PDA

Zobacz pełną wersję : ostrość na zdjęciach z lampą...?



Daga
22-01-2008, 15:44
Witam

Nie wiem, mój post mnie samej wydaje sie durny ;),
ale powiedzcie mi, dlaczego po przesiadce z D80 na D300 moje zdjęcia robione z lampą SB-800, F2,8, 1/60s są w większości niewyraźne tak, jakby były poruszone ? W rozmiarze rzeczywistym wyglądają tragicznie.
Udaje mi sie zrobić w miare ostre zdjęcie raz na pięć.
Kiedy ustawię czas na 1/200s na przykład, wszystko jest ok.
W D80 ustawiałam albo 1/60s, albo 1/100s i zdjęcia były ostre, bez zastrzeżeń.
D300 mam od kilku dni, nie wszystkie funkcje, ustawienia jeszcze znam...

Pozdrawiam

ayem
22-01-2008, 16:06
a jaka ogniskowa przy czasie 1/60? bo czas teoretycznie powinien byc odwrotnością ogniskowej. czyli przy czasie 1/60 ogniskowa nie powinna byc dłuzsza niz 60mm. No i czy obiekt porusza sie szybko? Chociaż lampa i tak "zamraża" swiat, to niektore elementy zdjęcia mogą być nieostre.

Daga
22-01-2008, 16:15
Ogniskowa ok. 60mm.
Ale nieostry jest obiekt główny. Właśnie, lampa zamraża "świat", a tutaj ten "świat" jest poruszony.
A zdjęcia testowe robię dziecku, portrety.

pinio
22-01-2008, 16:17
Może dlatego, że jest cięższy i trudniej go stabilnie utrzymać w rękach? Spróbuj ze statywu lub z dobrym podparciem.

ayem
22-01-2008, 16:17
pokaz jakis przyklad, moze to nie to co myslimy. a lampy nie masz przestawionej na pierwsza przyslone czy cos takeigo? (na gornym wyswietlaczu masz tryb lampy - po wcisnieciu przycisku opcji flasha - powinno nic w tym oaszarze nie byc)

Rafał_Sz
22-01-2008, 16:18
A to nie jest tak, że puszka korzysta z opcji błysku z długimi czasami naświetlania? Tam najkrótszy czas masz właśnie 1/60s. Zdjęcie zrobione w "P" lub "A" może skutkować właśnie takimi poruszeniami. Zmień na preferencje czasu, ustaw możliwie krótka ekspozycje i będzie dobrze i zmuś tym samym lampę do podania większej ilości światła. Mniej jednak zarejestrujesz światła zastanego.

Daga
22-01-2008, 16:31
A jeszcze dodam,
w D80 jak włączyłam tryb A, czas ustawiał sie automatycznie na 1/60s i to ustawienie było niezmienne.
A teraz mam 1/60, skieruję aparat w okno mam HI, na ścianę mam 1/200s, itd.
Zdjęcie w każdej chwili mogę pokazać, ale...
RSZ, sugerujesz niewłaściwe ustawienie aparatu czy lampy ? Lampę mam ustawioną na auto iTTL, puszka ustawiona jest wg domyslnych ustawień.

ayem
22-01-2008, 16:35
D300 w trybie A czas nie jest staly. wiec moze wcale nie robisz zdjecia z czasem 1/60 ? w exifie zapisze sie jaki byl rzeczywiscie czas. najlepiej byloby robic zdjecie na manualu z przyslona 2.8 i czasem 1/60, a lampie pozwolic sie ustawic z automatu. mialabys pewnosc ze czas jest 1/60s. wtedy wydaje mi sie ze zdjecie powinno wyjsc ostre.musze sprawdzic w domu jak zachowa sie moje d300 w sytuacji jaka opisujesz.

Daga
22-01-2008, 16:36
W exifie mam 1/60s, w przeciwnym wypadku nie zadałabym takiego pytania.

ayem
22-01-2008, 16:42
nie denerwuj sie - trudno sie wszystkiego domyslic i opierac o zalozenia. Generalnie wydaje mi sie rozsadnie byloby sprobowac w trybie M - jak opisalem powyzej. w warunkach domowych wlasciwosci oswietlenia nie zmieniaja sie praktycznie wcale - takie podejscie powinno zagwarantowac stale naswietlenie i uniknac nieprzewidziaych zmian. (to taka rada na teraz - moze ktos jeszcze sie wypowie, a jak wroce do domu to sprawdze jak sie zachowa aparat). Zaintrygowalo mnie to co opisalas.

