PDA

Zobacz pełną wersję : D70 - balans bieli



Anonymous
17-11-2004, 01:09
Witam!
Jestem świeżo upieczonym użytkownikiem D70 i nie zdążyłem jeszcze wszechstronnie jej przetestować, ale już zauważyłem pewną denerwującą cechę tej lustrzanki. Chodzi o automatyczny balans bieli. Wydaje się, że automatyka WB nie radzi sobie w wielu sytuacjach. Np. przy zdjęciach z wbudowaną lampą lub zdjęciach w cieniu, biel jest lekko turkusowa. Występuje dyskretny niedostatek czerwieni, ale zielony i niebieski są na tym samym poziomie. Jak sobie z tym radzić? Wszędzie chodzić z szarym wzornikiem? :wink:

Pozdrawiam
Piro

c2h5oh
17-11-2004, 01:22
Pozostaje zmierzenie temperatury bieli w momencie focenia (Pre) i/lub nefy+obrobka.

gmoszkow
17-11-2004, 01:25
Witaj Piro - może warto się zarejestrować ??? - tak tylko pytam bo wiem, że warto.

Co do automatyki balansu bieli to już wiele postów było na ten temat i jak przeszukasz to forum to znajdziesz tego sporo.

W skrócie. Autmoatyczny balans bieli nadaje się do niedzielnego fotografowania bez tak wyszukanych funkcji jak doświetlanie (nawet lampą wbudowaną) czy innych ciekawych.

Większość ludzi którzy tu są po dość krótkim czasie zaczyna używać predefiniowanych balansów bieli a w naprawdę trudnych warunach oświetleniowych (np różnokolorowe oświetlenie na koncertach lub w kościele) używają białej kartki i na niej dokonują pomiaru.

To tyle w skrócie

Aha jest jeszcze jedna możliwość. Robić w NEFach i korygować na komputerze.

Grzegorz

PS. to mój 300 post

Kaleid
17-11-2004, 02:07
PS. to mój 300 post

Czas na 300D

BTW: z automatycznym balansem bieli jak z kazdym automatem..dziala raz lepiej raz gorzej. Generalnie przy typoowo slonecznej pogodzie rzadko sie myli..w innych warunkach bywa roznie. Osobiscie prawie wcale juz go nie uzywam...robie glownie w NEFach a WB ustawiam w Nikon Capture podczas obrobki.

chalzen
18-11-2004, 00:52
powiedzcie mi moi drodzy,jak jest z balansem bieli przy uzyciu światła byłskowego z SB-800.Czy ustawienie na puszce "flash" daje dobre wyniki,czy też są one zmienne w zależności od siły błysku. Ja próbowałem trochę z zapożyczoną SIGMĄ z i-TTL i widze że w zalezności od naświetlenia balans bieli się zmienia.Czy SB-8oo naświetla zawsze idealnie? Czy trzeba stosować jakieś poprawki w zależności od sceny?
Jakoś krytycznych uwag do Sabiny (SB-800) zbyt wiele nie znalazłem.