PDA

Zobacz pełną wersję : Średni format - 6x6 w górę



axer
04-02-2008, 13:23
Jak w temacie - polećcie proszę jakiś średni format 6x6 lub 6x7, ewentualnie 6x9. Przegrzebałem forum i w sumie nie znalazłem odpowiedzi (Mamiya 645Pro odpada - za mała klatka).

Moje wymagania (jeśli palnę coś głupiego to wybaczcie - średnio się znam na średnim):
- w miarę dostępna i przyzwoita optyka - szeroki kąt (landszafty), standard, krótkie tele do portretu;
- kominek z lupką (pryzmat z pomiarem nie jest wskazany - korzystać będę z zewnętrznego światłomierza);
- wymienne kasety - konieczność;
- cena - do 3000zł za używany z przynajmniej jednym obiektywem i dwoma kasetami;
- matówka z klinem.

Jak na razie wpadła mi w oko Bronica SQ-Ai albo SQ-B, tylko z obiektywami na rynku wtórnym kłopot. A i samą puszkę trudno dostać.

Czornyj
04-02-2008, 13:37
W tej cenie to chyba tylko eRBeka albo Bronka. Zacznij od szukania sensownego obiektywu szerokokątnego, bo to nie jest hyc - puszka to znacznie mniejszy problem. Im mniej popularny system, tym problem ze znalezieniem używanej optyki szerokokątnej będzie większy, swego czasu była ekstremalnie droga, stąd jest jej niewiele i trzyma cenę.

axer
04-02-2008, 13:45
Do RebEki podchodzą jedynie obiektywy z migawką centralną? W sensie ten (http://allegro.pl/item307114711_mamiya_sekor_shift_c_50mm_f_4_od_1zl _bcm.html) działał nie będzie?
Się cholera człowiekowi średniego zachciało...

A jak jest z jakością optyki Mamiya vs Bronica?

Czornyj
04-02-2008, 13:56
Ten obiektyw kryje tylko 645, więc migawka nie jest tu największym problemem, ale owszem, RB/RZ mają migawki centralne. Co do jakości optyki, to trudno mi coś bliższego powiedzieć o Bronkach, kompletnie nie znam tego systemu. Używałem Mamiyi: RZ, 645 i teraz 7. Wszystkie są przyzwoite, ale zdecydowanie najlepsza jest szerokokątna optyka w 7-ce, z uwagi na to, że jest to dalmierz i obiektywy mają symetryczny układ optyczny, oparty na klasycznej formule Biogon.

artful
04-02-2008, 15:17
Poszukaj na ebay'u Mamiyi 7 z kitem 80mm, powinieneś się zmieścić w 3000zł (zdaje się, że poszła też taka ostatnio na Allegro w okolicach 3000).
Albo zapoluj na 7 II, czasami można trafić na ebay'u w dobrej cenie:-)

axer
04-02-2008, 15:43
Mamcia 7 odpada. Mocno zastanawiam się nad RB/RZ. Czym różnią się wersje ProS od ProSD?

Czornyj
04-02-2008, 17:52
Z Pro-S nie możesz używać szkieł od RZ-ty i to w zasadzie jedyna istotna różnica, o ile mi wiadomo. Zacznij od poszukiwań od N lub KL 65/4, ew. 50/4.5

RBka to straszne bydle - konieczny jest konkretny statyw i wężyk, bo lustro powoduje małe trzęsienie ziemi.

axer
04-02-2008, 18:45
Z Pro-S nie możesz używać szkieł od RZ-ty i to w zasadzie jedyna istotna różnica, o ile mi wiadomo. Zacznij od poszukiwań od N lub KL 65/4, ew. 50/4.5

RBka to straszne bydle - konieczny jest konkretny statyw i wężyk, bo lustro powoduje małe trzęsienie ziemi.

Lustro to raczej nie problem, zawsze można je wcześniej podnieść. Migawka centralna wcale nie trzęsie. Za to cena optyki - jak dla mnie kosmos :shock:

Czekam na inne propozycje, może Bronka będzie tańsza?

JK
04-02-2008, 18:53
Najtańszy to zapewne będzie DRUH, tylko z optyką trochę słabo. :wink: :lol:

axer
04-02-2008, 18:59
DRUHa mam, dziękuję. Czas na coś bardziej zaawansowanego. Ot, takie moje widzimisię - ma mieć matówkę.

Czornyj
04-02-2008, 19:09
Jak już wspomniałem - najbardziej problematyczną kwestię stanowią ceny i osiągalność średnioformatowych obiektywów szerokokątnych. Bronki są wprawdzie niedrogie, ale już cena szerokokątnego obiektywu do Bronki może być jeszcze wyższa, bo są jeszcze rzadsze. Poluj na obiektyw w dobrej cenie, bo to 3/4 sukcesu. Dokupić korpus to znacznie mniejszy problem.

Jacek_Z
04-02-2008, 22:44
Z Pro-S nie możesz używać szkieł od RZ-ty i to w zasadzie jedyna istotna różnica, o ile mi wiadomo.
do żadnej wersji RB nie ma jak stosowac obiektywów od RZ.
Powodem jest sterowanie migawką centralną obiektywu przez body RZ. Na obiektywach od RZ - sekkor Z - nie ma skali czasów. Czasy są na pokrętle body.
w RB czasy są nastawiane na obiektywie - tam się znajduje skala czasów.
bagnety pasują.
Podpinając obiektyw od RZ do RB - nie mamy gdzie nastawic czasu. Nie ma skali z czasami ani na obiektywie, ani na body :???:

Podpianając obiektywy od RB na RZ mamy nadmiar szczęścia - czasy są zarówno na obiektywie i jak i na korpusie :mrgreen:, ale konstruktorzy RZ przewidzieli te sytuacje i nadrzędne jest ustawienie na obiektywie. Na pokrętle czasów w RZ ustawia się wtedy specjalną pozycje "RB" i po kłopocie.

W RZ masz możliwość dokupienia pryzmatu z pomiarami światła oraz z automatyką A, czego nie da się zrealizować w RB w żadnej z opcji.

mam RZ i sekora Z 50 mm. To ekwiwalent 24 mm w małym obrazku (16 mm DX), nie jest on specjalnie droższy od innych szkieł do RZ, ale fakt, nie spotyka się ich często na allegro.

wielkiego wyboru powyżej 6x6 nie masz, bo Pentax 6x7 nie ma wymiennych kaset, masz do wyboru mamiye RZ, RB, Bronice GS1 oraz .. Fuji GX 680, ale to najdroższy z wyborów :-D
są nie lustrzanki, ale te też odrzuciłeś. A tu jest kilka ciekawostek - mamiya 6x9, linhof

axer
04-02-2008, 22:55
Tak sobie właśnie cały czas grzebię i grzebię, i wychodzi na to, że RZtka ma same przewagi nad ReBeką (no może poza tym, że w RZ jest więcej rzeczy do zepsucia się).
Jacku, jak wrażenia z użytkowania? Jakieś awarie, problemy? No i swego czasu odgrażałeś się, że Mamcię pogonisz do ludzi - jednak się rozmyśliłeś?

Jacek_Z
04-02-2008, 23:30
RB to pełna mechanika (w starszych wersjach upierdliwa, osobno się naciąga migawkę i przesuwa film i można bez problemu gubić bądź nakładać klatki, a to boli na filmie gdzie jest tylko 10 szt zdjęć),
RZ ma elektronikę - to główna róznica (no i nie ma tej wady naciagu z RB). Baterię PX28 wymienia sie raz na 2 lata i po sprawie:-D. Przewaga RZ wychodzi jak dokupisz pryzmat z pomiarami i automatyką - bo możesz wtedy oprócz normalnej pracy manualnej mieć preselekcje przysłony (tylko z obiektywami od RZ - bo potrzeba styków elektryki do obsługi automatyki, jak podepniesz szkła od RB - masz tylko manuala). Pomiar światła w pryzmacie AEII jest fenomenalny - nie robiłem korekcji nigdy - nawet na śniegu w górach :-D.

Optyka RB i RZ jest praktycznie ta sama, tzn formuła optyczna większości szkieł do RZ i RB to to samo. Jest kilka różnic w asortymencie. Takie generalnie mało istotne.

Ja mogę od ręki sprzedać RZ - ale w całym (dużym i to problem) komplecie (mam pryzmat AEII, 3 szkła i konwerter i załatwione przez to ogniskowe 50, 70, 110, 150, 250 i 360 mm). Ciężko na niego pracowałem, kupiłem nowy i za darmo nie oddam, stan nadal idealny. Mało ostatnio na RZ pracuje. Myślę, że Sony przyspieszy wypuszczenie d3x u nikona i wolałbym wtedy już jeden format. Torba z 2 systemami jest baaaardzo cięzka, a najczęciej to raczej 2 torby.

axer
10-02-2008, 10:46
No i w końcu się zdecydowałem - wybrałem pełną mechanikę Mamiyi RB67 ProS, do tego standard 90mm i portret 180.

