PDA

Zobacz pełną wersję : Dlaczego _nie_potrzebuje_ D200?



zkruk
21-02-2006, 13:03
D200 jest boski... serio...
to swietny aparat - genialna puszka...
Gdy w sobote oddawalem puszke wlascicielowi spytalem sie czy ktos chce kupic D70...
Ogromny wizjer, swietny korpus, szybki AF... to sa same zalety...

Na testowanie zdecydowalem sie dopiero teraz, gdyz dopiero niedawno Adobe wypuscilo konwerter ktory "lyka" RAWy z D200... a ze RAWy sa jedynym dla mnie akceptowalnym formatem a zarazem ACR jest jedynym akceptowalnym konwerterem to test powstal dopiero niedawno...

Oczywiscie - test jest niedokladny... bylem juz spozniony w jedno miejsce i zapomnialem sprawdzic wszystkie ustawienia... w D70 byl pomiar CW, na D200 matrycowy, na D70 koreta 0.3 ev - juz nie chce mi sie sprawdzac ile i czy wogole w D200...

to jest niewazne... roznice w obrazie oceniam na 0.3 ev
Zeby pliki jakos wygladaly podciagnalem je do jednego poziomu (w nawiasach jest info o korekcie w PSie)

http://zbigniewkruk.com/forum_nikon/D200_D70/noise.jpg

a wiec dlaczego nie potrzebuje D200? - bo nie daje mi chocby takiego samego iso 1600 jak w D70 czym jestem cholernie niemilo zaskoczony... Biorac pod uwage korekte ktora musialem wykonac i tak wychodzi mi, ze D70 w szumach jest lepsze o jakies 0.5 ev

zaraz odezwa sie glosy ze mam 10 mp... no mam - i co z tego?

http://zbigniewkruk.com/forum_nikon/D200_D70/res2.jpg

nadal roznica miedzy 6 a 10 mp jest zbyt mala by znaczaco wplywala na obraz (tak jak kiedys roznica miedzy 6 a 8 mp)....

------------------------------------
test ten mozna nazwac "testem"
nie mialem czasu by sprawdzic wszystko na 1000%
zapewne bede chcial go zrobic ponownie w warunkach studyjnych (Adminie.. mam nadzieje, ze mi pomozesz) - wtedy bedzie mozna wyeliminowac wszystkie wady

moze takze uda sie zaprosic 5D i zrobic porownanie niezalezne od Foto-K (niezle wyjasnienie sprawy wlasnie opublikowal Czarek Wawa na prfc)

arra
21-02-2006, 13:12
Faktycznie z tego testu wynika ze niestety D200 to boska obudowa ze slabym sercem :(. Szkoda. Mam nadzieje ze nastepca D70 bedzie bardziej przekonywujacy, bo jak nie to dla mnie tylko Fuji, lub Can... tfu ;)

Dominik
21-02-2006, 14:22
etam, "testy" na szybkiego, bez "sprawdzenia wszystkiego na 1000%" itd...
Po cóż w ogóle zamieszczasz takie opinie i takie "testy".

W ogóle nie biore pod uwagę tego "testu"....

zkruk
21-02-2006, 14:33
Twoja sprawa - ale to nie tylko moja opinia ze 1600 z D200 jest gorsze od 1600 z D70...
dla mnie i tak wyraznie widac to co ma byc widac...

rabijki
21-02-2006, 14:36
w nowym foto kurierze jest porownanie d200 i canona full i jakos sie nie zachwycaja tym canonem. zreszta po zobaczeniu wynikow ( fotki) tez sie nie zachwycilem. ziarno ( szumy) d200 sa duze ale mowiac wprost sliczne i jakby analogowe. szumy ( bo to nie ziarno) canona jest male ale brzydkie, kolorowe i jakby troche kosztem ostrosci.
podsumowanie porownania tez jest jednoznaczne.
poczytajcie i zobaczcie - warto.

zkruk
21-02-2006, 14:51
rabijki, akurat Foto-K jest jedna z tych gazetek z ktora mozna chodzic do wychodka, zwlaszcza gdy nie potrafisz czytac... tam sprawdza sie najlepiej

sailor
21-02-2006, 15:05
tam sprawdza sie najlepiej

podobnie jak reszta pseudo-foto gazetek dotyczacych sprzetu .. trzyma poziom jedynie pozytyw .. tyle ze tam o sprzecie nei gadaja

