Zobacz pełną wersję : RAW co jest nie tak ??
wuyaszek
21-01-2008, 21:11
hej mam taki problem mianowicie jak zrobilem kilka fotek w rawie o otworzylem sobie je na kompie
pokazaly sie jakies szumy i to bardzo duze nawet przy 200 iso ?? czy to wina mojego aparatu , monitora , czy moja ??
moze ktos z was wie w razie czego moge wkleic fotke aby pokazac o co mi chodzi ?? ale moze juz ktos
wiec cos na ten temat ?? hehe pozdro
wuyaszek
21-01-2008, 21:25
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
[IMG]http://img137.i]źródło ([URL=http://img137.imageshack.us/my.php?image=galaqu6.jpg)
wuyaszek
21-01-2008, 21:25
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
[IMG]http://img137.i]źródło (http://img137.imageshack.us/my.php?image=galaqu6.jpg)
nigdy nie pamietam jak sie to wkleja :|
wuyaszek
21-01-2008, 21:27
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
[IMG]http://img137.imageshack.us/img137/8109/galaqu6]źródło (http://mageshack.us)
Tam jest taki jakby bezpośredni link do tego i klikasz na obrazek przy pisaniu posta i wklejasz adres w okienko, które się pojawi.
wuyaszek
21-01-2008, 21:31
tak wlasnie robie i mi nie wkleja cholera jasna i nic sie pojawia w kazdym razie to jest adres do zdjecia moze tak ktos go
zerknie na necie sorry musze to rozgrysc ;)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img137.imageshack.us/my.php?image=galaqu6.jpg)
wuyaszek
21-01-2008, 21:37
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img137.imageshack.us/img137/8109/galaqu6.th.jpg)
Nie ten link. Trzeba wstawiać ten na samym dole.
jaroslav
21-01-2008, 21:40
Na tym zdjeciu to nic nie widac:P
wuyaszek
21-01-2008, 21:42
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img402.imageshack.us/img402/7193/galadq2.jpg)
moze teraz sorry cholera ;/
wuyaszek
21-01-2008, 21:43
dzieki wklejalem nie te linki co trzeba tera juz wiem dzieki !! no i widzicie tam gdzie meble jakies takie dziwne szumy
??
jaroslav
21-01-2008, 21:47
Ja to widze bardzo dlugi czas i moze dlatego:???:
wuyaszek
21-01-2008, 21:48
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img145.imageshack.us/img145/1747/gala2wl6.jpg)
albo tutaj ??
wuyaszek
21-01-2008, 21:51
dzieks dalem rade
Marcin T
21-01-2008, 21:58
Gdzie Ty tu widzisz szum? ;)
wuyaszek
21-01-2008, 22:06
w tle sa szumy wogole kolory sa blade slaba jakosc a podobno raw jest najelpszy jak robie fote przy tych samych parametrach w jpg to zdjecia sa zjebiste przy 800 widac lekko szumy a kolory zywe nie wiem czy cos mam z aparatem czy co ?? l/
Marcin T
21-01-2008, 22:13
Skoro jpg prosto z puszki Ciebie satysfakcjonują to lepiej je rób. Nad RAWem to trzeba ze trzy minuty posiedzieć aby uzyskać efekt taki, jaki sie chce.
wuyaszek
22-01-2008, 00:15
tzn te szumy blade kolory to jest normalna sprawa przy robieniu w rawach ??
wuyaszek
22-01-2008, 10:09
przy okazji mam pytanie jaka wersja adobe raw camera bedzie dzialac z photoshopem cs do aparatu d40x ??
