PDA

Zobacz pełną wersję : Canon 30D ;-)



qooba
21-02-2006, 09:54
http://www.robgalbraith.com/bins/multi_page.asp?cid=7-7891-8214

fiu fiu, dorobił się spota, pozostał przy matrycy 8MP ;)

pozdrawiam

Czornyj
21-02-2006, 10:09
Ale jaja... Odgrzewany koltet - Canonierów szlag trafi. Oczekiwali 12MP sensora z cropem 1.3, który nie szumi nawet na 12800 ISO. Już widzę, co się będzie działo na dpreview...

Niedzwiedz
21-02-2006, 10:19
a to co znowu ?
"DPP adds user-settable noise reduction and support for RAW files from the Canon EOS D2000 and D6000"

wiecie co tak czytam i czytam i w sumie nic nie daje ten nowy canon w stosunku do d20 :) czyli podobna sytulacja jak d60 a zaraz potem 10d , spot sie przyda to fakt :) pozatym ten model nie daje nic nowego w stosunku do d20 a jezeli daje to jakies marketingowe bzdurki :) to taka sama zmiana jak d70 i d70s :)

pn
21-02-2006, 10:38
Koledzy Canonierzy wywyzszali sie jak to 30D przyjdzie i pozamiata, a tu mamy 20Ds z wiekszym telewizorkiem i spotem.

Telewizorek super, ale spot? Po co? Tyle razy udowadniano juz na zaprzyjaznionym forum, ze jest to do niczego nie przydatna funkcja.

PS. Ten spot to w sumie pseudo spot jak widze, 3,5%.

Czornyj
21-02-2006, 10:50
Nie ma się co cieszyć. Onaniści sprzętowi rzucą się teraz na Nikony D200 (bo ma 10MP!!!! Przecież pospolicie wiadomo, że to obciach mieć mniej!). Jeszcze się może okazać, że cena 200tki pójdzie do góry. Osobiście liczyłem na to, że Canon wypuści puszkę, która spowoduje że cena d200 spadnie - jak widać stało się na odwrót...

pebees
21-02-2006, 11:02
Czornyj, bo Canon wie co robi, chodzi o to, by jednak zamiast D200 ludzie kupowali Canona ;-)

Czornyj
21-02-2006, 11:05
Czornyj, bo Canon wie co robi, chodzi o to, by jednak zamiast D200 ludzie kupowali Canona ;-)
:?: Aj dant geded...

pebees
21-02-2006, 11:26
Czornyj, odniosłem się do Twojej wypowiedzi: 'Osobiście liczyłem na to, że Canon wypuści puszkę, która spowoduje że cena d200 spadnie - jak widać stało się na odwrót...'

Cichy
21-02-2006, 11:27
No własnie, ktoś wspomniał o d70s.. A tam było raptem ile zmian ? Telewizor, wężyk i matówka? Wtedy Wy narzekaliście. Oczywiście, że 30d to odgrzany kotlet i szczerze mówiąc nie spodziewałem się cudów, jak ktoś chce więcej to sięga po 5d.

Niedzwiedz
21-02-2006, 11:28
Cichy jak bys byl szefem w takiej firmie tez bys tak zrobil odnowil model poprostu :)

zkruk
21-02-2006, 11:33
troche usmialem sie z powodu 30D...
na canon-bordzie placz i ogolne zawiedzenie ;)

....

a ja wam powiem ze i tak nie kupie D200
ale o tym napisze pozniej

Niedzwiedz
21-02-2006, 11:35
hmmm a dlaczego nie kupisz d200 ? powiedz prosze :)

Czornyj
21-02-2006, 11:37
No własnie, ktoś wspomniał o d70s.. A tam było raptem ile zmian ? Telewizor, wężyk i matówka? Wtedy Wy narzekaliście. Oczywiście, że 30d to odgrzany kotlet i szczerze mówiąc nie spodziewałem się cudów, jak ktoś chce więcej to sięga po 5d.
Taaa, tylko nikt tego nie nazywał szumnie D80. Wg. mnie Canonowi chodzi właśnie o to, by nie robić niepotrzebnej konkurencji 5D, który to i tak nie sprzedaje się zbyt rewelacyjnie...


troche usmialem sie z powodu 30D...
na canon-bordzie placz i ogolne zawiedzenie ;)
To jest nic w porównaniu z tym, co dzieje się na dpreview - tam już rozszalała się histeria...


hmmm a dlaczego nie kupisz d200 ? powiedz prosze :)
pewnie się błędingu wystraszył :lol:

Cichy
21-02-2006, 11:42
Czornyj masz rację. 20d odgrzany kotlet , 5d aparat nie dla każdego. Trudno było się spodziewać, żeby wsadzili do 30d cropa 1.3, albo 1.6 z większą ilością pikseli.

Niedzwiedz
21-02-2006, 12:16
d30 na dprewiev to rzeczywiscie lamet i histeria tam widac jak Mpx sa wazne dla uzytkownikow juz widac glosy o zmianie systemu :)

MzMarcin
21-02-2006, 12:25
Boże... śmiejecie się z Canonboard a sami zachowujecie się jak dziecinni sprzętowcy. Zamiast gadać o płaczu canonierów to może my zapłaczmy bo jakoś Nikon nowych szkiełek nie wypuszcza jak na razie(oprócz tej vr-ki makro)
Ten Canonek to ********a maszynka sie szykuje z tego co widać...
Sprawna migawka, telewizor, iso w wizjerze i co 1/3, duży bufor. Bardzo miły aparacik za bankowo wyśmienitą cenę…
Dobrze się dzieje bo wydzielają się półki, każdy coś znajdzie.

