PDA

Zobacz pełną wersję : Pojemność bufora w D300



kefas
03-02-2008, 01:27
Według instrukcji bufor powinien zmieścić 18 NEF-ów 12. bitowych, skompresowanych bezstratnie, w praktyce mieści jednak tylko 17, 14. bitowych powinien zmieścić 21, a mieści jedynie 15. Z innymi formatami zapisu jest podobnie. O co tu chodzi?
Pozdrawiam.

marbed
03-02-2008, 01:35
Wiele zależy od takich ustawień jak redukcja szumów dla długich czasów czy wysokich czułości i paru innych

kefas
03-02-2008, 01:39
Wiele zależy od takich ustawień jak redukcja szumów dla długich czasów czy wysokich czułości i paru innych

To jest oczywiste. Nie wspomniałem o tym w pytaniu, ale sprawa dotyczy tych samych warunków, co określone w instrukcji.

ezin
03-02-2008, 03:02
pamiętaj że w zależności od kadru (kolorystyki itp.) zdjęcia ma ono różną wielkość [logicznie jest w nim zapisane więcej informacji], znając życie foty testowe u producentów były robione tak aby zdjęcie ważyło jak najmniej :)

kefas
03-02-2008, 14:58
Oczywiście, pamiętam o tym, ale w tym przypadku to nie ma nic do rzeczy. Nie pytam o wielkość pliku, lecz o wielkość bufora, która jest sygnalizowana na górnym LCD po lekkim wciśnięciu spustu.

jjj
03-02-2008, 18:29
Zależy również od szybkości zapisu karty pamięci....

Gawronnek
03-02-2008, 18:33
Zależy również od szybkości zapisu karty pamięci....

od tego akurat wielkość bufora nie zależy,

od szybkości karty zależy szybkość wyczyszczenia bufora i gotowość do kolejnego jego zapełnienia, ewentualnie szybkość rejestracji kolejnych zdjęć po zapełnieniu bufora

jjj
03-02-2008, 18:38
od tego akurat wielkość bufora nie zależy,

od szybkości karty zależy szybkość wyczyszczenia bufora i gotowość do kolejnego jego zapełnienia, ewentualnie szybkość rejestracji kolejnych zdjęć po zapełnieniu bufora
Codziło mi o to, że ilośc zdjęc wykonanych w serii jest zależna od szybkości zapisu karty pamięci...;)

Gawronnek
03-02-2008, 18:43
ilość zdjęć w serii zależy od pojemności bufora, bo trudno nazwać serią to co dzieje się po jego zapełnieniu, źle interpretujesz słowo seria ;)

jjj
03-02-2008, 18:46
ilość zdjęć w serii zależy od pojemności bufora, bo trudno nazwać serią to co dzieje się po jego zapełnieniu, źle interpretujesz słowo seria ;)
Iloś zdjęc w serii zależy i od bufora i od karty pamięci;) Przecież bufor jest opróżniany na bieżąco i to wolna karta może powodowa ograniczenie w jego szybszej gotowości do przyjęcia nowych danych...

Gawronnek
03-02-2008, 18:59
jeśli tak uważasz to czemu zarówno z kartą jak i bez niej można zrobić tyle samo zdjęć w NEF w serii, jeszcze raz powtarzam szybkość karty ma tylko wpływ na to jak szybko będziemy mogli zrobić kolejne zdjęcie po zapełnieniu bufora, ale to już nie jest seria skoro normalnie mogę robić 8 kl/s a po zapełnieniu bufora 1kl/s

jjj
03-02-2008, 19:03
jeśli tak uważasz to czemu zarówno z kartą jak i bez niej można zrobić tyle samo zdjęć w NEF w serii, jeszcze raz powtarzam szybkość karty ma tylko wpływ na to jak szybko będziemy mogli zrobić kolejne zdjęcie po zapełnieniu bufora, ale to już nie jest seria skoro normalnie mogę robić 8 kl/s a po zapełnieniu bufora 1kl/s
Mylisz się. W momencie jak aparat robi kolejne zdjęcia w serii to bufor już się opróżnia i dokonuje się zapis na karcie pamięci a w buforze robi się nowe miejsce. Bez karty pamięci w ogóle nie zrobisz zdjęcia.

kefas
03-02-2008, 19:03
Szczerze dziękuję za wszystkie dobre intencje respondentów, ale cały czas nie o to chodzi. Pytam o wielkość bufora, nie o prędkość jego opróżniania; napisałem również, że zastały spełnione wszystkie warunki opisane w instrukcji (ustawienia w aparacie, typ i rodzaj karty pamięci etc.). Pytam o tę liczbę, która pojawia się po lekkim wciśnięciu spustu migawki na górnym LCD i o nic więcej.

