PDA

Zobacz pełną wersję : UV do 80-400?



apsza
01-03-2006, 23:19
Jaki powinienem kupic UV do nowiutkiego AF VR 80-400 ?

ALF
01-03-2006, 23:27
najdroższy na który cię stać...przy drogich szkłach nie ma co oszczędzać na filterkach...najłagodniejszy dla kieszeni bedzie marumi MC WPC

MzMarcin
02-03-2006, 00:47
Eeeee po co marumi do tego szkła(chyba ze to 77mm) lepiej B+w zwykłe. Jest lepsze(ma lepsze gwinty i powłoki) i taka sama cena chyba... za nie slima w przypadku b+w

Siupes
02-03-2006, 01:03
sorry za maly ot.
ALF, wiem ze to glupie pytanie, szczegolnie ze ostatnio kupilem sobie zupelnie drogi multicoated uv na 10-20mm, ale mam pokuse kupic uzywane 82mm uv na 24-70, wiec... po czym poznac powloki (po kolorowych refleksach pod swiatlo?) no i czy lepiej nie miec filtra, czy miec dziadostwo (w sumie juz bez tego filta zyje kupe czasu).

HYPER
02-03-2006, 01:06
kup Heliopana UV SH-PMC - to najlepszy filtr jaki można kupić

ALF
02-03-2006, 02:45
MzMarcin, hihi...nie wiesz o czym mówisz :P powłoki B+W lepsze niż marumi MC WPC kosztują co najmniej 50% więcej...zwkłe B+W...to zwykłe...i tyle :D jeśli już pchać się w koncern schneidera, to walić z grubej rury i co najmniej wersje MRC...

Siupes, jeśli chodzi o UVki to lepiej dziadostwa nie kupować...imho minimum to hoya HMC, marumi MC, tiffen...kolory powłok tak się zmieniają, że jedynym znakiem rozpoznawczym sa literki przy filtrach oznaczające wersję powłok dla danych filtrów...

HYPER, tylko za jakie pieniądze? :shock: :(

MzMarcin
02-03-2006, 03:49
ALF,
toż o mrc mówię... :) oczywiście.
Tyle co marumi wpc 77 uv kosztuje prawie b+w mrc 77 ale zwykły nie slim.
Zaręczam ci że powłoki tego mrc to jednak półka wyżej. Gołym okiem widać ;)
I dlatego zaproponowałem te bw zamiast marumi bo do tele slim przecie nie potrzebny 

pebees
02-03-2006, 09:00
A jak tak głupio zapytam - czemu używacie UV do ochrony obiektywu a nie neutralnego szkła? :D

Niedzwiedz
02-03-2006, 10:51
a poco ci uv ? kup polara a uv odpusc sobie fotografuj z oslana przeciwsloneczna , wg mnie szkoda kasy na UV w celach ochrony przedniej soczewki jak mocno gruchnie to i uv nie pomoze a jak bedzie sz mial zalazona oslone pp to uchronisz soczewke !!!

ALF
02-03-2006, 12:04
Niedzwiedz, mylisz się...mówię to na podstawie wieloletnich doświadczeń :)

Niedzwiedz
02-03-2006, 12:30
czyli Afle zepsules jakas soczewke przednia, a potem nosiles UV i znowu utlukles ale nie soczewke tylko UV ?

bo jezeli chodzi o jakosciowo najlepsza UV to niewiem ja kupilem najtanszy filtr polaryzacyjny jeden manti drugi 82mm !! jakis mora i powiem ci ze gradacja ostrosci niewielka ale rekompensata w kolorach !!!

a UV uzywam do smarowania po nim wazelina ;)

pebees
02-03-2006, 13:17
a UV uzywam do smarowania po nim wazelina ;)

W jakimż to celu? :D

MzMarcin
02-03-2006, 14:28
ALF,
Zostaw szkoda gadki... "ONI" wiedzą lepiej.

U mnie część kolegów też nie nosi...
płacz jest po jednym sezonie najcześciej. Jak to tu albo tu wyskoczy ryska(i nie wiadomo skąd bo przecież "osłonę przeciwsłoneczną nosiłem".
Albo jak „kupiec” przyjeżdża i ogląda ZMASAKROWANE szkło za ponad 3tys zł haha bo dla jednego i drugiego patafiana nie chciało się kawałka szkiełka za ułamek wartości szkła założyć.