Swoją drogą hmmmmm czy to nie Nikon ma przypadkiem problemy z nowymi matrycami…. ;) :) bo ja jakoś w Canonie nowej nie widzę hihihihihihihihi(i bynajmniej nie chodzi mi czy to źle czy dobrze…)

Czornyj
21-02-2006, 12:27
Boże... śmiejecie się z Canonboard a sami zachowujecie się jak dziecinni sprzętowcy. Zamiast gadać o płaczu canonierów to może my zapłaczmy bo jakoś Nikon nowych szkiełek nie wypuszcza jak na razie(oprócz tej vr-ki makro)
jeszcze chyba będzie ten śmieszny 70-300VR (błe)

MzMarcin
21-02-2006, 12:27
I żeby było jasne ;)
Za ten aparat Canon(jako firma) ma u mnie kolejnego plusa :)

Niedzwiedz
21-02-2006, 12:33
MzMarcin Ja powiem szczerze ze jednak spodziewalem sie canonowej odpowiedzi na d200 tzn duzy wizjer,nowy modul AF, moze wspolprace z MF itp.
ale canon tak nie zrobil oni szykuja sie na sprzedaz chyba 5d
poraz kolejny canona marketing naruca fotografowi co mu jest potrzebne

takie krzaczki jak foldery, iso co 1/3 to juz w d70 byly , spot tez, to nad czym sie tu rozwodzic, dla mnie canon znowu pokazal ze ma najlpeszy marketing :) ale tym razem nie pokazal ze ma najlepsze matryce ;)

Konrad G.
21-02-2006, 14:08
Fuj...kolejny plasticzny Canon...Hehe Canon przypomina mi trochę Fiata...co chwilę robią jakiś nowy model a i tak są to beznadziejne modele (są wyjatki ale bardzo bardzo rzadkie)

pn
21-02-2006, 14:16
Fuj...kolejny plasticzny Canon...Hehe Canon przypomina mi trochę Fiata...co chwilę robią jakiś nowy model a i tak są to beznadziejne modele (są wyjatki ale bardzo bardzo rzadkie)

Canon najwidoczniej osiagnal kres swoich mozliwosci technicznych, puszek nigdy nie umial robic, a teraz doszedl do sciany z matryca - nie udalo sie zrobic niskoszumiacej matrycy 10mpx z cropem 1.6

Duza szansa dla Nikona, D2X jest bezkonkurencyjny, D200 jest swietny, a przy tym duzo tanszy od przecietnego 5D z FF jako jedyna wartoscia dodana... Jak jeszcze Sony cos ciekawego w lecie pokaze, jak zapowiada, to ma szanse na te 20-25% rynku DSLR wlasnie kosztem Canona.

M_Kuron
21-02-2006, 14:18
Nie wiem dlaczego canony są niby beznadziejne... 30D będzie dobrym aparatem, pewnie w niższej cenie niż 200D. Prawdę mówiąc, gdybym stał teraz przed wyborem, nikon czy canon brałbym... canona. 20D z ceną poleci na pysk więc moze będę myślal. Poza tym po co Wam więcej tych milionów? Jak chcecie mieć ich więcej to jest 5D. Jeśli i tu mało, to można zainwestowaś, zamiast w mieszkanie, w cyfrowy średni format ;-)
30D będzie dobrą maszyna, taką jaką jest 20D.

akustyk
21-02-2006, 14:19
MzMarcin Ja powiem szczerze ze jednak spodziewalem sie canonowej odpowiedzi na d200 tzn duzy wizjer,nowy modul AF, moze wspolprace z MF itp.

tez sie tego po cichu spodziewalem.

a to 30D co wypuscil Canon jest sygnalem, ze semi-pro o ambicjach onanistycznych maja sobie kupic 5D... i tyle

sam z siebie 30D nie jest zly, zwlaszcza jesli cena bedzie w okolicy 200~300$ powyzej 20D. ze spotem (dzieki Ci, o Canonie, za zejscie z piedestalu boskosci i udostepnienie tego "profesjonalnego ficzeru" biednym zuczkom :) ), wiekszym telewizorkiem, usprawnionym AF to calkiem ciekawa propozycja dla fotografow.

nie oceniajmy aparatu tylko z perspektywy onanizmu sprzetowego.



ale canon tak nie zrobil oni szykuja sie na sprzedaz chyba 5d
poraz kolejny canona marketing naruca fotografowi co mu jest potrzebne

dokladnie. aczkolwiek jest to w pewnym stopniu narzucanie wyboru onanistom spragnionym pikseli. w takiej postaci 30D tez sie nadaje do robienia zdjec. choc Ameryki nie odkrywa



takie krzaczki jak foldery, iso co 1/3 to juz w d70 byly , spot tez, to nad czym sie tu rozwodzic, dla mnie canon znowu pokazal ze ma najlpeszy marketing :) ale tym razem nie pokazal ze ma najlepsze matryce ;)
ilosc Mpix to jedna czesc historii, a ich jakosc to druga. chcialbym zobaczyc wydruk 40x60 z 30D i porownac go z D200. czy rzeczywiscie te 2Mpix robia ogromna roznice. nie wspominam o szumach, bo tematu nie lubie, ale nie zapominajmy, ze poki co tutaj Canon ma przewage


krotko podsumowujac: 30D jest kompletna kleska dla onanistow sprzetowych. po mojemu, to jest to wyrazny sygnal Canona dla tej grupy uzytkownikow, ze maja sobie kupic 5D, bo xxD nie bedzie "pakowana".

natomiast za jakies 1500$ to zupelnie ciekawy aparat. moze i nie jest pierwszej, elektronicznej swiezosci, ale nie zmienia to jego uzytecznosci

Niedzwiedz
21-02-2006, 14:26
akustyk niedoceniasz potegi marketingowej Canona !!!! oczywiscie kupia 5d a jak kupia 5d to wtedy zaczna znowu wrzucac w xxd :) , uwielbiam ten marketing oni to robia od lat :)


(oj chcialbym w ich dziale marketingu pracowac zrobil bym kariere i mial bym firmowe 1d mkII ;))

pn
21-02-2006, 14:26
nie wspominam o szumach, bo tematu nie lubie, ale nie zapominajmy, ze poki co tutaj Canon ma przewage

No podobno nie. Wiele zrodel testujacych twierdzi, ze szumi bardziej od D200 (brane sa pod uwage wszystkie rodzaje szumow), a w jednym miejscu to nawet twierdza, ze bardziej od D50:

5D szumi, tu nawet twierdza, ze bardziej od D50 (http://www.popphoto.com/article.asp?section_id=2&article_id=1603&page)

"However, both the Nikon D2X and the new D50 have lower noise levels at ISO 1600."