I tu pytanie do bardziej oblatanych w Mamiyi - który szeroki kąt będzie lepszy optycznie? Secor 50 C czy Secor 65 C? Opinii naczytałem się wiele, ale sprzecznych.

MikeP
19-02-2008, 17:26
Witam,

jesli chcesz poczytac o srednim formacie to polecam ci forum na photo.net. Jest tam osobne forum dla sredniego formatu i naprawde konkretnie odpowiadajacy ludzie. Nie umniejszam wiedzy tutaj obecnym, sam skorzystalem z pomocy wlasnie tutaj wypowiadajacych sie wiec nie chodzi mi ze tam jest lepiej. po prostu zerknij, moze cos wyczytasz. Pozdrawiam

MikeP

PS. Nie chce Cie straszyc ale wkrotce zapragniesz miec skaner. Zwlaszcza jak oddasz 3 i wiecej filmow do skanowania naraz. Potwornie drogie. Polecam zakup wlasnego :)

axer
19-02-2008, 19:19
Witam,

jesli chcesz poczytac o srednim formacie to polecam ci forum na photo.net. Jest tam osobne forum dla sredniego formatu i naprawde konkretnie odpowiadajacy ludzie. Nie umniejszam wiedzy tutaj obecnym, sam skorzystalem z pomocy wlasnie tutaj wypowiadajacych sie wiec nie chodzi mi ze tam jest lepiej. po prostu zerknij, moze cos wyczytasz. Pozdrawiam

MikeP

PS. Nie chce Cie straszyc ale wkrotce zapragniesz miec skaner. Zwlaszcza jak oddasz 3 i wiecej filmow do skanowania naraz. Potwornie drogie. Polecam zakup wlasnego :)

Dzięki wielkie, już mam to forum w ulubionych, faktycznie dużo tam wiadomości.
Straszyć to mnie nie straszysz, już mam listę zakupów do średniego. Na pierwszy ogień idą:
- doposażenie ciemni,
- światłomierz punktowy (pewnie Sekonic L-508 albo podobny),
- szeroki kąt (jeszcze się nie zdecydowałem, czy 50 czy 65mm),
- skaner (9000ED lub Minolta Multi).
Sporo tych wydatków.

MikeP
19-02-2008, 21:12
Dzięki wielkie, już mam to forum w ulubionych, faktycznie dużo tam wiadomości.
Straszyć to mnie nie straszysz, już mam listę zakupów do średniego. Na pierwszy ogień idą:
- doposażenie ciemni,
- światłomierz punktowy (pewnie Sekonic L-508 albo podobny),
- szeroki kąt (jeszcze się nie zdecydowałem, czy 50 czy 65mm),
- skaner (9000ED lub Minolta Multi).
Sporo tych wydatków.

Heh. Widze, ze wybierasz topowe modele wszystkiego :). Swiatlomierz punktowy to swietna sprawa,ale piekielnie droga. Szeroki kat jak pisal Czornyj, waskie gardlo.
Skaner - polecam Epson 4490. Sam mam i jest naprawde wystarczajacy. Skanuje z jakoscia zadowalajaca nawet mnie onaniste ostrosci. Cena przyzwoita. Tylko trwa to dlugo :)

Wlasnie wrocilem z nart w Dolomitach. Tutaj mozesz zobaczyc kilka zdjec:
http://www.forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=49925

Pozdrawiam

MikeP

axer
19-02-2008, 21:26
Heh. Widze, ze wybierasz topowe modele wszystkiego :). Swiatlomierz punktowy to swietna sprawa,ale piekielnie droga. Szeroki kat jak pisal Czornyj, waskie gardlo.
Skaner - polecam Epson 4490. Sam mam i jest naprawde wystarczajacy. Skanuje z jakoscia zadowalajaca nawet mnie onaniste ostrosci. Cena przyzwoita. Tylko trwa to dlugo :)

Wlasnie wrocilem z nart w Dolomitach. Tutaj mozesz zobaczyc kilka zdjec:
http://www.forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=49925

Pozdrawiam

MikeP

Wybór wynika z tego, że nie mam pieniędzy na zmiany ;) I o ile puszkę wybrałem z premedytacją tańszą i w pełni manualną, tak na światłomierzu oszczędzać nie zamierzam.
Co do skanera - zastanawiałem się nad tym Epsonem 4490, ale D=3,4 to trochę mało, zakładając, że producent i tak je zawyża. Myślałem jeszcze nad Epsonem V750 jako dużo tańszej alternatywie dla 9000ED. Cholera, w kropce jestem.

A zdjęcia sympatyczne, tak jak i miejsce.

th3big
19-02-2008, 21:32
Może kolegów zainteresuje wyprzedaż u olbrychta http://www.olbrycht.pl/ cennik http://www.mamiya.com.pl/pliki/mamiya_promo.pdf

Czornyj
19-02-2008, 21:35
Noooo, z płaszczakiem do skanowania filmów to za różowo nie jest, starczy rzucić okiem na to:
http://www.webweavertech.com/ovidiu/weblog/archives/000448.html

Oczywiście, 9000ED to też nie jest Bóg wi co. Fabryczna ramka do skanowania 120-tek do niczego się nie nadaje i bez dodatkowej ramki z szybkami antynewtonowskimi można dostać szału, a do tego ten skaner ma poważne problemy z mocno kontrastowymi partiami. Każdy, kto miał kiedyś doczynienia z bębnowcem wie, że Coolscan to tylko popizdułka.

Natomiast skaner bębnowy to wprawdzie sprzęcik dający wreszcie jako-taką piep....ną jakość, ale w użytkowaniu jest upierdliwy jak urzędnik kontroli skarbowej...

axer
19-02-2008, 21:46
Może kolegów zainteresuje wyprzedaż u olbrychta http://www.olbrycht.pl/ cennik http://www.mamiya.com.pl/pliki/mamiya_promo.pdf

Nieszczególnie, używane chodzą teraz w cenie złomu, a w RB zepsuć się nie ma za bardzo co.


Noooo, z płaszczakiem do skanowania filmów to za różowo nie jest, starczy rzucić okiem na to:
http://www.webweavertech.com/ovidiu/weblog/archives/000448.html


O qr... Epson powala "plastyką". Fakt, że to rozmiarem odpowiada mikrofilmowi i aż taka kosmiczna rozdzielczość mija się z celem, ale nie zmienia to faktu, że Nikon spuścił mu wp***dziel. Aż pogłaskałem mojego LS4000...

Jacek_Z
19-02-2008, 22:26
na allegro był bęben Scan View 11000 za o ile pamiętam 4 tysiące i nikt go nie kupił.

Maciej
20-02-2008, 02:12
Zawsze można kupić Creo IQSmart3 :mrgreen:

PietiaPawlowicz
24-02-2008, 01:21
Nie chce zakladac nowego watku, dlatego zapytam Was tutaj Szanowni koledzy. Moze to glupie pytanie, ale nie znalazlem nigdzie odpowiedzi. Czy Mamiya RB67 wystepuje tylko w wersji PRO SD, czy wystepuja tez bez oznaczenia PRO SD. Jezeli tak to czym sie rozni wersja PRO od nie pro.

Z gory dziekuje za odpowiedz.

Maciej
24-02-2008, 10:41
Nie ma pro i nie-pro. Najpierw była produkowana wersja Pro, potem Pro-S a jeszcze potem Pro-SD (do teraz). Różnią się tym, że każda następna jest ulepszona i po prostu nowsza. (tak jak np. był D70 a potem D70s Nikona)

PietiaPawlowicz
24-02-2008, 17:09
Dzieki Maciej za odpowiedz. Wiesz moze czym one roznia sie od siebie? Mam okazje kupic PRO. Mam jeszcze pytanie o pomiar swiatla w Mamiya? Maja wbudowany jakis swiatlomierz?

axer
24-02-2008, 17:25
Mamiya RB nie ma ani światłomierza, ani żadnej bateryjki w środku - czysto mechaniczna puszka. Pro od ProS różni się jakimiś pomniejszymi, ułatwiającymi pracę pierdółkami - zmienili bodajże coś z multiekspozycją (w ProS nie naświetlisz przypadkowo jednej klatki dwa razy). Dopiero ProSD ma inny system mocowania obiektywów - o większej średnicy.

