PDA

Zobacz pełną wersję : wreszcie test D200 na dpreview



zkruk
23-02-2006, 14:39
http://www.dpreview.com/reviews/nikond200/

(szukalem ale nigdzie nie bylo - jesli juz bylo to prosze o skasowanie)

Czornyj
23-02-2006, 14:55
Taaaa, wreszcie :wink: Choć rzadnej rewelacji nie przynosi. ********y aparat, jeśli tylko umieć się nim posłużyć. Tak jak mi się wydawało - lepsza niż w D2x tonalność. Wściekle mocny filtr AA daje wrażenie miękkości, ale to kwestia odpowiedniego wywołania RAW-ów - w zamian zaś dostajemy kompletnie rozwiązany problem mory i aliasingu, co mnie osobiście jako packshootera cieszy (rastry na pudełkach produktów i włókna materiałów ubrań + D70 = hardkor). I banding już jakby trochę mniej straszny....

Cichy
23-02-2006, 15:09
No i należy wspomnieć o porównaniu tych oslawionych szumów z 5D i D2X :-)

Czornyj
23-02-2006, 15:14
No i należy wspomnieć o porównaniu tych oslawionych szumów z 5D i D2X :-)
Każdy, kto nie ma oczu w d..ie i widział 5-6 sampli z tych puszek dobrze wiedział jak jest. Nihil novi sub sole.

Cichy
23-02-2006, 15:18
Panowie z Foto -Kuriera widocznie widzieli inne sample, albo pomylili karty pamięci :)

[ Dodano: Czw Lut 23, 2006 2:25 pm ]
Prześledziłem test do końca. Z tego , co widzę, ostrość i szczegółowość też na korzyść Canona. Mało tego, 20d wypadł super nawet w porównaniu do Nikona. Swoją drogą słusznie, że do porównań dorzucono 20-tkę.

No ale ogólnie fajna puszka :)

Czornyj
23-02-2006, 15:28
Panowie z Foto -Kuriera widocznie widzieli inne sample, albo pomylili karty pamięci :)
Nadchodzi w życiu mężczyzny taki przykry moment, kiedy trzeba wziąć się za bary z brutalną rzeczywistością i zaniechać lektury pewnych zjawiskowych i niezrównanych wydawnictw.
Otóż mam na myśli niezapomnianą serię "Poczytaj mi Mamo", oraz "FK"

Kaleid
23-02-2006, 17:25
Prześledziłem test do końca. Z tego , co widzę, ostrość i szczegółowość też na korzyść Canona.

Coz, porownanie RAWow juz takiej miazdzacej roznicy nie pokazuje :)

Zoidberg
23-02-2006, 17:35
Cichy a Ty jakbyś miał wybierać to co byś wziął - D200 czy nowego Canona 30D? Zresztą to jest pytanie do wszystkich - jako pierwsza cyfrowa lustrzanka co byście polecali z tych dwóch? Fotografowanie dzieci (portrety), krajobrazy i trochę makro.

Czornyj
23-02-2006, 17:36
D50

akustyk
23-02-2006, 17:46
D50
albo D70(s), jesli chcesz troche wiecej wygody (czytaj: drugie kolko nastaw, bez ktorego robienie powaznie zdjec "szybkich" nie bangla)

serio. lepiej zaczac od tanszego korpusu i kupic sobie kilka szkiel. niekoniecznie najbardziej wypasionych, ale warto miec zakres pokrywajacy rozne mozliwe potrzeby

Cichy
23-02-2006, 18:06
Cichy a Ty jakbyś miał wybierać to co byś wziął - D200 czy nowego Canona 30D? Zresztą to jest pytanie do wszystkich - jako pierwsza cyfrowa lustrzanka co byście polecali z tych dwóch? Fotografowanie dzieci (portrety), krajobrazy i trochę makro.

Troszkę OT. Własnie sprzedałem 20d i mam dylemat. Albo 30d przejsciowo, albo na maksa i 5d :)

Kaleid
23-02-2006, 18:07
Zmiana 20D na 30D to chyba nieporozumienie....to tak jak zmieniac D70 na D70s, choc znam i takich :)

akustyk
23-02-2006, 18:11
Cichy - idz na calosc! idz na calosc! :lol:

tu podchodzi redaktor Hajzer i sie sympatycznie usmiecha :)

na 30D to bym sie nie wyglupial. jeszcze kupujac nowy sprzet teraz, 30D zamiast 20D ma sens bo to niewiele wieksza kwota. ale tak...

Czornyj
23-02-2006, 18:12
Cichy - idz na calosc! idz na calosc! :lol:
Pewnie! Po co ci dwie nerki! :lol:

akustyk
23-02-2006, 18:14
Cichy - idz na calosc! idz na calosc! :lol:
Pewnie! Po co ci dwie nerki! :lol:
za dwie nerki to zapas eLek bedzie. zyc nie umierac...

no, moze z tym ostatnim to przesadzilem :mrgreen:

Czornyj
23-02-2006, 18:17
He he - "Lepsze eLki, niż dwie nerki"!!!

