PDA

Zobacz pełną wersję : RAW co jest nie tak ??



wuyaszek
21-01-2008, 21:11
hej mam taki problem mianowicie jak zrobilem kilka fotek w rawie o otworzylem sobie je na kompie
pokazaly sie jakies szumy i to bardzo duze nawet przy 200 iso ?? czy to wina mojego aparatu , monitora , czy moja ??
moze ktos z was wie w razie czego moge wkleic fotke aby pokazac o co mi chodzi ?? ale moze juz ktos
wiec cos na ten temat ?? hehe pozdro

Piotr_
21-01-2008, 21:18
Wstaw to zdjęcie.

wuyaszek
21-01-2008, 21:25
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
[IMG]http://img137.i]źródło ([URL=http://img137.imageshack.us/my.php?image=galaqu6.jpg)

wuyaszek
21-01-2008, 21:25
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
[IMG]http://img137.i]źródło (http://img137.imageshack.us/my.php?image=galaqu6.jpg)
nigdy nie pamietam jak sie to wkleja :|

wuyaszek
21-01-2008, 21:27
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
[IMG]http://img137.imageshack.us/img137/8109/galaqu6]źródło (http://mageshack.us)

zurek17
21-01-2008, 21:28
Tam jest taki jakby bezpośredni link do tego i klikasz na obrazek przy pisaniu posta i wklejasz adres w okienko, które się pojawi.

wuyaszek
21-01-2008, 21:31
tak wlasnie robie i mi nie wkleja cholera jasna i nic sie pojawia w kazdym razie to jest adres do zdjecia moze tak ktos go
zerknie na necie sorry musze to rozgrysc ;)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img137.imageshack.us/my.php?image=galaqu6.jpg)

wuyaszek
21-01-2008, 21:37
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img137.imageshack.us/img137/8109/galaqu6.th.jpg)

Piotr_
21-01-2008, 21:40
Nie ten link. Trzeba wstawiać ten na samym dole.

jaroslav
21-01-2008, 21:40
Na tym zdjeciu to nic nie widac:P

wuyaszek
21-01-2008, 21:42
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img402.imageshack.us/img402/7193/galadq2.jpg)
moze teraz sorry cholera ;/

wuyaszek
21-01-2008, 21:43
dzieki wklejalem nie te linki co trzeba tera juz wiem dzieki !! no i widzicie tam gdzie meble jakies takie dziwne szumy
??

jaroslav
21-01-2008, 21:47
Ja to widze bardzo dlugi czas i moze dlatego:???:

wuyaszek
21-01-2008, 21:48
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img145.imageshack.us/img145/1747/gala2wl6.jpg)
albo tutaj ??

wuyaszek
21-01-2008, 21:51
dzieks dalem rade

Marcin T
21-01-2008, 21:58
Gdzie Ty tu widzisz szum? ;)

wuyaszek
21-01-2008, 22:06
w tle sa szumy wogole kolory sa blade slaba jakosc a podobno raw jest najelpszy jak robie fote przy tych samych parametrach w jpg to zdjecia sa zjebiste przy 800 widac lekko szumy a kolory zywe nie wiem czy cos mam z aparatem czy co ?? l/

Marcin T
21-01-2008, 22:13
Skoro jpg prosto z puszki Ciebie satysfakcjonują to lepiej je rób. Nad RAWem to trzeba ze trzy minuty posiedzieć aby uzyskać efekt taki, jaki sie chce.

wuyaszek
22-01-2008, 00:15
tzn te szumy blade kolory to jest normalna sprawa przy robieniu w rawach ??

wuyaszek
22-01-2008, 10:09
przy okazji mam pytanie jaka wersja adobe raw camera bedzie dzialac z photoshopem cs do aparatu d40x ??