Diabeł
21-02-2006, 14:59
sam z siebie 30D nie jest zly, zwlaszcza jesli cena bedzie w okolicy 200~300$ powyzej 20D. ze spotem (dzieki Ci, o Canonie, za zejscie z piedestalu boskosci i udostepnienie tego "profesjonalnego ficzeru" biednym zuczkom :) ), wiekszym telewizorkiem, usprawnionym AF to calkiem ciekawa propozycja dla fotografow.


w połowie marca dostepny w Stanach 1400$

Smurf
21-02-2006, 15:22
Fuj...kolejny plasticzny Canon...Hehe Canon przypomina mi trochę Fiata...co chwilę robią jakiś nowy model a i tak są to beznadziejne modele (są wyjatki ale bardzo bardzo rzadkie)

A jaki i w jakim wieku masz samochód ? :lol:

Rave
21-02-2006, 15:31
jezu a moze to juz te czasy! gdy korpusy beda odrozniane ficzerami.. bo umowmy sie.. matryca 8-10mpix... baa nawet 6mpix jest dobra do A3.. jak potrzebujesz wiecej to znaczy ze mega z ciebie pro i taki sprzet jest wyzej.

antonjo
21-02-2006, 15:39
5D szumi, tu nawet twierdza, ze bardziej od D50

"However, both the Nikon D2X and the new D50 have lower noise levels at ISO 1600."
są to jedynie Twoje pobożne zyczenia pn, najlepiej własnoręcznie przetestowac omawiane body i porównać. Powoływanie się na jakieś artykuły w necie jest deko naciagane . . .
Na ISO 1600 według moich obserwacji 5tka bije no głowę każdy aparat który miałem okazję pstrykać (a przed zakupem 5tki widziałem i d2x i d200 w pracy studyjnej)
No chyba ze testy robi sie w Jpegach, ale wtedy co to za test ?

A co do nowego 30d, no faktycznie wygląda to jak d70 > d70s upgrade, dziwna sprawa ...
Wiele oczywiscie zależy od ceny . . . ale ja spodziewałem się 8 mpix FF w nowej puszce - a tu taki numer
Ciekawa natomiast jest premiera nowego szkła Canon EFS 17-55 f2,8 (http://www.dpreview.com/news/0602/06022113canonefs1755f28g.asp) , jesli będzie to jako kit do nowego 30d w rozsądnej cenie, to może skusić co poniekrótych - zakładając oczywiście że to szkło bedzie ładnie rysowac na pełnej dziurze :)

zkruk
21-02-2006, 15:57
antonjo, jesli rozsadna cena to 1150$ to jest w rozsadnej cenie ;)

Canon sam sobie strzelil gola - narzucil tempo puszka co 1.5 roku i sie okazalo, ze nie maja juz technologii by zrobic lepsza matryce... druga sprawa ze 10 mp zabiloby sprzedaz 5d ...

kiedys ktos napisal na (forum lub prfc) sposob na zabicie myszki: (klienta canona)
na jednym gwozdziu serek, na drugim szyneczka - pomiedzy zyletka
podchodzi myszka do gwozdzikow raz patrzy sie na serek, raz na szyneczke, raz na serek, raz na szyneczke - a zyletka pracuje ;)

dlatego tez canon nie wypuscil nowego body a zrobil jedynie face-lifting ("s" lub MK II)
glupio jedynie wyszlo, ze pokazali to cudo jako nowy model...

Cichy
21-02-2006, 16:00
PN_ zanim zaczniesz wygłaszać takie tezy to z łaski swojej weź d200 do ręki, wyłącz odszumianie, zrób fotę na 800 i 1600 iso, potem weź 5D , zrób analogiczne foty, porównaj i dopiero potem się wypowiadaj. W taki właśnie sposób wymieniłem D70 na 20D.

pn
21-02-2006, 16:02
są to jedynie Twoje pobożne zyczenia pn

Moze, nie twierdze, ze nie, ale skad to wiadomo?



najlepiej własnoręcznie przetestowac omawiane body i porównać.


Jak sie nie ma takich mozliwosci, to sie szuka zrodel.


Powoływanie się na jakieś artykuły w necie jest deko naciagane . . .

Bardziej jednak wiarygodne niz opinia kompletnie nieznanego antonjo, nie wiadomo, skad, jak i gdzie...

Zreszta nie tylko w necie, sa tez papierowe Fotomagazin czy Digitalfoto...

Majac kilka zrodel trudno, zebym nie zaczal sie zastanawiac jak to jest naprawde...

[ Dodano: Wto 21 Lut, 2006 ]

PN_ zanim zaczniesz wygłaszać takie tezy to z łaski swojej weź d200 do ręki, wyłącz odszumianie, zrób fotę na 800 i 1600 iso, potem weź 5D , zrób analogiczne foty, porównaj i dopiero potem się wypowiadaj. W taki właśnie sposób wymieniłem D70 na 20D.