Prześlij mi tego rawa z choinką w tle na mail.
wuyaszek
22-01-2008, 18:49
ta choinka byla w jpg robiona :) reansumujac ;)
robiac fote w rawie aby uzyskac zadowalajacy mnie efekt musze pogrzebac w photoshopie czy capturze nx poniewaz
fotka w nefach jest prosto z puszki tak jak wyszla bez zadnych kompresji jak w przypadku jpg tak ?? dobrze kumam ??
i te szumy kolory ustawiam sobie w programiku tak ?? pytam bo nie robilem jeszcze zdjec w rawach to byl pierwszy raz i troche sie rozczarowalem ;/ zreszta fotografia cyfrowa zajalem sie od niedawna wczesniej foty strzelalem zenitem wiec jest to dla mnie swoista zmiana ;)
aha i jak z tym adobe raw camera do ps cs ??? jaka wersja bedzie dzialac ??
pozdro
ta choinka byla w jpg robiona :) reansumujac ;)
robiac fote w rawie aby uzyskac zadowalajacy mnie efekt musze pogrzebac w photoshopie czy capturze nx poniewaz
fotka w nefach jest prosto z puszki tak jak wyszla bez zadnych kompresji jak w przypadku jpg tak ?? dobrze kumam ??
Zawsze musisz pogrzebaćw PSie, bo jak nie - dostaniesz zdjęcie nie takie jak Ty chcesz, tylko takie, jakie ustawił jakiś bezimienny inżynier od softu w Nikonie. Jeśli nei podchodzą Ci srednie (i mdłe prawdę powiedziawszy) obrazki na średnich ustawieniach - pogrzebanie w PSie, zwane obróbką jest konieczne.
Zatem i Rawy i jpgi wymagają obróbki, żeby były dobre.
Różnica jest taka, że z jpga dużo uratować się nie da, a z RAWa jaknajbardziej - po prostu więcej da się w domu, na spokojnie zrobić mając RAWa niż jpg. Nawet małe przepalenia nie do odzyskania z jpga idzie wycisnąć z RAWa, ni mówiąc o WB, expozycji i paru jeszcze detalach.
wuyaszek
22-01-2008, 19:08
dzieki to jest odpowiedz jakiej oczekiwalem !! ;) teraz rozumiem
a co do adobe raw camera do photoshopa cs ?? czy ktos wie jaka wersja dziala z nim ;)
dzieki to jest odpowiedz jakiej oczekiwalem !! ;) teraz rozumiem
a co do adobe raw camera do photoshopa cs ?? czy ktos wie jaka wersja dziala z nim ;)
Camera RAW 4.1 już obsługuje D40x - niestety tylko Photoshop CS3 oraz Element's 5 i 6 obsługują tą wtyczkę
wuyaszek
24-01-2008, 00:38
super dzieki wreszcie ktos odpowiedzial mi konkretnie juz sciagam cs3 :D:D dzieki po 100 kroc ;)
pozdro
Kordian d70
24-01-2008, 00:55
ja tu nie widze szumu tylko dlugie czasy ;-)
...juz sciagam cs3 :D:D
Bez zbędnego zakłamania ale... Nie widzę specjalnego powodu żeby się tym faktem chwalić.
wuyaszek
24-01-2008, 18:25
owtorzylem fote w nef w photoshopie cs3 zretuszowalem i zatwierdzilem ze gotowe a to mi zapisalo w formacie xmp ???
dlaczego nie da sie zapisac w formacie nef po retuszu ??
help
wuyaszek
24-01-2008, 18:27
zaznaczam ze jestem totalnym lajkiem jesli chodzi o rawy i te sprawy :)
dlaczego nie da sie zapisac w formacie nef po retuszu ??
Takie cuda to potrafi tylko NX.
możesz pliki NEF zapisywać z poziomu Photoshopa jako DNG (Digital Negativ)
wuyaszek
25-01-2008, 09:16
czy po zapisaniu jako dng nie umniejsza to walorow zdjecia ???
a NX chodzi o capture nx ten program do rawu ??
... a NX chodzi o capture nx ten program do rawu ??
Tak
wuyaszek
30-01-2008, 16:18
sluchajcie mam kolejny problem z rawami juz nie wiem co mam robic i o co chodzi
mianowicie zainstalowalem sobie capture nx otwieram nefa i fotka wyglada super kolory barwy itp zapisuje ta zdjecie bez zadnych zmian i nastepnie otwieram w programie faststone i ta sama fotka bez zmian wyglada znow zle tzn kolory barwa kontrast itp ale w miniaturach pokazuje mi ladne kolory tak jak w capture nx a po dwukrotnym kliknieciu zdjecia sie powieksza prawda na ekranie i znow kolory sa do dup........ ????!!!!! o co chodzi radzcie ludzie !!!!
