PDA

Zobacz pełną wersję : Sushi nigiri i inni [jedzenie]



fragles
01-02-2008, 11:58
Oto około 1/30 tego, co wczoraj popełniłem, a później zeżarłem.
Tzn popełniłem zdjęcia, nie jedzenie.

Co o tym myślicie? W miarę obrabiania kolejnych, będę nękał dalej.

1

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img219.imageshack.us/img219/5808/img5847miniif5.jpg)

Dyziek
01-02-2008, 12:01
Jest ok, na początku jakoś te kadrowanie mi nie pasowało, ucięte talerzyki. Ale jak się patrzy dłużej to jest spoko - hmm może to dla tego że godny jestem;)

prz3mo
01-02-2008, 12:01
Ładnie :)
Choć ja nigdy Sushi nie jadłem... Jak to w ogóle smakuje? :)

fragles
01-02-2008, 12:06
spróbuj :)

nie potrafię Ci powiedzieć jak smakuje bo i mnie ten smak zaskoczył kiedy jadłem je pierwszy raz. Sposób przygotowania ryżu i smak surowej ryby + wasabi, czasami owoce i imbir, do tego sos sojowy, sezam, ocet ryżowy. To jest absolutnie niepowtarzalna mieszanka smaków. I, jak dla mnie, genialna. Pomimo, że po sesji pochłonęliśmy wszystko to i tak przy selekcji zdjęć myślałem, że zwariuję tak mi smak powracał ;)

A co do kadrowania - wiem, że dyskusyjne ale mam z tej sesji jeszcze masę innych zdjęć - to, które wrzuciłem to już była totalna zabawa, na zasadzie "mam to ustawione więc grzechem byłoby nie pokombinować".

MajaS
01-02-2008, 12:16
ja też nigdy nie jadłam...ale tak ładnie pokazane, że mam normalnie ślinotok :)

bombel
01-02-2008, 12:38
A ja jadłem parę razy, i to w dodatku z pierwszj ręki, że tak powiem - zrobione przez Japończyka, nauczyciela kaligrafii, którego znam prywatnie. Sam proces robienia był poniekąd fascynujący - ilość noży, prercyzja cięcia składników, spokój i wyważenie ruchów - to rzeczywiście może zachwycić. Zwłaszcza mnie, bo robię niewiarygodny burdel jak sam gotuję.

Ale samo sushi już bez orgazmów. Owszem, smaczne, niektóre nawet bardzo, ale żebym był posikany z zachwytu, to nie. Jadłem lepsze rzeczy.


A wracając do zdjęć - gratuluję! Porządek, symetria, zestaw kolorów - dobrze zrobione zdjęcie. Czepiłbym się tylko zbyt ciemnego cienia na macie, ale to już zastrzeżenie z gatunku czepialstwa.

fragles
01-02-2008, 13:44
a dziękuję :)

ja natomiast jestem absolutnie zachwycony smakiem sushi (maków, nigiri itd). To jedzenie mnie rozbraja. Szkoda, że jest dość drogie. Sam w domu potrafię przyrządzić tylko maki, ale chyba przymierzę się też do Nigiri bo jest milion razy smaczniejsze od maków.

kolejny kadr:
2

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img88.imageshack.us/img88/6792/img5767minikf4.jpg)

arachiusz
01-02-2008, 14:01
ciekawe i smaczne :)

fragles
01-02-2008, 14:45
3
Trzeci kadr na pożarcie i idę sprzątać bo mnie kobieta z domu wyrzuci...

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img232.imageshack.us/img232/6329/img5776minizh8.jpg)

Eryk
01-02-2008, 15:08
3. kompletnie mi się nie podoba ;) - ale ja po prostu nie trawie takich kadrów (a sam też foce jedzenie).
Za to nr 2 suuper - takie własnie lubię!
Jedyneczka pomiędzy 3 a 2 ;)

Pozdrawiam.

PS.
Z ciekawości zapytam - z przodu softbox, a jako kontra coś ostrzejszego, beauty dish...?;)

fragles
01-02-2008, 15:12
ano beauty dish z tyłu - aczkolwiek nie wiem czy softbox nie byłby lepszy też jako kontra. Żałuję, że nie spróbowałem...

PS. No i po bokach były 3 tony styropianu ;)

Eryk
01-02-2008, 15:14
Osobiście, po swoich potyczkach z jedzeniem - twierdzę, że dużo lepiej spisuje się bd niż softbox jako kontra :)

PS
Quantuum?:D

sailor
01-02-2008, 15:16
pierwszego nie widze, drugie fajne choc chyba lekko przepaliles (nie mylic z przypaleniem:P) ryz, trzecie jak dla mnie do kosza. tzn nigiri do zjedzenia a zdjecie do poprawy..:)

fragles
01-02-2008, 15:56
Eryk - Markoflash

Sailor - być może ryż jest bliski przepalenia ale z tego co badałem w PSie to nie ma przepałów. Pierwszą fotkę widzę (wyczyściłem cache i nadal widzę) więc dziwne... A co do trzeciego zdjęcia to napisz co do poprawy. Mam tez inne kadry - ukośny, bardziej ukośny i z góry :)

Eryk
01-02-2008, 17:11
Mam tez inne kadry - ukośny, bardziej ukośny i z góry
No to je pokaż!:)

fragles
01-02-2008, 17:26
pokażę ale po pierwsze, na razie myję żaluzje :D, a po drugie czekam aż Sailor napiszę co według niego schrzaniłem (bo być może coś w obróbce), żeby nie powtórzyć tego ewentualnie przy kolejnych fotach.

