PDA

Zobacz pełną wersję : Ślub - ceremonia w lesie. Pytanie.



lukasz_wysocki
10-02-2008, 02:25
Witam,

W sumie zdjęć ślubnych zrobiłem dotychczas niewiele, były to raczej koleżeńskie fotki niż cokolwiek za pieniądze.
Jednak kolegi szef, poprosił mnie żebym robił zdjęcia na jego ślubie jako "komercyjny" fotograf ślubny.

Nie jestem w związku z tą sytuacją specjalnie zadowolony, bo nie zagłębiałem się w temat fotografii ślubnej na tyle żeby się tym zająć na poważnie, dodatkowo wiem że facet chce dobrze zapłacić i mieć naprawdę dobrą pamiątkę a koledze zależy żebym to ja zrobił, bo szefowi podobały się zdjęcia jakie robiłem dla kolegi :)

i teraz największy problem, czyli dwie poważne wątpliwości:
1. ślub odbędzie się według ceremoni nie katolickiej - ale będę dokładnie wszystko wiedział co i jak, pewnie przejdę się na taki sam ślub wcześniej żeby wiedzieć czego się spodziewać.
2. ceremonia odbędzie się w plenerze, a dokładniej w lesie...

miałbym prośbę do osób zajmujących się taką fotografią, o jakieś sugestie co do samej obsługi technicznej.

Do dyzpozycji mam:
2x D200, 2x SB-800, Tokina ATX-PRO 20-35 2.8, Tokina ATX-PRO 28-80 2.8, Nikkor AF-S 24-70 2.8, Tokina ATX-PRO 100 2.8 macro. Szkła rzędu 200-300mm jak sądzę nie ma w ogóle po co zabierać ;)

Ewentualnie jestem w stanie coś dokupić na tą imprezę, jeśli będzie miało spowodować że klient będzie zachwycony - myślałem o Nikkorze 14-24 2.8, ale nie wiem czy na ślubach przydaje się aż tak szeroki kąt, tymbardziej że ceremonia w plenerze więc z ciasnotą nie powinno być problemu :)

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

Pozdrawiam

giziol
10-02-2008, 03:24
na jedno body 24-70 nikora na drugie stowke i jedziesz, jak ciemno bedzie to lampy i tyle. w lesie czyli jak dokladnie;) poooglodaj sobie najpierw sample z tego 14-24 czy ci odpowiada. wogole to kazdy dobiera szkla pod swoj styl fotografowania musisz sie okreslic, poszperaj troche po forum

Niedzwiedz
10-02-2008, 09:52
w lesie w dzień ? Dasz rade powyższym sprzętem , nie widzę powodów do paniki wystarczy d200 z 24-70 ;), skup sie na wydarzeniach a nie na technicznych aspektach

Imago
10-02-2008, 10:52
1. ślub odbędzie się według ceremoni nie katolickiej - ale będę dokładnie wszystko wiedział co i jak, pewnie przejdę się na taki sam ślub wcześniej żeby wiedzieć czego się spodziewać.
2. ceremonia odbędzie się w plenerze, a dokładniej w lesie...
Jak się dowiesz szczegółów mógłbyś opisać? Bo ciekawi mnie to również od niefotograficznej strony (chociaż patrząc na nazwę miejsca z którego piszesz mam pewne domysły) :).

Ceremonia w lesie - jeśli wiesz dokładnie w którym miejscu to przejdź się tam np. z dwojgiem ludzi i popróbuj, zobacz jakie ustawienia dają najlepsze efekty :). Jak nie znasz miejsca to też popróbuj w różnych lokalizacjach lasu :).

14-24... to zależy od tego ile miejsca w tym lesie i ile gości na ceremonii.

No i zgodzę się z Niedźwiedziem skup się na wydarzeniach - dowiedz się jak najwcześniej szczegółów i przemyśl co i jak :).

Trzymam kciuki!

P.S. Moje pomysły nie wynikają z doświadczenia. Starałam się przemyśleć sytuację i podejść do tego tak jakbym sama miała to robić więc jeśli, któryś z doświadczonych kolegów uważa, że się w którymś momencie mylę to niech mnie poprawi :).

sv
10-02-2008, 11:22
Witam,


2. ceremonia odbędzie się w plenerze, a dokładniej w lesie...




robiłem jeden ślub w tych warunkach. Jak będziesz miał szczęście i będzie pochmurno, to nie będziesz miał problemów. W moim przypadku wyglądało to tak, że był piękny słoneczny dzień i kontrasty były ogromne (światło padające poprzez liście na twarze).