Yuurei
21-02-2006, 15:05
Zbyszku a jak w Twojej opinii przedstawia się autofocus w D70 i D200? Wysokie ISO mnie nie interesują bo i tak rzadko wychodzę poza 800. Bardziej zależy mi właśnie na jak najszybszym AF (pomijając ten z D2 ;-))

zkruk
21-02-2006, 15:27
testowalem go tylko z 17-55 - widac, ze reaguje szybciej - na ile - ciezko mi powiedziec - ale czuje sie przyspieszenie....

ISO 800 wyglada bdb z d200...

ostro zaczyna szumic od 1250

Smurf
21-02-2006, 15:27
Jeżeli jest tak jak na Twoich samplach to ja już nie chcę D200!!! :evil:

Wiesiek
21-02-2006, 15:36
Nieco więcej testów porównawczych D70 i D200 (przy różnych ISO) można znaleźć na stronie:
http://imageevent.com/pmattf/d200d70iso

Z pozdrowieniami dla wszystkich Forumowiczów
Wiesiek P.

JK
21-02-2006, 15:36
zkruk, jakieś dziwne Ci te testy wyszły. W grudniu robiłem podobne testy, może robiłem dokładniej, bo wyszło mi coś takiego:

D200, ISO1600


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.jks.com.pl/foto/39.jpg)

D200, ISO3200


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.jks.com.pl/foto/40.jpg)

Ja tam się na testach nie znam, ale starałem się dokładnie naświetlić :D, w przeciwieństwie do Ciebie. Daj dla D200 +2EV tak jak dałeś dla D70 to zobaczysz różnicę.

zkruk
21-02-2006, 15:43
to sa cropy czy miniaturki?

JK
21-02-2006, 15:51
O ile dobrze pamiętam jest to około 1/4 kadru. Jak chcesz dostać tablice testowe dla D70 i D200, które sobie kiedyś, bezpośrednio po zakupie D200, zrobiłem, to podaj emilka (są duże 3.5 - 4.5MB). Może być na PW - o przepraszam zmieniło się na PM.

zkruk
21-02-2006, 16:00
ale nadal nie rozumiem - zmniejszane czy nie?
bo jesli tak to nie ma to dla mnie znaczenia taki plik...
obraz zostal zinterpolowany...

JK
21-02-2006, 16:04
Jeśli 1/4 kadru to napewno było zmniejszone :D. Jak dasz jakiegoś e-maila to Ci prześlę cropy 1:1 dla iso z zakresu 100-3200 i korekcji EV z zakresu -3EV +3EV. Szybko zobaczysz dlaczego takie badziewne fotki testowe D200 zrobiłeś.

zkruk
21-02-2006, 16:18
maila wyslalem na PW

rabijki
21-02-2006, 16:19
twoja opinia o foto-kurierze jaka jest taka jest, ale nie jest specjalnie istotne gdzie sie oglada przykladowe zdjecia. tam na zdjeciach widac porownanie szumow i to mowi sporo. tak wiec skoro ktos nie potrafi, to nie musi nawet foto-kuriera czytac ( nie wazne na kiblu czy nie). wystarczy ze ma oczy i se pooglada.

antonjo
21-02-2006, 16:23
twoja opinia o foto-kurierze jaka jest taka jest, ale nie jest specjalnie istotne gdzie sie oglada przykladowe zdjecia. tam na zdjeciach widac porownanie szumow i to mowi sporo. tak wiec skoro ktos nie potrafi, to nie musi nawet foto-kuriera czytac ( nie wazne na kiblu czy nie). wystarczy ze ma oczy i se pooglada.
sampel samplowi nie równy .. jesli ktoś pisze w Fotokurierze ze fotka z 5d szumi, to pewnie ma na mysli format jpg, a jesli ktoś robi testy w formacie stratnym -jpg- to znaczy że jest baran
Koniec i bomba :)
Taki test jak słusznie zauwazył kolego Zbyszek, mozna do wychodka zanieść jak sie rolka skończy

rabijki
21-02-2006, 16:25
skoro jednak az tak wspanialy jawi sie wam pozytyw, to tam tez jest podobna opinia o szumach d200 jak w foto kurierze. Chyba ze uznajecie ze dla was pozytyw - skoro tak napisal tez sie juz nadaje do wychodka???