Daga
22-01-2008, 16:46
Ależ ja sie nie denerwuję ;), może tak to tylko zabrzmiało.
Jeszcze coś mi przychodzi do głowy - zaraz popróbuję. Znalazłam w ustawieniach czas dla błysku synchronizację.
I tam czas mam 1/60s, a synchro 1/250s.
Zaraz ustawię synchro na 1/60s i taki sam czas...

Rafał_Sz
22-01-2008, 16:49
A jeszcze dodam,
w D80 jak włączyłam tryb A, czas ustawiał sie automatycznie na 1/60s i to ustawienie było niezmienne.
A teraz mam 1/60, skieruję aparat w okno mam HI, na ścianę mam 1/200s, itd.
Zdjęcie w każdej chwili mogę pokazać, ale...
RSZ, sugerujesz niewłaściwe ustawienie aparatu czy lampy ? Lampę mam ustawioną na auto iTTL, puszka ustawiona jest wg domyslnych ustawień.
Masz 1/200s bo w trybie "A" dłuższy czas (nawet bez lampy) spowodował by przepał (światło obiektywu masz zdefiniowaną w tym trybie). Ustawienie o które pytasz masz w puszce, w menu, lampa nie ma tu nic do rzeczy. Jest to tryb błysku z długimi czasami naświetlania. Chodzi w nim o wymuszenie na puszce możliwie długiej ekspozycji (ustawianej w puszce, najkrótszy czas to właśnie 1/60) celem zarejestrowania jak największej ilości światła zastanego. Tylko tą brakującą "resztkę" światła ma uzupełnić lampa.
Jeśli chcesz mieć nieporuszone zdjęcia, najłatwiej uzyskasz to korzystając z preselekcji czasu. Jednocześnie możesz trochę podnieść ISO, w tedy lampa będzie się mniej "odzywać". Pamiętaj, że najkrótszy rzeczywisty czas z jakim może pracować lampa to 1/250s. Wszak masz migawkę szczelinową i inaczej się nie da.

Rafał_Sz
22-01-2008, 16:53
Ależ ja sie nie denerwuję ;), może tak to tylko zabrzmiało.
Jeszcze coś mi przychodzi do głowy - zaraz popróbuję. Znalazłam w ustawieniach czas dla błysku synchronizację.
I tam czas mam 1/60s, a synchro 1/250s.
Zaraz ustawię synchro na 1/60s i taki sam czas...
Olej to. Synchro to synchro, a wspomniany czas to co innego. Jak pisałem wyżej, aparat nie wie jak szybko poruszają się obiekty, Daj mode "na czas" np 1/200 s i daj automatyce zrobić resztę. Nie ma bata żeby było poruszone.

Rafał_Sz
22-01-2008, 16:54
Jak już sobie z tym poradzisz, poczytaj sobie o blokadzie mocy błysku. Jak to zakumasz i potrenujesz, efekty będą bardzo piękne.

tymancjo
22-01-2008, 17:02
Hej,

Może sie wygłupie, ale jeżeli warunki są powiedzmy zbliżone do tych w których d80 robiło zdjęcia "nie poruszone" to przychodzi mi do głowy jedynie wyższe iso w puszcze - przez co udział lampy w ekspozycji jest znacząco mniejszy i światło zastane powoduje to poruszenie.

ot tak mi sie pomyslało, że moze przy tej nowej matrycy zapomniało sie już zjechac z wysokich czułości :)


pozdrawiam
TymancjO

Rafał_Sz
22-01-2008, 17:07
Hej,

Może sie wygłupie, ale jeżeli warunki są powiedzmy zbliżone do tych w których d80 robiło zdjęcia "nie poruszone" to przychodzi mi do głowy jedynie wyższe iso w puszcze - przez co udział lampy w ekspozycji jest znacząco mniejszy i światło zastane powoduje to poruszenie.

ot tak mi sie pomyslało, że moze przy tej nowej matrycy zapomniało sie już zjechac z wysokich czułości :)


pozdrawiam
TymancjO
W D80 mogłeś mieć ustawione ISO auto, dlatego puszka najpierw podnosiła ISO, a potem "ratowała" się innymi opcjami ekspozycji.