jjj
03-02-2008, 19:10
Szczerze dziękuję za wszystkie dobre intencje respondentów, ale cały czas nie o to chodzi. Pytam o wielkość bufora, nie o prędkość jego opróżniania; napisałem również, że zastały spełnione wszystkie warunki opisane w instrukcji (ustawienia w aparacie, typ i rodzaj karty pamięci etc.). Pytam o tę liczbę, która pojawia się po lekkim wciśnięciu spustu migawki na górnym LCD i o nic więcej.
Z tego co zauważyłem to jest wartośc szacunkowa. W rzeczywistości jest to więcej. Przy szybkiej karcie wykonuję więcej zdjęc w serii niż na starszej, wolniejszej i o tym pisałem w wymianie opinii z gawronkiem. Teraz to sprawdzałem. Pozdrawiam.

kefas
03-02-2008, 19:13
Z tego co ja zauważyłem, przynajmniej w D300, o którego nota bene pytam, rzeczywista wielkość bufora odpowiada wyżej wspomnianej liczbie, która jest mniejsza od podanej w instrukcji.

jjj
03-02-2008, 19:14
Ja sprawdzałem w D3, ale w D300 pewnie jest podobnie... A jaką masz kartę pamięci? Taką do jakiej się odnoszą w instrukcji?

kefas
03-02-2008, 19:19
Tak, taką. Już raz napisałem, że zostały spełnione wszystkie warunki zawarte w instrukcji. Dodam, że ta liczba nie zależy od typu i rodzaju użytej karty. Od karty zależy jedynie prędkość opróżniania bufora.

jjj
03-02-2008, 19:22
Tak, taką. Już raz napisałem, że zostały spełnione wszystkie warunki zawarte w instrukcji. Dodam, że ta liczba nie zależy od typu i rodzaju użytej karty. Od karty zależy jedynie prędkość opróżniania bufora.
No właśnie jesli bufor się szybciej opróżnia to seria się wydłuża. Tobie najwyraźniej chodzi jedynie o wartoś tej cyfry która się pokazuje w wizjerze a nie jej przełożenie na faktyczną ilośc wykonanych w serii zdjęc...

kefas
03-02-2008, 19:24
Zgadza się!!! Właśnie o to pytam.

jjj
03-02-2008, 19:28
Zgadza się!!! Właśnie o to pytam.
No to Ci odpowiedziałem, że wg. moich obserwacji jest to wartoś szacunkowa, bo body "nie wie" z jaką szybkością karta jest w stanie zapisywac dane;) Pozdrawiam

kefas
03-02-2008, 19:37
No to Ci odpowiedziałem, że wg. moich obserwacji jest to wartoś szacunkowa, bo body "nie wie" z jaką szybkością karta jest w stanie zapisywac dane;) Pozdrawiam

Chociaż nie jest to odpowiedź na moje pytanie, to bardzo dziękuję za uwagę.

Gawronnek
03-02-2008, 20:28
Bez karty pamięci w ogóle nie zrobisz zdjęcia.

to wyjmij kartę odblokuj pozycję f9 w Menu i sprawdź, jeśli się coś twierdzi z całą stanowczością to warto sprawdzić przed ;)

jjj
03-02-2008, 20:34
to wyjmij kartę odblokuj pozycję f9 w Menu i sprawdź, jeśli się coś twierdzi z całą stanowczością to warto sprawdzić przed ;)
Działa jedynie spust migawki... (zobacz jaka ci się wtedy pokazuje liczba w wizjerze, bo mi żadna). Nie mów, że wierzyłeś w to, że po włożeniu karty pamięci nagra ci się to co "sfotografowałeś" bez karty...;) Tak czy inaczej nie zmienia to sensu mojej wypowiedzi, że bufor wraz z upływem serii się opróżnia co pozwala wydłużyc serię.

Gawronnek
03-02-2008, 20:40
bzdury pisze, zdjęcia są pamięci body, można je przeglądać, powiększać itd, nie da się zapisać na kartę, bo jej nie ma, ale spokojnie można podejrzeć co się dzieje z zapisem zdjęć do bufora z którego się wyświetlają, wchodzi około 40 nefów

jjj
03-02-2008, 20:45
bzdury pisze, zdjęcia są pamięci body, można je przeglądać, powiększać itd, nie da się zapisać na kartę, bo jej nie ma, ale spokojnie można podejrzeć co się dzieje z zapisem zdjęć do bufora z którego się wyświetlają, wchodzi około 40 nefów
Sam wypisujesz bzdury i zmieniasz temat. To o czym piszesz jest bez znaczenia, fakt nie wiedziałem o tym, że można wyzwalac spust migawki bez karty bo mi to nie jest potrzebne, ale nie o tym mowa. Naprawdę uważasz, że szybkośc zapisu karty nie ma znaczenia dla długości serii zdjęc?