Cichy
23-02-2006, 18:26
Jeśli będzie LCD taki, jak w 5d lub 1dMKIIN, a ma być, to gotów jestem dopłacić. Różnica między LCD w D70 a D70s nie jest aż tak dobitna. Poza tym 30-tka ma faktycznie parę przydatnych rzeczy, których w 20 brakowało.

JK
23-02-2006, 18:29
To w 30D będzie przenośny odbiornik TV? :shock:

MzMarcin
23-02-2006, 18:30
Ładnie podsumowany ten test...
Zresztą jak dostałem w łapki d200 to zrozumiałem o co dokładnie chodziło w podsumowaniu D2x ;)

"The D2X is a camera which grew on me the more I used it, its instant response and solid build instill a level of confidence unavailable in lesser cameras. You know that every time you press the shutter release the camera will respond instantly and you'll get the shot. As a photographic tool it's as close to perfection as I could imagine, there's really very little else you could want from a camera."

To jest esencja słowa Nikon :)

Irvine
23-02-2006, 18:30
Te cale dpreview zaczyna byc coraz mniej warte.
Nadal na stronie dpreview (http://www.dpreview.com/reviews/specs/Nikon/) Nikona gdzie jest D200 jest takie cos:
Announced 01-Nov-05
- Expected Unreleased

Test puszki o ktora sie zabijaja ludzie od ponad 2 miesiecy, o ktorej az grzmi na wszystkich forach dopiero teraz? Co ciekawsze to test wydany niedlugo po tym jak Nikon przyznal sie do bandingu.
Wyglada mi to podejrzanie jak na niezalezny portal :(

Nie wspominajac ze w miedzyczasie bylo kilkanascie testow kompaktow.

JK
23-02-2006, 18:34
E tam. W cenniku imfoto u Sławka też są dwie wersje D200. Jedna w sprzeaży, druga jako zapowiedź nowości. :D

arra
23-02-2006, 20:13
Nie chce byc niegrzeczny, ale D200 dostalo po dupie zarowno od 20D jak i od 5D jezeli chodzi o jakosc obrazu, czyli NAJWAZNIEJSZY parametr jaki charakteryzuje aparat cyfrowy :(

Kaleid
23-02-2006, 20:28
Gdzie tak niby po tej dupie dostal, szczegolnie od 20D ? ;)

arra
23-02-2006, 20:55
Od 20D tylko na wysokich ISO. Ale od 5D to juz w calym zakresie ;)

Kaleid
23-02-2006, 21:17
Czy ja wiem...w RAWach roznica w detalach jest niewielka, a juz na pewno nie tak duza jak wielu by tego chcialo :)

Czornyj
23-02-2006, 21:20
Od 20D tylko na wysokich ISO. Ale od 5D to juz w calym zakresie ;)
A czego się spodziewałeś? Przełamania praw fizyki?

arra
23-02-2006, 21:35
Od 20D tylko na wysokich ISO. Ale od 5D to juz w calym zakresie ;)
A czego się spodziewałeś? Przełamania praw fizyki?

Spodziewalem sie, zwlaszcza po zapowiedziach o niespotykanej tonalnosci nowego sensora ;)

Czornyj
23-02-2006, 21:56
Tonalność jest lepsza niż w D2x. Zawsze to coś :wink:

Yaro
23-02-2006, 22:00
Do arra czy Ty wogóle 20D trzymałeś w rękach kiedykolwiek ?
Nie pisz głupot i nie mieszaj niezdecydowanym w głowie.
Fociłem 20D przez ostatni rok bo nie było innego sensownego korpusu za rozsądne pieniądze.
Pojawienie się na rynku nowego korpusu Nikona - D200 oferującego dużo więcej niż canon 20D wywołało szok że za przyzwoite pieniądze można posiadac wreszcie sprzęt i przez dłuższy czas, nie trzeba będzie się rozglądać za nowym i zmieniać go co kilka m-cy na "lepszy"
Rozwiązania w D200 , jakość obrazu jaką oferuje może nią kurować jedynie z 5D a nie z 20D.
Mam taką zasadę ze nie wypowiadam się na dany temat (w przeciwieństwie do Ciebie) jeśli go nie poznam.
Przed zakupem DeDwieście rozważałem zakup 5-ki. i niewiele brakowało bym to uczynił. To bardzo dobry aparat obraz jaki rejestruje jest wspaniały (w końcu FF zobowiązuje). Decydując się na zakup Canona trzeba się liczyć z dużo większymi kosztami niż przy zakupie Nikona. 5D nie toleruje amatorskiej optyki. Trzeba kupić "L"kę, 24-105 za 4000 lub legendarny już 24-70 f2,8 "L" 5000zł.
Biorąc pod uwagę cenę takiego zestawu opcja D200 plus bardzo dobry 17-55 f2,8 DX wydaje się bardzo dobry tym bardziej że oferuje (body) jeszcze wieksze możliwości i porównywalną jakość zapisanego obrazu.
Różnica w cenie zakupu w/w zestawów ok 3500 (ceny oficjalnych dystrybutorów) czyli ponad 20% to dużo.
Dzięki uprzejmości kolegi posiadającego studio i sklep foto na Bemowie udało mi się przetestować oba aparaty. W obu przypadkach ze szkłami 1,8/50mm.
Po rozważeniu wszystkich za i przeciw zdecydowałem się na Nikona.

