PDA

Zobacz pełną wersję : manfrotto 190 XPROB i 804 RC2 jako statyw do wszystkiego



k-zu
25-01-2008, 18:57
Witam

Mam zamiar w najbliższym czasie zakupić statyw i waham się nad 190XPROB oraz nad głowicą do statywu. dużo czytałem o obu tych statywach i trudno mi podjąć decyzje. Potrzebuje statywu do: krajobrazu i makro. podoba mi się funkcja przełożenia kolumny z pionu w poziom w tym statywie. teraz moje pytanie do użytkowników 190tki czy po przełożeniu kolumny w poziom da się na pełnym wysuwie zamocować d200 (d300) z N105 z pierścieniami i oświetleniem, czy statyw ten jest stabilny w takiej konfiguracji, i czy ta przekładana kolumna ma jakikolwiek sens, drugie pytanie, czy głowica 804rc2 to dobry wybór, czy lepiej kupić głowicę kulowa? dodam ze mam 186cm wzrostu.

zdyboo
25-01-2008, 19:26
teraz moje pytanie do użytkowników 190tki czy po przełożeniu kolumny w poziom da się na pełnym wysuwie zamocować d200 (d300) z N105 z pierścieniami i oświetleniem, czy statyw ten jest stabilny w takiej konfiguracji, i czy ta przekładana kolumna ma jakikolwiek sens

Stayw będzie się przewracał, przy pełnej wysokości. Jak rozłozysz nogi szeroko, tym samym zmniejszając wysokość uzyskasz stabilność. Przekładana kolumna ma jak najbardziej sens.


drugie pytanie, czy głowica 804rc2 to dobry wybór, czy lepiej kupić głowicę kulowa? dodam ze mam 186cm wzrostu.

Głowica jest OK. Kulowa wiadomo szybsza, za to 3D precyzyjniejsza. Tak naprawdę, wszystko jest kwestią przyzwyczajenia. Przy 186 cm wzrostu, to do 190tki bedziesz się garbił, na dłuższą mete jest to upierdliwe i strasznie męczy. Jak Ci bardzo nie zależy na wadze to bierz 055. Jest wyższy i stabilniejszy (mniej zdjeć poruszonych mam z 055), za to pół kilograma cięższy.

k-zu
25-01-2008, 20:52
wlasnie te 0,5 kg mnie troche martwi. mam zamiar go zawsze ze soba zabierac. ma to byc statyw do wszystkiego. juz mialem dzis kupic 055, jednak obejrzalem 190 i stracilem wiare w to ze bedzie mi sie chcialo go wszedzie ze soba nosic, w sumie to ponad 3kg z glowica. mysle o glowicy kulowej bo sa one znacznie lzejsze niz te 3D jednak sa nizsze wiec sam nie wiem, chyba zaryzykuje i kupie 190 plus 804RC2, jak po jakims czasie mi sie nie spodoba to sprzedam wszystko i kupie 055 z 808RC4.

k-zu
27-01-2008, 18:01
i kupilem... 055xprob z glowica kulowa 486rc2. nogi super - glowica kiepska - D200 z obiektywem N70-300VR to juz dla niej za duzo. gp tego brak mozliwosci obrotu wzgledem osi pionowej bez poluzowania zacisku - zamieniam jutro na glowice 3D 804rc2,

Promachos
28-01-2008, 11:19
trzeba było 488rc2 wziąść - ja uzywam takiej do D200 z podpiętym 70-200 i 70-300 VR i jakośn ie zauważyłem by nie dawała rady.. a wszystko na statywie 190xprob.

wigi
28-01-2008, 11:56
czy głowica 488rc2 nadaje się do robienia panoram? do czego służy to pokrętło z boku?

marekm
28-01-2008, 21:27
czy głowica 488rc2 nadaje się do robienia panoram? do czego służy to pokrętło z boku?

Okrągłe pokrętło zwalnia kulę (Ball lock), natomiast "jajowate" pozwala na obrót całej głowicy wokół pionowej osi. Do panoram sensu stricto to się nie nadaje, ale do zastosowań amatorskich pewnie wystarczy.


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2008/01/BG488RC2JPG-1.jpg
źródło (http://www.adorama.com/images/large/BG488RC2.JPG)

k-zu
29-01-2008, 14:40
no wiec nie zamienilem 486 RC2 na 804 RC2 ta 804 RC2 jest gorsza. zamienie najprawdopodobniej na 488 RC2 jak radzi Promachos i Marekm albo zostawie ja i dokupie 808RC4 i wtedy nie bede mial klopotu. mysle ze przez 95% czasu uzywal bede 486RC2 ze wzgledu na wage. kiedy jednak bede chcial sledzic obiekt, albo robic panorame to przyda sie 808. jak sie uda to kupie uzywana w dobrej cenie.

markB
29-01-2008, 17:30
Nie wiem jak chcesz robić panoramy na głowicy 808. Żeby ujęcia złożyły się jak trzeba na panoramę musisz obracać wokół punktu węzłowego obiektywu. Do panoram są specjalne głowice, np. Manfrotto 303.

wigi
29-01-2008, 19:36
Okrągłe pokrętło zwalnia kulę (Ball lock), natomiast "jajowate" pozwala na obrót całej głowicy wokół pionowej osi. Do panoram sensu stricto to się nie nadaje, ale do zastosowań amatorskich pewnie wystarczy.


a czy podobnie głowica 486 RC2 również pozwala na obrót wokół pionowej osi?

marekm
29-01-2008, 20:14
a czy podobnie głowica 486 RC2 również pozwala na obrót wokół pionowej osi?
Nie, ponieważ tu jest tylko jedno pokrętło, które zwalnia / zaciska kulę (takiej głowicy używam na monopodzie).


