PDA

Zobacz pełną wersję : Pole AF?



Kenjiro
16-11-2004, 19:04
Jak wiecie sa dwa tryby: Single (pojedynczy) i Continious (ciagly), oraz trzy tryby wyboru pola - Single (pojedyncze), Dynamic (dynamiczne) i Closest Subject (blizszy przedmiot).
O ile tryby Single i Continious sa jasne i przetestowalem jak dzialaja, to nie wiem jak dziala Dynamic. Wiem na czym polega teoretycznie dynamiczny wybor pola (przeczytalem w instrukcji) ale bardziej chodzi mi o Wasze doswiadczenia w tym zakresie. Czy warto wybierac te opcje? Powiedzmy przy sportowych zdjeciach albo przy reporterce? Czy raczej tryb nastawiania ostrosci C i wybor pola Single? Jak to dziala w praktyce...?

Prosilbym o rozbudowane :wink: odpowiedzi...

Jacek
16-11-2004, 19:45
Foce głównie reporterkę. Po pierwszych próbach na S i S załamały mnie nieostre fotki. Teraz na stałe mam ustawiny S i D - jest o niebo lepiej. Ten Dynamic po prostu zgaduje gdzie sie podział Twój motyw. Po prostu nadąża za nim. Nie wiem jak to działa, ale sprawdza się znakomicie. Dalibóg, nie wiem czym to się rózni od Continuos (którego nata bene uzywam na zawodach sportowych, głównie meczach piłkarskich) ale działa! Polecam.
A mądrzejsi ode mnie na pewno nam powiedzą o róznicy między Dynamic a Continuos. Wierzę w to głeboko...

gmoszkow
16-11-2004, 20:27
No to i ja kilka słów

W większości wypadków używam Single bo nie focę sportowego właściwie nic. Jeśli zaś chodzi o wybór pola to najczęściej stosuję Dynamic a jak jestem po kilkupifkach to ewidentnie wchodzi w rachubę tylko closest i większa przysłona bo inaczej mam problemy z ostrością.

chętnie się dowiem z czego korzystają inni

Grzegorz

lenek
16-11-2004, 23:28
Co prawda troszkę inny aparat ale też Nikon. Stosuję następujące ustawienia:
Focus Mode: Continuous servo AF
AF Area Mode: Dynamic area AF

Ten wybór wg mnie jest najlepszy gdy jest duża grupa ludzi a ich kierunki ruchu są nie przewidywalne (piłka nożna).
Jednak jak bym robił np. sprinterów lub kolarzy i nie chciałbym uchwycić konkretnego zawodnika a czołówkę lub lidera wybrałbym Dynamic Area with closest subject priority.