pzdr

[ Dodano: Czw 23 Lut, 2006 ]
sory za kilka błędów...za szybko piszę :(

Jacek_Z
23-02-2006, 22:51
na jpg jest miękki, fotoreporterzy z canonów się na niego nie przesiądą.
wysokie czułości - własciwie tez było wiadomo, że nie są atutem nikona
za mało jest możliwości ustawienia w jpg jak dla mnie.
dopiero w raw jest porównywalny z canonami
co do porównania z 5D - wielkość piksela robi swoje.
przeklałbym sobie, bo wszystko mnie pcha do zmiany systemu, a tego nie chce.

pn
23-02-2006, 22:56
Od 20D tylko na wysokich ISO. Ale od 5D to juz w calym zakresie ;)

Ale tylko w JPGach :-D

W RAWach juz cieniutko, roznice do 5D niewielkie...

Dominik
23-02-2006, 23:15
Ludzie alem o czym Wy gadacie?
Przeciez D200 jest o połowę tańszy od 5D , więc wcale nie musi być lepszy, nawet nie musi być taki sam...
(choc ja uważam że ma w 95% takie same mozliwości co pozwala powiedzieć- "jest taki sam")

Andy_O
23-02-2006, 23:23
A ja szczerze pisząc nie sądziłem, że Phil tak się prześliźnie po bandingu. Tymbardziej, że na jednym z jego zdjęć testowych takowyż występuje, choć nie dramatyczny.

[ Dodano: Czw 23 Lut, 2006 ]

Troszkę OT. Własnie sprzedałem 20d i mam dylemat. Albo 30d przejsciowo, albo na maksa i 5d :)

zaraz zaraz.. czarne tło, żółte litery.. chyba z przemęczenia wszedłem na nie-to forum... :roll:

arra
23-02-2006, 23:51
Do arra czy Ty wogóle 20D trzymałeś w rękach kiedykolwiek ?
Nie pisz głupot i nie mieszaj niezdecydowanym w głowie.
Fociłem 20D przez ostatni rok bo nie było innego sensownego korpusu za rozsądne pieniądze.
Pojawienie się na rynku nowego korpusu Nikona - D200 oferującego dużo więcej niż canon 20D

A co niby ten boski D200 oferuje? Mleczna droge i banding juz znamy. Co do Canona to mialem przez rok 10D i okazalo sie ze Nikon D70 to duzo lepsze (pewniejsze) dla mnie body (zaloze sie ze D200 pod wzgledem ergonomii i gadzetow kladzie zarowno 20D jak i 5D), ale gadzety i ergonomia to nie wszystko, najwazniejsze jest serce, a wiec w analogu film, a w cyfrze SENSOR, a ten niestety w D200 zawodzi, przynajmniej mnie. Jak sie komus podoba to jago szczescie, ja bym nigdy nie wybulil 7k za taki sensor, ot co.

Pozdrowienia

JK
23-02-2006, 23:59
arra, czyli sumując: miałeś 10D, a teraz masz D70. To na jakiej podstawie wypowiadasz się na temat D200, 20D, czy 5D? Ile zdjęć tymi puszkami wykonałeś i co upoważnia Cię do tak autorytatywnych sądów? Może dodawaj do swoich postów informację, że wszelkich ocen dokonujesz na podstawie cudzych doświadczeń i że tylko tak Ci się wydaje. Bedzie to chyba bliższe prawdy.

Kaleid
24-02-2006, 00:01
jaka mleczna droge? arra, zapewniam Cie ze nie wiesz co mowisz :)

imot
24-02-2006, 00:05
A ja szczerze pisząc nie sądziłem, że Phil tak się prześliźnie po bandingu. Tymbardziej, że na jednym z jego zdjęć testowych takowyż występuje, choć nie dramatyczny.

