednic obiietkywów (?). Jak bym chciał zainwestować w ten system to co radzicie kupić (i gdzie?). Czy te adaptery i uchwyty do filtrów które mozna kupić na allegro są dobrej jakości - bo są to "odpowiedniki...")?? I jakiej firmy filtry brać? Czy Cokin to dobre rozw.??

HYPER
07-03-2006, 11:18
system Cokina na dwie wady, ktore w moich oczach go dyskwalifikuja. Pierwsza to taka, ze bardzo latwo sie rysuja (nawet przy ostroznym uzywaniu) a druga to taka, ze sa robione z plastiku wiec pogarszaja obraz duzo bardziej niz filtry szklane wysokiej jakosci (Heliopan, B+W). Chyba tylko filtry polaryzacyjne Cokina sa szklane.

ALF
07-03-2006, 15:58
HYPER, bzdury piszesz...od lat używam filtrów cokina i jakoś nie zauważyłem ani specjalnego porysowania filtrów, ani tego, że pogarszają jakość...przynajmniej na formatach 20/30, na których najczęściej robię zdjęcia...
filtry cokina nie są również zrobione z plastiku, ale z wysokiej jakości żywic :P z takich żywic robią również znane i cenione firmy takie jak Lee czy Tiffen...

liQuid
07-03-2006, 23:13
Hmm... w sumie to już nie wiem :P.. widze że są argumenty za i przeciw.. na peno zaleta jest wiecej mozliwości operowania filtrami no i ich wiekszy wybor.. A jak z ceną? duże trzeba inwestować? Chciałbym kupić polowkowy szary(ND 2 lub 3) i tabaczkowy. Nie wiem tylko jaką firmę najlepiej wybrać...

ALF
07-03-2006, 23:56
filtry połówkowe cokina ok 130zł w sklepie i ok 80 na allegro
filtry ND (również połówkowe) hitecha ok 100zl w sklepie i nieco mniej na allegro...
przewaga systemu polega na tym, że kupujesz po jednym filterku nawet jeśli masz kilkanaście szkieł :D

leszeg
08-03-2006, 14:47
nie czytałem postów wyzej. mam MARUMI szarą poóowkę z miekkim przejsciem. Działa. kupiony w RaysFoto cena 52 mm 64 zł na dzien dzisiejszy.Wysyłasz maila i za dwa dni masz wypchaną koperte z cennikioem ,gazetą o filtrach i jakies dodatki.Oczywiscie z filtrem w środku.

jarek76
09-03-2006, 08:42
Dzięki radom bardziej doświadczopnych kolegów z tego forum zakupiłem zestaw Cokina i filtry połówkowe neutralne Hitecha. Musze przyznać że jestem z tego zakupu bardzo zadowolony. Wreszcie skończyły się problemy z przepaleniami jeśli kontrasty sa zbyt duże. a niebo swobodnie mozna wyciagnąć aż do ciemnego granatu :D