JK
21-02-2006, 16:28
antonjo, jak kilka miesięcy temu pisałem o tym idiotycznym prównywaniu JPEGów to mnie zje....li :shock: , że się czepiam, że sie nie znam, itd. Uważaj bo zaraz i tobie się dostanie. :D

P.S. zkruk - poszło.

grissley
21-02-2006, 16:31
Ja tam bym z FK do wychodka nie szedł. Śliskość nie ta.

Czornyj
21-02-2006, 16:32
Z RAW-em też trzeba uważać. Bjørn Rørslett w swoim teście D200 wstawił RAW 1600ISO otwarty Capturem, C1Pro i Bibble - różnice w poziomie szumów były kolosalne.

JK
21-02-2006, 16:34
Bo tak naprawdę, to trzeba porównywać na papierze.

antonjo
21-02-2006, 16:35
Co do testów i czy się nimi sugerować ?
myślę ze branża pism foto jest w duzym stopniu narażona na wpływy finansowe, ze strony koncernów fotograficznych (analogicznie jest w branży farmaceutycznej) dla których jest to jedna z metod "PR" lansowania swoich nowych produktów. Myśle że jedynym obiektywnym rozwiązaniem przed jakąkolwiek inwestycją fotograficzną, jest własnoręczne sprawdzenie wszystkich nurtujacych kwestii, a nie sugerowanie się opiniami zasłyszanymi, czy tez 'zobaczonymi' w pismach, czy internecie

Przyznam ze kiedys jedynymi testami jakimi sie w jakimś stopniu sugerowałem, były " francuskie pictchallenge " ale ta strona dawno nie działa, albo przestała dostarczac systematyczne testy nowych produktów. Ale i te "testowe" zdjęcia mogły jedynie dostarczyc pierwszych wrażeń...
Myślę ze aby Zkruk przekonał się bądź nie do d200 wstarczy że potestuje go własnoręcznie i tyle. W Łodzi masz Zbyszku az pod dostatkiem osób które napewno z chęcią pozyczą Ci korpus na przysłowiowy kwadrans :) W trakcie którego bedziesz mógł zrobic sobie sample na 1000 % :)

pozdro

jurgen
21-02-2006, 16:35
różnica w AF przy obiektywach 300/4 i 600/4 jest zdecdownie widoczna na korzyść d200 (szybkosc, pewność), z podpiętymi tc, zarówno 1.4 jak i 2.0, d200 nie bierze jeńców
dlatego, jeżeli nawet puszka daje jakość zbliżona do d70 to dla mnie jest rewelacyjna
zasilanie - oczywiście obowiązkowy mb plus dwa aku
pozdrawiam

zkruk
21-02-2006, 16:43
JK, dostalem.... ja sie zgadzam z tym - ja tylko chcialbym zauwazyc ze roznice u mnie sa rzedu 0.3 EV (miedzy puszkami) - to jest na prawde mala roznica....
a koretka 0.5 ev tez do ogromnych nie nalezy... to wplywa na ocene aparatu...

Czornyj, dlatego uzylem ACRa - jest "najstabilniejszy"

JK
21-02-2006, 16:47
zkruk, ale na fotkach napisałeś: D70 +2EV, D200 -.5EV. No to dostałeś co chciałeś. W każdym Dxx Nikona warto naświetlać z korekcją EV możliwe na max, bo szumy są wtedy mniejsze - dużo mniejsze.