Daga
22-01-2008, 17:34
Ja zawsze wyłączam ISOauto. W D80 rzadko miałam ustawione powyżej 200ISO (w takich samych warunkach jak dzisiaj) i tak samo ustawiam teraz.

JohnnyB
22-01-2008, 17:34
Pamiętaj, że najkrótszy rzeczywisty czas z jakim może pracować lampa to 1/250s. Wszak masz migawkę szczelinową i inaczej się nie da.
Ale teoretyczne wyzwolenie lampy z krótszymi czasami jest możliwe - Menu Ustawień Osobistych -> E1 -> Czas synchronizacji błysku na 1/320s (Auto FP) i nawet z 1/4000 wyzwalasz SB800 lub SB600.

A a'propos tematu - nigdy nie robię "nie pozowanych" zdjęć moim dzieciakom z takimi długimi czasami, są tak ruchliwe że to się mija z celem. A w przypadku D300 i D50 nie widzę żadnej różnicy podczas pracy z lampą i czasami - także 1/60.

ArtX
22-01-2008, 17:36
.. zdjęcia robione z lampą SB-800, F2,8, 1/60s są w większości niewyraźne tak, jakby były poruszone ?
Kiedy ustawię czas na 1/200s na przykład, wszystko jest ok.


Zdjecia robisz w calkowitej ciemnosci czy jest tam troche swiatla zastanego (zakladam ze jednak to drugie)?
Bo jezeli jest, to robiac na otwartej dziurze (2.8) przy 1/60 (nie wiem jakie iso..) calkiem sporo go zlapiesz.
Czas blysku jest przeciez o wiele krotszy niz 1/60, wiec sam blysk powinien ladnie 'zamrozic' Twoj obiekt w zasadzie niezaleznie od migawki (o ile nie bedzie on krotszy niz synchro). Jezeli jednak jest relatywnie jasno, to 'po drodze' zarejestrujesz mase swiatla zastanego, stad moze ta pozorna nieostrosc. Zmniejszajac czas z 1/60 na 1/200 lapiesz go duzo mniej i zdjecia sa ostre. Jezeli przymkniesz troche dziure to tez pomoze (o ile w tym jest problem).

pozdr.
ArtX.

PS.
Nie ma jak wrozenie z fusow.. tak trudno dolaczyc zdjecie do takich 'problemowych' sytuacji? A tak to milion dywagacji na kilka stron...

Daga
22-01-2008, 18:24
ArtX, ja mogę pokazać zdjęcie, ale cóż to da, skoro opisuję stosowane przez siebie ustawienia ekspozycji. Dodam jeszcze, że ISO ustawiam na 125/200. A nieostrość jaką mam na myśli nie jest związana z FF/BF, tylko ewidentnie wygląda jak poruszenie.
Jesli chodzi o swiatło, padało trochę promieni od okna i swieciło sie oswietlenie w pokoju (kinkiety boczne). Tak więc trochę tego światła było i miałam nadzieję, że lepiej zamrożę fotografowany obiekt.

Wiem, że tak naprawdę fotografowanie dzieci nie jest łatwe. Starałam sie jednak wybierać momenty, kiedy moja Córka sie nie porusza, np. jest w coś wpatrzona, albo czymś zajęta.
Do tego lubię tą małą głębię, ustawiam F2,8, co dodatkowo utrudnia zrobienie ostrego zdjęcia (w tym punkcie w jakim by sie chciało).
I po wielu jeszcze próbach okazało się, że osiągam dużo lepsze efekty fotografując męża, szczególnie wtedy, kiedy poprosze go, by sie nie poruszał ;) - jest ok nawet na 1/60s w trybie A.

Tak czy inaczej, zrobiłam testowe zdjęcie sprzętu hi-fi. Punkt ostrości był w miarę ok, ale na brzegach kadru znajdowały sie napisy i są one podwójne... Może faktycznie jeszcze nie potrafię utrzymac tego aparatu bez poruszenia i powinnam sie przyzwyczaić do cięższej puszki ?
D80 było mi dużo łatwiej uzyskać ostre zdjęcie bez wątpienia.

