Zobacz pełną wersję : Prosze o rady - portret w domu
goralikus
25-02-2006, 02:31
Witam!
Jestem tutaj nowy a od tygodnia ma Nikona D70s oraz dwa obiektywy jeden kitowy a drugi Sigma 70 - 300 APO Macro Super II. Jutro chce zrobic pare portretow na scianke do ramki z moim dwutygodniowym synkiem i zona. Prosze doradzcie jak sobie z tym w miare poradzic w warunkach domowych, jak zrobic oswietlenie czy jakies tlo i jakie wartosci przyjac, manual czy automatic ( ikonka z portretem) Prosze dajcie jakies namiary jak szybko mozecie.
Wdziecznny z gory
Tomek
Witaj Tomku na forum :)
Jak by Ci to powiedzieć... odpowiedź na Twoje niezbyt długie pytanie to jakieś minimum kilkaset stron tekstu. Przy takim pytaniu nie wiadomo od czego zacząć.
Poza tym trzeba by Ci też postawić całe mnóstwo pytań dodatkowych.
Mam więc taką propozycję... Pooglądaj takie portrety innych, które Ci się najbardziej podobają i postaraj się "odpatrzeć" od nich formę i klimat, potem pstryknij pierwszą sesyjkę i pokaż kilka na tym forum. Wtedy zapewne wiele osób powie Ci co usprawnić w następnym podejściu - o ile będzie to potrzebne. Jest tutaj wielu dobrych w te klocki więc z Ich komentarzy napewno wyciągniesz dużo wniosków.
PS. Czy trzeba się tutaj wkupić ? Ja się specjalnie nie wkupywałem.
Chociaż poczekaj... trzeba... trzeba pokazywać swoje fotki :)
Serdeczności dla Detroit :)
Marek
goralikus, najlepiej wychodza zdjecia spontaniczne, zadbaj o w miare dobre naturalne światło, unikaj flesza- bo spłaszcza, wartości przysłony jak najmniejsze. daj sobie spokoj z AUTO, ustaw pomiar centralnie wazony, mozesz dzialac na calkiem manualu, albo na wygodniejszym (choc moze nie lepszym) priorytecie przyslony. coz wiecej....
kwasik, wybacz ze rozwijam twoj watek ale to tez moze pomoc autorowi. Dla czego priorytet przeslony jest "nie lepszy" od manuala? Czy nie wyjdzie na to samo jesli aparat sam dobierze czas do przeslony a jesli ustawisz go recznie wedlug wskazan swiatlomierza? Ja jestem pewien ze tak....chyba ze sie myle to mnie oswiec!
manual jest o tyle lepszy, ze masz mozliwosc jednoczesnego kontrolowania czasu i wartosci przeslony, tzn mozesz pomierzyc swiatlo w roznych miejscach kadru i szukac złotego środka, jak wiadomo automatyka nie jest doskonała i mnie nie raz samoczynny dobór czasu do przesłony nie odpowiada, dlatego stosuje manuala. do zwykłego pstrykania, bez zastanawiania sie dokładniej nad oświetleniem półautomaty wystarcza w zupelnosci.
krzysztof jot
25-02-2006, 20:00
czytać, czytać, czytac - ćwiczyć, ćwiczyć, cwiczyć.......
http://www.milso.com.pl/gate/wb31709/i_n_edukacja.htm
http://www.studiolighting.net/
http://www.apogeephoto.com/apr2001/copas14.shtml
http://groups.msn.com/Asktheoleproaboutphotography/joezeltsman.msnw
goralikus
26-02-2006, 05:56
Bardzo am dziekuje za te wstepne rady i wkrotce cos tutaj wstawie jesli dam rade, bo troche to skomplikowane, macie jakis tutek jak ladnie tu wstawic zdjatko.
[ Dodano: Sob 25 Lut, 2006 ]
Witaj Tomku na forum :)
Jak by Ci to powiedzieć... odpowiedź na Twoje niezbyt długie pytanie to jakieś minimum kilkaset stron tekstu. Przy takim pytaniu nie wiadomo od czego zacząć.
Poza tym trzeba by Ci też postawić całe mnóstwo pytań dodatkowych.
Mam więc taką propozycję... Pooglądaj takie portrety innych, które Ci się najbardziej podobają i postaraj się "odpatrzeć" od nich formę i klimat, potem pstryknij pierwszą sesyjkę i pokaż kilka na tym forum. Wtedy zapewne wiele osób powie Ci co usprawnić w następnym podejściu - o ile będzie to potrzebne. Jest tutaj wielu dobrych w te klocki więc z Ich komentarzy napewno wyciągniesz dużo wniosków.
PS. Czy trzeba się tutaj wkupić ? Ja się specjalnie nie wkupywałem.
Chociaż poczekaj... trzeba... trzeba pokazywać swoje fotki :)
Serdeczności dla Detroit :)
Marek
Dzieki Marku za pozdrowienia i rady. A tak na Marginesie to kiedys studiowalem 4 lata na Pat w Krakowie zazroszcze Ci klimatow jakie masz tam na foty. A mieszkalem na Podzamcze 8 zaraz pod Wawelem pewnie wiesz co tam sie miesci
Bardzo am dziekuje za te wstepne rady i wkrotce cos tutaj wstawie jesli dam rade, bo troche to skomplikowane, macie jakis tutek jak ladnie tu wstawic zdjatko.
http://forum.nikon.org.pl/viewtopic.php?t=6889
Dzieki Marku za pozdrowienia i rady. A tak na Marginesie to kiedys studiowalem 4 lata na Pat w Krakowie zazroszcze Ci klimatow jakie masz tam na foty. A mieszkalem na Podzamcze 8 zaraz pod Wawelem pewnie wiesz co tam sie miesci
No rad to ja Ci tam specjalnych jakichś nie dałem :)
A w Krakowie klimaty to niby są i to jest bomba, ale żeby jeszcze czasu na fotki wystarczało :)
Podzamcze powiadasz... właśnie jakieś 30 minut temu przejeżdżałem obok :)
Następnym razem pozdrowię od Ciebie to miejsce :)
serdeczności, M.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.