Pamiętaj, że ta krowa swoje waży i jest strasznie wolna w obsłudze :)

Leon13th
25-02-2008, 00:31
Co do skanera - zastanawiałem się nad tym Epsonem 4490, ale D=3,4 to trochę mało, zakładając, że producent i tak je zawyża. Myślałem jeszcze nad Epsonem V750 jako dużo tańszej alternatywie dla 9000ED. Cholera, w kropce jestem.

A zdjęcia sympatyczne, tak jak i miejsce.

polecam Epsona V700 (będzie tańszy a niewielka różnica pomiędzy V700 a V750),moge ci wrzucić kilka skanów 6x6 jak chcesz

Czornyj
25-02-2008, 00:53
odnośnie skanerów, to jest b. fajna stronka, polecam rzucić okiem przed ew. wyrzuceniem pieniędzy w błoto:
http://www.filmscanner.info/FilmscannerTestberichte.html

9000ED jako skan referencyjny:


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2008/02/UsafNikon9000-1.gif
źródło (http://www.filmscanner.info/Bilder/UsafNikon9000.gif)

Epson V700:


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2008/02/UsafEpsonV700-1.gif
źródło (http://www.filmscanner.info/Bilder/UsafEpsonV700.gif)

Maciej
25-02-2008, 01:04
Można kupić Hasselblada X5. :twisted:

axer
25-02-2008, 08:05
polecam Epsona V700 (będzie tańszy a niewielka różnica pomiędzy V700 a V750),moge ci wrzucić kilka skanów 6x6 jak chcesz

Chętnie, poproszę coś ze slajdu w dużej rozdziałce na axerek@gmail.com


odnośnie skanerów, to jest b. fajna stronka, polecam rzucić okiem przed ew. wyrzuceniem pieniędzy w błoto:
http://www.filmscanner.info/FilmscannerTestberichte.html

9000ED jako skan referencyjny:


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2008/02/UsafNikon9000-1.gif
źródło (http://www.filmscanner.info/Bilder/UsafNikon9000.gif)

Epson V700:


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2008/02/UsafEpsonV700-1.gif
źródło (http://www.filmscanner.info/Bilder/UsafEpsonV700.gif)

No jasna d**a... Na photo-i lepiej V700 wypadł.

Panowie, może mały test jak to było przy okazji 35mm? Skan na 9000ED vs V700 tej samej klatki, w tej samej rozdziałce. Co Wy na to?



Można kupić Hasselblada X5. :twisted:

Można. Tylko po jaką cholerę i za co?

Czornyj
25-02-2008, 09:48
Panowie, może mały test jak to było przy okazji 35mm? Skan na 9000ED vs V700 tej samej klatki, w tej samej rozdziałce. Co Wy na to?

Proszę bardzo. Robię skanik i wysyłam pocztą ten sam slajd osobie z V700, potem wstawiamy wyniki.

Jacek_Z
26-02-2008, 10:41
Mam jeszcze pytanie o pomiar swiatla w Mamiya? Maja wbudowany jakis swiatlomierz?


Mamiya RB nie ma ani światłomierza, ani żadnej bateryjki w środku - czysto mechaniczna puszka.

Żadne body mamiyi 6x7 nie ma pomiaru światła, ani RB, ani RZ. Światłomierze są umieszczane w niektórych pryzmatach. Możesz kupić pryzmat z pomiarami (a do RZ z pomiarami i z automatyką). Jest kilka rodzai pryzmatów, są z pomiarami, a są i bez, dla tych co mnie lubią kominka.

Leon13th
26-02-2008, 16:14
Jacku takie pytanko do ciebie,bo właśnie się zastanawiam nad Mamiyą 6x7.
Mianowicie czy akcesoria (takie jak rewolwer,kasetki itp) bedą pasować z RB do RZ ?

Jacek_Z
26-02-2008, 16:25
szczerze - nie wiem.
w RZ naciąg tą wajchą w body jest do podnoszenia lustra i do przesuwu filmu jednocześnie. Nie wiem czy kaseta RB ma dokładnie takie samo mocowanie, bo film w kasecie z RB mozna by przeciągać samemu dźwignią na kasecie.

można używać obiektywów od RB na RZ, to wiem (odwrotnie nie)

Czornyj
26-02-2008, 17:02
O ile wiem akcesoria RB i RZ (wizjery, kasety, gripy, silniki) są całkowicie niekompatybilne. RZ-ta jest zelektryfikowana i nawet jej kasety mają kontakty, za pomocą których porozumiewają się z korpusem.

PietiaPawlowicz
27-02-2008, 23:13
Dzieki Wszystkim za informacje. Moge kupic w super stanie Mamiye RB 67 Pro za 200 $ Australijskich. Na zlotowki wychodzi jakies 440 zl. Wg mnie to swietna okazja. Niestety jestet totalnym laikiem jezeli chodzi o fotografie analogowa. Mam do Was Drodzy koledzy jeszcze kilka pytan.

1.Czy do w/w Mamiyi sa kasety 6x6?
2. Jak to jest z tym Polaroidem, znalazlem kasety Polaroid Hp701 7x7 za 640 zl nowka. Ta kaseta miesci tylko film Polaroid i pomaga jak ekranik w cyfrakach, w ocenie ekspozycji, kadru, kompozycji ? Czy moze wciska sie w nia film Polaroid i jeszcze film do sredniego formatu ?
3. W jaki sposob odroznic film do poszczegolnych formatow ? (np. 6x4.5, 6x7, 6x8, ...)
4. Czy do slajdow potrzebna jest jakas specjalna kaseta? I w ogole w jakiej formie sa slajdy, chodzi mi o to czy jest to pojedyncza klatka tak jak w wielkim formacie czy moze jakas rolka z wieksza iloscia klatek?

Przepraszam za byc moze glupie i lamerskie pytania. Przyznaje, ze jestem dzieckiem cyfrowej fotografii, chcialbym to zmienic i poznac magie fotografii analogowej.

Dzieki za wszelkie informacje. Pozdrawiam
Piotrek

Jacek_Z
27-02-2008, 23:22
1.Czy do w/w Mamiyi sa kasety 6x6?
2. Jak to jest z tym Polaroidem, znalazlem kasety Polaroid Hp701 7x7 za 640 zl nowka. Ta kaseta miesci tylko film Polaroid i pomaga jak ekranik w cyfrakach, w ocenie ekspozycji, kadru, kompozycji ? Czy moze wciska sie w nia film Polaroid i jeszcze film do sredniego formatu ?
3. W jaki sposob odroznic film do poszczegolnych formatow ? (np. 6x4.5, 6x7, 6x8, ...)
4. Czy do slajdow potrzebna jest jakas specjalna kaseta? I w ogole w jakiej formie sa slajdy, chodzi mi o to czy jest to pojedyncza klatka tak jak w wielkim formacie czy moze jakas rolka z wieksza iloscia klatek?


1. są, są także 6x4,5 i 6x8 cm. Najczęściej się jednak spotyka 6x7 cm.
2. to jest tylko na film polaroida (lub Fuji). Polaroid pare tygodni temu zaprzestał produkcji natychmiastowych filmów. Nie wiem czy Fuji jeszcze robi swoje. W dobie cyfry polaroid traci sens. Do kjasety polaroidowskiej nie wcisniesz normalnego filmu, do tego sa inne kasety.
3. nie rozróżnisz :-D Do wszystkich formatów jest ten sam film 120 (12 zdjęć 6x6, lub 10 zdjęć 6x7, lub 8 zdjęć 6x9, lub 15 albo 16 zdjęć 6x4,5) Są filmy o oznaczeniu 220 - sa one 2x dłuższe od filmów 120, mozna na takiej taśmie zrobić więc 2x więcej zdjęć niż wcześniej podawałem.
4. do slajdów i do negatywów jest ta sama kaseta na film 120.

PietiaPawlowicz
27-02-2008, 23:42
Dziekuje bardzo za szybka odpowiedz Jacku :) Zapytam jeszcze o Polaroid i Fuji. Jakie filmy przeznaczone sa do takich kaset?

sailor
28-02-2008, 00:33
Zapytam jeszcze o Polaroid i Fuji. Jakie filmy przeznaczone sa do takich kaset?
nie ma filmow. do kaset wkladasz papier - tak jak do kazdego aparaty do fotografii natychmiastowej. po wyjeciu naswietleniu emulsja pod wplywem powietrza utrwala obraz.
jak jzu napisal Jacek - w dobie cyfry okreslenie polaroid przechodzi powoli do historii

PietiaPawlowicz
28-02-2008, 11:41
Dzieki Sailor :)

Tomson
27-03-2008, 14:30
Mamiya pro SD jest godna uwagi z powodu możliwości podpiecia kasety 6x8. Oczywiście musisz mieć wtedy obiektywy najnowszej serii K/L (o ile pamietam nie pasują do pro i pro S).
Kto raz zobaczy na podświetlarce Velvie w formacie 6x7, ten będzie chciał tego więcej i więcej.
Do RB pro SD jest robiona kaseta z napędem. Ale istotnie, w RB naciąg migawki nie jest połączony z naciągiem filmu.
Moja uwaga: wybór matówki jest ważny. Moim skromnym zdaniem ustawienie ostrości w trudnym warunkach z matówką inna niż ze split image (czy jak to sie tam zwie...) jest niewygodne.
Warto kupić wężyk do blokady lustra i spustu migawki. Orygnał Mamiyi jest drogi.

