PDA

Zobacz pełną wersję : [ Portret ] Jak zwykle Kasia



swiatlo
18-01-2008, 10:27
Jeśli można to prosiłbym o ocenę techniczną tego zdjęcia. Surową i szczerą.
Dla asekuracji dodam że nie jest to obrazek na okładkę magazynu i nikt mi za to nie płaci, więc nieprofesjonalny makijaż czy fryzura są dla mnie absolutnie w normie.
Cel zdjęcia - obrazek rodzinny o lekkiej pretensji artystycznej starający się udawać konwencję malarską. Coś do ramki i na ścianę w wyeksponowanym miejscu. Czy popełniłem jakieś błędy? Czy czegoś brakuje? Albo jest za dużo?

http://www.themarts.com/galeria/Kasia_0204_720a.jpg

P.S. Uprzedzając - tak, zdjęcie ma lekki chłodny zafarb - i jest to wynikiem konwencji obróbki nastawionej wyłącznie i stuprocentowo na mój własny gust.
Chłodne zacieki na skórze są absolutnie zamierzone.

lechupe
18-01-2008, 10:36
dwie rzeczy rzucają sie w oczy w pierwszych 2 sekundach:
1. magentowa dominanta
2. fatalne pozostałości obróbki (blur ?), zwłaszcza na włosach na czubku głowy

swiatlo
18-01-2008, 10:44
dwie rzeczy rzucają sie w oczy w pierwszych 2 sekundach:
1. magentowa dominanta
2. fatalne pozostałości obróbki (blur ?), zwłaszcza na włosach na czubku głowy

Magentowa dominanta - jest, absolutnie, dużo pracowałem aby to osiągnąć. Dzięki żeś to zauważył, jest to ważny element tego obrazka. Mogę się podzielić jak to zrobilem - warstwa cz/b w zafarbie selenium na przezroczystości 25%. I tylko na skórę. Trochę mi zajęło zanim osiągnąłem taki zafarb jaki chciałem.
Jak powiedziałem - zafarb jest 100-centowo na mój gust. Może się innym nie podobać i nie jest częścią mojego pytania o stronę techniczną.
Blur na czubku głowy? Zobaczę czy masz rację, zaraz to przeanalizuję. Nie robiłem żadnego bluru obróbkowego, muszę przeanalizować skąd to pochodzi...

P.S. Po przybliżeniu oryginału już wiem skąd to jest. Jest to po prostu problem konwersji obrazka. Ciemne włosy się wtapiają w ciemne tło. Na większej rozdzielczości widać to prawidłowo. Tam nie ma sztucznego bluru, tak niestety to wygląda na małym formacie. Ale zgadzam się że tutaj nie wygląda to dobrze. Nic na to nie poradzę i trzeba z tym żyć.
Czy jeszcze jakieś inne atomy i elektrony nie są na dobrym miejscu?

ruda#
18-01-2008, 11:51
Podoba mi się najbadziej ze wszystkich dotyczczasowych zdjęć Kasi :). Przeszkadza mi cień na twarzy (ten który tworzy kosmyk włosów), i tło kolor tła - troche mdły. Kolor skóry fajny. Nie wiem czy to wynika z obróbki, czy taka już uroda modelki, ale wygląda troche jakby ne miała rzęs (na poprzednich zdjęciach podobnie).

Pozrawiam

hedgehog
18-01-2008, 13:45
Drażni refleks na ustach i zblurowanie; za bardzo to trochę "rozpuszczone". I kadr jakoś mi nie leży, Kasia wygląda naturalnie, ale... nudno, to zdjęcie nie żyje.... Choć może taka była wizja, żeby było spokojnie i nad wyraz statycznie.

david555
18-01-2008, 13:45
swiatlo, jeśli to ma być zdjęcie do rodzinnego albumu, to płaskie, studyjne tło zupełnie do mnie nie przemawia.
Dość sztampowo i tak jak na tysiącu innych fotografii.
Masz piękną i młodą córkę, więc wybierz się z nią w plener.
Inna plastyka, troszkę;) trudniejsze do opanowania światło, ale na 100 strzałów na pewno coś trafisz.;)

anchel
18-01-2008, 14:28
Córa, że eh... ;]

Aż szkoda, że mam dwóch synów. I obydwa za małe, żeby im twoją córkę pokazywać... Chociaż z drugiej strony starszy ma 12 lat a biorąc pod uwagę, że moja żona jest starsza ode mnie o 5 wiosen to czemu ni. Może się chłopak w fotografię wciągnie :mrgreen:

W kwestiach "atomów i pixeli". Trzy uwagi: 1 - ładnie miękka, zblurowana twarz a wyostrzone włosy-kucyk (może koniecznie, może nie ale różnica budzi dyskomfort); 2 - jak dla mnie troszkę zbyt mocno wybielone (być może nie w sofcie, kto wie...) prawe oko modelki - na tle ciemnego makijażu strasznie wali z kolei mnie po oczach; 3 - ten blik na ustach absolutnie niekonieczny. Wygląda jak pomaziane maścią na opryszczkę czy coś tam.

