PDA

Zobacz pełną wersję : filtry a nikkor 50mm 1.4 D



mancini
27-02-2006, 19:14
Witam
Właściwie to pytanie bedzie do ALFA bo on jest fanem aby wszystko przefiltrować :)
Jakie filtry do powyższego szkiełka nadają sie - moje typy to Hoya czarna lub B+W MRC
interesuje mnie polar UV i SKY Hoya jest troche tańsza (ciekawsza dla mojego budrzetu)
i czy nie muszą to byc filtry SLIM aby nie było winiety z owym obiektywem.
Jednak ALF poleca i inni użytkownicy filtry Marumi czy one też są dobre.
Te filtry zamierzam kiedys używać do nikkora 35 ( jak go kupie :) )
A może coś innego polecacie ??
Czekam na opinie wszystkich użytkowników

JK
27-02-2006, 19:28
Panie profesorze ALF, do tablicy proszę. :mrgreen:

Ale zanim ALF tu zajrzy, uważnie przeczytaj podręcznik (http://forum.nikon.org.pl/viewtopic.php?t=11597). :)

mancini
27-02-2006, 19:39
Dzisiaj w pracy siedziałem chyba z 5 godzin nad lekturą o filtrach :)
tego podręcznika nie czytałem ale podobne na innych stronach i na forum i z teorią sie zapoznałem a teraz chwila na praktyke :)
ja nie lubie byc królikiem doświadczalnym i dlatego proszę o rade :)

Kwiatus
27-02-2006, 21:38
Ja się wtrącę, powiem tylko tyle że na kazdym obiektywie mam filtr Marumi UV Slim MC, i sobie je bardzo chwalę, przeanalizowawszy swojego czasu mnóstwo opinii i materiałów na ten temat mój wybór padł właśnie na Marumi i tak mi już zostało ;).

gALL
01-03-2006, 13:32
Marumi WPC polecam (tanie, slim, gwint zewnetrzny). Ale UV ... po cholere? No chyba, ze tylko focisz w warunkach ekstremalnych albo powyzej 3000 m.

Buculus
01-03-2006, 19:55
Ale UV ... po cholere?

Dla zwyklej, najskuteczniejszej ochrony szkielka wartego kilka razy (kilkanascie) co ten filterek. Nie martwisz sie jak ci ktos paluch w obiektyw wsadzi, jak cos prysnie na szkielko albo jakis kamyczek gdzien spod kola strzeli (a zdaza sie, w zaleznosci co fotografujesz) tak wiec nie dla efektu ale dla zwyklej dbalosci o szklo :) Zawsze mozesz latwo przetrzec mankietem bez obawy o powloki a wymiana filtra zawsze bedzie tansza od szkla :)

Pozdrawiam
Buculus

zotornik
01-03-2006, 21:47
Buculus
jak sądzę gALL nie neguje potrzeby filterka, ale ma na myśli szkiełko tzw. obojętne
- ciekawe czy dobrze czytam w cudzych myślach :D

gALL
02-03-2006, 13:51
UV jest zbedny, nie raz o tym pisalem, tylko pogarsza jakosc optyczna. Owszem jesli focisz rajdy samochodowe, gonitwy na hipodromie czy inne warunki ekstremalne to owszem. Przy zwyklym foceniu w Polsce, zupelnie zbedny (czasem sie przydaje w Tatrach powyzej 2000m - ale to tez w zaleznosci od pogody). O twardosc powlok na szkle sie nie martw, spokojnie mozna je wycierac mankietem (sam czesto to robie jak zajdzie taka potrzeba).

leszeg
04-03-2006, 10:05
UV jest zbedny tez dochodze do takiego wniosku moze przez to że z kasa ciężko i zmieniłem szkło podstawowe ale teraz mam 3 szkła bez UV i nie widzę wielkich zagrożeń. Jedynie zkusiłem sie na zamówienie filtra do sigmy 30mm ponieważ zauważyłem ze z przodu wysuwa sie troszke soczewka przy ostrzeniu i boje sie by nie zassało czegoś do srodka.

Marcin U.
07-03-2006, 13:32
przesiadłęm sie z HOYA na Marumi i nie żałuje sa o niebo lepsze,co do uwag,ze psuja jakośc ,to waham sie ,ale ta dyskusja jest odwieczna : używać filtry czy nie ! jak już chcesz kupić do tego superowego szkiełka filt,to napewno nie zadowalaj sie byle czym z niskeij pólki,bo wtedy faktycznie jaklosc zdjec spadnie :o)

leszeg
07-03-2006, 13:52
jak już chcesz kupić do tego superowego szkiełka filt,to napewno nie zadowalaj sie byle czym z niskeij pólki,bo wtedy faktycznie jaklosc zdjec spadnie ) dokładnie. Jak pisałem wyzej, kupiłem do sigmy 30 własnie Marumi w porównaniu z Hamą którą kiedys miałem to poprostu szkoda mówić.

mancini
07-03-2006, 17:19
Marcin U. a jesli można wiedziec to jaką HOYE uzywałes i na które Marumi sie przesiadłes
Mój dylemat to HOYA HMC Super (czarne), B&W MRC, Marumi WPC które z tych filterków najlepsze
I czy do 50mm muszą byc slimy czy normalne aby nie było winiety

Marcin U.
07-03-2006, 17:27
SHMC

[ Dodano: Wto 07 Mar, 2006 ]
lepiej slimy ,ale i zwykłe nie winetuja B+W sa bardzo dobre porównywalne do marumi ,hoya jest straszna w utrzymaniu i konserwacji , dlatego jej niepolecam , zreszta nie tylko ja po zmianie na marumi lub b+w nad którymi wahasz sie odetchnałem z ulgą , choć i tak do fotogrfaii w pomieszczeniech nie warto zakładać jakeigokolwiek szkiełka na sziełko :o)

mancini
07-03-2006, 21:50
tzn że Marumi najlepsze