Moja opinia - nie kupuj wersji pro. To może byc egzemplarz muzealny - ok. 30 lat.

MR
07-01-2009, 19:23
Odkopie temat. Jutro dostane kieva. Niestety nie znam się na średnim formacie ? czy mógłby mi ktoś pomóc w wyborze filmu do niego ? jaki będzie najlepszy czarnobiały ? (portrety, swiatlo zastane, widoczki) i kolorowy ?

z góry dzięki.

axer
07-01-2009, 19:30
Odkopie temat. Jutro dostane kieva. Niestety nie znam się na średnim formacie ? czy mógłby mi ktoś pomóc w wyborze filmu do niego ? jaki będzie najlepszy czarnobiały ? (portrety, swiatlo zastane, widoczki) i kolorowy ?

z góry dzięki.

Z cz-b niezmiennie polecał będę Ilforda HP5+ (w ID-11 lub Microphenie) lub FP4 (w ID-11) - w zależności od czułości jaką potrzebujesz oraz Agfę APX 100 (tylko z Rodinalem) do portretu.

MR
07-01-2009, 20:19
super ! dzieki za opowiedz. A wie ktoś może gdzie mozna dostać te materialy w 3-miescie ? ew. jakiś pewny sklep on-line//sprzedajacy na allegro ?

MikeP
07-01-2009, 20:34
http://www.fotograf-sklep.pl/index.php?cPath=1_4

axer
07-01-2009, 20:36
Z allegro - napisz PW do użytkownika variant69 (czy jakoś tak) - wiele razy u niego kupowałem i zawsze super towar, a i cenę można lekko negocjować.

W sieci najlepiej wyposażony jest chyba sklep czarno-biale.pl, ale ceny są jakie są - da się kupić taniej.

MikeP
07-01-2009, 20:40
jak ktos znajdzie tanszy sklep od tego co podalem i szybsza dostawe to stawiam rolke filmu :D

axer
07-01-2009, 20:43
MikeP, a jak z terminami ważności?

pebees
07-01-2009, 21:03
Bardzo dobrze z terminami ważności, dłuugie są, i zawsze przed zakupem możesz o nie zapytać, podadzą Ci prawdziwe :) Korzystam z tego sklepu, co podał MikeP już kilka lat (był wtedy jeszcze pod innym adresem) i ani razu się nie zawiodłem.

Prorok78
12-01-2009, 17:18
Witam wszystkich:) Pozwole sobie wbic sie do tematu...
2 pytania - po pierwze jakich materialow uzywacie w srednim formacie? Wiem ze padly nazwy iliforda i agfy ale moj problem jest taki ze wolalbym filmy na klasyczny proces cz/b (metol-hydrochinon, lub rodinal i utrwalanie tiosiarczanem sodu):) spedzilem mase czasu w ciemi z malym obrazkiem i wolalbym cz/b robic sam. a z tego co sie orientuje wiekszosc dostepnychmaterialow teraz jest na C41 prawda??Wiem ze slajdow na E6 nie przeskocze ale chociaz przy obrobce negatywow chcialbym zostac:) Oczywiscie pytam o filmy 120 lub 220 :)

2 sprawa - wybor srednioformatowej maszynki.... najbardziej szczerze mowiac pasuje mi jednak lustrzanka - choc wolalbym klatke wieksza niz 4.5/6 a tych jest chyba najwiecej prawda?? Mysle oczywiscie o zakupie uzywanego sprzetu...

idealem bylo by cos co ma pomiar ekspozycji (wszystko jedno czy w body czy w pryzmacie). Wiem ze sa tez body z AF ale nie mam pojecia jak szukac.. aha jak jest ze scianka? do kazdego 'sredniaka' moznazalozyc czy nie? Jesli nieto znaczy ze szukam czegos do czego mozna... na poczatek szklo standardowo-krotkoportretowe wystarczy... poki co znalazlem 2 ciekawe wg mnie sztuki - myamie rz 67 i pentaksa 645... tyle ze to chyba nie do konca spelnia wymagania prawda??

to jak? pomoze ktos ??:)

axer
12-01-2009, 17:25
Witam wszystkich:) Pozwole sobie wbic sie do tematu...
2 pytania - po pierwze jakich materialow uzywacie w srednim formacie? Wiem ze padly nazwy iliforda i agfy ale moj problem jest taki ze wolalbym filmy na klasyczny proces cz/b (metol-hydrochinon, lub rodinal i utrwalanie tiosiarczanem sodu):) spedzilem mase czasu w ciemi z malym obrazkiem i wolalbym cz/b robic sam. a z tego co sie orientuje wiekszosc dostepnychmaterialow teraz jest na C41 prawda??Wiem ze slajdow na E6 nie przeskocze ale chociaz przy obrobce negatywow chcialbym zostac:) Oczywiscie pytam o filmy 120 lub 220 :)


Te Ilfordy i Agfy są do wołania samemu, nie do C-41 :)

Co do puszki - Mamiye RB i RZ mogą realizować pomiar światła dzięki specjalnym pryzmatom (w body go brak). RZtka może działać też w automatyce przysłon z odpowiednim pryzmatem, nie wiem jak ReBeka. Obie to ciężkie bestie, pamiętaj o tym :)

Prorok78
12-01-2009, 17:29
Dzieki za super szybkie info :) Wiem ze sa ciezkie..ale ja lubie jak pucha wazy swoje - mniejsie lapki trzesa wtedy :) No i wiekszosc czasu to jednak statyw bedzie w uzyciu...
hmm patrzylem na ta rz - ona nawet mieszek ma skubana...:) a jak z doborem scianki do niej ??oczywiscie w przyszlosci...:)

Jacek_Z
12-01-2009, 17:30
... Mamiye RB i RZ mogą realizować pomiar światła dzięki specjalnym pryzmatom (w body go brak). RZtka może działać też w automatyce przysłon z odpowiednim pryzmatem, nie wiem jak ReBeka.
RB nie może mieć automatyki, nie ma jak sterować migawką i przysłoną, nie ma na skalach pozycji Auto.
Automatyka tylko w RZ z odpowiednim pryzmatem AE. Dobiera czas do zadanej przysłony.

Prorok78
12-01-2009, 17:34
:) dzieki sliczne... a mozecie podrzucic jakies hmm konkretne symbole ktorych szukac ?? Bo to jak puzle w 3 wymiarach - pucha osobno, szklo osobno, matowek do wyboru kilka, pryzmatow tez...
ewentualnie jakas dobra strona traktujaca o temacie??
nie chce zasmiecacforum 1000em pytan - wole poczytac i jak czegos nie bede kumac to wtedy spytam szczegolowo :)

no i najwazniejsze.. co kupic zebysie w staregorupiecia nie wpakowac ? Jakie one dopuszczaja przebiegi np??
a taki hassel 500 ?? kilka stowek na ebayu ale co potem ? wiem ze to hasel ale nikon tez robi i D3 i malpki ...;)

Prorok78
12-01-2009, 20:42
ehh nie moge edytowac posta...:(

A co powiecie o :Pentaksie 645, Haselu C 500 i o Bronice ETRS/ETRSi ???
bo poki co mam tylko jeden typ czyli Myamie RZ II pro

marszull
12-01-2009, 20:44
Co do filmow to ja polecam delte (od 100 do 3200) jakos zawsze ja lubilem (wolana w rodinalu)
teraz juz sam nie wolam ale mam dobre miejsce i zapas szerokiej delty w lodowce ;-)

Prorok78
12-01-2009, 20:57
Co do filmow to ja polecam delte (od 100 do 3200) jakos zawsze ja lubilem (wolana w rodinalu)
teraz juz sam nie wolam ale mam dobre miejsce i zapas szerokiej delty w lodowce ;-)

Rozumiem ze mowimy o Ilifordzie ??:) Tak wlasnie myslalem... a wiesz moze jaka konkretna roznica jest pomiedzy Delta a XPS ??