1. Obróbka RAWów nie ingeruje w oryginalny plik. Jak dajesz jaśniej (ciemniej, mniej, więcej, obroty, kadrowanie, itd) i zapisujesz, nie zapisujesz zmian w pliku RAW - on cały czas zostaje niezmieniony, tzn. oryginalny.
Zapisujesz tylko poszczególne komendy (jaśniej, mniej, więcej, itd), zapisujesz w osobnym pliku.
2. Te kroki i komendy odtwarza tylko ten program, w którym obrabiasz pliki. Otwarcie takiego Rawa w czym innym otwiera go ze swoimi ustawieniami defaultowymi - czyli tymi sprzed obróbki, bo otwierany jest znowu oryginał.
Jeśli teraz w tym innym programie zapiszesz zmiany (jaśniej - ciemniej, itd) - ten pierwszy program ich nie rozpozna, bo ten pierwszy rozpozna tylko zmiany wprowadzone przez siebie.
3. Soft Nikona potrafi przy otwieraniu wziąć nastawienia z puszki zaszyt w RAWie (nasycenie, podkręcanie kontrastów, wyostrzanie, itd) - dlatego fotki wydają się bardziej kolorowe. Inne programy tego nie potrafią i stasują swoje defaultowe nastawienia - a wszystk co defaultowe jest uśredniane i raczej nijakie.
wuyaszek
30-01-2008, 16:38
aaaaaaahaaaaaaaaa
to zeby obejrzec sobie efekt po obrobce w rawie bede musial otwierac go tylko w capture nx ?? dobrze kumam ?
a co jesli bede chcial wydrukowac zdjecie lub wrzucic sobie na pulpit jako tlo ??
1. Obróbka RAWów nie ingeruje w oryginalny plik. Jak dajesz jaśniej (ciemniej, mniej, więcej, obroty, kadrowanie, itd) i zapisujesz, nie zapisujesz zmian w pliku RAW - on cały czas zostaje niezmieniony, tzn. oryginalny.
Zapisujesz tylko poszczególne komendy (jaśniej, mniej, więcej, itd), zapisujesz w osobnym pliku. .....
Tak dla sprostowania. Jesli zapisujesz NEFa w NC lub NX, to zapisujesz "listę przekształceń" obrazu, że tak to nazwę, w tym samym pliku, tylko mało który inny soft umie to odczytać. Do oryginalnego NEFa jest więc dopisywana "lista przekształceń", ale oryginalne dane zarejestrowane przez matrycę nie ulegają zmianie.
aaaaaaahaaaaaaaaa
to zeby obejrzec sobie efekt po obrobce w rawie bede musial otwierac go tylko w capture nx ?? dobrze kumam ?
a co jesli bede chcial wydrukowac zdjecie lub wrzucic sobie na pulpit jako tlo ??
Wtedy (po obróbce) exportujesz RAWa do jakiegoś formatu strawnego - tiffa do labu albo dalszej obróbki w PSie, albo jpg na pulpit i z głowy. Wyeksportowany plik będzie juź taki poobróbkowy.
krzysztof_kli
01-02-2008, 13:00
ja bym postawił na lampę.
miałem dokładnie taki sam przypadek.
wuyaszek
01-02-2008, 17:06
to zdjecie bylo robione z lampa zreszta jak wiekszasc pare tylko robilem na wysokich czulosciach 400 800 i 1600
amator_r
06-02-2008, 14:38
Bez zbędnego zakłamania ale... Nie widzę specjalnego powodu żeby się tym faktem chwalić.
chyba mógł pociągnąć triala :) ?
hej, tez sie wlasnie zastanawialam nad tym, problemem co zalożyciel postu. W programie do wywolania Raw bylo wszystko fajnie, a jak otwieralam zdjecie w przegadarce to bez kolowor i mdle. Dzieki za wyjasnienie.
Chcialam zapytac w jakim wiec formacie zapisujecie zdjecia po wywolaniu z Raw? tak aby moza bylo je przegladac?
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.