Ja nie wyglaszam tez, tylko sie zastanawiam, majac kilka zrodel z roznych miejsc, a nie mogac przetestowac osobiscie.


PS. Jestem "pn" gdybys nie zauwazyl, z malej litery i bez ogonka. "pn_" (tez z malej litery!) mam tylko na forach ograniczonych technicznie i nie dopuszczajacych dwuliterowych nickow.

zkruk
21-02-2006, 16:13
pn, wiesz co - zaczynasz "odrobine" przesadzac w swoim zachowaniu

i nie podoba mi sie to

kilka dni temu obrazales Svena, teraz Antonio - daruj sobie chlopie - jak masz cos do powiedzenia im to mow prosto w oczy, chyba ze Ci czegos brakuje i odwazny jestes tylko przed monitorem

policz do 10 zanim odpiszesz
-------------------

sorry za OT ale nie wytrzymalem

pn
21-02-2006, 16:19
teraz Antonio

Prosze, pokaz w ktorym miejscu obrazilem antonjo.

Napisalem wylacznie zdanie: "(...)kompletnie nieznanego antonjo(...)". Dla kazdego oczywistym jest, ze mialem na mysli porownanie zrodel: z jednej strony prasa fotograficzna a z drugiej Kolega antonjo, ktory jest szerzej nieznany, jak kazdy z nas.

Wiec prosze Cie, skoro rzucasz takie oskarzenia, powiedz mi, czym obrazam antonjo!


chyba ze Ci czegos brakuje i odwazny jestes tylko przed monitorem

+49 163 1309581


Przepraszam za OT.

Kaleid
21-02-2006, 16:33
Przestancie zachowywac sie jak dzieci. :)

Pawel Pawlak
21-02-2006, 17:16
Faktem jest że nie zaszaleli z 30D, ale tego się spodziewałem. Natomiast interesującą premoierą może być 17-55is

Kaleid
21-02-2006, 17:33
Poprawili kilka istotnych rzeczy. Z punktu widzenia onanisty sprzetowego, ten aparat to porazka. Z punktu widzenia fotografa-wygodniejsze narzedzie niz poprzednik. Czasy w ktorych nowy aparat stanowil rewolucje w stosunku do poprzednika, mamy juz raczej za sobą.

Cichy
21-02-2006, 17:54
PS. Jestem "pn" gdybys nie zauwazyl, z malej litery i bez ogonka. "pn_" (tez z malej litery!) mam tylko na forach ograniczonych technicznie i nie dopuszczajacych dwuliterowych nickow.

Chciałem z szacunkiem, ale jak tam wolisz. Dla mnie możesz być z małej i bez ogonka. Nawet bardziej pasuje.

MzMarcin
21-02-2006, 18:10
zkruk,
"a ja wam powiem ze i tak nie kupie D200
ale o tym napisze później"
A ja wiem czemu... ;) ;)
Ja też przez czas mrugnięcia okiem zastanowiłem się nad tym wyjściem aleeee neeeeee neee mam kasiory tyle i chęci walić aż tyle w puszkę...
Bo niewątpliwie o D3h Zkruku mówisz ;)
Ciekawe swoja drogą jaką cenę wywalą na początek. Ale maszyna to będzie zabójcza bankowo...

pn
21-02-2006, 20:39
Chciałem z szacunkiem, ale jak tam wolisz. Dla mnie możesz być z małej i bez ogonka. Nawet bardziej pasuje.

:-)

Tak trzymac.

Pozdrowienia, Przemek vel pn

[ Dodano: Wto 21 Lut, 2006 ]

fiu fiu, dorobił się spota, pozostał przy matrycy 8MP

Akurat matryca jest ok, jak zostanie jakosc z 20D. W tej klasie i do tych zastosowan, do jakich przewidziany jest 30D, 10mpx to byloby tylko nabijanie wielkosci pliku, bez realnego zysku dla uzytkownika.

meliszipak
21-02-2006, 20:53
Najbardziej istotną zmianą jest dodanie przycisku bezpośredniego wydruku :lol: :lol:

LuCaS
21-02-2006, 21:01
Pokłóćcie się proszę... nudno się tu zrobiło, pospólstwo pragnie krwiiii!!! Mięso, krew, zniewagi, publiczne lżenie, ach, jak mi tego brakuje... Może nawet jakieś warny polecą... (Po cichu liczę na wywalenie kogoś)

akustyk
21-02-2006, 21:19
Najbardziej istotną zmianą jest dodanie przycisku bezpośredniego wydruku :lol: :lol:
co masz do przycisku Direct Print? marzylem o nim od kilku lat :roll:

zmiany nie sa zbyt wielkie. podobno AF lepszy, co dla niektorych moze miec znaczenie. no i spot, niewatpliwie fajna rzecz...

a poza tym, to to jest stare dobre 20D i wyrazny sygnal dla onanistow, ktorzy wahali sie czy kupowac 5D, ze maja sobie je kupic (za 2x tyle forsy) :/

meliszipak
21-02-2006, 21:25
[quote=meliszipak]Najbardziej istotną zmianą jest dodanie przycisku bezpośredniego wydruku :lol: :lol
co masz do przycisku Direct Print? marzylem o nim od kilku lat :roll: :

A nic, podobno zamiast fotobanku Canonierzy zaczną zabierać w plener drukarki :wink:

Smurf
21-02-2006, 21:28
Pokłóćcie się proszę... nudno się tu zrobiło, pospólstwo pragnie krwiiii!!! Mięso, krew, zniewagi, publiczne lżenie, ach, jak mi tego brakuje... Może nawet jakieś warny polecą... (Po cichu liczę na wywalenie kogoś)

Proponuję warna dla LuCaS'a :lol: - za podsycanie do nienawiści :mrgreen:

