PDA

Zobacz pełną wersję : Głębia ostrości - problem



Andrzejd
25-01-2008, 00:14
Dla Was to pewnie problem banalny, ale ja początkujący jestem.
Poniższe zdjęcie zostało wykonane D50 Nikkorem 18-70, w tym wypadku ogniskowa 50 mm, f=6,7, fotografowałem z dość bliska. Chciałem, by całe zdjecie było ostre, niestety, głębia ostrości jest b. płytka. Czy przyczyna jest w wartości przysłony, czy też bliskości fotografowania?

http://img182.imageshack.us/my.php?image=dsc8450iv7.jpg

Dzięki za pomoc
Andrzej

Andrzejd
25-01-2008, 00:34
A tu f=10 i wcale nie jest lepiej...

http://img505.imageshack.us/my.php?image=dsc8444bq4.jpg

Jak wy byście fotografowali?

Dzięki za pomoc
Andrzej[/QUOTE]

lodzermensch
25-01-2008, 00:37
Jak chesz większą głębię, to f=6,7 nie wystarczy. Przymykaj przysłonę mocniej, prawie do końca. I ustawiaj ostrość na około 1/3 przestrzeni, którą chcesz mieć ostrą, a nie na jej początek (jak na Twoim zdjęciu).

marcin.budek
25-01-2008, 02:57
tak jak lodzermensch napisał, przy większych GO ostrość nie zaczyna się od miejsca w które celujesz, tylko trochę przed trochę za (w różnych proporcjach) - gdzieś na forum był link do strony która wylicza GO dla określonych obiektywów

Piotr_
25-01-2008, 07:45
Tu możesz sobie obliczyć GO i sprawdzić jak się rozkłada przed i za obiektem.

http://www.dofmaster.com/dofjs.html

adrian
25-01-2008, 10:05
Dla Was to pewnie problem banalny, ale ja początkujący jestem.
Poniższe zdjęcie zostało wykonane D50 Nikkorem 18-70, w tym wypadku ogniskowa 50 mm, f=6,7, fotografowałem z dość bliska. Chciałem, by całe zdjecie było ostre, niestety, głębia ostrości jest b. płytka. Czy przyczyna jest w wartości przysłony, czy też bliskości fotografowania?

http://img182.imageshack.us/my.php?image=dsc8450iv7.jpg

Dzięki za pomoc
Andrzej

Czy to zdjęcie nie jest przypadkiem poruszone?

pebees
25-01-2008, 10:16
A tu f=10 i wcale nie jest lepiej...

Nie 10 a 8, przynajmniej tak wynika z EXIF, natomiast czas naświetlania to 1/10 sekundy. Pierwsze przy 1/15 sekundy. Obydwa na 50 mm. Jeśli były robione ze statywu, to jest coś nie tak. Jeśli z ręki to ... jest bardzo dobrze ;-)

Andrzejd
25-01-2008, 10:19
[QUOTE=Piotr_;570636]Tu możesz sobie obliczyć GO i sprawdzić jak się rozkłada przed i za obiektem.

Wielkie dzięki. Czyli popełniłem dwa błędy:
a) przesłona nie 6,7, ale powinna być 11 i więcej
b) ustawiłem ostrość za blisko, w związku z tym, zabrakło jej w dali

Tylko mam taką uwagę do a) - czy warto ustawiać przesłonę 16, 22, bo czytałem, że wówczas ostrość się "uśrednia" i całe zdjecie jest lekko nieostre.

Pzdr
Andrzej

lodzermensch
25-01-2008, 14:11
Sam spróbuj. Porównaj i będziesz wiedział. Potem się pochwal.