RomanZWrocławia
10-02-2008, 11:54
zdaje się,że sprzętu to masz z górką - tylko pozazdrościć
Zakresy ogniskowych twoich obiektywów są - jak dla mnie zbyt do siebie zbliżone - z trzech wybierz jeden.
na drugie body - jeśli koniecznie chcesz je dźwigać i używać dałbym raczej np. 80-200.
Dzięki prawdopodobnie dużej ilości miejsca w lesie miałbyś okazję wykorzystać odmienny od szerokokątnego sposób obrazowania takiego obiektywu - mam na myśli głębię ostrości, oddanie perspektywy itd. ale wtedy się nabiegasz ...
Jak wspomniał giziol - to zależy od tego co ty lubisz w fotografii i czy np panna młoda po 40 fotce na której ma zdeformowaną szerokokątnymi aberracjami twarz i sylwetkę zechce się jeszcze do ciebie odezwać.
wyobrażam sobie następujące problemy przy fotografowaniu w lesie :
* duże kontrasty przy słonecznej pogodzie
* krytyczny brak światła przy pogodzie złej, lub późnej godzinie uroczystości
* egzotyczny odcień skóry, czy kolor sukienki oświetlonej słońcem przesączającym się przez gałęzie ...

Podsumowanie jest takie: jeśli jest okazja poznać miejsce w którym odbędzie się ślub. Być tam o tej samej porze o jakiej jest planowana uroczystość, zmierzyć światło, zobaczyć jak się układa, jakiego koloru dostaje biel czy ludzka skóra. Wypytać o zwyczaje panujące podczas takiej uroczystości - co wypada, a czego absolutnie nie wolno. Reszta to małe miki plus refleks.
dobrej zabawy
POZDRAWIAM
P.S po wszystkim popisz się czy dałeś radę czy klęska i straciłeś przyjaciela bo ten pracę.....

everyman
10-02-2008, 13:51
właściwie nic nowego nie powiem, może poza jedną rzeczą (ale o tym później)
uważam, że w przypadku takiej przestrzeni raczej nic szerszego już nie będziesz
potrzebował ponad to co masz... chyba, że później idziesz fotografować wesele,
tutaj jednak też wiele zależy od samej sali - 20mm powinno być akurat, a masz
tyle przy tokinie, więc zakupy są zbędne... jak już to dla własnej satysfakcji, bo
99% oglądających później te zdjęcia (rodzina młodych) nie będzie w stanie na
odbitkach postaci 15x21 dostrzec różnicy między użytymi szkłami...

na ceremonię myślę, że warto założyć N24-70 i T100 na drugą puszkę (imo)
jednak tutaj musisz zadecydować w jakich sposobach kadrowania czujesz się
najlepiej...
do tego załóż SB800 na aparaty - pewnie wrogowie błyskania mnie zniszczą, ale
flash może tobie pomóc w wielu sytuacjach podczas tej ceremonii
(chyba, że dzień będzie pochmurny, a tym samym światło wystarczająco rozproszone)
...teraz trochę o tym dlaczego warto błysnąć (i jak błysnąć)
jeśli zastosujesz ujemną kompensację mocy błysku, coś w okolicach -1,3 ~ -1,7 EV
przy trybie TTL BL, będzie to jedynie delikatny błysk wypełniający, praktycznie
niezauważalny a pozwoli uniknąć cieni pod oczami / nosem, które lubią powstawać
w plenerowych warunkach... światło zastane nada plastyki a błysk zmiękczy cienie...
ceremonia uniemożliwi na bank doświetlanie blendą, więc pozostają tylko SB800
tak więc aparat miej ustawiony na światło zastane + ten delikatny błysk wypełniający

technicznie nie będziesz miał żadnych problemów - przecież umiesz robić zdjęcia (szefowi
się podobały)... sprzęt masz wystarczający z dużym zapasem
przebieg uroczystości będziesz znał, jak go poznasz to pojedź w dane miejsce i popatrz
gdzie w którym momencie warto się ustawić...
zrób najpierw ogólny plan całej sytuacji, a potem skup się na detalach i emocjach

pozdro

Jacek Wrzesińsk
10-02-2008, 14:03
Łukasz!!A koniecznie napisz jak Ci poszło:).A jak jeszcze byś poparł fotkami to byłoby super!:-D Pozdr.!

lukasz_wysocki
10-02-2008, 22:43
Witam,

byłem u faceta, rozmawiałem i zgodziłem się :)

Najśmieszniejsze w tym wszystkim jest, że zostałem "wkręcony" przy okazji w jeszcze jeden taki sam ślub, 2 tygodnie wcześniej, jako dodatkowy fotograf, żeby zobaczyć ceremonię.

Wiem, że odbędzie się to w lesie przy niedużym wodospadzie, coś w rodzaju polany więc pewnie światło będzie mocno przemieszane.
Na ceremoni będzie około 15-20 osób, więc raczej kameralnie.
Będzie to w kwietniu, więc mam sporo czasu żeby się rozejrzeć ;)

dzięki za wszystkie sugestie, dam znać jak pójdzie.

Pozdrawiam