Pawel Pawlak
21-02-2006, 16:55
Z moiich doświadczeń wynika, że do iso 800 w d200 jest naprawdę baaardzo dobrze. Od 1000iso szumów przybywa, ale obraz nie traci na ostrości. Na papierze spokojnie wywołuję odbitki z iso 1250 i iso 1600 w formacie 21x15 (często po przekadrowaniu) i jest miodzio. W ramach testów wywołałem w tym formaci prtret z iso1600 i 3200. Włącznie z 3200 wygląd dobrze. W nieostrych tłach widać chcrakterystyczne ziarno, które tak jak rybijk napisał, przypomina odbitkę z negatywu. Jeśli komuś to rzeszkadza, to są inne systemy zapewniające gładkość plastiku albo można w barbarzyński (jak dla mnie) sposób potraktować fotę jakimś softem do odszumiania. W każdym razie normalnej wielkości (dla wesel, imprez, reporterki) wielkości fotografie, przy ustawieniu NR na OFF (iso do 800) albo na LOW (powyżej800) można z bardzo wysokoą jakością wywoływać prosto z JPGa prosto z body. Jeśli komuś zależy na odbitkach większych 20x30 i więcej) może pobawić się z odszumianiem NEFa.

zkruk
21-02-2006, 16:58
JK, juz drugi ktory ma problemy ze wzrokiem ;) ... w D70 bylo 0.2 EV a D200 0.5 EV
czyli roznica miedzy korektami 0.3 ev

a nie moglem obu zdjec zrobic jednoczesnie - byly robione w odstepach, wiec ustawianie parametrow na M tez by dalo jakis blad...
poza tym - byla godzina 16:30 i juz szybko robilo sie ciemno

JK
21-02-2006, 17:05
:wink:

Niedzwiedz
21-02-2006, 17:46
jurgen, a jak dolozyles konweter x2 do szkla z F4 to uzywal d200 jeszcze AF ? chyba nie co ?

zkruk
21-02-2006, 17:50
rocznik70, nie bede uzywac jpga bo ograniczam sie do stratnej kompresji i 8 bit... i znacznie dluzszej korekcji w PSie... ja czesto nie mam czasu na wprowadzanie korekt naswietlania i wale jak jest majac na uwadze to ze mam raw i zapas +/- 2 ev

to ze canon robi plastX to wiadomo od dawna...

ja pokazuje roznice w obrazowaniu starego D70 i D200
spodziewalem sie ze D200 bedzie conajmniej taki sam jak D70
okazuje sie, ze D70 radzi sobie zdecydowanie lepiej....

jurgen
21-02-2006, 18:04
niedzwiedz ależ oczywiście że kręci z tc2.0
zarówno d70 jak i d200

Niedzwiedz
21-02-2006, 19:33
jurgen, hmm to dlaczego w specyfikacjach podaja ze AF bedzie dzialal tylko do F8 ????

kiedys na jakiejs stronie bylo o analogowym canonie 1n gosc podpiol 600 f4 tcx2 i do tego tc x1,4 i AF dzialal to bylo f11 i d200 i d1 tez tak potrafia ????? !!!!!! niemoze byc !!!!

glisek
21-02-2006, 19:57
Niedzwiedz, D70 nawet tak potrafi. Problem jaki sie pojawia przy duzei ilosci szkielek miedzy puszka a tym ostatnim, to ze sie wszystko chwieje jak nei wiem co.

D200 - mysle ze trzeba je pochwalic za szybki i bardzo dokladny AF. Z D70 czasami sie to roznie ukladalo (nie wspominajac o zabawach z FF i BF )
Testy, coz podajcie jakie was interesuja testy, to zos moze w piatek w ramach odpoczynku urlopowego moge potestowac.

gmoszkow
21-02-2006, 20:41
Witajcie

Ja trochę nie rozumiem, że ten test Wam się nie podoba. Zbyszek zrobił to co uważa dla niego za istotne i porównał. Jemu to nie odpowiada i ma do tego pełne prawo.

Ja co prawda wynik miałem odwrotny tzn szumy z D200 dla wszystkich czułości niższe lub nieznacznie niższe niż w D70, ale może to kwestia tego, że dość istonie pilnowałem tego by naświetlać na granicy przepalenia (w obu puszkach -żeby nie było).

Od iso 1000 rożnice są znikome choć wolę szum z D200 bo jest łatwiejszy do usunięcia - nie odwarzyłem się jeszcze robić Cz/b a ziarna na kolorze nie lubię.

Obie puszki są łakome na światło i tu chyba jest problem, który zauważył Zbyszek - D70 mniej karze za niedoświetlenie niż D200. Tu naprawdę bardziej wychodzą szumy jak się w kompie koryguje naświetlanie, dlatego też czasem prześwietlam - szczególnie zdjęcia nocne (niebo wychodzi nie jak w nocy a bardziej jak o późnym zmierzchu) a później koryguję w dół - jakichś specjalnych testów nie robiłem, ale jakoś mi lepiej pasują takie zdjęcia - mniejszy szum i tyle, niestety częstrze przepały na światłach, ale mi to nie przeszkadza.

