PDA

Zobacz pełną wersję : polecę po bandzie, porada dla małpki Sony



montek
03-02-2008, 11:38
no dobra, w rodzinie poza lustrami jest też coś takiego jak sony cyber shot dsc-s600

mam pytanie bo zastanawia mnie wybór jakości zdjęcia , hdtv rozumiem jest jakością słabą i do oglądania na TV i chyba tylko

ale , najwyższą wartością jest 6 mpix, stopień niżej jest format 3:2, ale liczba zdjęć możliwych do zapisania na karcie się nie zwiększa , mimo że obraz zdjęcia się zmniejsza.
teraz pytanie, czy zdjęcie w wersji 3:2 jest lepszej jakości (tak jak się ma to w kamerach gdzie jeśli nagrywamy w standardzie to jest gorzej niż gdybyśmy nagrywali w 16:9 - chodzi mi o wykorzystanie matrycy )
czy różnica polega jedynie na tym że ucina górę i dół a jakościowo pozostaje jak 6M

proszę o odpowiedź, jaśniejszą niż ten mój wywód

Jacek_Z
03-02-2008, 12:14
podaj liczbę pikseli każdego boku zdjęcia w proporcji 3:2 i w 16:9.

montek
03-02-2008, 12:25
6M - 2816x2112
3:2 - 2816x1872
hdtv 1920x1080

poza rozdzielczością w exifie wszystkow wydaje sie być identyczne

bogdi64
03-02-2008, 12:54
matrycę w aparacie masz jednego rozmiaru, pozostałe wielkości jest to elektroniczna "docinka" fotki do proporcji, to samo uzyskasz kadrując już w kompie i wtedy dodatkowo ustawisz sobie idealny kadr dla ciebie, to samo w kamerach filmowych, teraz dopiero w TV wprowadzają hdtv - do tej pory odbywało się to w większości przypadków na stolem montażowym "kaszetując" obraz z góry i dołu, czyli po ludzku, wstawiając zamiast obrazu czarny pasek

Jacek_Z
03-02-2008, 23:55
no to masz odpowiedź:
6M - 2816x2112 - najwiecej czyli najlepsza (ale kadr bardziej kwadratowy, 4:3)
3:2 - 2816x1872 - lekko wykadrowane, ta sama jakość
hdtv 1920x1080 - pewnie interpoloane i kadrowane


ale liczba zdjęć możliwych do zapisania na karcie się nie zwiększa , mimo że obraz zdjęcia się zmniejsza.
tak jest tylko na liczniku, w rzeczywistości zmieni się liczba zdjęć.

montek
04-02-2008, 09:27
rzeczywiście obcina jedynie, myślalem ze bedzie inaczej; jak w tv 4:3 zmniejszycie do 16:9 to macie żywsze kolory, w opisie mojej kamery tez jest info na temat trybu 4:3 i WS

{Wide Screen
The MV800 has a high-resolution 16:9 mode, which lets you film in cinemascope and is great if you want to play back your footage on a widescreen monitor. And it’s as easy to use as the Easy mode. Simply push the button and the camcorder is ready to capture true widescreen images, using the full width of the CCD sensor}

i też obraz jest wyraźniejszy niżw standardzie, myślalem ze w aparacie też to działa na tej zasadzie, ale jak juz napisałem powyżej i wy również to tylko obcięte zdjęcie

Jacek_Z
04-02-2008, 11:15
mozliwe, że przestawienie jakiejś opcji powoduje zmiane parametrów typu wysycenie, kontrast itd. Nigdy nie wiadomo co sie dzieje w trybach tzw zielonej automatyki.