No ale to przyczepiając się do "atomów i pixeli". Nie przyczepiając się. Jest bardzo ładne. Zdjęcie. ;]

Pozdrawiam.

swiatlo
18-01-2008, 15:39
Nie wiem czy to wynika z obróbki, czy taka już uroda modelki, ale wygląda troche jakby ne miała rzęs (na poprzednich zdjęciach podobnie).


Najlepszy i najcelniejszy komentarz. Dzięki! Biję się w piersi, mea culpa! Kasia ma piękne i ogromne rzęsy których tutaj zupełnie nie widać. Muszę przeanalizować gdzie leży szkopuł że ich nie widać. Może makijaż, może obróbka, może poza. Jest to ważny element to poprawienia! Ponowne dzięki!

Zgadzam się też z komentarzami co do tła. Nie mam dobrego tła w moim domowym studiu. Chyba następną sesję zrobimy na białym. Muszę jednak coś wymyśleć. Czy są jakieś wskazówki jak skombinować dobre tło? W ogóle jakie tła są dobre? Moja wiedza teoretyczna w tej dziedzinie jest zerowa.

Następny komentarz co do bliku na ustach - tak, to też jest do poprawienia. Dzięki. Po prostu musimy użyć mniej świecącą szminkę...

fragles
18-01-2008, 15:53
Spróbuj też krótkiego świecenia przy tej pozie - czyli spróbuj oświetlić tę krótszą część twarzy światłem głównym, a od przodu daj wypełnienie.

ruda#
18-01-2008, 20:47
. ...Muszę przeanalizować gdzie leży szkopuł że ich nie widać. Może makijaż, może obróbka, może poza. Jest to ważny element to poprawienia! Ponowne dzięki!...

Rzęsy znikają jak za bardzo zblurujesz :). Wygumuj blur w okolicach oczu, a jak chcesz je jeszcze dodatkowo podkreślić to możesz delikatnie wyostrzyć i przyciemnić. A do tej konkretnej fotki wolałabym czarne tło i bardziej malarskie światło.

Pozdrawiam

irek6311
18-01-2008, 20:52
Tło niezabardzo :-?
Kasia Extra :-P

swiatlo
18-01-2008, 20:53
A do tej konkretnej fotki wolałabym czarne tło i bardziej malarskie światło.

Co to znaczy malarskie światło?
Poza tym są kolejne komentarze na temat złego tła. Tak, już to wiem. Ale proszę o konkrety! :) Co to jest "dobre tło"?

irek6311
18-01-2008, 21:00
Białe tło byłoby Milsze dla oka w tej fotce ;-)

david555
18-01-2008, 21:06
... Co to jest "dobre tło"?

Zależy co masz na myśli, bo nawet najgorsze tła, da się tak oświetlić, że nie tworzą tak płaskich i nieciekawych powierzchni jak na Twojej fotce.
Według mnie tło powinno być plastyczne, a więc sprawiające wrażenie głębi (do tego najlepiej nadają się krzaczory;)), ale w studiu też da się z tym coś zrobić.

swiatlo
18-01-2008, 21:10
Zależy co masz na myśli, bo nawet najgorsze tła, da się tak oświetlić, że nie tworzą tak płaskich i nieciekawych powierzchni jak na Twojej fotce.
Według mnie tło powinno być plastyczne, a więc sprawiające wrażenie głębi (do tego najlepiej nadają się krzaczory;)), ale w studiu też da się z tym coś zrobić.

Właśnie całe moje pytanie tyczy się tła w studiu. Zamieściłem podobny wątek na 'Foto-Technika'. To jest mój problem - jak zorganizować i potem prawidłowo obrobić dobre tło w studiu?

wampirek
18-01-2008, 21:12
Chcilabym zobaczyc zdjecie gdzie ty jestes obok corki - ten sam profil.
Dla mnie coreczka to wykapany tata. Nie wyparlbys sie.
Tez mam Kaske :) ale niepodobna tak bardzo do mnie jak Twoja.
Zdjecie mi sie podoba, a uwagi jesli juz bym mial to by sie powtarzaly.
Pzdr
irek

david555
18-01-2008, 21:25
Właśnie całe moje pytanie tyczy się tła w studiu. Zamieściłem podobny wątek na 'Foto-Technika'. To jest mój problem - jak zorganizować i potem prawidłowo obrobić dobre tło w studiu?