Piotr_
22-01-2008, 10:46
Prześlij mi tego rawa z choinką w tle na mail.

wuyaszek
22-01-2008, 18:49
ta choinka byla w jpg robiona :) reansumujac ;)
robiac fote w rawie aby uzyskac zadowalajacy mnie efekt musze pogrzebac w photoshopie czy capturze nx poniewaz
fotka w nefach jest prosto z puszki tak jak wyszla bez zadnych kompresji jak w przypadku jpg tak ?? dobrze kumam ??
i te szumy kolory ustawiam sobie w programiku tak ?? pytam bo nie robilem jeszcze zdjec w rawach to byl pierwszy raz i troche sie rozczarowalem ;/ zreszta fotografia cyfrowa zajalem sie od niedawna wczesniej foty strzelalem zenitem wiec jest to dla mnie swoista zmiana ;)
aha i jak z tym adobe raw camera do ps cs ??? jaka wersja bedzie dzialac ??
pozdro

bombel
22-01-2008, 19:02
ta choinka byla w jpg robiona :) reansumujac ;)
robiac fote w rawie aby uzyskac zadowalajacy mnie efekt musze pogrzebac w photoshopie czy capturze nx poniewaz
fotka w nefach jest prosto z puszki tak jak wyszla bez zadnych kompresji jak w przypadku jpg tak ?? dobrze kumam ??

Zawsze musisz pogrzebaćw PSie, bo jak nie - dostaniesz zdjęcie nie takie jak Ty chcesz, tylko takie, jakie ustawił jakiś bezimienny inżynier od softu w Nikonie. Jeśli nei podchodzą Ci srednie (i mdłe prawdę powiedziawszy) obrazki na średnich ustawieniach - pogrzebanie w PSie, zwane obróbką jest konieczne.

Zatem i Rawy i jpgi wymagają obróbki, żeby były dobre.

Różnica jest taka, że z jpga dużo uratować się nie da, a z RAWa jaknajbardziej - po prostu więcej da się w domu, na spokojnie zrobić mając RAWa niż jpg. Nawet małe przepalenia nie do odzyskania z jpga idzie wycisnąć z RAWa, ni mówiąc o WB, expozycji i paru jeszcze detalach.

wuyaszek
22-01-2008, 19:08
dzieki to jest odpowiedz jakiej oczekiwalem !! ;) teraz rozumiem
a co do adobe raw camera do photoshopa cs ?? czy ktos wie jaka wersja dziala z nim ;)

Smok79
23-01-2008, 23:43
dzieki to jest odpowiedz jakiej oczekiwalem !! ;) teraz rozumiem
a co do adobe raw camera do photoshopa cs ?? czy ktos wie jaka wersja dziala z nim ;)

Camera RAW 4.1 już obsługuje D40x - niestety tylko Photoshop CS3 oraz Element's 5 i 6 obsługują tą wtyczkę

wuyaszek
24-01-2008, 00:38
super dzieki wreszcie ktos odpowiedzial mi konkretnie juz sciagam cs3 :D:D dzieki po 100 kroc ;)
pozdro

Kordian d70
24-01-2008, 00:55
ja tu nie widze szumu tylko dlugie czasy ;-)

anchel
24-01-2008, 01:37
...juz sciagam cs3 :D:D

Bez zbędnego zakłamania ale... Nie widzę specjalnego powodu żeby się tym faktem chwalić.

wuyaszek
24-01-2008, 18:25
owtorzylem fote w nef w photoshopie cs3 zretuszowalem i zatwierdzilem ze gotowe a to mi zapisalo w formacie xmp ???
dlaczego nie da sie zapisac w formacie nef po retuszu ??
help

wuyaszek
24-01-2008, 18:27
zaznaczam ze jestem totalnym lajkiem jesli chodzi o rawy i te sprawy :)

Piotr_
24-01-2008, 19:50
dlaczego nie da sie zapisac w formacie nef po retuszu ??

Takie cuda to potrafi tylko NX.

Smok79
24-01-2008, 20:07
możesz pliki NEF zapisywać z poziomu Photoshopa jako DNG (Digital Negativ)

wuyaszek
25-01-2008, 09:16
czy po zapisaniu jako dng nie umniejsza to walorow zdjecia ???
a NX chodzi o capture nx ten program do rawu ??

Piotr_
25-01-2008, 11:44
... a NX chodzi o capture nx ten program do rawu ??