[ Dodano: Czw 23 Lut, 2006 ]

Troszkę OT. Własnie sprzedałem 20d i mam dylemat. Albo 30d przejsciowo, albo na maksa i 5d :)

zaraz zaraz.. czarne tło, żółte litery.. chyba z przemęczenia wszedłem na nie-to forum... :roll:
Prześlizgnał się i to się nazwywa obiektywizm...
A co do bandingu 5D to jest zupełnie inna przyczyna niż d200. W 5D wystepuje na wysokim iso i Al servo kiedy aparat równocześnie ostrzy i robi zdjęcie- są to zakłucenia od silnika AF - ponć canon serwisuje wybrane modele obiektywów i filtruje w nich zakłucenie od silnika.

Yaro
24-02-2006, 00:12
Jak Cię może zawodzić coś czego nie miałes nawet w rękach, naczytałeś się postów o bandingu i innych przypadłościach 5D ma ten sam problem i nikt na to zbytnio nie narzeka. Mi się udało kupić egzemplarz pozbawiony tego problemu /po zrobieniu ponad 1000 zdjęć nie widzę tego u siebie/
Ja jestem praktykiem nie teoretykiem nie wypowiem się o sprzęcie do tąd jak sam go nie przetestuję z prostej przyczyny - nie ufam testom szczególnie w znanych czasopismach i stronach www.
Powtórzę się na koniec i ne wracam już do tematu, D200 stało się Hitem czy sie to podoba czy nie, gdyby Canon w swej polityce nie przesadził z ceną 5D (przewartościował) to można by boksowacć się dalej ......
Ale jest inaczej, szczęście że jest wolny rynek i konkurencja ...
Gdyby Rosjanie zrobili ZENITA Digi który spełniał by odpowiednie standardy i oferował dobrą jakośc obrazu znalazło by się wielu chetnych bo cena by była pwenie przyzwoita..
Ja mógł byn focić i Zenitem od niego zaczynałem... w latach 70 tych...
Pozdrawiam :D

Pawel Pawlak
24-02-2006, 00:12
Może ja nie widze, ale zapowidzi o możliwościach tonalnych sensora nie były tak bardzo na wyrost. DR (ACR BEST) przy ISO100

D200 (http://www.dpreview.com/reviews/nikond200/page22.asp) jest lepsza niż wileki piksel 5D (http://www.dpreview.com/reviews/canoneos5d/page23.asp)

A może mnie oczy mylą (bo zmęczony już jestem wykazywaniem swego czasu że mleczna droga nie jest wcale mleczna i innymi pierdołami ;) ) ?

imot
24-02-2006, 00:25
Może ja nie widze, ale zapowidzi o możliwościach tonalnych sensora nie były tak bardzo na wyrost. DR (ACR BEST) przy ISO100

D200 (http://www.dpreview.com/reviews/nikond200/page22.asp) jest lepsza niż wileki piksel 5D (http://www.dpreview.com/reviews/canoneos5d/page23.asp)

A może mnie oczy mylą (bo zmęczony już jestem wykazywaniem swego czasu że mleczna droga nie jest wcale mleczna i innymi pierdołami ;) ) ?

W cieniach jest lepszy, w światlach gorszy ....
ale z tego co wiem to bolączką cyfr są światła... a 5d radzi sobie z nimi najlepiej

Pawel Pawlak
24-02-2006, 00:27
aha !! Jak mogłem zapomnieć ?! Cichy, co za dylepamty ?! :shock: Przeca jakieś 3 miechy temu zapowiedziałeś że "za miesiąc będę właścicielem 5D" !? Już nawet Ci gratulacje składałem na tym forum !

Jacek_Z
24-02-2006, 00:35
ja widze, ze jest dokladnie taki sam 8,2 EV, krzywe sa nieco przesuniete, canon lepiej w swiatlach, nikon w cieniach, ale to pewnie wynika z innych rzeczywistych czułości tych matryc. roznice rzędu 0,1 EV podarujmy sobie przy wolaniu ACR best bo zalezy od parametrow wolania. 20D tu dobrze wypadł - to tak przy okazji.

imot
24-02-2006, 00:37
aha !! Jak mogłem zapomnieć ?! Cichy, co za dylepamty ?! :shock: Przeca jakieś 3 miechy temu zapowiedziałeś że "za miesiąc będę właścicielem 5D" !? Już nawet Ci gratulacje składałem na tym forum !

Przesiadkaz 20D na 30D to nieporozumienie:) Chyba ze Cichy zajechał już swoją 20...
Dla mnie te unowoczesnienia 30D nie sa warte więcej niż ... 400 zł :)
To gdybym teraz stał przed wyborem 20D/30D
a Tak wogóle to D200 to łakomy kąsek, gdyby nie to i iso i banding (czasami) to bił bym brawo Nikonowi :)

akustyk
24-02-2006, 00:39
ej... nie znizajcie sie do poziomu forum dpreview... :D
aparaty sluza do robienia zdjec, nie do udowadniania wiekszej meskosci itd. itp. :)

Irvine
24-02-2006, 01:14
A ja szczerze pisząc nie sądziłem, że Phil tak się prześliźnie po bandingu. Tymbardziej, że na jednym z jego zdjęć testowych takowyż występuje, choć nie dramatyczny.

