PDA

Zobacz pełną wersję : Pytanie natury gospodarczej



till
11-02-2008, 01:32
Witam, moja sytuacja wyglada nastepujaca - ojciec ma zarejestrowana dzialalnosc gospodarcza w zakresie ubezpieczen majatkowych - pracuje dla pizetju :) Ma NIP, Regon i co tam jeszcze trzeba. Z tego co sie orientuje (a jestem pewny na 99%), to nie jest platnikiem VAT-u. Sporo czytalem na forum o mozliwosci dopisania do prowadzonej juz dzialanosci "drugiej branzy" - chodzi oczywiscie o branze foto. Wygladaloby to tak, ze wszystko na papierze byloby na tate, natomiast pracowalbym ja. Mam juz na wakacje zlecienia na fotografowanie kilku slubow, wiec jakis dochod z tej dzialalnosci planuje. Jakie mialbym z tego korzysci - czy tata moglby wrzucic w koszta zakupy sprzetu foto (planuje D300 w najblizszych miesiacach)? Jak z odliczeniem VAT-o od zakupow?

Prosze o wszelkie sensowne rady :) Nie jestem zorientowany w temacie, wiec jakby cos w moim poscie bylo nie jasne, chetnie wyjasnie :)

Pozdrawiam serdecznie

kacperek
11-02-2008, 01:43
Odliczanie VAT dotyczy płatników VAT.

motyl
11-02-2008, 10:22
till aby odliczać Vat twój ojciec musi zarejestrować się jako płatnik podatku VAT. Jednak nie będzie to dla niego opłacalne bo musiał by zacząć odprowadzać VAT od swojej działalności, w ubezpieczeniach nie jest to chyba dobre.

fotone
11-02-2008, 10:27
Poza tym z tego co wiem prowadząc działalność fotograficzną lub reklamową MUSISZ być VAT'owcem, w przypadku innych rodzajów działalności masz wybór.

motyl
11-02-2008, 10:52
Na Vat trzeba przejść po przekroczeniu pewnej kwoty rocznych obrotów. Do tej kwoty masz wybór.

fotone
11-02-2008, 11:06
Na Vat trzeba przejść po przekroczeniu pewnej kwoty rocznych obrotów. Do tej kwoty masz wybór.

Mea culpa - aż do księgowej dzwoniłem :-?(pomyliło mnie sie) nie można być na ryczałcie, tylko karta podatkowa lub książka przych-rozch, a vat sam sobie - raczej "oczywiście opłacalny"

motyl
11-02-2008, 12:34
....nie można być na ryczałcie, tylko karta podatkowa lub książka przych-rozch......
Tutaj też chyba jest inaczej. Książka P-R O.K. ale na karcie nie można mieś podwykonawców czyli odpada np. wykonywanie odbitek na labie. Ktoś kto jest na karcie wszystko musi robić sam. Lepiej jednak niech wypowie się na tematy podatkowe jakaś sprytna księgowa :)

till
11-02-2008, 23:23
Czy ktos sie orientuje jaka jest kwota powyzej ktorej musialbym placic VAT? I jak to jest liczone - czy łączy się dochody z obu dzialalności i po przekroczeniu progowej sumy trzeba placic VAT od calosci, czy moze trzeba przekroczyc dochody tylko w branzy foto? Tata na spore dochody z dzialalnosci ubezpieczeniowej, z fotografii bylyby raczej symboliczne, a nie chce go wpedzic w placenie VAT-u.

dzieki za pomoc :)

krzysztof jot
12-02-2008, 02:47
50tys - http://www.vat.pl/limity_przejscia_na_vat_539.php
tata nie bedzie zadowolony, bo ubezpieczenia sa zwolnione z vat .
poczytaj wiecej na www.vat.pl (http://www.vat.pl)

tomajk
12-02-2008, 10:07
Pewne rodzaje usług i towarów są zwolnione z VAT co nie znaczy że twój tata nie może być watowcem, wystawiając fakurę poprostu pisze VAT 0% do tego odpowiednie PKWiU i po sprawie, jeśli będzie to usługa lub towar z 7 czy 22% to analogicznie, tyle że cena rośnie. Rozliczenie z VAT polega na wpłaceniu lub otrzymaniu różnicy pomiędzy VAT em otrzymanym od klientów a zapłaconym podczas zakupów środków do prowadzenia działalności, jeśli się okaże że więcej VAT zapłacił to otrzyma zwrot, jeśli mniej to musi wpłacić, ot cała filozofia. W przypadku prowadzenia inwestycji, zakupu narzędzi, maszyn, mat. do produkcji VAT jest jak najbardziej opłacalny, a im mniejsza stawka na wykonany towar czy usługę ty bardziej warto być watowcem. Jedyną uciążliwością jest czekanie niejednokrotnie na wypisanie faktury, paragonik rzucają przy kasie, a z wypisaniem trzeba poczekać, dochodzi też rejestr VAT no i rozliczanie, ale to nie jest takie straszne, zresztą wystawiając fakturę VAT ludzie patrzą że OOO FIRMA PROFESJONALNA, nie jakiś tam dłabacz, czasami warto to też wziąć pod uwagę.

till
12-02-2008, 11:38
50tys - http://www.vat.pl/limity_przejscia_na_vat_539.php
tata nie bedzie zadowolony, bo ubezpieczenia sa zwolnione z vat .
poczytaj wiecej na www.vat.pl (http://www.vat.pl)

Dzieki za pomoc. Tata ma grubo ponad 50 tys z działalności ubezpieczeniowej. Czyli z tego co zrozumiałem, jeżeli nie chce wpędzić taty w VAT, nici z dopisywania drugiej działalności.

Pozdrawiam i dzieki :)

tomajk
12-02-2008, 16:51
till W niczym nie ucierpi dochód twojego taty z powodu wejścia na VAT tym bardziej jeśli stawki VAT ubezpieczenia są zerowe.