Delte mozna spokojnie kupic... 40 jurkow za dziesieciopak po 36 exp na maly obrazek krzycza sobie.. szeroka tez jest...:)

kh29228
12-01-2009, 20:58
a mozecie podrzucic jakies hmm konkretne symbole ktorych szukac ??

Dzięki kilku osobom tutaj na forum (szczególnie Jacek_Z) ja zdecydowałem się na M RZ67 II PRO + Sekor 110 2.8 + Sekor 180 f/4.5 + pryzmat AE

teraz tylko czekam na nieco niższy kurs USD, żeby ściągnąć komplecik z USA:)

Prorok78
12-01-2009, 21:03
a plus minus ile taki komplecik wyjdzie ?? rozumiem ze nie nowe prawda ??
ehh czlowiek sie czepil nikona i jest w miare na bierzaco a w tym temacie czuje sie jak hmm przedszkolak :):)

kh29228
12-01-2009, 22:48
różnie to jest, każdy przypadek jest inny. Ogólnie trzeba przygotować się na wydatek od kilkuset do 1.5k USD + cło + VAT

Można oczywiście na początek kupić tylko z jednym obiektywem.

marszull
12-01-2009, 23:00
Rozumiem ze mowimy o Ilifordzie ??:) Tak wlasnie myslalem... a wiesz moze jaka konkretna roznica jest pomiedzy Delta a XPS ??

Delte mozna spokojnie kupic... 40 jurkow za dziesieciopak po 36 exp na maly obrazek krzycza sobie.. szeroka tez jest...:)

szczerze mowiac to z cz/b uzywalem tylko i wylacznie delty i zawsze sobie chwalilem
ze mozna kupic to wiem ale ja z przyzwyczajenia zapas trzymam w lodoweczce (wiekszosc szerokiej, chociaz pare 135 tez mam)
co do kupna to najrozsadniejszy sposob to (wpomniane juz) kupno na ebay i to najlepiej na amerykanskim, bo z mojego rozeznania ceny najnizsze

sailor
12-01-2009, 23:55
M RZ67 II PRO + Sekor 110 2.8 + Sekor 180 f/4.5 + pryzmat AE
teraz tylko czekam na nieco niższy kurs USD, żeby ściągnąć komplecik z USA:)

jak jzu wielokrotnie pisalem .. ja sciagajac ze stanow bralbym rolleia ... przy nim "mamuska" to straszny klocek jesi chodzi o przyjemnosc pracy. inna sprawa ze dostepnosc szkiel w polsce znacznie wieksza

Wiem ze slajdow na E6 nie przeskocze ale chociaz przy obrobce negatywow chcialbym zostac:) Oczywiscie pytam o filmy 120 lub 220 :)

szczerze mowiac to w srednim robilem glownie slajdy .. ulubionym filmem byla zamiennie velvia i agfa rsxII
z negatywow barwnych - nph i nps
z cz-b - jedynie juz wspomniane ilfordy

w ramach wolania slajdow - pogadaj z forumowym Adamsem - z tego co wiem robi domowo i robi to naprawde dobrze.

Prorok78
13-01-2009, 10:15
dla mnie zrodlem bedzie ebay, ewentualnie sklepy w uk i irl - a ze jestem w irl to nie mam problemu typu chory vat clo itp...

a mial ktos w lapkach tego pentax'a 645 ?? i jak jest ze sciankami - tzn chyba nie do kazdej puszki mozna zalozyc prawda??

dzieki wszystkim za porady :)

sailor
13-01-2009, 12:05
jelsi jako zrodlo masz ebaya to szczerze polecam rolleia - 6008 szczegolnie w wersji AF to fantastyczna maszyna.. oczywiscie modele nizsze tez sa fajne ..
jesli chcesz poradnych opinii o pentaxie 645 zagadaj do filka - footgrafowal tym pare lat to powininen cokolwiek na ten temat wiedziec :)
wez tylko pod uwage ze to jzu sprzet nieprodukowany od (tu nie wiem jaka cyfre wstawic) lat. no i to format 6x4.5 czyli taki niepelny sredni :D

co do scianek to da sie je podpiac pod kazda puszke AF a za pomoca przejsciowek pod wiekszosc puszek manualnych. przynajmniej jesli chodzi o znanych producentow

Czornyj
13-01-2009, 12:19
co do scianek to da sie je podpiac pod kazda puszke AF a za pomoca przejsciowek pod wiekszosc puszek manualnych. przynajmniej jesli chodzi o znanych producentow

Niekoniecznie - nowsze dupy cyfrowe są przystosowane do współpracy z nowymi puszkami MF, które są do tego przygotowane. Ze starymi korpusami jest coraz większy problem.

Jacek_Z
13-01-2009, 12:27
co do scianek to da sie je podpiac pod kazda puszke AF a za pomoca przejsciowek pod wiekszosc puszek manualnych. przynajmniej jesli chodzi o znanych producentow
pentax 645 nie ma odczepianej kasety, więc nie da się podczepić cyfrowej ścianki. No i czas synchro - 1/60, migawka szczelinowa.
Pierwsze (bardzo stare, mało ich na rynku) modele Mamiya 645 tez nie mają odczepianej kasety (wymienia się wkładkę z filmem).

sailor
13-01-2009, 12:36
Niekoniecznie - nowsze dupy cyfrowe są przystosowane do współpracy z nowymi puszkami MF, które są do tego przygotowane. Ze starymi korpusami jest coraz większy problem.

ale przeciez wiadomo ze nikt nie podepnie do starej mamyi dupy za 100tys pln bo kupujac scianke kupi tez body .. w koncu to ulamek ceny ..
choc faktycznie .. wielka szkoda ze producenci nie mysla o kompatybilnosci w dol


pentax 645 nie ma odczepianej kasety, więc nie da się podczepić cyfrowej ścianki. No i czas synchro - 1/60, migawka szczelinowa.
Pierwsze (bardzo stare, mało ich na rynku) modele Mamiya 645 tez nie mają odczepianej kasety (wymienia się wkładkę z filmem).

Jacku .. nie pisalem o rzeczach oczywistych - oczywisci nei da sie podpiac scianki cyfrowej do puszki ktora nie ma budowy modulowej czyli odczepianej scianki .. jesli to kogos wprowadzilo w blad - przepraszam

Prorok78
13-01-2009, 13:42
nie no to ze musza byc wymienne kasety zeby dupke podpiac to oczywiste dla mnie jest:) tego pentaksa sobie daruje w takim razie - wole miec mozliwosc zmiany materialu w trakcie pracy tak w razie czego:)
Czyli na 'placu boju' zostaje w zasadzie M RZ (ktora), M 645 (ktora) no i Hasselek serii 500 (choc boje sie ceny szkiel i akcesoriow) lub bronica etrs... (tu mam malo informacji ale zato ceny niezle i dostepnosc duza)...
o scianke pytalem raczej bardziej przyszlosciowo... poki co bede dzialal analogowo wiec niewykluczone ze wraz z kupnem scianki zmienie kiedys i body na nowsze.. tak wiec pokico liczy sie tylko analog i ewentualnie pomiar ekspozycji... af sobie daruje - bedzie matowka :)

Akari
13-01-2009, 13:54
Jeszcze jest Contax 645 (niestety nie produkowany) ale na ebay-u się pojawia, posiada wymienne kasety, cyfrowe ścianki i piekną optykę :-).

Prorok78
13-01-2009, 14:00
kurde... szczerze mowiac mi sie chyba najbardziej podoba bronia etrsi.... mial/ma to ktos z Was?? Jak to sie sprawuje?? Podstawowy zestaw (body, szklo 75mm, pryzmat bez AE, 2-3 kasety i grip) mozna wyrwac za 250-300 usd.... wydaje mi sie ze to dobra cena chyba ?? Choc oczywiscie jest to 6x4.5 tylko...

kh29228
13-01-2009, 19:24
Czyli na 'placu boju' zostaje w zasadzie M RZ (ktora)...

rozumiem, że pytasz o to czy RZ67 czy RZ67 PRO II...

też się nad tym zastanawiałem, ale z tego co Jacek_Z pisał to nie ma miedzy nimi większych znaczących różnic.