Przeciez on wyraznie czekal z testem D200 na oficjalna reakcje Nikona.
Jak napisalem wczesniej to jest kolejny znak ze Dpreview zeszlo na psy :(

Pawel Pawlak
24-02-2006, 01:27
ja widze, ze jest dokladnie taki sam 8,2 EV, krzywe sa nieco przesuniete, canon lepiej w swiatlach, nikon w cieniach, ale to pewnie wynika z innych rzeczywistych czułości tych matryc. roznice rzędu 0,1 EV podarujmy sobie przy wolaniu ACR best bo zalezy od parametrow wolania. 20D tu dobrze wypadł - to tak przy okazji.

No właśnie ten parametr można traktować jako wyznacznik dynamiki matrycy. A skoro D200 jest w światłach o jakieś 0,3EV gorszy niż 5D a w cieniach nie mniej niż o 0,5EV lepszy to znaczy że generalnie nie jest gorszy. Niech będzie że remis ;)
Jeśli chodzi o szumy to 5D wypada lepiej. Lepiej o jakieś 1 - 1,5EV ( w każdym razie po odpowiedniej obróbce) 1:0 dla canona
Winietowanie, aberacje i osteośc na całej powierzchni kadru: 1:0 dla nikona
Oba aparaty zdecydowanie nadają sie do focenia i jeśli podepnie się do któregokolwiek z nich osobę która wie co to fotografia w praktyce to efekty moga być swietne.

Niech każdy wybierze coś co dla niego jest wazne. Ja wybrałem sposób obrazowania Nikona. Bardziej przypomina mi kliszę na której się wychowałem.
Każdy obraz z canona im na wyższym iso rejestrowany tym bardziej przypomina mi foty z mojego stareńkiego G3. Poza tym zdecydowanie ładniej na monitorze niż na papierze. A dla mnie jakoś fotografia kojarzy się z papierową odbitką. Ale to już kwestia odczuwania estetyki a ta jest bardzo subiektywna i trudno o niej dyskutować i udowadniać wyższość jednej nad drugą.
Nie zapisałem się na formu miłośników plastikowego obrazu canona i nie staram się nawracać tam nikogo na moją wiarę. Więc proszę nie udowdniać mi że to co się komuś podoba bardziej jest lepsze. Ja jestem tu "u siebie", wśród ludzi którzy tez wybrali Nikona. Więc proszę o opamiętanie wyznawców Canona; nie wypada wchodzić komuś do domu i mówić gospodazowi że nie ma gustu, jest ślepy i w ogóle głupi. Zwłaszcza jeśli to nie są obiektywne fakty tylko subiektywne odczucia gościa...

Irvine
24-02-2006, 01:41
Więc proszę o opamiętanie wyznawców Canona; nie wypada wchodzić komuś do domu i mówić gospodazowi że nie ma gustu, jest ślepy i w ogóle głupi. Zwłaszcza jeśli to nie są obiektywne fakty tylko subiektywne odczucia gościa...

Strzal w 10-tke. Proponuje zloty medal z dziurka :mrgreen:

Jacek_Z
24-02-2006, 02:24
zgadzam sie, ze zdjecia z canona sa jakies bardziej plastikowe. i jest to jadna z przyczyn dla ktorych nie zmieniam systemu. nie znam optyki canona, nie wiem co mi sie bedzie podobalo. różnica 3 tys miedzy 5D i D200 jest do zniesienia, ale cała optyka (i lampa błyskowa) do zmiany? gorsze body, nauka innych ustawien to nie problem, ale gorzej z brakujacymi funkcjami. tylko po to by dostac lepszy jpg i nieco wiecej szczegolow w obrazie? (ja w akurat nie potrzebuje wysokich iso i szumy mnie nie obchodzą, ale dla innych to tez atut). a jak nikon wypusci FF to bede wracal do nikona? diabli mnie biora z ta niepewnoscia w kierunku w jakim idzie nikon.

to ze 30D ma tyle samo pikseli co 20D wskazuje, ze producenci stoja juz pod murem jesli chodzi o wyciagniecie czegos z obecnych matryc. I dlatego dziwie sie ciagle nikonowi, ze mu brak FF i wiekszego piksela, tylko to wg mnie moze dac postep w obrazie (wg. stanu na dziś). Gdyby 30 D mialo 10 MP i cropa 1,6 to by sie okazalo gorsze od nikona D200, a tego by nie chcieli.

chcialbym by to forum bylo obiektywne - a nie klapki obojetnie zolte czy czerwone, dlatego prosze bez zlosliwych komentarzy.