RAF
21-02-2006, 21:30
meliszipak, pod warunkiem, że będą miały czerwony pasek ;)

meliszipak
21-02-2006, 21:52
meliszipak, pod warunkiem, że będą miały czerwony pasek ;)

I tylko czerwony atrament :wink:

akustyk
21-02-2006, 22:17
I tylko czerwony atrament :wink:
prawidlowo, towarzyszu!

ku chwale partii :)


ciekaw jestem tylko, czy znajdzie sie ktos, kto napisze jakis madry wasiaware (koniec koncow, Digic II chodzi pod jakims DOS-em wiec jest to do zrobienia) i przeprogramuje DirectPrint na MLU :) to akurat byloby piekne

Diabeł
21-02-2006, 22:22
Poprawili kilka istotnych rzeczy. Z punktu widzenia onanisty sprzetowego, ten aparat to porazka. Z punktu widzenia fotografa-wygodniejsze narzedzie niz poprzednik.
Brawo
Dobrze powiedziane, krótko pwiedziane, mocno powiedziane

Pawel Pawlak
21-02-2006, 23:12
po wstępnym zapoznaniu się ze specyfikacją 30D zdecydowanie zgadzam się z Kaleidem. porządny aparat; praktyczny a nie onanistyczny ;) Co do różnicy w rozdzielczości względem d200, to Akustyk ma rację. Zobaczymy jaki założą filtr AA. Jeśli taki jak 5D albo d70 to ma szanse powalczyć z D200. Inna sprawa jak do tych 8mpix podejdą niektóre agencje fotograficzne. Czy jak do dotychczasowych 8mpix crop 1.3 (1D mk2 - TAK) czy 1.6(20D, 350D - NIE) ?

MzMarcin
21-02-2006, 23:53
"po wstępnym zapoznaniu się ze specyfikacją 30D zdecydowanie zgadzam się z Kaleidem. porządny aparat; praktyczny a nie onanistyczny"
Ba jak specyfikację ujrzałem i zestawiłem sobie znane mi niedoskonałości 20-tki to naprawdę spodobał mi się wręcz ten aparat ;)
Będzie mały fajny wygodny, szybki ;)

Wchodzę tutaj a tu piana..., ale dobra zostawmy to...

Pisząc wcześniejsze posty nie wiedziałem o 17-55 i nie zastanowiłem się nad tym że z tej matrycy da się wycisnąć więcej...

Pomyślcie jeśli zrobią "kita" 30D+17-55 za 7 z hakiem(licze po cenach allegro ;) )
To to będzie jebitnie dobry zakup.

Ciekawe jest to że Canon również wchodzi w crop...
Bo to że zostało 8 megapixeli to wcale(przynajmniej moim zdaniem) nie oznaka braku możliwości wypuszczenia nowej matrycy, ale patrzenie w przyszłość...( i dopiero perspektywa braku możliwości w przyszłości)
Bo co teraz 10mega za 18 miesięcy 12? a co za 3 lata? 14.
To bardzo dobrze że to wszystko zwolniło, bardzo dobrze bo będzie wreszcie walka tam gdzie trzeba.
Swoją drogą, ależ 5D pójdzie w duł teraz aż głowa boli...

Aha i jeszcze bo po prostu muszę to powiedzieć :)
Trzeba być chorym żeby 30D nazywać odgrzewanym kotletem analogicznym do d70-d70s.
Tam przecież zmienił się wyświetlacz i oprogramowanie Autofocus. A bufor ISO.
W erze analoga spokojnie coś takiego wystarczyło by do nazwania nowego modelu.
Żeby zrozumieć jak bardzo ergonomia i przyjemność pracy poszła zapewne w górę tego aparatu trzeba było mieć w rekach 20 i znać jej ułomności. Ja miałem i mogę powiedzieć że bardzo bardzoooo dopieszczono te body. Fajny aparacik się szykuje :)

Siupes
22-02-2006, 03:57
gdyby go chociaz uszczelnili troche, a tu nici. 20d troche spadnie z cena, ale ze 5d to juz bym nie liczyl (mimo wysokiej ceny jest pewnie jej warty).
gadanie o szumach jest jak zwykle bez sensu i najlepiej sie pogodzic z tym ze nikon bardziej szumi.
ogolnie to 30d wydaje sie byc bardziej dla nowych canonierow niz dla obecnych uzytkownikow 20d.
a jak dla mnie odgrazanie sie na zmiene systemu jest wrecz smieszne, pewnie ze chcialbym miec gladkie iso1600, ale mam za duzo gratow do nikona i po prostu (niestety) nie warto :(
sorry...musialem sie wyzalic ;)

ps. a teraz ide na dp sie posmiac :mrgreen:

zkruk
22-02-2006, 10:08
MzMarcin, nie powiem - zaczalem sie zastanawiac nad C - ale na pewno nie w tym roku.... 17-55 kosztuje 1150$ wiec nie bedzie w zestawie za 7.000 zl - nie ma szans....

poza tym - 17-55 ma "ciekawa" konstrukcje 19 szkiel w 12 grupach - to BANKOWO bedzie gorsze szklo - fizyka robi swoje....

Cichy
22-02-2006, 10:13
Jeśli będą sprzedawali to w dobrej cenie w kicie z 30d (jak 20d + 17-85) to taka cena jest jak najbardziej realna.

MzMarcin
22-02-2006, 12:18
zkruk,
"poza tym - 17-55 ma "ciekawa" konstrukcje 19 szkiel w 12 grupach - to BANKOWO bedzie gorsze szklo - fizyka robi swoje...."
Dobrze kombinujesz po tych samplach widać że nie jest to półka stało świetlnych nikorów ;)
To nie L w końcu…

akustyk
22-02-2006, 13:12
Dobrze kombinujesz po tych samplach widać że nie jest to półka stało świetlnych nikorów ;)

ktorych samplach?
bo przeszukalem kilka stron z zapowiedziami Canona i nie znalazlem

zkruk
22-02-2006, 13:30
ja tez poprosze o linka....

