PDA

Zobacz pełną wersję : SB-800 i zewnetrzne zasilanie



stig
14-11-2004, 09:48
Witam serdecznie,
Powoli acz bezustannie przymierzam sie do zakupu SB-800. :) Od kolegi z forum (wole nie wymieniac nicka, aby w razie czego nie zaszkodzic) otrzymalem czesc polskiej instrukcji do tej lampki -- jednak ta czesc, jest raczej mniejsza niz wieksza... :( No i nie znalazlem tam informacji na temat systemow zewnetrznego zasilania 800tki (brakuje wielu stron, na ktorych wnioskuje, ze mogla byc wzmianka o czyms takim). Wiem jednak, ze istnieja (tyle doczytalem na istniejacych stronach). Zastanawiam sie, czy koszt dobrej ladowarki 4'o kanalowej + dwoch kompletow akumulatorkow, nie bylby bliski cenie np. jakiegos aku zewnetrznego. Mam dobre doswiadczenia z uzywania Minolty Dimage 7 z zewnetrznym aku o nazwie PowerBank, ktory kosztowal raptem 180 zl. Jego mozliwosci zasilajace byly jednak kilkukrotnie wieksze, niz kompletu nowych, dobrze naladowanych akumulatorkow "paluszkowych".
W temacie lamp jestem kompletnie "zielony", wiec moja przygoda z SB-800 na poczatku bedzie zwiazana z intensywnymi testami, wielokrotnie powtarzanymi, w przypadku ktorych czekanie minimum 5, a maksymalnie nawet kilkanascie sekund na zaladowanie kondensatora, moze byc irytujace. Oczywiscie na pozniejszym etapie uzywania 800tki tez bedzie mialo to znaczenie.
Pytanie wiec moje -- czy ktos uzywa lub wie jak sprawdzaja sie inne systemy zasilania tej lampki? Jak bardzo spada czas ladowania lampki i na ile (w stosunku do typowych zestawow akumulatorkowych) wydluza sie wydajnosc takich zestawow? Prosilbym tez o jakies symbole, namiary w sieci (do obejrzenia i/lub kupienia), a takze opinie ewentualnych uzytkownikow.

koziak
14-11-2004, 19:47
Co do innych systemów energrtycznych SB 800 to nie mam zielonego pojęcia, ale ja od zakupu tej lampy nie wymieniałem baterii ( od marca)! Może nie robię setek zdjęć, ale wydajność jest niezła. Nie używam do tego możliwości załadowania 5 paluszka. Jako użytkownik tej lampy jestem b. zadowolony, a najbardziej z możliwości zdjęć po przez fotocelę!

mpriest
14-11-2004, 21:04
Wlasnie, napiszcie prosze jak to jest z ta lampa? Czy razem z
kupiona w sklepie dostajesz jakies zsasilanie czy trzeba zakupic
aku?

Jesli trzeba to dokupic to co polecacie? Jakie aku i jaka ladowarke?

Krzysiek

JacekKa2
14-11-2004, 21:39
Spokojnie,czas ładowanie lampy podany w instrukcji dotyczy sytuacji ,kiedy lampa pracuje PEŁNĄ MOCĄ.W praktyce nie zdarza się to zbyt często,chyba że sam wymusisz taką opcję.W praktyce reportażu,komplet akumulatorów wystarcza nawet na 200 zdjęć.W każdym TTL lampa emituje zwykle tylko część energii zgromadzonej w kondensatorze a jej uzupełnienie odbywa się tak szybko,że praktycznie masz lampę w stanie gotowości cały czas.Użycie zewnętrznego żródła zasilania mogłoby być uzasadnione,gdybyś chciał pracować pełną mocą lampy przez dłuższy czas z maksymalmą wydajnością.Obawiam się że taka zabawa skończyła by się przegrzaniem lampy i resztę możesz sobie dośpiewać.Co do akumulatorów,ostatnio tzn od kilku mięsięcy używam akumulatorów GP 2300 i na razie jestem z nich zadowolony,ale jeśli chodzi o makumulatory to nie śmiałbym polecać,bo to często jest kwestia egzemplarza.Oczywiście akumulatory musisz dokupić.

gmoszkow
14-11-2004, 22:14
Krzyśku

Z lampą dostaniesz instrukcję, pokrowiec, dyfuzor, stopkę do mocowania na statywie, dwie folie do balansowania bieli i to tyle.

Jeśli zaś chodzi o zasilanie to polecam accu firmy GP.

Mój kuzyn (straasznie dużo foci z lampą) ma takie z przed kilkunastu miesięcy i jeszcze ich nie zajeździł.

Można kupić ładowarkę wraz z accu (ale wtedy dostajesz 1800 mAh). Ja mam teraz 2 komplety 2300 i 2400 jeden GP drugi firmy Forever.

Info o mojej ładowarce znajdziesz tu:


Link został usunięty ze względu na jego niekompatybilość z nową wersją forum.

A i jeszcze jedna uwaga którą powtarzam wszystkim kupującym SB 800, 600 lub inne lampy - ZAPOMNIJ O BATERIACH bo pójdziesz z torbami.

Grzegorz

ALF
14-11-2004, 23:16
bardzo dobre, a nawet lepsze od GP są aqu Warty...używam wielu aqu (właściwie w domu nie mam baterii - wsjo na aqu)...taki mój prywatny ranking:
1-warta
2-GP
3-energizer
4-duracel/panasonic/sanyo
5-forever

Wojtek J.K.
14-11-2004, 23:53
(...) 5-forever

zapomniałeś o 6 - whatever :mrgreen:

Krzysiek
15-11-2004, 01:02
Wlasnie, napiszcie prosze jak to jest z ta lampa? Czy razem z
kupiona w sklepie dostajesz jakies zsasilanie czy trzeba zakupic
aku?

