Zobacz pełną wersję : Głowica do monopodu
Witam,
Czy ktoś mający doświadczenie i będący rozeznany w tej kategorii mógłby polecić mi jakąś dobrą głowicę do monopodu do max 200zł? Wielkich teleobiektywów nie mam, ale przydało by się aby miała w miarę dobrą nośność (monopod który sobie upatrzyłem producent deklaruje 11kg - MANFROTTO 681B). W ogóle to jaki typ głowicy będzie lepszy do monopodu? 3D, kulkowe czy jeszcze coś innego? Wszelkie sugestie wskazane, w tym temacie jestem laikiem.
Pozdrawiam,
Manfrotto produkuje specjalne głowice do monopodów:
234 to bardzo prosta konstrukcja, w cenie poniżej 100 zł
234 RC jest droższa, ale chyba też poniżej 200 zł.
używam monopodu manfrotto 479-4B z głowicą 234RC już ponad 8 lat i mogę ci go polecić z czystym sumieniem, a co do obciążeń to spokojnie dawał radę z F4s plus długa optyka bez najmniejszych problemów i gumy się nie rozkleją (dziwne, więc jednak można)
W sumie to ostatnio przykuły moja uwagę 2 głowice: 234RC oraz 484RC2, ta 2 jest kulkowa i 2 razy droższa ale w dłuższej perspektywie to mógłbym mieć ją również i do statywu. bogdi64 a jak sobie radzisz z tym, że 234RC jest regulowana tylko w jednym poziomie? Nie jest to czasami uciążliwe np. gdy chcesz szybko zmienić orientację kadru z pionowego na poziomy? Co myślicie o kulkowej głowicy jako złoty środek do monopodu i statywu?
jeśli chodzi o zmianę kadru to bezproblemowo, lekki ruch śrubą i odwracam aparat z lekkim oporem, często z lampą na korpusie i do dziś nie urwałem żadnej stopki w lampie (może przyzwyczajenie-nie przyzwyczaiłem się do głowic kulowych, w statywie używam - dla mnie GENIALNY patent głowicę 115),a przekładanie głowic, nikt mnie do tego nie zmusi, co do monopodu wytrzymałość jego jest niesamowita, np służył mi gdy miałem nogę w gipsie jako podręczna laska co wytrzymał perfect - a wybór głowicy to już sprawa osobista - gdybym dzisiaj stracił swój monopod, na pewno bym odkupił w tej samej konfiguracji
Jeszcze zapytam się tylko czym się różni monopod Manfrotto 681 od 681B? Na allegro są dostępne 681B, natomiast u Sławka 681. Jest to ten sam monopod czy 681B to jakaś "new" wersja? Jeśli tak to czym się różnią od siebie?
Różnią się aby kolorem: B jest czarny (od black), a bez B jest silver.
W sumie to ostatnio przykuły moja uwagę 2 głowice: 234RC oraz 484RC2, ta 2 jest kulkowa i 2 razy droższa ale w dłuższej perspektywie to mógłbym mieć ją również i do statywu. bogdi64 a jak sobie radzisz z tym, że 234RC jest regulowana tylko w jednym poziomie? Nie jest to czasami uciążliwe np. gdy chcesz szybko zmienić orientację kadru z pionowego na poziomy? Co myślicie o kulkowej głowicy jako złoty środek do monopodu i statywu?
Używam MF 681B & 486RC2 i jestem bardzo zadowolony. Głowica kulowa jest IMHO dużo wygodniejsza - jedną ręką trzymasz aparat, a drugą zwalniasz kulę i kadrujesz. Zmiana ustawienia aparatu pion / poziom trwa 3 sekundy.
Od biedy można tej głowicy używać również na statywie, ale tu polecam 488RC2.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.