PDA

Zobacz pełną wersję : statyw boom



krzysiek1304
22-02-2006, 10:53
Witam
Szukam statywu (boom) do zamocowania lampy elfo quant pro 600ws + softbox
Mam na myśli oświetlenie z góry. Całość waży napewno ponad 5 kg. Potrzebuje
także aby lampa wisiła w okolicy 1 m nad modelem. Jaki bezpieczny statyw możecie
mi polecić ?

photoaction
22-08-2010, 13:22
przylaczam sie do pytania

jamnik
26-08-2010, 20:09
Całkiem udane i - co ważne - tanie statywy tego typu oferuje np. Funssport. Jest to oczywiście chińszczyzna z typową dla niej jakością wykonania, ale zważywszszy, że np. Manfrotto tego typu kosztuje ok. 5 razy więcej, można tę jakość przełknąć, tym bardziej, że to tylko statyw oświetleniowy. Trzeba tylko uważać na ząbkowany przegub, bo gwinty na nim są dość nikczemne i całość może nam się niespodziewnie złożyć. Ważący około 3 kg ciężarek-przeciwwaga bywa w takich sytuacjach trochę niebezpieczny. Ale przyznam, że nigdy mi się to nie przydarzyło a mam to już ponad 10 lat (kupiłem, jak tylko ta firma zaistniała na naszym rynku).

marszull
26-08-2010, 20:15
jaki zabkowany przegub? moglbys rzucic linkiem lub zdjeciem

jamnik
26-08-2010, 20:32
Ha! Okazuje się, że jestem zapóźniony. Gdy kupowałem ten statyw, rzeczywiście były tylko takie przeguby. Rzuciłem okiem na stronę Funsports i okazało się, że przeszli przez solidny kurs bhp i te przeguby dzisiaj są chyba lepsze. Tym bardziej polecam rzeczony statyw. Zresztą rzućcie okiem:

http://www.funsports.pl/p,pl,783,statyw+boom+zuraw+z+ciezarkiem+ramie+2-2m.html

marszull
26-08-2010, 20:52
mam podobnego booma (nie z funsportu, ale pewnie w tej samej fabryce zrobiony) i jest ok
co do przegubow to chodzi o takie jakby dwa plastikowe koleczka z zachdzacymi na siebie zabkami (kurcze ale opis wyszedl ;) ale nie wiem jak inaczej to opisac) Jesli tak to teakiego booma zdecydowanie nie polecam
edit nawet nie trzeba bylo dlugo szukac, allegro pomoglo ;) cos takiego? klik (http://allegro.pl/boom-zuraw-wysiegnik-ramie-na-statyw-oswietleniowy-i1197409780.html) tego mocowania zdecydowanie nie polecam, juz dwa razy bylem swiadkiem jak cos takiego sie rozwalilo

jamnik
26-08-2010, 21:10
No właśnie, coś takiego mam i mam też świadomość owego najsłabszego ogniwa. Po dobrym i uważnym skręceniu problemy nie występują. Dodam tylko, że coś takiego produkowało (nie wiem, czy nadal produkuje) Manfrotto i jakoś światowe rynki miało u stóp...
W chwili zakupu swojej chińszczyzny cieszylem się jak dziecko, teraz trochę mniej, ale też jestem o ponad 10 lat starszy :-)
Zgadzamy się zatem co do tego, że obecna wersja jest jak najbardziej warta polecenia.

szymony
26-08-2010, 21:47
Jesli tak to teakiego booma zdecydowanie nie polecam
edit nawet nie trzeba bylo dlugo szukac, allegro pomoglo ;) cos takiego? klik (http://allegro.pl/boom-zuraw-wysiegnik-ramie-na-statyw-oswietleniowy-i1197409780.html) tego mocowania zdecydowanie nie polecam, juz dwa razy bylem swiadkiem jak cos takiego sie rozwalilo