Pozdrawiam

Grzegorz

Kaleid
21-02-2006, 20:55
Jest jeszcze zupelnie inna kwestia...czulosc matryc D200 i D70, i jest to rzecz na ktora zwrocilem uwage jeszcze gdy mialem w domu oba aparaty. D70 naswietlal na tych samych wariantach ISO ok 2/3 EV dluzej niz D200. Przy identycznej ekspozycji w manualu, zdjecia z D70 byly o ok 2/3 ev ciemniejsze. Po konsultacji z kol. Rocznikiem_70, zauwazylem iz on ma podobne wrazenia co do naswietlania obu aparatow. Reasumujac: z moich obserwacji wynika, iz ISO1600 D70 = mniej wiecej ISO1250 D200

Pawel Pawlak
21-02-2006, 22:57
popieram kolegę Kaleida :) choć ja to stwierdziłem wykonując testy rozdzielczości przy ISO200.

Zbyszek, rozumiem twoje obawy przed JPGiem. Różnica między d70 a D200 jest (nadal piszę o moich obserwacjach) taka, że o ile D70 nie robiłem nic w JPGu z powodów o których piszesz, o tyle w D200 uzyskuję JPGi o takiej jakości że przy naprawdę dużej części zdjęć nie potrzebuję na kompie robić więcj niż ewetualnie przekadrować i do labu. Wprawdzie z przyzwyczajenia (i podświadomej obawy-pozostałości po D70) robię RAW+JPG ale do rawa nie muszę sięgać. Oczywiście dotyczy to tak jak napisałem przedtem formatów do 15x21. Większych z "imprez" z pomocą d200 nie robiłem więc nic nie powiem.

Swoją drogą, jeśli myślisz o wykorzystywaniu wysokich iso do focenia imprez wszelakich, bez pomocy flesza (jeśli się mylę, to mnie naprostuj, ale tak jakoś mi się ubzdurało na podstawie oględzin Twojej strony i wypowidzi różnych ;) ) to może pomyśl o D2Hs ? Mozna go obecnie kupić w atrakcyjnej cenie, naprawdę użyteczne czułości to to zarówno 1600 jak i 3200, pliki ważą połowę mniej niż z d70 i obrabia się je zdecydowanie szybciej. A 4mpix z LBCAST 2 chyba wystarcza spokojnie do tego celu ?

miklo
21-02-2006, 23:32
Jest jeszcze zupelnie inna kwestia...czulosc matryc D200 i D70, i jest to rzecz na ktora zwrocilem uwage jeszcze gdy mialem w domu oba aparaty. D70 naswietlal na tych samych wariantach ISO ok 2/3 EV dluzej niz D200. Przy identycznej ekspozycji w manualu, zdjecia z D70 byly o ok 2/3 ev ciemniejsze. Po konsultacji z kol. Rocznikiem_70, zauwazylem iz on ma podobne wrazenia co do naswietlania obu aparatow. Reasumujac: z moich obserwacji wynika, iz ISO1600 D70 = mniej wiecej ISO1250 D200
Przepraszam, że w tym miejscu, ale robił ktoś takie porównanie do najmiejszego brata - D50? Bliżej mu do D70, czy do D200 pod tym względem? :)

Kaleid
21-02-2006, 23:34
Niestety nie mam D50, wiec nie mam jak :) Ale jesli jest ktos z okolic 3miasta ktory posiada D50 tke, to zapraszam, sprawdzimy :)

MzMarcin
22-02-2006, 00:17
Kaleid, rocznik70,
Też właśnie to zauważyłem...
Nikon też zaczął dawać delikatny d-lighting(sory jakoś tak po Nikon capturowsku to nazywam) od razu po matrycy.