Na razie zostanę przy ustawieniach 1/200s, z czasem myślę, że będzie lepiej.
Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Rafał_Sz
22-01-2008, 18:47
Wiesz co? Pokaż no to zdjęcie.

ArtX
22-01-2008, 18:56
czyli dalej wrozymy z fusow :mrgreen:

Daga
22-01-2008, 19:12
ciach ciach i nie ma ;) - to przykładowe zdjęcie, ostrość ustawiona na "5cd changer", "mash" jest już podwójny. Scropowane po bokach.

ArtX
22-01-2008, 19:20
jak dla mnie to dokladnie to, o czym pisalem kilka postow wyzej, czyli zastane swiatlo.

Jachu
22-01-2008, 19:31
Z EXIFu wynika, że masz ustawioną ogniskową 75mm czyli dla klatki 35 mm to jest odpowiednik ok 112mm więc czas 1/60 jest troszkę za długi. W tym przypadku odpowiednim czasem będzie 1/125 lub użycie statywu.

Rafał_Sz
22-01-2008, 19:39
http://www.fotomigawka.com/test/test.jpg - to przykładowe zdjęcie, ostrość ustawiona na "5cd changer", "mash" jest już podwójny. Scropowane po bokach.
Przecież to nie jest żadne poruszenie, tylko naturalne rozmycie wynikające z dużej dziury. Gdyby to miało być z powodu ruchu to cały kadr. Tam gdzie było ostrzone jest ostro. Chcesz mieć ostrość przy 2.8 na całym kadrze?
Dowodem tego jest zachowana ostrość na pokrętle. Wynika to z tego, że znalazło się na tej samej osi optycznej co "5cd changer" (jest troszke bliżej)
Podwójny biały napis na "mash" może być wynikiem refleksu który wystąpił na drugiej stronie plastiku - podświetlenie lampą.

Koniec tematu.

ArtX
22-01-2008, 19:42
Z EXIFu wynika, że masz ustawioną ogniskową 75mm czyli dla klatki 35 mm to jest odpowiednik ok 112mm więc czas 1/60 jest troszkę za długi. W tym przypadku odpowiednim czasem będzie 1/125 lub użycie statywu.

gdyby jedynym zrodlem swiatla byla lampa moglo by byc i 1/10s zeby bylo ostro. Problem w tym, ze aparat po blysku (ktory generuje obraz ostry) lapie tez swiatlo zastane. Sprzyja temu otwarta przeslona i relatywnie duzy czas. W czasie 1/60s ciezko jest zlapac ostry obraz przy tej ogniskowej, dlatego to co zastane jest rozmazane, to co od samego blysku ostre. Ot cala filozofia. Rozwiazaniem (zakladam ze nie chcesz tego swiatla zastanego) jest przymkniecie przyslony, zmniejszenie czulosci, skrocenie czasu lub wszystko po trochu :) O statywie nie wspominam (przy foceniu dziecka moze byc to wysoce nieefektywne ;) ).

Rafał_Sz
22-01-2008, 19:44
...Body D300 zdarzają się ze zwalonym modułem AF. Wymcałem 2 takie sztuki w sklepach jak sobie szukałem, w sumie na 5 sztuk które przewaliełm, więc może miałaś szczęście do pecha.
Ty nie siej zamętu!;)

Twister
22-01-2008, 19:52
hmm, tak się zastanawiam nad tym wątkiem i nie wiem.... Ostatnio większość zdjęć robię w domu (dziecko, zwierzaki (w tym papuga), a ustawienia to: ww. iTTL na SB-800, iso 400 i 1/30, na P i F ok 4. Powiem szczerze nie mam zastrzeżeń, nic się nie rozmazuje. Fakt, że F koło 4, ale pozostałe ustawienia...
Fakt, że jak kupiłem D300, to nie miałem SB-800 i dużo trenowałem na wyższym iso w świetle jedynie zastanym na ww. obiektach (hi hi, papuga, dziecko, fajne obiekty) i też miałem wrażenie, że ciężko mi utrzymać aparat w porównaniu z D70s, ale teraz jest o wiele cięższy bo i grip i lampa, ale czuję, że z lampą jest o wiele lepiej. Acha, palnik 75st, a nie jak u Dagi na wprost..