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.manfrotto.com/webdav/site/manfrotto/shared/_images/Manfrotto/product_images/zoom/486RC2.jpg)

k-zu
30-01-2008, 21:44
a czy podobnie głowica 486 RC2 również pozwala na obrót wokół pionowej osi?

wlasnie nie pozwala i to w niej jest do d.

k-zu
30-01-2008, 21:58
Nie wiem jak chcesz robić panoramy na głowicy 808. Żeby ujęcia złożyły się jak trzeba na panoramę musisz obracać wokół punktu węzłowego obiektywu. Do panoram są specjalne głowice, np. Manfrotto 303.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.manfrotto.com/webdav/site/manfrotto/shared/_images/Manfrotto/product_images/zoom/808RC4.JPG)

a czy ta szczelina nie pozwala na przesuniecie aparatu w takie polozenie, ze ''ognisko'' znajduje sie mniej wiecej w tym samym punkcie? Ja dopiero ucze sie wiekszosci fajnych rzeczy jak np panorama czy chocby makro, na razie staram sie okielznac GO i kompozycje na pojedynczej klatce... panorama to takie mazenie na przyszkosc, moze jak mi sie spodoba to zakupie specjalna glowice. Na raze jestem szczesliwym posiadaczem 486rc2 i 808rc4

b202
30-01-2008, 23:43
Miałem kupić 190XPROB i taki zamówiłem, ale sprzedawca zadzwonił i powiedział, że nie ma takiego i musiał bym czekać. Czekać nie mogłem bo potrzebowałem "na wczoraj" statyw i się spytałem czy może zaproponować coś innego. Zaproponował 055XPROB. Z tego względu, że nie miałem tyle kasy na niego nie brałem go nawet pod uwagę, ale powiedział, że dopłacę 50zł i dostanę 055. No zdecydowałem się i mam nowy 055 taniej. Głowicę do tego mam 804RC2 i jestem zadowolony bardzo. Polecam taką kombinację jak ktoś może kupić.

sto8
31-01-2008, 00:25
witam wszystkich, jestem tu bardzo krótko a trochę poczytałem i sporo się dowiedziałem:))) dzięki wielkie.

mam pytanko bo zamierzam kupić statyw MANFROTTO 055X PRO B i do tego głowice i się zastanawiam... nad 804RC2 i nad 229 3D PRO HEAD. Ta druga droższa.... czy lepsza? Zastanawiam się bo mogę ją mieć w rewelacyjnej cenie... czyli w cenie 804RC2....
wydaje mi się że warto wziąć 229 3D.... ale cienko sie na tym znam a nie chce kupować byle bubla...
może ktoś mi coś pomoże:)

/sorry jak jakieś głupoty napisałem ale jestem tu nowy..../
pozdrawiam

k-zu
31-01-2008, 00:54
witam wszystkich, jestem tu bardzo krótko a trochę poczytałem i sporo się dowiedziałem:))) dzięki wielkie.

mam pytanko bo zamierzam kupić statyw MANFROTTO 055X PRO B i do tego głowice i się zastanawiam... nad 804RC2 i nad 229 3D PRO HEAD. Ta druga droższa.... czy lepsza? Zastanawiam się bo mogę ją mieć w rewelacyjnej cenie... czyli w cenie 804RC2....
wydaje mi się że warto wziąć 229 3D.... ale cienko sie na tym znam a nie chce kupować byle bubla...
może ktoś mi coś pomoże:)

/sorry jak jakieś głupoty napisałem ale jestem tu nowy..../
pozdrawiam

jezeli nie przeszkadza Ci jej masa to bierz smialo. 229 wazy okolo 2kg wiec caly zestaw bedzie wazyl kolo 4.5kg, jak lubisz dzwigac to bierz 229. 804 rc2 to w mojej opinii porazka ze wzgledu na mala nosnosc (4kg). mialem ja przez 1 dzen i szybko sie jej pozbylem.

sto8
31-01-2008, 01:09
:)) dzięki za szybkie info:)
oczywiście chodziło mi o 808RC4 bo w cenie tego mogę mieć 229 3D :) hmmm chyba warto wziąć... (?)