Eryk
01-02-2008, 21:03
Może ja powiem co mnie w tym zdjęciu odrzuca... hmm pewnie prostota kompozycji, cień troche wukurza (przy zastosowaniu innego kadru dałoby sie to wyeliminować), więc ogólnie mówiąc kadr...ale powiem Ci, że sam takich fot nie umiem robić - może i dobrze? Może się nie powinno? :D

Marek Urbanowski
01-02-2008, 21:07
Najlepszy nr 2 (mam na mysli foto)... jako potrawy, to biorę wszystko-uwielbiam sushi :)

grzegorzant
01-02-2008, 21:11
....mniammmm
Bardzo ładnie, szczególnie 2
pozdrawiam

fragles
01-02-2008, 21:49
Może ja powiem co mnie w tym zdjęciu odrzuca... hmm pewnie prostota kompozycji, cień troche wukurza (przy zastosowaniu innego kadru dałoby sie to wyeliminować), więc ogólnie mówiąc kadr...ale powiem Ci, że sam takich fot nie umiem robić - może i dobrze? Może się nie powinno? :D

no widzisz... a ja wychodzę z założenia, że skoro jest światło to może być i cień... Ale tak naprawdę to nie wiem czy to jest ewidenty błąd, że on jest?

Czy ktoś może mnie oświecić? (bezcieniowo) :mrgreen:

bombel
01-02-2008, 22:03
no widzisz... a ja wychodzę z założenia, że skoro jest światło to może być i cień... Ale tak naprawdę to nie wiem czy to jest ewidenty błąd, że on jest?

Czy ktoś może mnie oświecić? (bezcieniowo) :mrgreen:



Wychodzisz z bardzo mądrego założenia, ale dochodzisz do wniosków, które są wątpliwe. Pytasz bowiem, czy to błąd, że cień jest.... :)

Oczywiście gdyby nie było cienia, nie będzie płaszczyzny odniesienia (ja bym powiedział, że nie ma podłogi - talerz by niejako wisiał w próżni). Takie fotografie mi się nie podobają, a jak są to niedbale wycięte przedmioty wpakowane na tło w reklamie - wyglądają wręcz koszmarnie. Lewitujący talerzyk z żarciem - co za bezcieniowa masakra...

Zgoda. Skoro jest światło i talerz na czymś stoi - musi być i cień.

Ale cieni jest cała masa! :shock: Są mocna i słabe, ostre i rozmyte, są lekkie i ciężki, zimne i ciepłe (sic!), są tak różne, jak różne są światła na świecie...

Dlatego - jak sądzę - nie jest kwestią czy cień ma być czy nie - bo to jakby jewst poza dyskusją: ma być. Kwestia tylko: jaki?

fragles
01-02-2008, 22:08
ok - racja.

A w tym przypadku - czy według Was powinienem ustawić cień bardziej pod talerzykiem? Czy powinien być krótszy? Czy raczej może zostać taki jak jest ale powinienem go bardziej wypełnić światłem (już po ptokach więc photoshop będzie się męczył ;))

Pytam bo mi on nie przeszkadza. Ale ja nie jestem obiektywny, bo to moje zdjęcia. Jednak zdjęcia robi się tez (a może przede wszystkim? hmmm...) po to, żeby się odbiorcom podobały... no i tu dochodzimy do sedna: niech odbiorcy coś podpowiedzą :)

!AGresT
01-02-2008, 22:11
Dwa pierwsze naprawdę dobre, trzecie - kadr nijaki taki, nie podoba mi się.
Co do świecenia - tak ma być, jest światło to musi być cień. U mnie na ryżu nie ma przepałów.
Uważaj, żebyś nie utył ;)

fragles
01-02-2008, 22:12
od tego się nie tyje ;)

sailor
01-02-2008, 22:19
Eryk - Markoflash

Sailor - być może ryż jest bliski przepalenia ale z tego co badałem w PSie to nie ma przepałów. Pierwszą fotkę widzę (wyczyściłem cache i nadal widzę) więc dziwne... A co do trzeciego zdjęcia to napisz co do poprawy. Mam tez inne kadry - ukośny, bardziej ukośny i z góry :)
juz widze jedynke ... nie podobaja mi sie odbicia lamp w szkle - wiem, to trudne do unikniecia ale sie da :)
ponadto jedynke cialbym po przekatnych bialych miseczek :)
dwojka - nie kloce sie byc moze ryz nie jest przepalony :) skoro sprawdzlaes to wierze
trojka - ogolnei nie podoba mi sie matka i za duze cienie odblaski .. a tak szczerze to wszystko by bylo do przyjecia gdyby nie to ze nie podoba mi sie kadr. tak po prostu i nei wiem dlaczego.

fragles
01-02-2008, 22:23
Dzięki wszystkim za podpowiedzi.
Oto bardziej bezcieniowa opcja.