Daga
22-01-2008, 20:33
No właśnie, tego sie obawiałam. Piszecie, że zdjęcie kiepskie, itd.
Ależ przecież ja pokazałam jedno z wielu zdjęć, które tylko potwierdza regułę. Zdjęcia dziecka mam podobne. Zatem nie ma znaczenia to, czy sprzęt sie błyszczy i jak błyszczy, bo buzia, ani kawałek bluzeczki sie już nie błyszczą, a jednak bywają podwójne.
Tak samo jeśli chodzi o "zwalony AF". Co tu ma AF do tego ? Pisałam przecież, że chodzi o efekt poruszenia, o to, że przy 1/60s jest źle, a przy 1/200 dobrze.

Przede wszystkim powtórzę pytanie, to może mnie wreszcie zrozumiecie (mam na myśli niektórych ;) ).
Dlaczego mój D80 z czasem 1/60s, F2,8 i lampą robił ostre zdjęcia, a D300 w takich samych warunkach robi poruszone ?
Przekonuje mnie odpowiedź dotycząca światła zastanego. Jesli czas synchro błysku wynosi 1/250s, błysk jest krótki, a migawka 1/60s (czas dłuższy od błysku), to aparat łapie również światło zastane. Fakt, że zawsze większość podobnych fotek robiłam wtedy, kiedy za oknem było już ciemno... a dzisiaj jeszcze nie było...
Acha, palnik lampy ustawiam na sufit, a nie na wprost.

Pozdrawiam

ayem
22-01-2008, 20:36
patrz co ci mowi ArtX :)

Daga
22-01-2008, 20:39
Właśnie patrzę i napisałam, że mnie to przekonuje ;)

ArtX
22-01-2008, 20:42
Fakt, że zawsze większość podobnych fotek robiłam wtedy, kiedy za oknem było już ciemno... a dzisiaj jeszcze nie było...

no wiec wlasnie ;)
wybacz Robin, ale doszukiwanie sie wadliwego AF czy w ogole problemow sprzetowych przy sytuacji w zasadzie oczywistej to juz zakrawa o onanizm ;)

marbed
22-01-2008, 20:48
Widzę już dwa-czy trzy razy obwinia się problemy z utrzymaniem sprzętu. Może się nie znam ale zawsze wydawało mi się, że cięższy aparat łatwiej ustabilizować niż lekuchny kompakcik.

ekonet
22-01-2008, 22:18
Przeanalizuj, czy prawidłowo trzymasz aparat i czy wyczuwasz spust?

Daga
22-01-2008, 22:39
Robin, szkoda, że dla Ciebie nic z tego nie wynika i mam wrażenie, że niezbyt uważnie czytasz posty.
Napisałam dość wyraźnie, że nie ustawiłam palnika lampy na wprost fotografowanego obiektu, a co więcej, NIGDY tego nie robię.
Poza tym opisana przeze mnie sytuacja dotyczy problemu efektu poruszenia na zdjęciach, a nie ostrzenia, czyli autofocusa.
I napisałam też, że taki sam efekt (podwójnego widzenia obiektu) jest widoczny na zdjęciach portretowych, podwójne wychodziły mi też ubrania, tkaniny bez najmniejszego połysku.
To zdjęcie zamieściłam wyłącznie dlatego, że jest takie neutralne, nie chciałam zamieszczać zdjęcia dziecka na Forum, bo jest chore i zakatarzone ;).
A po ostatnie, trzymam sie tego, co napisał ArtX, bo brzmi to sensownie. Tym bardziej, że zrobiłam kolejne próby kiedy było już ciemniej za oknem i prawie wszystkie zdjęcia mam ostre. Tak więc jak widać można cos wywnioskować z testowego zdjęcia.

Jutro jeszcze popróbuję pobawić sie tymi czasami i innymi ustawieniami związanymi z lampą błyskową. Ale myślę, że rozwiązanie mojego problemu już znam.

Dziękuję Wam za pomoc.