Prorok78
13-01-2009, 19:33
wiesz... ja nie wiem o ktora - dlatego sie pytam :)
w tym momencie najbardziej sklaniam sie ku bronice etrsi poniewaz jest poreczniejsza i chyba lzejsza niz RZ, a nie zawsze bede miecstatyw do dyspozycji...

po prostu mam malymetlik w glowie i sam nie wiem co zrobic...:) nie chce kupic rupiecia do ktorego nie dokupie potem zadnych akcesoriow, ale tez nie chce sie pchac w najdrozsze systemy...:) no i wydaje mi sie ze do takiej bronikibedzie mi latwiej (namierzyc) obiektywy- nie pod katem dostepnosci ale pod katem 'pasowania' - duzo ludzi nie wie tak dokladnie czym handluje wiec tez unikne chyba w ten sposob kupienia szkiel do odrobinke innego modelu ale nie pasujacych do mojego...:)
ehh sam juz nie wiem.... jeszcze chwila i kupie jednorazowke i sie dylemat skonczy:)

btw - dzieki za podpowiedzi dotyczace filmow - paczuszka z Ilfordem delta 100 juz do mnie jedzie :)

Jacek_Z
13-01-2009, 21:37
wszystko jest lżejsze niż mamiya RZ :mrgreen:, to naprawdę kawał ciężkiego klocka, nie do zabierania w teren (chyba, że z jednym obiektywem).
RZ PRO II ma połówkowe czasy, co 1/2 EV. Rzecz bez większego znaczenia.
Obiektywy praktycznie zawsze kupisz dobre - do danego modelu obojętnie w jakiej wersji, bo nie było w średnim formacie zmian bagnetów - poza cyfrowym haselem. Ale wątpię byś miał zamiar kupić obiektyw od H3D i podpiąć go do hasela 500 :wink:. W haselu musisz też patrzec jakie masz body - z migawką szczelinową mają oznaczenie F (focal), z centralną C (central). CF - uniwersalne - obsługują oba rodzaje body - i te cz centralną i ze szczelinową.
Obiektywy od mamiya RB pasują do body RB i RZ, na odwrót - nie, bo do obiektywów RZ trzeba mieć body RZ.
Obiektywy z centralną migawką (mało spotykane i drogie) do mamiya 645 są przeznaczone do ostatnich modeli 645, na tych antykach nie ma jak tego wykorzystać. Nie wiem od jakiego modelu dokładnie się to zaczyna.
To chyba wszystkie wyjątki jakie są we wszystkich systemach średnioformatowych. W żadnych bronicach, pentaxach, rollejach nie było chyba kombinacji ze zmianami w obiektywach/body, pełna kompatybilność w obrębie danego modelu.

kh29228
13-01-2009, 22:30
wszystko jest lżejsze niż mamiya RZ :mrgreen:, to naprawdę kawał ciężkiego klocka, nie do zabierania w teren (chyba, że z jednym obiektywem).
RZ PRO II ma połówkowe czasy, co 1/2 EV. Rzecz bez większego znaczenia.


właśnie się nad tym zastanawiam. RZ67 + Sekor 110 2.8 + kaseta 120 waży 2.5kg. D300 + MB-D10 + N24-70 2.8 waży niewiele mniej

Czornyj
13-01-2009, 22:42
właśnie się nad tym zastanawiam. RZ67 + Sekor 110 2.8 + kaseta 120 waży 2.5kg. D300 + MB-D10 + N24-70 2.8 waży niewiele mniej

Nie policzyłeś statywu, na którym RZ-ta musi "mieszkać".

Jacek_Z
13-01-2009, 22:58
właśnie się nad tym zastanawiam. RZ67 + Sekor 110 2.8 + kaseta 120 waży 2.5kg. D300 + MB-D10 + N24-70 2.8 waży niewiele mniej
jesli chcesz porównac rzeczywiste wagi to powinienes policzyc ile wazy Mamiya RZ + sekor 110/2.8 + kaseta 120 + Pryzmat AE (pominełes go, a to kawał szkła), a po drugiej stronie D300 z nikkorem 50 mm, a nie z zoomem. Jak nikon z 24-70 to policz 3 obiektywy mamiyi - 50, 110 i 140 mm. Jak nikon z winderem - to mamiya też z winderem.
Niestety to wyjdzie zdecydowanie na niekorzyść mamiyi. Czym więcej optyki - tym zestaw z mamiyą będzie cięższy, bo mamiya ma dużej średnicy metalowe obiektywy.
A statyw - tez prawda :-D

sailor
14-01-2009, 03:19
wszystko jest lżejsze niż mamiya RZ :mrgreen:,

pomijajac reszte argumentow rollei to bardzo rozsadne wyjscie . ewentualnie bronka

kh29228
14-01-2009, 16:15
jesli chcesz porównac rzeczywiste wagi to powinienes policzyc ile wazy Mamiya RZ + sekor 110/2.8 + kaseta 120 + Pryzmat AE (pominełes go, a to kawał szkła), a po drugiej stronie D300 z nikkorem 50 mm, a nie z zoomem. Jak nikon z 24-70 to policz 3 obiektywy mamiyi - 50, 110 i 140 mm. Jak nikon z winderem - to mamiya też z winderem.
Niestety to wyjdzie zdecydowanie na niekorzyść mamiyi. Czym więcej optyki - tym zestaw z mamiyą będzie cięższy, bo mamiya ma dużej średnicy metalowe obiektywy.
A statyw - tez prawda :-D

faktycznie, masz tutaj rację. nie zwróciłem uwagi, że ten sekor 110 to taki mamiyowy standard. RZ'ka wychodzi cięższa:(

Prorok78
17-01-2009, 22:19
Dobra... odswierzam :) padlo na Bronie ETRS lub ETRSI - dlaczego ?? bo po 1 tania w miare w zakupie, po 2 spojny system (bez zamieszania), po 3 w miare nieduza i lekka:) M RZ i RB sa swietne, ale to jak ktos powiedzial 'klocki' a ja chce byc mobilny:) Pentax mnie jednak nie przekonuje a do Rolleia jakos nie bardzo moglem znalesc elementy zeby 'poskladac system' w rozsadnych pieniadzach :)

Mam tylko pytanie (pilne:) roznica pomiedzy wersjami Broniki etrs i etrsi ??? z wygladu identyczne a funkcjonalnie ??? jesli ktos wie to poprosze o pomoc bo probowalem znalesc ale nie wyszlo...:(

Prorok78
17-01-2009, 23:10
ehh znow nie ma edycji :(:( no coz.. napisze nowego posta dla potomnych :)
w koncu znalazlem roznice:
tryb B migawki
wstepne podnoszenie lustra
TTL z lampami metza i sunpak z odpowiednia przystawka...

czyli dla mnie w zasadzie bez roznicy ktora wezme :)

axer
17-01-2009, 23:18
Wybrałeś mikrofilm wśród średniego. Jak dla mnie - podkreślam dla mnie - najgorszy wybór z możliwych. Ten format klatki relatywnie niewiele różni się od małego obrazka, za to mobilność i "upierdliwość" dzieli już ze swoimi większymi braćmi czy kuzynami. Skoku jakościowego za bardzo nie odczujesz, a złomu Ci przybędzie. Lepiej w takim wypadku zainwestować w porządne szkła do analogowego Nikona i jakąś analogową puszkę. Przynajmniej szkła będziesz mógł wymieniać, taniej zeskanujesz negatywy czy slajdy, a w przypadku slajdów - nie będziesz miał problemów z zakupem rzutnika.. Jak średni format - to od 6x6 w górę, tak by opłacało się zrezygnować z udogodnień małego obrazka.

Jeszcze raz podkreślę - to tylko moje zdanie :)

nikoniara
17-01-2009, 23:19
(http://photo.net/medium-format-photography-forum/00Cu91)

BRONICA ETRS :

Interchangable film backs - 120, 220, 70mm, 35mm, true 35mm panoramic (1x2 1/4 format), and Poloroid backs.
Interchangable finders - AE prisms, Waist level finder, non-metered prism, Sports finder, and a few others I can't remember.
Multiple exposures
3 different winders - standard crank, Speed Grip E, and Motor Winder E
Accepts all ETR series lenses (leaf shutter in all lenses)
Shutter speeds from 8sec to 1/500th plus T setting

Bronica ETRSi: All the features of the ETRS plus the following:



Mirror lock-up
Added Bulb shutter setting
Warning flag in viewfinder when using multiple exposures
TTL flash metering (with adapters from Metz and Sunpak)

nikoniara
17-01-2009, 23:26
Ew Bronica nie produkowała tylko 4,5 x6 :) Jest też słaba seria SQ bądz świetna seria s2a,ec czy d :):)

Jacek_Z
17-01-2009, 23:50
.Ten format klatki relatywnie niewiele różni się od małego obrazka, za to mobilność i "upierdliwość" dzieli już ze swoimi większymi braćmi czy kuzynami.Oj nie, mamiya 645 to jak mały obrazek, a RZ to kawał cegły (mam do dyspozycji oba te aparaty). Między dwoma formatami MF mogą być istotne różnice w poręczności, wadze itp.
Bronica robi GS1 - fajny sprzęt. Pentax 67 też fajna sprawa. To z luster, bo są celownikowe Mamiya 7 i inne wynalazki. Jest linhof na mieszku - fajna zabawka (ten w akurat to aż 6x9) - lekki, składany, pięknie wykonany.
No i jest piękna cegła Fuji GX680 - ale to jest mniej poręczne od RZ, a to naprawdę ciężko pobić pod kątem klockowatości :).

jchyra
18-01-2009, 00:15
Wybrałeś mikrofilm wśród średniego. Jak dla mnie - podkreślam dla mnie - najgorszy wybór z możliwych. Ten format klatki relatywnie niewiele różni się od małego obrazka, za to mobilność i "upierdliwość" dzieli już ze swoimi większymi braćmi czy kuzynami. Skoku jakościowego za bardzo nie odczujesz, a złomu Ci przybędzie.
(...)
Jeszcze raz podkreślę - to tylko moje zdanie :)
...i moje też.