Promachos
31-01-2008, 22:04
a bierzecie Panowie pod uwage nośność statywu ??? 055 z głowicą 2kg... ee to ile stabilności i zapasu udźwigu będzie?
po co głowica mająca tonę udźwigu jak statyw ledwo ją samą udźwignie..??

b202
31-01-2008, 22:20
a bierzecie Panowie pod uwage nośność statywu ??? 055 z głowicą 2kg... ee to ile stabilności i zapasu udźwigu będzie?
po co głowica mająca tonę udźwigu jak statyw ledwo ją samą udźwignie..??

Ja wybrałem jak wcześniej przedstawiłem 055XPROB udźwig 6 kg, głowica 804RC2 waga 0.75kg, udźwig 4kg + aparat D80 18-135, sporadycznie 70-300 więc statyw udźwignie głowicę z aparatem bez problemu.

sto8
01-02-2008, 00:03
dobra uwaga - nośność statywu....

a 055X PROB z 229 3D będzie niestabilny? to jakie nogi do tej głowicy??? ... i już powiedzmy, że nie chodzi o kase... może są jakieś lepsze od 055X PROB? o podobnych parametrach i niewielkiej powiedzmy dopłacie.... ??? dodam że statyw będę brał nieraz ze sobą w plener... wiec aby nie był bardzo ciężki... ale ważne aby utrzymał na głowicy 229 3D nikusia d300 z konkretnym obiektywem... pewnie dojdzie kiedyś grip itd. wiec aby mnie nie ograniczył nagle bo czegoś tam nie utrzyma...
nigdy nie mailem porządnego statywu więc sie nie znam dlatego proszę o poradę :)

sto8
01-02-2008, 00:37
tak na moje oko... powinno byc ok 229 3D z 055X PROB, obczailem na stronie manfrotto i jest konkretniejszy skok cenowy w 'nogach' do tego ciężar niemały... i niektóre są za niskie... ja muszę mieć wysoki statyw.
masa 055XPROB to 2.4kg udźwig 7kg a głowica 229 3D waży 1.9kg, wiec pozostaje jakieś 5kg do udźwignięcia... hmmm wiec chyba powinno styknąć? może źle kminie.... hmmm...

Promachos
01-02-2008, 01:52
no ja nie wiem.. pytanie co bedziesz montowal - bo jak max 2 kilo to po co nosic takie ciezkie rzeczy ? a jesli np 4 kilo to juz jedziesz troche po krawedzi wydajnosci zestawu wtedy - sam sobie odpowied albo zekaj az ktos madrzejszy ode mnie doradzi :)

sto8
01-02-2008, 02:15
chodzi o to że 229 3D mogę mieć w cenie 808RC4, a 808RC4 mogę mieć tylko w normalnej cenie.... ;/ wiec na tamtym zaoszczędzam jakieś 250zł... i dlatego mam dylemat co wziąć, ale różnica w kg dla mnie prawie żadna, nie złamie mnie to w pół;) wiec bardziej obstawiam 229 3D bo ponoć lepsza...
w każdym bądź razie dzięki za pomocne wskazówki i uwagi. Pozdrawiam

zdyboo
01-02-2008, 20:58
dlatego mam dylemat co wziąć, ale różnica w kg dla mnie prawie żadna, nie złamie mnie to w pół, wiec bardziej obstawiam 229 3D bo ponoć lepsza...

Weź pod uwagę, że statyw to się z reguły raz kupuje. Mało traci na wartości, na rynku wtórnym prawie nie ma statywów. Kupisz dobrze, nawet na zapas, bedziesz miał na lata. Zwłaszcza, jeśli waga nie stanowi dla Ciebie problemu.

k-zu
01-02-2008, 21:57
chodzi o to że 229 3D mogę mieć w cenie 808RC4, a 808RC4 mogę mieć tylko w normalnej cenie.... ;/ wiec na tamtym zaoszczędzam jakieś 250zł... i dlatego mam dylemat co wziąć, ale różnica w kg dla mnie prawie żadna, nie złamie mnie to w pół;) wiec bardziej obstawiam 229 3D bo ponoć lepsza...
w każdym bądź razie dzięki za pomocne wskazówki i uwagi. Pozdrawiam

weź 229 w cenie 808, sprzedaj z zyskiem na allegro albo e-bay, kup potem sobie 808rc4 i zabierz kolegów z forum na piwko...

sto8
01-02-2008, 23:47
:)) dzięki za info i podpowiedzi. pozdrawiam. taki zestaw mi starczy zapewne na długo wiec nie będę kombinował, wiec będę miał 055X PROB + 229 3D w extra cenie. Widziałem fajne nogi manfrotto za grubo ponad tysiak ale chyba 6kg plus głowica... zapewne do studia bardzo dobry:) na wypady plenerowe odpada. kiedyś może by sie takie nogi przydały ale nie ma co na ten moment kombinować żeby leżało to w kącie.

jeszcze raz wielkie dzięki i już podarujmy sobie ten temat. Zostałem oświecony i wiem co potrzebuje.
pozdrawiam

Promachos
02-02-2008, 02:46
hehe spokooo - mówisz i masz ;P:P miłej zabawy statywem i napisz jak sie sprawuje :)