BTW: Nikonowski 17-55 ma 14 szkiel w 10 grupach (wg http://www.kenrockwell.com/nikon/1755.htm) - choc na stronie Nikona doliczylem sie 15 szkiel w 9 grupach - ale moze liczyc nie potrafie ;)

Czornyj
22-02-2006, 13:40
poza tym - 17-55 ma "ciekawa" konstrukcje 19 szkiel w 12 grupach - to BANKOWO bedzie gorsze szklo - fizyka robi swoje....
No dobrze, tylko skąd wniosek że to źle wróży temu obiektywowi? Że się jako nieuleczalny humanista zapytam?

zkruk
22-02-2006, 14:01
im wiecej soczewek tym wieksze nieostrosci, im wiecej grup soczewek tym wiecej aberacji

tak upraszczajac :]

akustyk
22-02-2006, 14:05
im wiecej soczewek tym wieksze nieostrosci, im wiecej grup soczewek tym wiecej aberacji

ale bez odpowiedniej ilosci soczewek nie da sie obiektywu dostatecznie skorygowac. takze i w ta strone nie mozna przesadzic

Czornyj
22-02-2006, 14:11
im wiecej soczewek tym wieksze nieostrosci, im wiecej grup soczewek tym wiecej aberacji
tak upraszczajac :]
Zatem najlepszy standardowy obiektyw Nikona:

AF-S DX 18-55mm f/3.5-5.6G
Budowa obiektywu (elementy/grupy): 7 / 5

Albo:

AF 180MM F/2.8 - 8 / 6
AF 200MM F/2 - 13/9

tak upraszczając ;-)

JK
22-02-2006, 14:20
A jeszcze bardziej upraszczając: 0 soczewek, 0 grup, czyli najlepszy OTWOREK. :D

zkruk
22-02-2006, 15:02
i dlatego w fotografii otworkowej nie ma aberracji :D

procz liczby szkiel liczy sie takze jakosc owych soczewek....


BTW: zobaczcie ile soczewek ma 50mm 1.8 i ile 1.4 - dlatego wlasnie 1.4 jest troche gorsze..

leon28
22-02-2006, 15:17
i dlatego w fotografii otworkowej nie ma aberracji :D

procz liczby szkiel liczy sie takze jakosc owych soczewek....


BTW: zobaczcie ile soczewek ma 50mm 1.8 i ile 1.4 - dlatego wlasnie 1.4 jest troche gorsze..

czyli, do 50 1.4 wkladaja wszystkie wybrakowane z produkcji 50 1.8? - wlasnie chcialem sobie cos takiego zakupic (50 1.4) a ty sprowadziles mnie swoim postem na ziemie ;-) 50tka ze swiatlem 1.4 jest ponad 2x drozsza, myslalem ze bedzie wiec sporo lepsza niz forumowa stalka portretowa 50 1.8 ;-), a tu mina.

Czornyj
22-02-2006, 15:18
BTW: zobaczcie ile soczewek ma 50mm 1.8 i ile 1.4 - dlatego wlasnie 1.4 jest troche gorsze..
Tylko dlaczego 8-o soczewkowa 60mm micro jest trochę lepsza? 85mm 1.4 od 85 1.8 (8 do 6-ciu soczewek). 15-soczewkowe zoomy standardowe f2.8 Nikona też są niczego sobie...
Pożyjemy, zobaczymy. Być może ten Canon to kicha, być może wręcz przeciwnie, ilość soczewek nie jest dla mnie wyznacznikiem niczego.

MzMarcin
22-02-2006, 16:01
http://web.canon.jp/Imaging/eos30d/sample/sample6.html

„MzMarcin, nie powiem - zaczalem sie zastanawiac nad C - ale na pewno nie w tym roku.... 17-55 kosztuje 1150$ wiec nie bedzie w zestawie za 7.000 zl - nie ma szans....”
Ja to się z tego pomysłu naszczęścię dobrze wyleczyłem kupując Canona hihi i go prędziutko opylając(uffffff jaki byłem zadowolony jak kurier go zabierał mmmmmm i nastała perspektywa D200).

Kruku i TY to mówisz… przestań. Masz 17-55 kilo osprzętu… w życiu bym nawet nie zastanawiał się o zmianie na twoim miejscu.
Kto ma dobre szkło Nikona i przechodzi na Canona to niestety wynik marketingu WWW i nic więcej…
Nikon jest najlepszą marką czystego „hi-end” na świcie i nic się od dawna nie zmieniło. Nikon jest najlepszy… ma najlepsze puszki(jeśli patrzeć na aparat jako „aparat fotograficzny”) i najważniejsze gdy liczy się REZULTAT. Psioczę na niego ile się da bo drogi jest i na wiele rzeczy mnie nie stać… Ale mając wiadro kasy to „There Is No Substitute”.
Canon to ********e aparaty, ale gdy liczy się kasa. Myślenie co taniej wyjdzie itp.
Tańszy wygodniejszy system dla fotografa z ambicjami itd.
Dużo gadać…

Jacek_Z
22-02-2006, 16:27
leon - dobrze, ze kruk to napisal, bo nie smiałem. jak ktoś musi pracowac na 1,4 to musi kupować 1,4. ale jeśli będzie już pracował na f 2.8 czy więcej, to niech kupi 1.8.
superjasne obiektywy są superjasne. i tyle, ale bez przesady jeśli chodzi o ich doskonałość optyczną. oczywiście za tę cenę sa zbudowane solidniej mechanicznie, mają często więcej listków przysłony i ładniejszy np bokeh. ale inne cechy - niekoniecznie. oczywiście mówię tu o stałoogniskowych, nie przyrównuje tu zoomów 2.8 do zoomów kitowych.