Pawel Pawlak
24-02-2006, 02:42
chcialbym by to forum bylo obiektywne - a nie klapki obojetnie zolte czy czerwone, dlatego prosze bez zlosliwych komentarzy.

Jacek, przeczytaj nazwę tego forum... to po pierwsze. Jeśli wchodzisz do WC z kółeczkiem to nie oczekuj, że niewiasty realizujące tam swoje potrzeby fizjologiczne podzielą twoją nadzieję koedukacyjności tego miejsca.
Po wtóre, co masz na myśli pisząc obiektywizm ? nie nawiązując do żadnego z aparatów, jesli jeden przetwornik rejestruje większy szum monochromatyczny a drugi kolorowy, ale poziom obu szumów jest jednakowy to co jest obiektywnie lepsze ? Obiektywnie to możemy powiedzieć, że D200 ma wijęcej fjuczerów niż 5D ale nie który ma lepszy obraz.

arra
24-02-2006, 07:18
Wiedzialem, ze tak bedzie ;) Zjebka od gory do dolu. Fani D200 sa bezlitosni.

PS, Aby ocenic to co d200/20d/5d jest w stanie wyprodukowac, wystarczy mi te tysiace sampli, ktore sa dostepne.

Czornyj
24-02-2006, 08:38
Przeciez on wyraznie czekal z testem D200 na oficjalna reakcje Nikona.
Jak napisalem wczesniej to jest kolejny znak ze Dpreview zeszlo na psy :(
Może sobi schodzić nawet na jenoty, kojoty, wilki i misie koralgole.
- Masz miarodajne porównanie wszystkich istotnych parametrów aparatu, wykonane z konsekwentną i niezmienianą (najwyżej poszerzaną) metodologią? Masz!
- Są sample z których czarno na białym widać co dany aparat może? Są!
- Jest napisane jakie są jego bolączki i gdzie daje d...py. Jest!

To czego jeszcze chcesz od tego biednego człowieka? Żeby nad każdą pierdołą rozwodził się i wzywał o pomstę do nieba? Żeby zaczynał przegląd od: "Nikon D200 to ch....stwo z bandingiem i szumem". Pomyśl jaką presję muszą na niego wywierać producenci - przecież to są globalne megakorporacje i mogłyby takiego Phila zjeść na śniadanko, jeśliby napisał coś co by im nie bardzo się spodobało mogliby go pozywać i (nawet jeśli nie mieliby racji) ciągać go tak długo po sądach, aż by mu się g...o w d...e zagotowało.

I wreszcie - masz gdzieś kogoś kto to robi lepiej, wnikliwiej, konsekwentniej? Każdy tylko podąża za kretyńską modą "bash Phil", a i tak jak przychodzi co do czego wszyscy wyczekują jego przeglądów jak kanie dżdżu, do choćby tam pisał jawne bzdury(co raczej nie ma miejsca), to zawsze tabliczki testowe sfoci i galerię solidnych sampli dołoży.
A gdyby takie dpreviw padło to zostałyby kalendarzowe mądrości Rockwella i papka marketingowa producentów (i kilku pomniejszych testerów, by oddać sprawiedliwość)

Irvine
24-02-2006, 08:50
Szczerze mowiac to wole tego Skandynawa, nie pamietam nazwiska. Ma naprawde calkiem dobre testy.
Ale masz duzo racji, porownanie, sample itp.
Tyle ze ma to byc niezalezny test a na taki niewyglada.
Co nie zmienia faktu ze Ja za kazdym razem jak biore mojego D200 to sie ciesze :)

Jako ciekawostka to znalazlem takie cos na temat banding w 5D:
http://www.dslrphoto.com/2006/02/23/chuck-westfall-comments-on-5d-camera-banding-issues/

Ten cly banding zaczyna powoli wygladac jak jakis technologiczny limit matryc, podzespolow albo oprogramowania skoro aparaty z najwyszych polek to maja a producenci nie bardzo wiedza jak problem ugryzc.

Czornyj
24-02-2006, 09:22
Szczerze mowiac to wole tego Skandynawa, nie pamietam nazwiska. Ma naprawde calkiem dobre testy.
Ale masz duzo racji, porownanie, sample itp.
Tyle ze ma to byc niezalezny test a na taki niewyglada.
Co nie zmienia faktu ze Ja za kazdym razem jak biore mojego D200 to sie ciesze :)

Jako ciekawostka to znalazlem takie cos na temat banding w 5D:
http://www.dslrphoto.com/2006/02/23/chuck-westfall-comments-on-5d-camera-banding-issues/

Ten cly banding zaczyna powoli wygladac jak jakis technologiczny limit matryc, podzespolow albo oprogramowania skoro aparaty z najwyszych polek to maja a producenci nie bardzo wiedza jak problem ugryzc.
Testy Bjørna Rørsletta są owszem świetne - cóż z tego, skoro nie są mają charakteru komparatywnego. On opisuje po prostu sprzęt, który posiada.
Testy Askleya są na tyle obiektywne, na ile pozwala mu sytuacja.
Sytuacja jest taka, że w każde jego słowo wczytują się rzesze żądnych krwi fanatyków, gotowych natychmiast, wykorzystując najbzdurniejszą choćby przesłankę odp...lić kolejną "bashphilową krucjatę", i producenci sprzętu z przerażeniem konstatujący, że ktoś ma czelność poruszać tematy tabu takie jak tonalność matryc (kompletnie ignorowane przez producentów w specyfikacjach technicznych). Ja i tak się dziwię, że ktoś mu jeszcze nie wypłacił tuby...