Co do samego testu…
Tak ale to jest porównanie możliwości ACR.
Dla mnie z całym szacunkiem dla wieluuu użytkowników, obróbka nefa(z Nikonów i przede wszystkim z D200) w ACR jest o kant pupy rozbić.
Otwarcie nefa w Nikon capture, a ACR to „niebo a ziemia”.
Bo to Nikon capture zawdzięczamy ziarenko to co daje ACR przy wyższych czułościach to jakaś mazia, przebrzydła papka… patrzeć się na to nie da. A taki czerwony szum jaki daje matryca Nikosia wychodzi tam że ehhh.

Do Canona i Nikona najlepiej używać "firmowych" wywoływaczy RAW... Takie jest moje zdanie.

Niedzwiedz
22-02-2006, 00:31
glisek, oj canon taki 300d i d30 nie umial ustawiac ostrosci na f8
gmoszkow, rozumiem cie dlaczego szum jest przyjemniejszy poogladalem szumy z d1x i d2x tam jest jednak przyjemny szum ale co z tego jak s3 pro go nie posiada prawie ech.....

BTW moim zdaniem proponuje jednak globalny zlot nikonowcow (skoro motocyklisci potrafia zorganizowac zlot to dlaczego nie nikonowcy ) i na zlocie wziac kompa wszystkie programy do nefa i przenosne studio i porownac !!!!! sadze ze zbiorowa praca da rezultaty !!!! (pewnie w praniu by wyszlo ze co puszka to inne efekty jak z obiektywami ) ale sadze ze to dobry wstep do dyskusji organizowalem zlot motocykli nie jeden wiec moge pomagac sluzyc rada (tyle ze zloty motocyklistow to browar rokowa muza i gole kobity ;) )

miklo
22-02-2006, 00:53
moim zdaniem proponuje jednak globalny zlot nikonowcow (skoro motocyklisci potrafia zorganizowac zlot to dlaczego nie nikonowcy)
A próbowałeś jechać na Nikonie? Pewnie dlatego motocyklistom jest łatwiej ;)

zkruk
22-02-2006, 10:06
rocznik70, D2hs - i tak i nie... chyba wole poczekac na D3h... a teraz doposazyc sie w szkla - ktore nie traca na wartosci...
no i z tego co wiem D2hs nie jest lepszy w szumach od D70 (zaraz wyjdzie na to, ze jestem maniakiem D70 ;) )

MzMarcin, uzywaj firmowych wywolywaczy - kup sobie 2x Pentium 4, albo najlepiej 4x pentium 4 + 4gb ramu - moze bedzie szybko chodzic - choc nie sadze - ten soft jest po prostu spitolony...
Poza tym - jak bede chcial czystego RAWa to sobie w DCRAWie zrobie - wtedy na pewno szum wyjdzie pikny... (BTW: jak zrobilem D200 za pomoca DCRAWa to kolory sie pieknie rozjechaly, swiatla pojechaly ostro w niebieski kanal, pliki z D70 wygladaly normalnie)

co do d-lightingu - nie zgodze sie - kontrast plikow D200 jest wiekszy niz tych z D70 - co oznacza ze conajwyzej zwiekszona jest pojemnosc tonalna - a to czy matryca ma polepszone parametry czulosci mozna sprawidzic tylko w studio...

Adminie - jak chcesz moge wpasc ... mam czas do piatku wlacznie - w sobote znikam...

tyniu
01-03-2006, 00:41
Poniewaz w tym roku planowalem zakup kolejnej puszki cyfrowej wybor na poczatku padl na nikona d200. Generalnie szukam aparatu do wysokich ISO ale czym dluzej przegladam sample w sieci tym bardziej nie wiem co wybrac.
Oto moje spostrzezenia:

- nikon d200 ma spore szumy(zwlaszcza luminancji, kolorowe mniejsze), jednak mniejsze niz d70 - niestety moim zdaniem roznica wynika albo z algorytmu odszumiajacego albo z filtra AA. Canon 20d jednak szumi mniej i co wazne nie gubi szczegolow w cieniach tak jak nikon (to moze wynikac z odszumiania)
- nikon d200 bije na glowe 20d prawie pod kazdym innym wzgledem.

No i tu pojawia sie pytanie co wybrac. Zostaje wiec przy opcjach:
- 20d - obecna cena 4200
- d200 - obecna cena 6700
- i moze 30d - cena pewnie okolo 5000-5500
- w ostatecznosci d70 + jakis VR

Zakladajac, ze lampa + obiektyw kosztuja podobnie najwazniejszy jest wybor puszki.