Tysiącami skanuję klatki formatu od 36mm do 6x9 i uważam, że Średni format (przez duże "Ś") zaczyna się dopiero od 6x7. Do tego na przykład Mamiyjoska optyka 645 jest o niebo słabsza do tej w RZ, RB a szczególnie serii 7. Koronnym przykładem jest obiektyw 500mm, który winietował!

Podobnie puszki. RB są niezniszczalne. RZ niedozajechania. Za to 645 dość częśto lądują w serwisie a bywa i tak, że naprawa mija się z celem i idą do kosza.

Z optyki wyśmienity jest oczywiście Hasel, ale nie stare szkła! Na ubogim polskim rynku funkcjonują jeszcze staruszki niemal bez powłok antyrefleksyjnych. Trzeba być czujnym bo nawet po 30 latach pracy w sterylnych warunkach studia zewnętrznie wyglądają atrakcyjnie.

Prorok78
18-01-2009, 00:31
no i wlasnie o tym mowie:) Wiem ze RZ czy RB bylaby o niebo lepsza - bo wiekszy format, bo optyka, bo mechanika itd... ale to jest jednak duuuuzee..:) M 645 nie ma zbyt dobrej opini - tzn nie ma zlej ale ma taka hmmm nieokreslona...:) tzn jedni chwala a inni narzekaja... natomiast o serii etrs/etrsi nie czytalem jeszcze zlych opini... wiadomo ze to nie to samo co plyta 10x12 cali ale mimo wszystko to prawie 4 razy tyle pola co maly obrazek a to chyba robi roznice?:)

wiem ze Hasel... ale boje sie metek z cenami wiszacych na haselu :) podobnie jest z RZ - niby sam korpus mozna jeszcze za rozsadne pieniadze kupic, tak szkla sa jednak znacznie drozsze od broniki...

ja nie twierdze ze moj wybor jest najlepszy - jesli mialbym troszke wiecej kasy w portfelu (na aparai i na murzyna zeby go taszczyl) to pewnie (na pewno) byla by to ktoras z RZ...:) bronike traktuje raczej jako hmm zakup przejsciowy - powachac troszke innej konstrukcji niz N, pobawic sie znow w lazience w wolanie itd... kiedys sie pewnie 'przeprosze' z wiekszym srednim formatem ale chyba jednak jeszcze nie teraz ...:)

ps: mam Nikona F401s - analoga.. ale to jednak nie to :)

ulv
18-01-2009, 13:51
Ja mam Bronię ETRS i sobię chwalę. Komplet kupiony w UK w stanie idealnym za 140 funciaków. Miałem przez chwilę M645 Super, ale ze względu na dwa razy droższą cenę wszelkich dodatków niż w Bronice poszła do ludzi (po tym jak chciałem zakupić dodatkową kasetę i pryzmat). Za czas jakiś planuję wymienić ją na Bronię SQ, ale to jeszcze nie dziś ;-)

Pozdrawiam
Ulv

nikoniara
18-01-2009, 14:19
ja jestem właścicielką bronki EC-tl od naszego forumowego kolegi :) i chwalę sobie strasznie . Mimo iż aparat ma ponad 35 lat .

Prorok78
18-01-2009, 20:33
ok to zapytam z niesmialoscia...:) - jak wiecie to bedzie pierwszy 'sredniak' w rodzinie stad banalne pytanie :) czy do kasety na film 220 mozna zalozyc rolke 120ki?? w koncu to tylko roznica w dlugosci prawda ?? pytam bo juz do mnie jedzie, ale mam w zestawie 3 kasety 220 a zadnej 120... z kolei o wiele latwiej zdobyc filmy 120 no i kolko si ezamyka...:( pomoze ktos ?:)

ulv
18-01-2009, 21:25
hmmm... nie praktykowałem zakładania filmu 120 do kasety 220. 220 nie ma papieru, więc jest cieńsza i przez do wymaga innego docisku (w Yashice Mat przestawiało się docisk w pozycję 120 lub 220 ;-)). Czytałem na którymś forum zachodnim, że ludzie zakładali 220 do 120, ale niektórzy przekonywali, że może to zaowocować porysowaniem materiału. Ile w tym prawdy nie wiem, bo nie sprawdzałem. Jak w drugą stronę to też nie wiem. Używam 120 w kasetach na 120, ale jakbym nie miał kasety 120, to pewnie bym próbował założyć 120 do 220... ale jak coś popsujesz to nie powołuj się na mnie ;-)
Pozdrawiam
Ulv

p.s.
W Yashice Mat przestawiało się docisk w pozycję 120 lub 220 ;-) ale w sumie był to cały czas ten sam kawał blachy ;-)

p.s.2
I co do Ciebie jedzie? Bronka?

Piotr.S
18-01-2009, 21:47
Pstrykam sobie od 30 lat Pentaconem 6x6. Lekki, zgrabny, tani. Tanie i jasne szkła - zero elektroniki (wg mnie zaleta)
Mam model z lat 70-tych i jeszcze nigdy nie był w serwisie. Oczywiście do tego światłomierz o watrości przekraczającej kilka razy wartość aparatu. ale to już inna historia. Pozdrawiam Piotr

Prorok78
18-01-2009, 21:59
hmmm... nie praktykowałem zakładania filmu 120 do kasety 220. 220 nie ma papieru, więc jest cieńsza i przez do wymaga innego docisku (w Yashice Mat przestawiało się docisk w pozycję 120 lub 220 ;-)). Czytałem na którymś forum zachodnim, że ludzie zakładali 220 do 120, ale niektórzy przekonywali, że może to zaowocować porysowaniem materiału. Ile w tym prawdy nie wiem, bo nie sprawdzałem. Jak w drugą stronę to też nie wiem. Używam 120 w kasetach na 120, ale jakbym nie miał kasety 120, to pewnie bym próbował założyć 120 do 220... ale jak coś popsujesz to nie powołuj się na mnie ;-)
Pozdrawiam
Ulv

p.s.
W Yashice Mat przestawiało się docisk w pozycję 120 lub 220 ;-) ale w sumie był to cały czas ten sam kawał blachy ;-)

p.s.2
I co do Ciebie jedzie? Bronka?


Jedzie Bronia :) tyle ze nie ma kasety 120 w komplecie:( sa tylko 220ki a z kolei Ilford delta to tylko 120ka....:(
Jak zreszta wiekszosc filmow obecnie dostepnych :( Za to mam pryzmacik z pomiarami :) ehh teraz tylko czekac :)
aaaa - probowal ktos hmm odrestaurowac taki aparat ? niekoniecznie bronke - wszystko jedno byle stary i w podobny sposob oklejany.. chodzi mi o to jak go hmm odswierzyc wizualnie...:)

MikeP
18-01-2009, 22:51
kupuj kodaka 220 i bedzie.

kh29228
18-01-2009, 23:12
Jedzie Bronia :)

gdzie kupiłeś i jeśli można wiedzieć to za ile?

ulv
18-01-2009, 23:14
Patrzyłem w "niekolorowym" sklepie internetowym ;-) i wyszło, że jedyny czarno-biały materiał w 220 to faktycznie jest Tri-X 400. Jeżeli jest podobny do 320 to powinien być to zacny materiał :-)

Pozdrawiam
Ulv

Prorok78
18-01-2009, 23:50
gdzie kupiłeś i jeśli można wiedzieć to za ile?

mozna :) ebay US, 180 usd...

hmm a w czym wolac tego kodaka?? sa jakies specjalne zalecenia czy przy prawidlowym naswietleniu to nie robi roznicy ??

ulv
19-01-2009, 00:14
Podejrzewam, że wołać go można od Rodinala poczynając poprzez Microphen, DD-X do T-MAXA. Najlepiej pewnie w T-MAXIE ;-) Zresztą na opakowaniu powinny czasy i wojki być