Tak

wuyaszek
30-01-2008, 16:18
sluchajcie mam kolejny problem z rawami juz nie wiem co mam robic i o co chodzi
mianowicie zainstalowalem sobie capture nx otwieram nefa i fotka wyglada super kolory barwy itp zapisuje ta zdjecie bez zadnych zmian i nastepnie otwieram w programie faststone i ta sama fotka bez zmian wyglada znow zle tzn kolory barwa kontrast itp ale w miniaturach pokazuje mi ladne kolory tak jak w capture nx a po dwukrotnym kliknieciu zdjecia sie powieksza prawda na ekranie i znow kolory sa do dup........ ????!!!!! o co chodzi radzcie ludzie !!!!

bombel
30-01-2008, 16:26
1. Obróbka RAWów nie ingeruje w oryginalny plik. Jak dajesz jaśniej (ciemniej, mniej, więcej, obroty, kadrowanie, itd) i zapisujesz, nie zapisujesz zmian w pliku RAW - on cały czas zostaje niezmieniony, tzn. oryginalny.

Zapisujesz tylko poszczególne komendy (jaśniej, mniej, więcej, itd), zapisujesz w osobnym pliku.



2. Te kroki i komendy odtwarza tylko ten program, w którym obrabiasz pliki. Otwarcie takiego Rawa w czym innym otwiera go ze swoimi ustawieniami defaultowymi - czyli tymi sprzed obróbki, bo otwierany jest znowu oryginał.

Jeśli teraz w tym innym programie zapiszesz zmiany (jaśniej - ciemniej, itd) - ten pierwszy program ich nie rozpozna, bo ten pierwszy rozpozna tylko zmiany wprowadzone przez siebie.



3. Soft Nikona potrafi przy otwieraniu wziąć nastawienia z puszki zaszyt w RAWie (nasycenie, podkręcanie kontrastów, wyostrzanie, itd) - dlatego fotki wydają się bardziej kolorowe. Inne programy tego nie potrafią i stasują swoje defaultowe nastawienia - a wszystk co defaultowe jest uśredniane i raczej nijakie.

wuyaszek
30-01-2008, 16:38
aaaaaaahaaaaaaaaa
to zeby obejrzec sobie efekt po obrobce w rawie bede musial otwierac go tylko w capture nx ?? dobrze kumam ?
a co jesli bede chcial wydrukowac zdjecie lub wrzucic sobie na pulpit jako tlo ??

JK
30-01-2008, 16:41
1. Obróbka RAWów nie ingeruje w oryginalny plik. Jak dajesz jaśniej (ciemniej, mniej, więcej, obroty, kadrowanie, itd) i zapisujesz, nie zapisujesz zmian w pliku RAW - on cały czas zostaje niezmieniony, tzn. oryginalny.

Zapisujesz tylko poszczególne komendy (jaśniej, mniej, więcej, itd), zapisujesz w osobnym pliku. .....

Tak dla sprostowania. Jesli zapisujesz NEFa w NC lub NX, to zapisujesz "listę przekształceń" obrazu, że tak to nazwę, w tym samym pliku, tylko mało który inny soft umie to odczytać. Do oryginalnego NEFa jest więc dopisywana "lista przekształceń", ale oryginalne dane zarejestrowane przez matrycę nie ulegają zmianie.

bombel
30-01-2008, 17:22
aaaaaaahaaaaaaaaa
to zeby obejrzec sobie efekt po obrobce w rawie bede musial otwierac go tylko w capture nx ?? dobrze kumam ?
a co jesli bede chcial wydrukowac zdjecie lub wrzucic sobie na pulpit jako tlo ??


Wtedy (po obróbce) exportujesz RAWa do jakiegoś formatu strawnego - tiffa do labu albo dalszej obróbki w PSie, albo jpg na pulpit i z głowy. Wyeksportowany plik będzie juź taki poobróbkowy.

krzysztof_kli
01-02-2008, 13:00
ja bym postawił na lampę.
miałem dokładnie taki sam przypadek.

wuyaszek
01-02-2008, 17:06
to zdjecie bylo robione z lampa zreszta jak wiekszasc pare tylko robilem na wysokich czulosciach 400 800 i 1600

amator_r
06-02-2008, 14:38
Bez zbędnego zakłamania ale... Nie widzę specjalnego powodu żeby się tym faktem chwalić.

chyba mógł pociągnąć triala :) ?

Jo_asia
28-02-2008, 12:35
hej, tez sie wlasnie zastanawialam nad tym, problemem co zalożyciel postu. W programie do wywolania Raw bylo wszystko fajnie, a jak otwieralam zdjecie w przegadarce to bez kolowor i mdle. Dzieki za wyjasnienie.
Chcialam zapytac w jakim wiec formacie zapisujecie zdjecia po wywolaniu z Raw? tak aby moza bylo je przegladac?