Niedzwiedz
01-03-2006, 10:31
s3 pro ma dobry stosunek szumow :) ma wady jak wolny zapis i duze pliki ale jak nie robisz po 12 zdjec w serjach 3 sekundowych to starcza :)

fotomarek_k
01-03-2006, 10:54
Niedzwiedz napisz proszę, jak ta powolność s3pro w praktyce wygląda...W seriach raczej nieczesto robię, ale "raz poraz" to się zdarza :lol: Kiedy się bufor wtedy zapycha (przy max rpzdzielczości), a może wcale?? :roll: I ile trzeba czekać by wtedy znów zadziałało? D200 z zabezpieczeniami "przed klientem"-a tak odbieram aku z czipem i brak współpracy z obiektywami niektórych producentów -jakoś mi nie leży :? :? Od korpusu"semipro" jednak czegoś innego oczekuję...
I nie bandingiem, lecz właśnie takimi "kwiatkami" mnie D200 odstręcza- to apropos tematu głównego..

Niedzwiedz
01-03-2006, 11:21
no dobra juz mowie

mozesz robic w JPG w nieposzerzonej dynamice 2,5 klatki do 12 fotek
mozesz robic 2,5 klatki do 9 fotek w raw

jak wlaczas poszerzona dynamike to (a to fajna sprawa ta dynamika) 1kl na sek 3 zdjecia zpis potem i ze 40sek (na xd kartach troche szybciej) i plik 25 MB

tyniu
01-03-2006, 11:25
jak wlaczas poszerzona dynamike to (a to fajna sprawa ta dynamika) 1kl na sek 3 zdjecia zpis potem i ze 40sek (na xd kartach troche szybciej) i plik 25 MB

Nie wiem czy dobrze rozumiem, robie 3 zdjecia a potem czekam 40 sek?? Jesli tak to aparat na 100% jest zbyt wolny jak dla mnie.

Niedzwiedz
01-03-2006, 11:38
tak wlasnie jak pisze nie mierzylem ze stoperem ale pamietaj mozesz wylaczyc poszerzona dynamike i robic standardowy RAW :)

[ Dodano: Sro Mar 01, 2006 11:39 am ]
ale d70 jest o wiele szybszy od s3 pro

[ Dodano: Sro Mar 01, 2006 11:41 am ]
ale do fotografii slubnej s3 pro to wymarzona fura ;) moze 2 body :)

fotomarek_k
01-03-2006, 11:53
Dzięki Niedzwiedz - zrozumiałem jak tyniu i trochę to smutna sprawa... Bo o tę poszerzoną dynamikę chodzi mi głównie... Jedna fotka zapisywana przez 10-15 sekund??? No, ale SUPERJAKOŚĆ nieczęsto konieczna i raczej nie przy reportażowych ...
Muszę przyznać, że myślę o s3pro od dłuższego czasu... Jakoś mnie jeszcze nie "gniecie", D70 wystarcza prawie zawsze, ale... trzeba myśleć o przyszłości :lol: Ciekaw jestem bardzo wszelkich refleksji z użytkowania...Może skrobniesz coś jeszcze-był taki temat w Innych systemach? Pozdrawiam

Niedzwiedz
01-03-2006, 13:29
w kartach xd 512mb zapisuje sie o wiele szybciej ale jednak to troche trwa !!! tzn nie mozesz trzaskac jadnego po drugim trzebe chwile czasu , jednak w rozszerzonej dynamice jest bez porownania do d70 !!!!

ja lubie ostre zdjecia, d70 w portretach robil mi taka moire na wlosach ze strach bylo patrzec !!!!!!! poprostu sieczka, dlatego go sprzedalem , s3 nie robi prawie wogole zdrza mu sie jakies gowienko (jak na dpreviwe pokazuja) ale nie az tak jak d70 ! ostroscia obie puchy sa zblizone (te same szkla ta sama modelka te same parametry).