Czornyj
22-02-2006, 16:40
Jacek_Z generalnie jak zwykle ma rację - przykładowa 50 1,8 pod względem rozdzielczości jest nawet i lepsza od 50 1,4. Ale już np. 85 1,8 w kwestii ostrości dostaje od wersji 1,4 po d..ie. Ma również tendencję to większej CA. Jak zatem widać - jedyna reguła to brak reguł. A już nie wspomnę o tym, jak stara 35 f/1,4 AIs rysuje w porównaniu z nową 35 f/2,0

akustyk
22-02-2006, 16:59
http://web.canon.jp/Imaging/eos30d/sample/sample6.html


dziwne te sample. tzn. jakos kiepawo RAW-y wywolane, bo z bardzo przyzwoitego 10-22 zrobiona jest jakas niezla kicha (to szklo potrafi wiecej).
natomiast na tle takiego 50/1.4 nowe 17-55/2.8 nie prezentuje sie wcale tak zle :)

Czornyj
22-02-2006, 17:03
dziwne te sample. tzn. jakos kiepawo RAW-y wywolane, bo z bardzo przyzwoitego 10-22 zrobiona jest jakas niezla kicha (to szklo potrafi wiecej).
to dlatego, że na tym samplu 30D zrobił banding!!! :lol:

zkruk
22-02-2006, 17:05
leon28, 50mm 1.4 jest minimalnie gorsze optycznie do 1.8 , nie 2x drozsze, lecz 3x...
wez pod uwage np. Canona 50mm 1.0 ktory jest tragiczny... ale jest ... tylko po to by Canon powiedzial ze ma 1.0....

Czornyj, procz ilosci soczewek liczy sie takze jakosc tych soczewek... to chyba oczywiste - lecz 85mm 1.4 i 1.8 nie rozni tak duzo... a cenowo dosc znacznie :]

dla mnie jak cos ma 19 soczewek jest -potencjalnie- gorsze od takiego ktore ma 14 soczewek - bo to 5 soczewek ktore wprowadzaja znieksztalcenia na torze optycznym...

MzMarcin, sprzetu nie zmienie tak szybko.... na pewno nie w tym roku - na razie czekam co Nikon pokaze... potem dopiero zaczne sie zastanawiac - wiec ewentualnie wezme na testy Canona moze Sonego...
na pewno nie podejme dzialan pod wplywem marketignu... zrobie testy, odbitki...


Wini, gorszy optycznie... bo dla niektorych (np dla mnie) 2/3 dzialki to bardzo wazna sprawa... niemniej jednak ogolnie optycznie jest gorszy...

akustyk
22-02-2006, 17:06
to dlatego, że na tym samplu 30D zrobił banding!!! :lol:
wiem... to wszystko przez niedopasowany grip i przez blad w firmwarze skopiowanym z 40D... :lol:

ale ja bym chcial jednak zobaczyc te RAW-y i samemu je sobie w ACR wywolac, zeby ocenic co te szkla sa naprawde warte. bo na podanych przykladach 10-22 prezentuje sie ponizej mojej Tokiny 12-24 w 10D. a tak 2Mpix robia roznice, jak i 10-22 jest lepszym szklem niz Tokina...

Czornyj
22-02-2006, 17:13
to dlatego, że na tym samplu 30D zrobił banding!!! :lol:
wiem... to wszystko przez niedopasowany grip i przez blad w firmwarze skopiowanym z 40D... :lol:

ale ja bym chcial jednak zobaczyc te RAW-y i samemu je sobie w ACR wywolac, zeby ocenic co te szkla sa naprawde warte. bo na podanych przykladach 10-22 prezentuje sie ponizej mojej Tokiny 12-24 w 10D. a tak 2Mpix robia roznice, jak i 10-22 jest lepszym szklem niz Tokina...
He he, wiem, że masz oskomę na 30D z 10-22, ale cóż, w niczym nie zmienia to faktu, że 30D ma banding! wyraźnie go widać na tym samplu z nocnym krajobrazem, powyżej linii horyzontu w kanale czerwonym - banding, Panie, jak nic banding! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

meliszipak
22-02-2006, 17:24
[quote="Czornyj ale cóż, w niczym nie zmienia to faktu, że 30D ma banding! wyraźnie go widać na tym samplu z nocnym krajobrazem, powyżej linii horyzontu w kanale czerwonym - banding, Panie, jak nic banding! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:[/quote]

jednak nic tak nie cieszy jak cudze nieszczęście :lol: , a zwłaszcza w kanale czerwonym

Czornyj
22-02-2006, 17:28
jednak nic tak nie cieszy jak cudze nieszczęście :lol: , a zwłaszcza w kanale czerwonym
No właśnie, też uważam, że gdyby Canon zachował resztkę przyzwoitości, to przez wzgląd na swoją identyfikację wizualną umieściłby banding w kanale zielonym/niebieskim. A oni go w prowokacyjnie umieszczają w swoim flagowym kolorze! :mrgreen:

Banding Nikona da się jeszcze od bidy zrozumieć - ostatnio zmienił identyfikację i banding to nic innego jak swoisty logotyp w postaci firmowego znaku wodnego, mający zwiększyć znajomość brandu.

meliszipak
22-02-2006, 17:33
ale jak używasz tego przycisku do bezpośredniego wydruku to podobno
banding na zdjęciach jakby mniejszy :lol:

yggdrassill
22-02-2006, 17:46
co by nie mowic ostrosc na tym zdjeciu robionym 85/1,2 mi sie podoba :) po powiekszeniu do 100% fragmentu z oczami jest fajnie ;)

MzMarcin
22-02-2006, 18:56
Ale swoją drogą ten 30d pierwszy raz tak dobitnie utarł nochala sprzętowcom Canona. Bo jakże to piali z Nikona ze matryc nowych nie robi, a z bandingu to były istne kabarety na Canonbordzie a tu hop bęc ;)

Czornyj
22-02-2006, 19:52
Eee, oni i tak znieśli to mężnie! Widziałeś co się odp...la na dpreview? Jeszcze trochę i wybuchną zamieszki! Normalnie jak dzieci - dostali kijową zabawkę pod choinkę i płacz...