Gawronnek
03-02-2008, 21:19
pytanie było o bufor a nie o długość serii, na długość serii wpływa zarówno szybkość zapisu karty, jak ilość zdjęć na sekundę a także czy to NEF, JPG basic, seria może mieć równie dobrze i 100 (bo to maksymalna ilość przewidziana przez producenta) zdjęć, bo bufor nigdy nie zdąży się zapełnić, ale nie zmienia to wielkości bufora

jjj
03-02-2008, 21:26
...na długość serii wpływa zarówno szybkość zapisu karty, jak ilość zdjęć na sekundę a także czy to NEF, JPG basic, seria może mieć równie dobrze i 100 (bo to maksymalna ilość przewidziana przez producenta) zdjęć, bo bufor nigdy nie zdąży się zapełnić, ale nie zmienia to wielkości bufora
Oczywiście, że tak. Zresztą nie ma się o co spierac. Odpowiedziałem autorowi o co mi chodziło a ty mnie żle zrozumiałeś z tą kartą pamięci;)

kefas
03-02-2008, 22:04
pytanie było o bufor a nie o długość serii [...]

Imienniku, dziękuję za zrozumienie :-)
Czy mógłbym Cię poprosić, skoro masz trzysetkę, o sprawdzenie i upublicznienie tej liczby zdjęć, możliwych do zapisania w buforze np. NEF 12. bitowy skompresowany bezstratnie i taki sam 14. bitowy? Z góry dziękuję.

Gawronnek
03-02-2008, 23:08
maksymalna ilość NEF wg. górnego wyświetlacza to 17 dla nieskompresowanych, 17 dla skompresowanych bezstratnie 18 dla skompresowanych jednak zdjęć w serii wchodzi 22, , wszytko przy wyłączonym odszumianiu, wyłączonej funkcji D-Lighting, ISO 200
uważam że Nikon na stronie 402 instrukcji podał ilość zdjęć w serii a nie ilości mieszczące się w buforze, moje podejrzenia biorą się stąd iż pliki 14 bitowe są większe a podają że wchodzi ich większa ilość, natomiast większa ilość zdjęć w serii jest logiczna bo prędkość spada do 2,5 kl/sekundę przez co bufor zapełnia się dłużej dając więcej czasu na zapis na kartę, potwierdzają to moje własne testy

zresztą jest też błąd w podaniu ilości zdjęć które mają zmieścić się na karcie, dla NEFów skompresowanych bezstratnie i nie skompresowanych ilość jest ta sama a jednak te pierwsze są około 30 % mniejsze

kefas
03-02-2008, 23:43
Bardzo dziękuję, Imienniku, właśnie takiej odpowiedzi oczekiwałem. Podane przez Ciebie liczby odpowiadają moim. Pomyślałem sobie, że może jest coś nie tak z moim egzemplarzem i dlatego zapytałem na forum.
Tak przy okazji - u mnie w serii nie wychodzi tyle, co u Cibie. Ciekawe. U mnie jest tyle, ile wskazuje licznik - jeśli 17, to i w serii jest 17, niezależnie czy 6 kl/s, czy 8 kl/s. Karta Extreme III. Na jakiej karcie osiągnąłeś 22 w serii?

Gawronnek
04-02-2008, 01:08
Extreme III 4GB akurat taką miałem w body, jeśli chodzi o serie to oczywiście rację ma jjj seria powinna być dłuższa niż pojemność bufora i właśnie to o ile dłuższa, może zależeć od szybkości karty

ps. sprawdziłem jeszcze raz poprzednio testowałem na rozładowanej baterii, wiec teraz przy 8 AA w gripie 17 na wyświetlaczu i 17w serii, z aku naładowanym 17 na wyświetlaczu 19 w serii, co jest wynikiem mniejszej ilości kl/s

matijas
29-04-2008, 16:38
witam.

mam pytanie dotyczace szybkosci oprozniania bufora w d300:

po zapelnieniu bufora [czyli gdy aparat nie ma mozliwosci wyrobic te ok.8kl/s] po puszczeniu spustu ile u Was traw oproznienie bufora [zgasniecie diody od zapisu na karcie]?

u mnie przy NEF 12-bit, kompresja bezstratna, karta lexar prof. udma 4GB 300x trwa to ponad 10sekund [pomiar stoperem, wylaczone D-Lighting, wszystkie mozliwe do wylaczenia red. szumu, trym M 1/1000s]
przy NEF 12b, bez kompr. ponad 20s.

jak na moj gust toz to chorendalnie dlugo...

nie wiem czy dobrze rozumuje ale:
karta ma [teoretycznie] min. 45MB/s
powiedzmy 17 zdjec po 15MB daje ok. 260MB danych przez to moje 10sek. = ok. 25,5MB/s - szybkosc oprozniania bufora na karte? w takim razie po co karta 45MB/s ???

czyli szybkosc oprozniania bufora w d300 to niecale 30MB/s?

tak poprostu jest czy moj d300 ma cos nie tak, czy poprostu za duzo bym chcial? :)

pozdrawiam
mateusz

kefas
29-04-2008, 19:25
witam.