Tło w cyfrowej zabawie nie jest tak istotne, choć tak jak pisałem, nawet z paskudnego, można światłem wyczarować baśń.
W cyfrowej to: http://www.cherub.pl/index.php?Itemid=65&id=55&option=com_content&task=view
ale to już pewnie wiesz.:):):)
A tło?
To sprawa bardzo indywidualna, choć powinno mieć pewne cechy np. powinno pochłaniać światło, a przy tym dać się podświetlić od tyłu itp. głupoty.;)

swiatlo
20-01-2008, 11:33
Dzięki wam za uwagi. Dzięki nim dokonałem koniecznych poprawek.. :)

fotouśmieszek
20-01-2008, 13:11
IMHO za duzo kontrasty na twarzy.przepal na nosie,cien na szyji wydaje mi sie ze swiatelko nie wyrownane.
kadr troche sztucznie upozowany, z poziomu wzroku modelki nie zmuszal by jej do wysilku.a tak widac brak
swobody modelki
pozdr
st

swiatlo
20-01-2008, 18:22
IMHO za duzo kontrasty na twarzy.przepal na nosie,cien na szyji wydaje mi sie ze swiatelko nie wyrownane.
kadr troche sztucznie upozowany, z poziomu wzroku modelki nie zmuszal by jej do wysilku.a tak widac brak
swobody modelki
pozdr
st

Wow! Przeczytałem ten komentarz i się przestraszyłem. Czy możesz pokazać mi portrtet, najlepiej zrobiony przez ciebie, na którym nie ma za dużo kontrastu na twarzy, nie ma przepału na nosie, wyrównane światło na szyi, kadr naturalnie upozowany, z poziomu wzroku modelki nie widać wysiłku, oraz że widać swobodę modelki.
Są komentarze które mają sens, i takich jest większość w tym wątku, są natomiast komentarze jak ten, po których nasuwa się jedno spostrzeżenie - dureń i zwykły troll.

kobyll
20-01-2008, 18:31
(...) dureń i zwykły troll.

No swiatlo pojechales :mrgreen: Wlasnie wstaje z ziemi po przczytaniu tego hasła :-D:-D:-D

swiatlo
20-01-2008, 18:37
No swiatlo pojechales :mrgreen: Wlasnie wstaje z ziemi po przczytaniu tego hasła :-D:-D:-D

Pojechałem po bandzie na całego, to prawda, nawet za bardzo, ale rozmiar zdumienia po przeczytaniu tego steku zarzutów przerósł moją wyobraźnię. Nie wiem czy on żartował, czy też na serio tak pisał. Mam jednak nadzieję że żartował, jeśli tak to wycofuję się z "trolla", i klasyfikuję go do dowcipasów.

Bo inaczej nie można przecież. Wiadomo że publikowanie zdjęć to jest 50-50 pomiędzy chęcią nauki jak i takim jakby pochwaleniem się. Patrzcie się - takie zdjęcie mi wyszło, rozumiem że to i owo jest nie tak, wiadomo przecież że nie focę dla Vogue czy Playboya, chętnie się dowiem co poprawić w moim amatorskim zakresie, i też w tym kontekście zdjęcie powinno być oceniane - jako produkt z kategorii zaawansowanego hobbysty. Taki jest sens działalności tego całego forum.
Ale po tym komentarzu tego dowcipasa to jakby ktoś chciał to na serio to potraktować to by już do końca życia żadego zdjęcia nie miał ochoty robić...
Przepał na nosie! Zzoomuj się na nos kropelkomierzem i pokaż mi ten piksel! Nierówne światła na szyi - następny super komentarz. Pokaż mi szyję z równymi światłami! A najlepiej to pokaż mi swoje zdjęcia! :)

Uff, gdyby wszyscy tutaj byli jak ten gościu to bym zwiewał z tego miejsca ile sił w nogach. Na szczęście tak nie jest... :)

P.S. Wlazłem na stronę tego gościa. Rzeczywiście robi niezłe zdjęcia, przynajmniej z mojego amatorskiego punktu widzenia. Podtrzymuję jednak zdanie że jako komentator ma jednak dłuuuugą drogę do nauki....

david555
20-01-2008, 21:37
swiatlo, nie przejmuj się tak, tym niestosownym komentarzem.:)
Widzę, że zacząłeś robić tła, a to już krok do przodu.:)