Jesli trzeba to dokupic to co polecacie? Jakie aku i jaka ladowarke?

Krzysiek

Witaj,
ja zakupilem do niej taki zestaw:
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=33978228
i przynajmniej na razie jestem zadowolony, cos na zapas (jeszcze jeden kpl akumulatorow) tez jest potrzebny.

gmoszkow
15-11-2004, 01:23
Czy z Vartą warto

Ja miałem kiedyś accu Varty i jakoś nie specjalnie mi leżały. Nie wiem jak teraz jest.

O GP słyszałem od wielu osób bardzo pochlebne opinie. Dodatkowo mają bardzo fajne ładowarki.

Pozdrawiam

Grzegorz

slawek-
15-11-2004, 01:30
Potwierdzę rewelacyjną wydajność akumulatorów GP (mam 2300). Na jednym ładowaniu właśnie przekraczam 250 strzałów!


slawek-

pmcomp
15-11-2004, 13:02
Co do innych systemów energrtycznych SB 800 to nie mam zielonego pojęcia, ale ja od zakupu tej lampy nie wymieniałem baterii ( od marca)! Może nie robię setek zdjęć, ale wydajność jest niezła. Nie używam do tego możliwości załadowania 5 paluszka. Jako użytkownik tej lampy jestem b. zadowolony, a najbardziej z możliwości zdjęć po przez fotocelę!

Witam,

pierwszą "sesję" testowania lapmy zrobiłem na bateriach.

Drugą już na aku 2500 mAh z dodatkowym 5-ym akumulatorem.

Obserwacje: w drugim wypadku lampach ładuje się (może lepiej - doładowuje) praktycznie natychmiastowo. Moge robić zdjęcie po zdjęciu. Mamy wtedy w końcu napięcie 6V a nie 4.8V. Tak Na oko (bo nie mierzyłem) taki komplet 5 aku wystarcza na dużo dłużej niż 4 baterie (5 baterii nie testowałem). Przy bateriach po pewnym czasie widoczne było opóźnienie w czasie ładowania lampy. Przy 5-u aku tego nie zauważyłem, zapewne nie dojechałem do końca ich możliwości. W celu dobrego ich uformowania po prostu po ok. 200-u strzałach wyjąłem je z lampy i rozładowałem w innym urządzeniu.

Moja ładowarka pozwala no ładowanie dowolnej (nawet nieparzystej) kombinacji akumulatorków. Szkoda, że nie wymyślono ładowarek na 5 aku, co bym nie musiał kompletu ładować na dwa razy :wink: .

Nt. wyższości aku NiCd nad uzywanymi NiMH się nie wypowiadam. Być może dają większy prąd i szybciej ładują lampę i wyładowują się prawie do końca. Ale mają efekt pamięci i tyle. Moje doświadczenia z NiMH są takie, że można je doładowywać bez pełnego rozładowania. Takie w telefonie bezprzewodowym zajdździłem dopiero po ok. 4 latach, a były non stop doładowywane bez całkowitego rozładowywania.

Pozdrawiam
Piotr

szymony
16-11-2004, 18:35
Dyskusja chyba zeszla troszku na boczny tor :wink:
Za zewnetrze zasilanie do SB800 słuzy taki gadżet co się SD-8A nazywa.

carloos
24-05-2006, 19:47
Dyskusja chyba zeszla troszku na boczny tor :wink:
Za zewnetrze zasilanie do SB800 słuzy taki gadżet co się SD-8A nazywa.

A wychodzą jakieś zamienniki tego "urządzenia"? Bo za kawałek plastykowego opakowania z kabelkiem sklepy każą płacić od 570 do 710 pln... No, ale to w końcu Nikon, czego tu się spodziewać...

Robert_P
25-05-2006, 11:32
Za zewnetrze zasilanie do SB800 słuzy taki gadżet co się SD-8A nazywa.
To cholerstwo może i przydatne ale strasznie drogie , 12 aku + szybka ładowarka najlepiej z mozliwoscią ładowania w aucie i możesz pstrykać dowolną imprezę ( o ile nie strzelasz jak rambo :))
Ktoś się spyta dlaczego 12 aku ? bo można używać 2 x 5 szt. i dwa w zapasie które wykorzystamy po naładowaniu rozładowanych .
Stig - mieszkasz blisko więc zapraszam możesz potestować Sabinkę i instrukcję przestudiować only englisz :)

stig
25-05-2006, 11:41
robren, spojrz na date mojego postu... Ja juz nawet nie pamietam, kiedy Sabine kupilem... :)

Robert_P
25-05-2006, 11:46
hihihi - post był na górze więc myślałem że świerzynka a to kolega carlos go odkurzył, choć coś mi się nie zgadzało żebyś ty nie miał sabiny :lol:

carloos
25-05-2006, 13:11
odkurzyłem, odkurzyłem, bo zależy mi na szybkim przeładowaniu lampy. Więc propozycja 12 akumulatorów jest dobra tylko... nie dla mnie! Może ktoś się orientuje czy pasuje inny pack Nikona, SD-7 bodajże? Albo jakiś patent, no cokolwiek. W ostateczności kupię ten pojemnik, ale wolałbym za taką kasę kupić dyskutowany kilka postów wcześniej szeroki kąt Tokiny, albo cuś...