[...]

tak poprostu jest czy moj d300 ma cos nie tak, czy poprostu za duzo bym chcial? :)

pozdrawiam
mateusz

Tak po prostu jest, że za dużo byś chciał ;-)
Przepustowość 45MB/s to jest największa przepustowość, osiągalna chyba tylko w wyobraźni inżynierów.
Przypuszczam, że SanDisk byłby odrobinę szybszy.
Pozdrawiam,

kefas
29-04-2008, 22:23
witam.

mam pytanie dotyczace szybkosci oprozniania bufora w d300:

[...]

mateusz

Aha, jeszcze jedno. Pomiar czasu zapisu danych z bufora na kartę rozpoczynasz dużo wcześniej - od zapalenia się diody sygnalizującej zapis danych na kartę. Z Twoich słów wnoszę, że pomiar rozpoczynasz od zapełnienia bufora czyli dużo za późno.
Pozdrawiam,

matijas
29-04-2008, 22:24
sandisk-a tez mam ale extreme III w IV nie inwestowalem i teraz wiem, ze [chyba] dobrze:)

czyli jest gut;)

dzieki za uspokojenie

kefas
29-04-2008, 22:32
sandisk-a tez mam ale extreme III w IV nie inwestowalem i teraz wiem, ze [chyba] dobrze:)

czyli jest gut;)

dzieki za uspokojenie

Nie rozumiem. SanDiski są szybsze i pewniejsze.
W D200 (nie obsługuje UDMA) porównywałem SanDisk Extreme III i Lexar 133x. Lexar był prawie dwukrotnie wolniejszy.
Pozdrawiam,

matijas
29-04-2008, 22:34
[...]

po zapelnieniu bufora [czyli gdy aparat nie ma mozliwosci wyrobic te ok.8kl/s] po puszczeniu spustu ile u Was traw oproznienie bufora [zgasniecie diody od zapisu na karcie]?

[...]


jest dobrze.
chodzilo mi wlasnie o czas po zapelnieniu bufora a nie od kiedy zaczyna sie zrzut na karte.

ale masz racje, pod koniec serii [17-18 klatek] czyli po uplywie ok.+/- 2,5 sek. mam juz 2-3 zdjecia na karcie

matijas
29-04-2008, 22:35
Nie rozumiem. SanDiski są szybsze i pewniejsze.
W D200 (nie obsługuje UDMA) porównywałem SanDisk Extreme III i Lexar 133x. Lexar był prawie dwukrotnie wolniejszy.
Pozdrawiam,

mam sandisk extreme III i lexar 300x nie 133x

kefas
29-04-2008, 22:41
mam sandisk extreme III i lexar 300x nie 133x

Tak, wiem. Nie o to chodziło, ale już nie ważne ;-)
Proszę, używaj interpunkcji. To naprawdę pomaga.
Pozdrawiam,

Pawel Pawlak
30-04-2008, 00:00
Z tego co wiem, Sandisk extreme III nie pracuje w trybie UDMA, jest wolniejszy przy pracy z d300 niż lexar udma x300, natomiast extreme iv i ducati pracują w udma i oba są szybsze niż lexar udma

kefas
30-04-2008, 00:17
Z tego co wiem, Sandisk extreme III nie pracuje w trybie UDMA, jest wolniejszy przy pracy z d300 niż lexar udma x300, natomiast extreme iv i ducati pracują w udma i oba są szybsze niż lexar udma

Tak jest, nie inaczej. Porównywałem w D200 karty 133x SanDisk i Lexar (Lexar już od 133x korzysta z UDMA). Lexar duuużo wolniejszy. W D300 Extreme IV zaś duuużo szybszy od Extreme III. Nie wiem jak wypada porównanie Extreme IV z Lexar 300x. Mniemam, że jednak SanDisk jest szybszy. Po złych doświadczeniach z Lexarem w D200, ta firma raczej mnie nie interesuje.
Pozdrawiam,

Sentiel
30-04-2008, 00:32
Wszysto masz ok, po tym poscie zmierzylem czas swojemu d300 , na SunDisk III, czas podobny, z tego wynika, ze z aparatami wszystko ok ;)