Jarecki
24-02-2006, 10:06
Szanowni koledzy czytam ten wątek i dochodzę do pewnego wniosku iż , D200 jako że Nikon powinien sprostać wymaganiom a nawet przewyższać sobą najlepszego C.za którego nawet co niektórzy canonierzy zapłacili ponad 2 razy tyle ile my za D200. ale wyższośc ich zawsze musi być, tylko nie rozumiem czemu tak na siłę próbują wymusić słabośc D 200, jak taki lichy to po co się odzywać mają super puszki nich focą a ja i tak nigdy bym nie zamienił zadnego Nikusia na Canonka . poprostu są garbate i pozbawione tego czego co ma Nikon
życzę udanych fotek to tylko moja subiektywna ocena...pozdrawiam

pn
24-02-2006, 10:22
wyższośc ich zawsze musi być, tylko nie rozumiem czemu tak na siłę próbują wymusić słabośc D 200, jak taki lichy to po co się odzywać mają super puszki nich focą

Widocznie maja jakis problem w temacie swoich puszek, bo watek na CB o tescie D200 jest o wiele dluzszy niz skromniutki watek o nowym 30D co to mial przyjsc i wszystko pozamiatac :-D :-D :-D

Teraz chlopaki sie ludza, ze przyjdzie 3D i pozamiata i nie przyjmuja do wiadomosci, ze C. doszedl do sciany i nie jest w stanie upakowac wiecej pikseli w matryce bez znacznego zwiekszenia poziomu szumow.

grissley
24-02-2006, 10:29
Ludzie, przecież jak 5D jest o 30% droższy, to niech sobie będzie nawet o te 30% lepszy, kogo to obchodzi? Pretensje do Nikona mogli bysmy miec dopiero wtedy, jakby był więcej niż 30% lepszy... ;)
A a propo obiektywności - żaden piszący z dużą widownią (czytelnią?) nie może sobie tutaj pozwolić na bezpośrednią zje*kę opisywanego towaru. Ale można to robić dyplomatycznie. Pamiętam, jak w pewnym piśmie motocyklowym opisywano chińską nowość. Same superlatywy, a co drugie zdanie drobna dygresja typu "i to nic, że po pierwszym zakręcie odkręci nam się połowa nakrętek, bo przecież w pierwszym lepszym żelaźnym za rogiem za 2zł dostaniemy znakomite nakrętki, które z powodzeniem zastąpią te oryginalne".
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.sfd.pl/buziaki/7.gif)
Inna sprawa, że jak w tekście nie pojachano kompletnie po każdej, najmniejszej przypadłości Nikona, to test już jest be. A jak na mój gust to po prostu osoba pisząca test (czytaj - Phil) mogła być zwyczajnie normalna i nie przysrywała się do nieistotnych pierdół tylko dlatego, żeby dokopać marce co to śmie czerwona nie być...

imot
24-02-2006, 14:22
Szczerze mowiac to wole tego Skandynawa, nie pamietam nazwiska. Ma naprawde calkiem dobre testy.
Ale masz duzo racji, porownanie, sample itp.
Tyle ze ma to byc niezalezny test a na taki niewyglada.
Co nie zmienia faktu ze Ja za kazdym razem jak biore mojego D200 to sie ciesze :)

Jako ciekawostka to znalazlem takie cos na temat banding w 5D:
http://www.dslrphoto.com/2006/02/23/chuck-westfall-comments-on-5d-camera-banding-issues/