Jest Ci u mnie ten wynalazek. I nawet się sprawdza, ale ja go trochę inaczej wykorzystuje. Do lampy z dużym softem się nie nada i kołowrotek wcale nie jest największym zmartwieniem. Wywróci się cały, a gdy dociążymy podstawę statywu, by się nie wywracał, to nie wytrzyma belka poprzeczna. Sprawdza się za to w terenie z SB na kontrę, czy w studio z strumienicą, lub 40cm bd.
PS. By usztywnić nieco konstrukcję, można pociągnąć linkę, tak jak w dźwigach.

marszull
26-08-2010, 23:15
w manfrotkach widzialem tylko w katalogu, bo na boomach ktorych pracowalem (MF) bylo rozwiazanie takie jak w tym chinczyku ktorego mam,
tylko jeszcze dodatkowo byla korbka do krecenia i obracania monoblokiem zamocowanym na boomie (bardzo uzyteczna rzecz)
Co do stablinosci tego chinczyka, to jest ok. Wisialy na nim mniejsze lampy z BD, jak i wieksze ze spora okta i bylo git. Grunt to dobre wywazenie na poczatku pracy. Aha ja do swojego sprawilem sobie kolka i w pomieszczeniach nawet sie sprawdzaja. Jak wiem ze sporo bedzie przestawiania to zakladam. Jak spodziewam sie najwyzej raz czy dwa ruszyc z miejsca to obywam sie bez kolek.

Aha tak przy okazji, jak jest wsrod nas moderator ;) , to moze lepiej przerzucic ten temat do dzialu studio? Chyab bardziej sie tam nadaje.

Wujot
27-08-2010, 21:49
Moim zdaniem statyw z boomem nie sprawdzi się w tym przypadku. Lampa o wadze 5 kg ma wisieć na co najmniej 1.5 m wysięgniku. Przeciwaga (na metrowym wysięgniku) powinna ważyć 7.5 kg. Kiepsko to widzę. A założony wysięgnik 1.5 m to wcale nie jest jakoś dużo - z rezerwą powinno to być nawet 2m. Do tego wysokość pracy blisko 3m... Nie miałbym odwagi ustawić czegoś takiego w studiu. Jak potrącisz (w kierunku prostopadłym do booma) na pewno nie utrzymasz nawet jak złapiesz.

Czyli inne rozwiązania - na szczęście są!
- sufitowe (parę możliwości)
- mobilne

Najprostsze rozwiązanie to dwa statywy i poprzeczka. Koszt minimalny bo możesz zaufać nawet lekkim statywom. Poprzeczka moim zdaniem powinna mieć 35 - 50mm średnicy. Dwa otwory w rurce, nakładasz to na statywy, zabezpieczasz i działa.

Troszkę bardziej eleganckie rozwiązanie to oferowane przez dostawców muzycznych kratownice 2D. Znajdziesz bez problemu w necie. Koszt ze statywami to pewnie 400-500 zł.

Bez problemu można wykonać także samemu jeżdżącą "bramkę" z rur stalowych i dostępnych elementów. Będzie najtaniej i najsolidniej, najwygodniej (bo jeździ), jakkolwiek przemyślenia wymaga kwestia regulacji wysokości.

A o statywie z boomem zapomnij. Można na nim powiesić sb, może micro ELFO z tubusem. Ale nic większego. Chyba że to statyw z techniki scenicznej. Ale to zupełnie inna bajka....

marszull
28-08-2010, 10:45
nie wiem czy elfo q. 600 z pierwszego postu wazy wiecej od bowensa 750, ale takowy bowens z okta 120 wisial na moim boomie i nic nie wskazywal zeby mial sie przewrocic
nie wiem jakich statywow oswietleniowych uzywasz, ale na bowensowskich, tez mialem te lampy (m. in z okta i staly bardzo stabilnie)
zreszta na statywach air quantuma tez bez problemu te lampy mocowalem

pikpok
28-08-2010, 13:17
u mnie na takim statywie :http://www.fotoellite.pl/index.php?products=product&prod_id=780 tylko że bez kółek stoi powerlux 600 z wrotami /strumienica i na razie nic się nie wywróciło :)