PDA

Zobacz pełną wersję : Co robicie w takich sytuacjach?



Krakus
14-11-2004, 02:14
Rozpiętość tonalna - o ile pamiętam ze 6 EV (czyli nie tak koszmarnie dużo). Próbowałem z lampą (wbudowaną) i bez. Lampa trochę psuje kolory. Ale jakby nie kombinować, to światła (szczególnie lewy górny róg) przepalone, a cienie ledwo, ledwo widoczne. Mocno podciągnięte w NC opcją DEE. Macie jakieś pomysły?

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://wa.fema.pl/~pc/Dsc_0807.jpg)

Wojtek J.K.
14-11-2004, 02:42
A przy jakim czasie migawki to robiłeś ?

Krakus
14-11-2004, 02:44
1/160 s

nevton
14-11-2004, 02:49
pare opcji jest
najprosciej zaslonic kawalek okna by na firance nie bylo przepalenia
zrobic 2-3 foty ze statywu - z ta sama przyslona i roznymi czasami - dobrac na kazdym rozna ekspozycje tak by potem poskladac je w PS-ie by daly pozadany efekt

a jak sie ma jedna fotke to domalowac ciemna firanke w miejsce jasnej
ja wiem zmudna robota ale jak sie chce miec to sie trza napracowac ;)

Krakus
14-11-2004, 02:55
Dzięki. A z waszego doświadczenia - jaką rozpiętość tonalną (w EV) wytrzymuje D70?

Wojtek J.K.
14-11-2004, 03:03
1/160 s

Ja najpierw też kombinowałem, jak Nevton. Ale potem pomyślałem o tym czasie - trzeba było spróbować przy 1/500 - wtedy ograniczyłbyś zastane do minimum a mógłbyś zapodać więcej z lampy. Może by wystarczyło. A na pewno było by lepiej.

A co do rozpiętości - uczeni w matrycach oceniali D70 na trochę ponad 7EV.

Krakus
14-11-2004, 11:30
Dziękuję za podpowiedzi.

Robert
14-11-2004, 18:55
Dla mnie, zawsze ratunkiem jest NEF.
Otwieram 2 zdjecia z korekcją ekspozycji, łączę i jak na moje wymagania daje to dość dobry efekt. Czasami, kiedy różnica tonalna jest zbyt duża ratuję się brakieting'em ( ale to, już podczas naświetlania).

Pozdrawiam

Giuppo
14-11-2004, 23:52
W tym przypadku moze nic nie dac rendering NEFa na dwa sposoby. Jezeli w tych swiatlach nie ma nawet sladu rysunku to PS doda tylko szarosc

Krakus
15-11-2004, 00:35
Robiłem w NEFach (motyw mi się spodobał ze względu na kolory, ale podszedłem do niego ćwiczebnie - narobiłem z 10 fotek) a potem je obrabiałem. To co widać, to było:
Pomiar matrycowy,
Korekcja ekspozycji -2 EV,
NCapture i Digital DEE (Shadow adjustment 25, Highlights adjustment 1, Threshold 127).

Pomimo korekcji na -2 w światłach nic nie ma (kompletnie prześwietlone), a cienie niosą raczej mało informacji.
Nie wyczułem jeszcze mojego D70 (dotychczas to robiłem głównie na negatywach, a te są bardzo cierpliwe jak wiadomo), ale mam wrażenie, że pojemność tonalna matrycy jest raczej dość mała (tak do 5EV, z czarami typu DEE to może z 7EV), a jak coś prześwietlone - to umarł i pogrzebion.
W GIMPie (a i Photoshopie, którego nie używam) można manipulując chytrze krzywymi osiągnąć podobne do DEE rezultaty.

Niedzwiedz
18-11-2004, 10:26
ja to bym wrzucil moze szary połówkowy filtr ? zawsze to cos, ale moge sie nieznac :0

kender
18-11-2004, 11:40
najprosciej to by bylo przestawic kwiatki z glebokiego cienia :)

Krzysiek29
19-11-2004, 14:13
najprosciej to by bylo przestawic kwiatki z glebokiego cienia :)
Witam
Kwiatka można przestawić ale gdy robisz osoby poruszające się np wśród drzew i liści które raz dają cień a raz ostre słońce to..
jest już poważny problem . Jeśli coś już się przepali to tego miejsca nie udało mi się w niczym " wyciągnąć". Jedynie zmniejszyłem sporo EV i przy niedoświetlonych NEF-ach coś się da z tym zrobić.

pozdrawiam Krzysiek

kender
19-11-2004, 14:20
Zgadza sie :) Lepiej niedoswietlic niz przepalic :)