po drugie s3 idealnie naswietla i l lampa i z swiatlo zastane to nie loteria jak w d70 brawo !!!
af jest sprawny , wizjer nie widze roznicy (uwaga ja nawet nie widzialem roznicy w d1x !!!!! dla mnie to czy w tym czy w tym wszystko widac moze dlatego ze mam szkla 1,8 ?? niewiem :)

s3 nie ma korekcji co 0,3 ale nie widze jeszcze potrzeby by musial ja miec :)
pozbawili go wszelich wodotryskow i dzieki temu ma swietna ergonomie :) wszystko jest pod palcem w d70 ae-L by wg mnie do dupy zmiana trybu pomiaru swiatla tez , przelaczanie aF-S AF-C w d70 z menu !!! tu z body :) dzien do nocy,

Yuurei
01-03-2006, 14:05
Ale ta poszerzona dynamika to 2EV w światłach. Ogólnie 10EV w stosunku do 8 z D200. Wolę chyba jednak szybkość D200 (mi sie przyda) niż te 2EV więcej.

Ale jak bym miał i jedno i drugie to bym się nie gniewał ;-)

Niedzwiedz
01-03-2006, 15:46
no ja tez bym chcial jedno i drugie :) tyle ze ja nie jestem fanem szybkosci , tak jak mowilem mialem w rekach np d1x i nie czulem ze szybciej dziala AF (moze to pozostalosci po canonie eos 5 i szkle USM)
a po drugie w zyciu nie zrobilem wiecej niz 10 klatek w serii (najszybsze zdjecia robilem na serpentynie koledze motocykliscie sigma 105 macro !!!!! i wtedy to bylo chyba z 7 sztuk )

moze jeszcze nie doszedlem do etapu trzaskania seriamii a moze nie jest mi to potrzebne (jak zoomy i dlugie tele) to po co mi szybki aparat wole lepsza jakosc :)

crazyjack
01-03-2006, 15:56
Pierwszy raz zajmuje glos w podobnej dyskusji.
mialem D70 ponad rok zrobilem nim ponad 25tys klatek, D200 mam juz wystarczajaco aby zabrac glos w dyskusji (czyli od poczatku stycznia :D) i co moge powiedziec do tej pory: szumy to jest temat ktory zawsze mnie najbardziej bolal w D70, czasem extra ujecia...ale konkretnie zapackane...i tu nie moge zabrac glosu, gdyz do tej pory robilem foty wylocznie do ISO 400 z dobrym swiatlem, wiec nie chce stawac po zadnej ze stron.
oczywiscie trzeba focic "na swiatla" aby bylo ich jak najmniej.
Niemniej jaki wniosek najbardziej narzuca mi sie po zakupie d200? (oczywiscie sama puszka..tu wszyscy zgodni sa co do najwyzszej poleczki...naprawde prawdziwa bajka...+ dla mnie ogromnie wygodny CLS nikona za pomoca wbudowanej lampy, zmieniam sobie w menu aparatu parametry kazdej z lamp :)
ale co najbardziej cieszzy to CZAS...czas ktory wczesniej pochlaniany byl przez mozolna obrobke kazdej z fotek
teraz obrobka to czysta przyjemnosc (czyli brak obrobki (zapuszczam batcha w NC, nastepnie otwieram w CS, nastepna akcyjka : rozmiar na papier+do web, czasem ostrzenie i to wszystko, pelen komfort, nie mialem go majac d70...i to jest dla mnie poki co najwieksza zaleta.
i powiem tyle: nie znam nikogo, absolutnie nikogo, kto chcialby nawet za cene zakupu oddac teraz swoja puszke, ja nie dlabym nawet za 8tys(za dlugo bym musial czekac na nowa :D:D:D...to tez jest jakis wynik, jakiegos testu ....
nio dobra i tak za dlugi tekst

Yaro
03-03-2006, 00:48
Kto chce ............
niech kupi sobie ....... S3Pro......
A kto chce niech kupi sobie D200......
A może ktoś chce miec 5D?? to też niech zrealizuje swe marzenia.....
Nie widzę problemu....
Trzeba realizować mazrzenia po to są........

I ważne jest coś jeszcze........

Trzeba się na coś zdecydować..... mniej ufacć testom w miarę możliwości samemu potestowac to daje najwięcej....

ile ludzi tyle opinii........

Jakiś amerykański fotografik powiedział kiedyś:

'pokaż mi swoje prace a nie Twój sprzęt......"

tyle na ten temat

pozdrawiam niezdecydowanych