PDA

Zobacz pełną wersję : Manualne makro w D70 ?



Ponury_Kosiarz
17-11-2004, 14:03
Otóż w spadku po F70 został mi manualny obiektyw 50mm f1,8 bez żadnych liter D oraz pierścienie full manual. Zestaw ten całkiem dobrze mi służył w poczciwym F70 i nie chciałbym się z nim rozstawać, bo obiektywik stary, porządny, japoński a nie plastik z Chin*. Pytanie moje: czy można jakoś zmusić D70 do współpracy z takim zestawem ? Po lekturze instrukcji jestem głupszy niż byłem, na razie tego nie podpinałem, wolę się upewnić, czy niczego nie uszkodzę :-) Może ktoś miał podobny problem. Szukałem na Forum, ale nie znalazłem, znakiem tego, albo nie było, albo ja nie umiem szukać :-) 8)
Chciałem jeszcze dodać, iż zdaję sobie sprawę, że nie będą działały pomiary, fokusy i połowa funkcji w aparacie. Myślałem o takim trybie full manual jak w F-kach...

______________________________________________
* Absolutnie nic nie mam do Chińskich obiektywów, to tylko taka dygresja była :D

Pozdrawiam
Paweł "Ponury Kosiarz" Kwiatkowski

Niedzwiedz
17-11-2004, 14:15
jak macro to ja mysle ze z lampka nie ?
wiec po stosownych wyliczeniach wszystko w full manualu powinno działac tzn moc lampki,uzyta przeslona itp. bo po to jest manual !

Ponury_Kosiarz
17-11-2004, 14:23
Lampka to oddzielny temat, obiawiam się tylko uszkodzenia sprzętu podpinając manualne pierścienie o których nic nie było napisane w instrukcji, o obiektywie chyba zresztą też nie, nie mam przy sobie instrukcji. O ile wiedziałem sporo o F70 tak o D70 mam blade pojęcie, jak każdy początkujący, więc jeśli zadaję głupie pytania, to proszę o wyrozumiałość :D

maroo
17-11-2004, 14:27
Ja mam Cosinę 100/3,5 MF AIS.
Działa bez problemu.
Oczywiście nie ma pomiaru światła.

Myślę, że u Ciebie nie powinno być też problemu (nawet z pierścieniami).

Gamling
17-11-2004, 15:11
Ja mam manualnego tamrona makro (AIS) i dziala bardzo ladnie tylko w trybie M.

kender
18-11-2004, 10:50
Toc to przeciez jenda z wielkich przewag systemu NiKonia nad Canonem. Mozesz podpiac praktycznie kazde szklo. Szkoda tylko ze spot meter nie dziala w D70 jak w modelach z wyzszej polki :( A tak swoja droga moze komus toto sie przyda -> http://home.carolina.rr.com/headshots/NikonFAQ.htm

heretique
22-11-2004, 22:35
Do Canonów też można podpiąc prawie każde szkło ;-)

Z tego co się dowiedziałem, to przy zakładaniu manualnych obiektywów (np na gwincie M42) jest dylemat:

Canon - działa światłomierz, nie potwierdza ostrości
Nikon - nie działa światłomierz, ale potwierdza ostrość

No i który wariant lepszy? Nie mam doświadczenia w tej kwestii, ale chyba łatwiej "na oko" (lub empirycznie) ustalić ekspozycję, niż zgadywać, czy jest ostrość?