Swoją drogą jak tak na to patrzę to nieźle ludziom bije korba przez te aparaty - w FK napisali źle o 5D - to całe CB wzięło się za pisanie protestów do redakcji, przy okazji donosząc na nieszczęsnego M. Górkę w sprawie jego małej "niedyskrecji" na naszym forum, przez co właśnie wpadł tutaj jak bomba naczelny.
Też wprawdzie przyznam że jestem "hardcore nikonian", ale do takiej beznadziejnej donkiszoterii chybabym się jednak nie posunął....

pn
22-02-2006, 20:06
Ale swoją drogą ten 30d pierwszy raz tak dobitnie utarł nochala sprzętowcom Canona. Bo jakże to piali z Nikona ze matryc nowych nie robi, a z bandingu to były istne kabarety na Canonbordzie a tu hop bęc ;)

Tak naprawde, to ten 30D jest calkiem przyzwoitym aparatem, zapewne bedzie robil fotki na poziomie technicznym 20D, a przy tym puszka ma dodatkowe, przydatne funkcje i calosc ma kosztowac rozsadne pieniadze. Jest to pierwsza puszka Canona, ktora bym powaznie wzial pod uwage, gdybym nic nie mial i mial teraz kupowac cyfrowy DSLR.

Wielu ludzi robi swietne zdjecia wysluzonymi N. D100, czy C. 10D, czy taka nie przymierzajac schodzaca ze swiata KM 7D...

Sa ludzie, pracujacy zawodowo, ktorzy potrzebuja do pewnych rodzajow fotografii lepszego sprzetu, dla nich sa aparaty z wyzszej polki.

My mozemy sobie podocinac, popodsmiewac sie, szczegolnie z niektorych kolegow Canonierow, bo ich uwielbienie sprzetu polaczone z totalna krytyka innych jest czasami prowokujace, ale tak naprawde nie ma to zadnego znaczenia, wazne jest co robimy tymi aparatami, czy nam to sprawia radosc i pasjonuje.

akustyk
22-02-2006, 21:23
He he, wiem, że masz oskomę na 30D z 10-22, ale cóż, w niczym nie zmienia to faktu, że 30D ma banding! wyraźnie go widać na tym samplu z nocnym krajobrazem, powyżej linii horyzontu w kanale czerwonym - banding, Panie, jak nic banding! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
nie wiem. widze cos sztruksikowatego na chmurkach w okolicach lewej krawedzi... struksiku albo czegos w rodzaju "morki" jak po skanowaniu offsetu...

ale nadal twierdze, ze to zdjecie jest do d... samo z siebie. 10-22 potrafi lepiej. a matryca w 30D pewnikiem od 20D sie wiele nie rozni


tak czy siak.... taki banding to mi, jesli moge nazwac rzecz po imieniu, generalnie wali. ja aparatami zdjecia robie, nie megapiksele

Czornyj
22-02-2006, 21:31
He he, wiem, że masz oskomę na 30D z 10-22, ale cóż, w niczym nie zmienia to faktu, że 30D ma banding! wyraźnie go widać na tym samplu z nocnym krajobrazem, powyżej linii horyzontu w kanale czerwonym - banding, Panie, jak nic banding! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
nie wiem. widze cos sztruksikowatego na chmurkach w okolicach lewej krawedzi... struksiku albo czegos w rodzaju "morki" jak po skanowaniu offsetu...

ale nadal twierdze, ze to zdjecie jest do d... samo z siebie. 10-22 potrafi lepiej. a matryca w 30D pewnikiem od 20D sie wiele nie rozni
O Boziuuu, jaja sobie robię, a ty się przejmujesz - zasyfione jest to zdjęcie od długiego naświetlania+kompresja jpeg i w tym szumie można się dopatrzyć wszystkiego - bandingu, aliasingu, moringu, Elvisa, Jima Morrisona i znaku rychłego nadejścia końca świata. :lol:

akustyk
22-02-2006, 21:33
O Boziuuu, jaja sobie robię, a ty się przejmujesz - zasyfione jest to zdjęcie od długiego naświetlania+kompresja jpeg i w tym szumie można się dopatrzyć wszystkiego - bandingu, aliasingu, moringu, Elvisa, Jima Morrisona i znaku rychłego nadejścia końca świata. :lol:
Elvis zyje :)

wiem, ze sobie jaja robisz. ja tez bardzo chetnie przy okazji roznych onanizmow sie nie krepuje szkalowac fotografow ceglanych murow i lowcow wad pikseli... ale kazdy ma prawo miec takie hobby jak lubi :lol:

JK
22-02-2006, 21:36
Czornyj, czemu się dziwisz? Do historii fotografii już prawie przeszedłeś :) , jako tropiciel bandingu, to się chłopaki boją, że znów coś wykryłeś. :D

Pawel Pawlak
22-02-2006, 22:34
a tam banding, banding, banding... Ma go 20D, 5D, D200, teraz 30D... Moda taka :mrgreen:

gmoszkow
23-02-2006, 02:27
Dajcie spokój z bandingiem bo jak się upowszechni to górole w zakopcu na krupówkach go będą sprzedawać... się wtedy okaże, że cwany to i na bandingu kase zrobi...:-)

Grzegorz