Pozdrawiam
Ulv

jchyra
19-01-2009, 14:07
Pstrykam sobie od 30 lat Pentaconem 6x6. Lekki, zgrabny, tani. Tanie i jasne szkła - zero elektroniki (wg mnie zaleta)
Mam model z lat 70-tych i jeszcze nigdy nie był w serwisie. Oczywiście do tego światłomierz o watrości przekraczającej kilka razy wartość aparatu. ale to już inna historia. Pozdrawiam Piotr
Masz szczęście bo w większości przypadków wcześniej lub później ten model zaczynał nakładać klatki. Moi znajomi (ja też) mieliśmy po dwa body. Najczęściej: jedno w serwisie, drugie w pracy :-),

Ale tak na prawdę, do przesiadki na Mamiye przekonała mnie optyka, dzięki której mogłem fotografować pod światło. W Pentaconie i Kijewie jest to nieosiągalne.

nikoniara
19-01-2009, 17:21
Mam model z lat 70-tych i jeszcze nigdy nie był w serwisie

O_O
czegoś takiego to ja nigdy nie czytałam :P mój padł po ok 10 rolkach tak że nie chcieli go do naprawy przyjmować .
Nie no wyjatkowy egzemplarz jakiś :))

rabijki
19-01-2009, 17:32
a ja se hassela kupilem nowego i mi sie morda smieje
wracajac do filmow cz-b
jesli ktos ma watpliwosci w czym i jak wolac to polecam:
http://www.digitaltruth.com/devchart.html
wszystko jak na dloni

pozdro
olo

Piotr.S
19-01-2009, 19:42
Jako rolek odbiorczych używam tylko oryginalnych rolek ORWO - z lat 70-dziesiątych - może w tym mój brak kłopotów? Hmmmmm

Prorok78
19-01-2009, 20:39
hmm to ja czekajac az paczusia przyjedzie, zapytam jeszcze o kilka rzeczy :)

po 1 - jak przechowujecie filmy (przed i po naswietleniu) tak zeby bylo im dobrze ?? - mam na mysli warunki polowe (wyjazd, wycieczka) bo lodowke w domu mam :)
po 2 - jak przechowujecie wywolane klisze? slajdy to wiadomo a co z negatywami? ciac? nie ciac? w rolke? w paski? do albumu?
i po 3 - hmm teraz sie bedziecie smiac ;):) - system strefowy - moze mi to ktos na chlopski rozum wytlumaczyc? tzn praktyczne zastosowanie co i jak bo teorie znam i kumam :) - chodzi mi o to w jaki sposob sie te korekty stosuje w praktyce :)

nikoniara
19-01-2009, 23:11
1. No to chyba w plecaku lub torbie :P :P
2. Są koszulki , ja tnę każdą klatkę i wsio do segregatora
3. no to muszę się wziąć za ten temat , sobie poczytać , bo dość ciekawy a pierwsze słyszę o czymś takim jak system strefowy - może i wstyd sie przyznać :D

co do orwo , ostatnio znaleźliśmy cały worek nietkniętych negatywów (zaoszczędziłam kilka stów :D) , bw spoko , ale kolor kto to wywoła w maszynie i czy w ogóle to się wywoła , podobnież jest szansa w 31 stopniach w maszynie ... no nic jeszcze nie probowaliśmy :))

marszull
20-01-2009, 12:01
ja tne w paski po 3 szt, w koszulke i do segregatora (3 segregatory cz/b, kolor, slajd)
aha po 3 bo tak najczesciej skaner moze lyknac

ulv
20-01-2009, 12:29
To tak jak ja, tyle, że ja po 4 i mam w ten sposób z każdej rolki 4 paski po 4 klatki, które zajmują jedną wkładkę do segregatora :-)

Pozdrawiam
Ulv

p.s.
A tu o uproszczonym systemie strefowym trochę: http://www.fotosite.pl/artykuly/fotografia/uproszczony-system-strefowy.html
Ogólnie wydaje mi się, że systemu strefowego korzysta się świadomie fotografując nawet nie wiedząc, że tak się to zwierze nazywa ;-)

marszull
20-01-2009, 12:46
czyli tak jak ja tylko ja mam po 3 klatki bo z 6x6 ale paskow tez 4 :-)

Prorok78
20-01-2009, 14:05
To tak jak ja, tyle, że ja po 4 i mam w ten sposób z każdej rolki 4 paski po 4 klatki, które zajmują jedną wkładkę do segregatora :-)

Pozdrawiam
Ulv

p.s.
A tu o uproszczonym systemie strefowym trochę: http://www.fotosite.pl/artykuly/fotografia/uproszczony-system-strefowy.html
Ogólnie wydaje mi się, że systemu strefowego korzysta się świadomie fotografując nawet nie wiedząc, że tak się to zwierze nazywa ;-)

Dzieki za linka :) swietny jest :)!!!!! teraz tylko trzeba wbic sobie to do glowy :) Wiem z sie korzysta nieswiadomie :) ale mi wlasnieo to chodzi zebym byl swiadomy co jak i dlaczego robie :):) albo czemu powinienem zrobic to lepiej :)

apropos segregatorow do blon... mozecie pokazac jakis przyklad ? Boprobowalem szukac ale wszystko co mi sie pokazuje to na klisze 135..a ja potrzebuje na 120ki...;(

marszull
20-01-2009, 14:54
segregatory na 120 sa takie same jak na 135
ja uzywam takich czarnych z rysunkiem tasmy na okladce czy tez na grzbiecie (nie mam pod reka), tanie i moim zdaniem spoko (mam ich w sumie 6: 3 na waskie i 3 na szerokie, najstarsze sprzed jakis 5 lat)
potrzebujesz tylko innych koszulek na 120 i 135
ja uzywam calkowicie przezroczystych acetylenowych (tak sie to pisze?) bo mozna wyciagnac taka koszulke i bez wyjmowania slajdu, negatywu podejrzec na przegladarce

jchyra
21-01-2009, 15:06
czyli tak jak ja tylko ja mam po 3 klatki bo z 6x6 ale paskow tez 4 :-)
6x4,5 - po 4 klatki w pasku
6x6 - po 3 klatki w pasku
powyżej 6x7 - po dwie klatki w pasku

tak jest najlepiej bo mieści się w Coolscanach :-)

acidjazz
22-01-2009, 21:44
ja jestem właścicielką bronki EC-tl od naszego forumowego kolegi :) i chwalę sobie strasznie . Mimo iż aparat ma ponad 35 lat .

Miło mi słyszeć.
Szczerze powiedziawszy bardzo tęsknie za nią i chyba na wiosnę odbuduję system :)
Aparat ma ponad 35 lat, ale optyka jest genialna (szczególnie nikonowska). Do późniejszych systemów - ETRS czy SQ juz takiej nie robili.

Piotr.S
27-01-2009, 20:29
jest jeszcze Pentacon Six - migawka szczelinowa, tanie i bardzo dobre szkła, no i oczywiście kominek (choć matówkę polecam od Svarowskiego)

MikeP
27-01-2009, 20:35
jest jeszcze Pentacon Six - migawka szczelinowa, tanie i bardzo dobre szkła, no i oczywiście kominek (choć matówkę polecam od Svarowskiego)

i nakladanie klatek prawie zawsze po czasie jakims. Dla kogos kto ma cyfre i widzi efekt, moze zrobic po 100 zdjec Psix z 12 klatkami na film i strachem w gaciach ze jeszcze nalozonymi to watpliwa frajda. No chyba ze ktos ma saprerskie zaciecie do fotografii

sailor
04-02-2009, 12:47
i nakladanie klatek prawie zawsze po czasie jakims. Dla kogos kto ma cyfre i widzi efekt, moze zrobic po 100 zdjec Psix z 12 klatkami na film i strachem w gaciach ze jeszcze nalozonymi to watpliwa frajda. No chyba ze ktos ma saprerskie zaciecie do fotografii

najwieksza wada psixa jest (pomijajac jego wiek) wizjer kryjacy z 80% pola obrazu i w dodatku ciemny jak ziemianka z murzynami. pomijam niewymienialnosc kaset.

kiev 80/88 mimo ze wiele osob o nim zle mowi to naprawde dobry sprzet. o ile sie trafi na dobry model co oczywisice jest bardzo trudne. ten ktory byl w moim posiadaniu nie nakladal klatek mial podpietego arsata i mial szczelne kasety. tyle ze kosztowal na gieldzie tyle co dwa kievy 10m dalej.

pytanie tylko czy w dobie dostepnosci i smiesznych cen, kiedy to za grosze mozna trafic sredniaka z pawdziwego zdarzenia oplaca sie jeszcze inwestowac w radziecki system