Pozdrawiam

ayem
22-01-2008, 22:57
Daga: dobra rada - robina102 sie ignoruje i wszyscy sa zdrowsi :)

vitter
23-01-2008, 00:03
jakim szkłem to robiłeś???

marbed
23-01-2008, 00:14
w kwestii formalnej Daga to niewiasta

FalconPL
23-01-2008, 00:32
Daga: ja miałem to samo (fotografując dziecko, nie magnetofon :) - robiłem w trybie "A", ustawiłem f2.8, czas na LCD wsazywał 1/60, ogniskowa 50mm i się dziwiłem że fotki jakieś nie-teges... próbowałem oglądałem i stwierdziłem, że to nie-nieostrość ale właśnie poruszenie.

Więc dałem na M'anual czas 1/125-1/160 f2.8 i dzieciaczek od tego czasu osty jak brzytwa (o ile mi z głębi nie ucieknie :) - więc jak za szybko biega daję sobie f4-f5.6.

Jednak co do przykładu, który jest wyżej - to ewidentnie nie jest poruszone - wystarczy sprawdzić napis na przycisku "CD"

gmoszkow
23-01-2008, 10:45
Daga: Może akurat trwało trzęsienie ziemi i tym spowodowany efekt poruszenia :-), dobra dość żartów

Ja miałem podobne doświadczenia. Tryb A z lampą u mnie nie funkcjonuje, tylko M. Trochę wprawy i będzie lepiej. Automat to automat i potrafi automatycznie powtarzać błędy. Poza tym w M masz większą kontrolę.

Co prawda przy 1/60 z lampą zdjęcia nie były poruszone, a nieostrości wynikały z poruszania się obiektu lub nietrafienia w punkt z ostrością przez obiektyw.

Pozdrawiam

Grzegorz

ekonet
23-01-2008, 11:37
Co prawda przy 1/60 z lampą zdjęcia nie były poruszone, a nieostrości wynikały z poruszania się obiektu lub nietrafienia w punkt z ostrością przez obiektyw.
W jaki sposób czas krótszy, niż 1/60s, zabezpieczy Cię przed nietrafnością ustawiania ostrości?

gmoszkow
23-01-2008, 16:33
No właśnie mnie nie zabezpieczy, ale wśród zdjęć które zrobiłem przy czasie 1/60 nieostrości wynikały z poruszania się obiektu jak i nietrafności obiektywu.

Wiem, że to od dupy strony analiza, ale mówimy o zdjęciach 1/60 więc te przejrzałem.

Grzegorz

Shihan
24-01-2008, 21:40
Nie wiem czy coś pomogę, ale jak miałem D80, to robiłem zdjęcia i zawsze było ostro. Po przesiadce na D200 co drugie miałem nieostre. Dopiero po jakimś czasie zaczęło być w porządku. Wg mnie D200 wymaga większej koncentracji, mniej wybacza, przynajmniej tak było u mnie. Im gorsze też jest szkło, tym więcej uwagi trzeba poświęcić na wykonanie fotki. Reszta jak wyżej: test w dobrych warunkach. Na 100 zdjęć maksymalnie 5 może być nieostrych (5% to maksymalna liczba zdjęć nieudanych, pow. to już coś jest nie tak) podobnie będzie funkcjonował i D300. Te aparaty są dla (prawie) profesjonalistów i wymagają też takiej ręki. Wtedy się odpłacają z nawiązką.

Daga
24-01-2008, 22:56
Witam ;)

Ja myślę, że faktycznie aparat wymaga ode mnie trochę wprawy a ja potrzebuję trochę czasu by sie z nim oswoić. Jest większy niż jego poprzednik w moich rękach i trzyma mi sie go inaczej.

Fakt faktem jednak, że skróciłam nieco czasy i teraz moje zdjęcia są ostre jak żyletka.
Przyjrzałam sie również dokładnie moim zdjęciom wykonanym D80. One wcale nie były ostre. Jakość mi wystarczała, nieostrości jakoś szczególnie nie rzucały sie w oczy, ale po obejrzeniu w rozmiarze rzeczywistym widzę, że daleko im było do ideału. Ostatnio fotografowałam tylko na potrzeby własne, więc nic mi nie przeszkadzało, w albumie te zdjęcia były świetne.
Teraz te nieostrości są jedynie większe.

Zatem będzie dobrze ;). Uświadomiliście mi jednak wiele spraw, bardzo za to dziękuję.

Pozdrawiam Wszystkich