Fajnie ,że to wolny wybór każdego...
pebees,
Ehhh :) robisz sobie w ten sposób pseudo filterek :)

Niedzwiedz
02-03-2006, 14:52
pebees pomarz wazelinka i idz w plener z modelka takze :)

hmm powiem szczerze ze uzywalem szkiel i w canonie i nikonie bez Uv nawet nad morzem
nigdy nie widzialem ryski na zadnym ?!
no ale to temat staRY JAK swiat z uv czy bez ja jestem wyznawca ze bez (bo poco dodatkowe szklo jeszcze )

Jacek_Z
02-03-2006, 22:27
niedzwiedz - polar zamiast UV?
zamiast moze byc, jak na polarze pracujemy. ale dla ochrony? - pierwsze slysze.
przeciez on żre swiatło, gubie przysłone na starcie.
to tak jak kupic jasna optyke i zakladac filtr szary dla ochrony.

co do ochronnych filtrow - czesto stosowany jest skylight 1A zamiast UV.

pebees - wazelina robi sie filtr z gatunku tych zmiekczajacych obraz, stosowane w portrecie najczesciej, czasem w krajobrazie. fajne o tyle, ze mozna samemu sobie stopien zmiekczenia zrobic eksperymentujac

pebees
02-03-2006, 23:11
Jacek_Z, dzięki za wyjaśnienie, tak się domyślałem, ale nie chciałem się wychylać, bo mi to jakoś dziwnie wyglądało.. :D

JK
02-03-2006, 23:19
pebees, tylko czasem nie smaruj towotem, bo filtr ND i tak Ci z tego nie wyjdzie. :D

ALF
03-03-2006, 01:17
Niedzwiedz, ja nie, ale widziałem takie...totalnie zmasakrowane, z powyginanymi gwintami, a nawet pęknięte...widziałem też szkło kolegi po kilku latach użytkowania, w różnych zresztą warunkach, którego przednia soczewka wyglądała jakby przypruszona pająka dziełem :) :(
polara mam, ale używam wyjątkowo - nie lubię tych filtrów i wolę połówkowe do zabaw z niebem, a do podnoszenia kontrastów ND, ale UVki oraz skylighty używam z obowiązku - nie stać mnie na częstą wymianę szkieł...zdejmuję je jedynie do zdjęć ślubnych. ale wtedy zakładam 81A lub jakiegoś spota :D

Niedzwiedz
03-03-2006, 12:07
ALF w weekend pofoce gazete z UV i z gazeta bez uv zobaczymy czy sa straty jakies :)

MzMarcin
03-03-2006, 12:26
GRRRRRRR aż mnie nerw trącoli jak czytam o testach z UV i bez UV.
No wiesz jak nałożysz Hamę z allegro za kilka dych to i coś udowodnisz tym testem.
A zresztą twoja sprawa, twoje obiektywy hihiihih(Taaa to był właśnie szyderczy chichot karła ;) )

Niedzwiedz
03-03-2006, 12:57
ja nie lubie uzywac UV wogole nie uzywam , masz racje to nie ma sensu :) mam jeden do efektow
szkiel uzywam od poltora roku i nie widze jakis sladow zniszczen a bylem tez nad morzem

ALF
03-03-2006, 20:28
nie mam zamiaru nikongo do niczego przekonywać...napisałem swoje spostrzeżenia i doświadczenia 2 pokoleń fotografów...używałem, używam filtrów UV lub skylight dobrych firm...i bedę używał nadal...nawet jeśli prawdopodobieństwo uszkodzenia jest niewielkie, to przynajmniej czyszczenie filtra jest znacznie łatwiejsze...i mniej stresujące niż przedniej soczewki :D

apsza
03-03-2006, 23:39
A ja kupiłem dzis HOYA SUPER HMC 77mm do AF VR80-400mm i tak juz zostanie. Mysle, ze chyba będzie mógł byc. Jutro sprawdze.

misiek502
03-04-2006, 18:24
Jutro sprawdze.

można sampelki z 80-400 :?:

adan9
13-05-2006, 17:29
A ja kupiłem dzis HOYA SUPER HMC 77mm do AF VR80-400mm i tak juz zostanie. Mysle, ze chyba będzie mógł byc. Jutro sprawdze.

i jak efekty? też się własnie zastanawiam nad ta hoyą.
Może wrzucisz coś dla porównania z tym filtrem i bez? ;)