Ten cly banding zaczyna powoli wygladac jak jakis technologiczny limit matryc, podzespolow albo oprogramowania skoro aparaty z najwyszych polek to maja a producenci nie bardzo wiedza jak problem ugryzc.
Testy Bjørna Rørsletta są owszem świetne - cóż z tego, skoro nie są mają charakteru komparatywnego. On opisuje po prostu sprzęt, który posiada.
Testy Askleya są na tyle obiektywne, na ile pozwala mu sytuacja.
Sytuacja jest taka, że w każde jego słowo wczytują się rzesze żądnych krwi fanatyków, gotowych natychmiast, wykorzystując najbzdurniejszą choćby przesłankę odp...lić kolejną "bashphilową krucjatę", i producenci sprzętu z przerażeniem konstatujący, że ktoś ma czelność poruszać tematy tabu takie jak tonalność matryc (kompletnie ignorowane przez producentów w specyfikacjach technicznych). Ja i tak się dziwię, że ktoś mu jeszcze nie wypłacił tuby...
Banding w 5D występuje tylko przy Al servo , wysokim ISO i konkretnych obiektywach.
NIe jest to wada matrycy tylko zakłucenia od pracyjącego silnika Af w niektórych obiektywach . Występuje wtedy kiedy na wysokim iso robisz zdjęcie i jednocześnie ostrzysz Af - wiec warunki dosyć specyficzne. W serwisie dokładają cos do elektoniki niektórych obiektywów zeby nie siały.
W d200 o ile sie nie mylę banding występuje na niskim iso i niezaleznie od pracy af.

Rave
24-02-2006, 14:26
beer anyone?

Siupes
25-02-2006, 16:05
najdziwniejsze jest to, ze wielu z nas zawsze pisze, ze canon jest lepszy, mniej szumi itd a wpadaja ludzie i sie kluca ze canon jest przeciez lepszy. dziwne.
poza tym 5d kosztuje prawie tyle co dwa d200.
dodam jeszcze ze w tecie jest o bandingu (no moze nie dwie strony, ale wzmianka jest) i faktycznie nigdzie nie dostaniecie takich porownan jak u phila. a wiadomo ze lepiej samemu zobaczyc przyklady, niz wierzyc komus na slowo.
troche teraz zaluje ze postanowilem pare szkiel kupic zamiast zmienic moje d70 (ktore mi w sumie nadal zupelnie wystarcza).

wyrwiflak
25-02-2006, 16:30
beer anyone?

any but not bud 8)

[ Dodano: Sob 25 Lut, 2006 ]


troche teraz zaluje ze postanowilem pare szkiel kupic zamiast zmienic moje d70 (ktore mi w sumie nadal zupelnie wystarcza).

czyli w sumie żałujesz czy nie żałujesz? 8)

Siupes
25-02-2006, 17:42
wyrwiflak, a wolalbys dobre body i dobre szkla, czy swietne body i jedno kiepskie szlo ;) ?

wyrwiflak
25-02-2006, 22:49
Siupes, oczywiscie ze to pierwsze, w koncu body to tylko "zatyczka na obiektyw"

ale to moje zdanie, a ja pytalem o twoje żale :D

Siupes
26-02-2006, 04:11
no to sie przyznam ze troche zaluje, dobrze te testy wygladaja. phil jaki jest taki jest, ale przynajmniej na przykladach widac czego sie spodziewac po aparacie w porownaniu z innymi. szum nie wyglada zle, w d200 jest banding a w d70 mora i skopany wb (dotyczy jpgowcow), 5d kosztuje majatek, no i mam troche szkiel do nikona, wiec 20d mi sie nie oplaca, cos za cos. w sumie ze szkiel na liscie zostala mi tylko s70-200, wiec przyjdzie i czas na d200, szczegolnie ze teraz przez dlugi czas zapanuje cisza w nowosciach dslr nikona :)

(ps. moja zona nie podziela niestety zdania ze mozna zyc tylko sztuka, wiec d2x i innych tam 600/4 nie bedzie tak szybko ;) ).

fotnet
26-02-2006, 13:58
testy testami, opinie opiniami, aktualnie mam D-70 , którym pstrykam już 2 lata (jeden z pierwszych egzemplarzy na rynku), pierwszą cyfrówką był coolpix5700 (też fociłem prawie 2 lata), teraz czytam na temat Nikona D-200 i przyznam, że mam bardzo dużą chrapkę na to body a fioła dostałem na jego punkcie po tym jak go miałem w ręku i pstryknąłem kilka razy..... myślę i szukam rezerw finansowych :D

Dominik
27-02-2006, 01:33
Każdy wie, że nie istnieją aparaty idealne. Czyli perfekcyjne jesli chodzi o rozwiązania techniczne i możliwości, a także tanie jak "kilogram ziemniaków". TAKIE APARATY NIE ISTNIEJĄ i niegdy nie będą istnieć.

Jednak biorąc pod uwagę zalety oraz wady, możliwości oraz cenę, analizują absolutnie wszystkie za i przeciw, obecnie najlepszym rozwiązaniem na rynku jest D200 .

Co tu dużo gadać...

Dominik
27-02-2006, 01:55
Mylić sie , to ludzka rzecz...
Przepłacać też ;)

Dominik
27-02-2006, 02:19
Wini nie obrazaj sie... Najnormalniej kup sobie 5D i nie słuchaj oponii kogośtam...
Najważniejsze abys Ty dobrze się czuł ze swoim aparatem!

Jak pozostaje przy wyborze D200
Pozdrawiam!