PDA

Zobacz pełną wersję : Skąd się bierze ten szum - PS



verus
06-02-2008, 17:16
Do tej pory na odcienie w okolicach sepii miałem prosty sposób - photo filtre załatwiał to jednym kliknięciem.
Próbując uzyskać takie odcienie w PS pojawia mi się z nikąd duży szum. Pytanie laickie, ale o co chodzi i jak tego uniknąć ?
Poglądowe fotki :

photofiltre


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img149.imageshack.us/img149/7653/dsc07913nx6.jpg)

photoshop


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img149.imageshack.us/img149/3581/dsc07912ir6.jpg)

wilus
06-02-2008, 17:28
chyba przyczyną może być obróbka zmniejszonego obrazka. (?)

verus
06-02-2008, 17:59
Raczej nie, obróbka jest na pełnym rozmiarze.
Podobnie mam przy zmianie na B&W i podciagnięciu kontrastu/jasności.

photofiltre


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img181.imageshack.us/img181/134/82207884fj9.jpg)

photoshop


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img181.imageshack.us/img181/7425/87108787jt9.jpg)

loki_p
06-02-2008, 18:19
Jedna konwersja do BW ddrugiej konwersji nie rowna. Napisz cos wiecej o tym jak uzyskujesz BW w PS. Wiem ze niektore metody majace np symulowac filtry kolorowe potrafia mocno wplynac na jakosc.

verus
06-02-2008, 18:28
Powyższe BW uzyskane jest w najprostszy z możliwch sposobów - "usuń kolor" - zapewne w tym tkwi problem ?

kabanos
06-02-2008, 19:55
To jak Ci pokaże coś lepszego:
1.Adobe Camera RAW bez odszumiania ISO 3200 żadnych korekt, wyostrzania itp tylko otwarte zapisane i później pomniejszone

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)
2.Capture NX bez odszumiania(odznaczony ptaszek) żadnych korekt, wyostrzania itp tylko otwarte zapisane i później pomniejszone

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)
3.Capture NX z odszumianiem (wartośc odszumiania taka jaką zaproponował program) żadnych korekt, wyostrzania itp tylko otwarte zapisane i później pomniejszone

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)

Jednym zdaniem wygląda to tak jakby ACR w photoshopie sam generował szum.
Sam się zdziwiłem możliwosciami Capture nx ostatnie moje ptaszki w wątku "małe skurczybyki" były otwierane w Capture nx bo ISO 800 i zapisywane do Tifa a później obrabiane w photoshopie bo jak otwierałem od razu w ACR to tragedia z szumem

verus
06-02-2008, 22:08
Widać, różnice kolosalne ale dalej niewiem jak obrobić foto w PS i nie mieć szumu.
Fotki na ISO 200 po przejchaniu ich PS wyglądają jak ISO 1600.

Zbigniew
18-02-2008, 22:58
Wg mnie to nie jest taki szum po prostu (tj. nie wynika z tego, że sobie podbijasz ten wyłażący z matrycy). To właściwie taka kasza się robi, szczególnie na obszarach, gdzie gradacja jasności jest łagodna. Zauważam bardzo podobną w momencie, gdy korzystam z funkcji Calculations w PSie, czyli robię sobie obrazek BW mieszając odpowiednie kanały. Mam więc wrażenie, że może to wynikać z (pierwotnego, przed obróbką) przekroczenia wartości pewnych kolorów, co skutkuje późniejszym problemem. Ale może ktoś mnie jeszcze poprawi, bo teoretyzuję.