4

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img225.imageshack.us/img225/4702/img5784minidq5.jpg)

EDIT: cienia przy początku (tym grubym) pałeczek naprawdę nie ma - moje styropiany o to zadbały ;)
Dalej cień już jest, bo pałeczki są przysłonięte przez miseczkę.

Eryk
02-02-2008, 10:58
Dużo lepsze od 3 ;)

Nemeth
02-02-2008, 11:42
Jedyne co w tych zdjęciach mi sie nie podoba to... imbir ;) Surową ośmiornicę wsunąłem a na imbir do dziś się krzywię. ;)
1 najładniejsza.

fragles
02-02-2008, 13:47
5

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img82.imageshack.us/img82/7470/img5793miniad5.jpg)

fragles
05-02-2008, 10:47
Po paru dniach przyglądania się tym zdjęciom zgadzam się, że kurde przesadziłem z tym cieniem. Jest za długi i nieco za mało wypełniony. Muszę z przodu dużo mocniej błysnąć, żeby go osłabić i bliżej ustawić kontrę, żeby go skrócić.

To tyle... w ramach samokrytki :D

who
10-02-2008, 09:41
Zdjęcia mi się podobają. Chociaż trochę za dużo białego :/ obrus mógłby mieć jak dla mnie jakiś inny kolor.

Ale do jednego się czepne :D to nie jest Nigiri tylko Onigiri :P a do przyrządzenia całkiem proste, jeżeli dostanie się w Polsce odpowiednio kleisty ryż (nie wiem jak można jeść sypki :/ przecież pałeczkami tego nie da się złapać ;) )

fragles
10-02-2008, 10:51
Zdjęcia mi się podobają. Chociaż trochę za dużo białego :/ obrus mógłby mieć jak dla mnie jakiś inny kolor.

Ale do jednego się czepne :D to nie jest Nigiri tylko Onigiri :P a do przyrządzenia całkiem proste, jeżeli dostanie się w Polsce odpowiednio kleisty ryż (nie wiem jak można jeść sypki :/ przecież pałeczkami tego nie da się złapać ;) )

Dzięki za komentarz.Co do nazwy - nie kłócę się bo nie wiem. Wszędzie gdzie patrzyłem używano nazwy NIGIRI, dlatego sam takiej użyłem.

Co do ryżu - mozna dostać po prostu ryż do sushi. Sam robiłem maki z tego ryżu i jest kleisty jak cholera :)
Zastanowiło mnie tylko to, że gdzieś czytałem, że do Onigiri koniecznie potrzeba jakiejś specjalnej foremki do wyciskania (wcale nie taniej), a kucharz przy mnie robił wszystko... ręcznie :)

who
10-02-2008, 11:24
można i w foremce i ręcznie, zależy od inwencji :) a po za tym nie ma to jak onigiri lub sushi na śniadanie.... (i za to kocham Japonię ;) )

fragles
10-02-2008, 13:36
onigiri lub sushi na śniadanie....

nie... zwariowałbym ze szczęścia... to byłaby przesada :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

so_martinha
10-02-2008, 17:38
Zastanowiło mnie tylko to, że gdzieś czytałem, że do Onigiri koniecznie potrzeba jakiejś specjalnej foremki do wyciskania (wcale nie taniej), a kucharz przy mnie robił wszystko... ręcznie :)

Te foremki mozna dostac za psie pieniazki w kazdym sklepie z zywnoscia japonska/chinska/tajska,etc. Ja kupilam swoje za 0.99 euro i od tej pory dzielnie mi sluza. Uwielbiam sushi. Zarowno robic jak i jesc. :D

A co do zdjec - podoba mi sie kompozycja 1, choc zdjecie samo w sobie wydaje mi sie nieostre (w szczegolnosci te biale talerzyki i ich zawartosci). Postaralabym sie tez albo "wcisnac" wszystkie nigiri w calosci albo uciac je w mniej wiecej tym samym stopniu (ta uwaga dotyczy w szczegolnosci kawalka na samej gorze i tego na samym dole).
Ale generalnie bardzo fajne!
Pozdrawiam

fragles
10-02-2008, 18:57
dzięki za komentarz

białe miseczki są nieostre :) - są niżej (dalej od obiektywu) niż (o)nigiri ;)

so_martinha
10-02-2008, 20:49
Wlasnie zajrzalam do Twojej galerii - miodzio! :D Przesliczne portrety. I wnetrza. I miejsca. Wszystko sliczne. :D

fragles
10-02-2008, 20:55
a dziękuję :)

so_martinha
10-02-2008, 20:58
Alez prosze bardzo :D W pelni zasluzone :D