PDA

Zobacz pełną wersję : tryby SB800



crisder
17-01-2008, 14:09
witam
mam pytanie odnośnie trybów w jakim pracuje moja sabinka. czytam instrukcje co prawda ale strasznie sie zamotalem z tym wszystkim, dlatego chciałbym sie zapytać szanownych forumowiczow o następujące kwestie:
1. jakie sa zasadnicze (praktyczne)różnice w trybie
a) TTL
b)TTL BL
c)AA
d)TTLBLFP
chodzi mi głownie o wizualne roznice czyli krotko mowiac co z czym sie je. bo nie nie bardzo mogę zrozumieć czy :
jak fotografuje w ciemnym kosciele osoby i chcialbym dobrze naswietlic tlo to nie wystarczy użyć lampy w trybie SLOW?
i jak sie ma w tej sytuacji ustawienie lampy na TTL BL?

i kolejne pyanie jezeli TTL BL uzywa sie w trudnych warunkach oświetleniowych to po co synchronizacja z krotkimi czasami migawki?
wiem ze moze dla was sa to banalne pytania ale ja niestety nie mogę sobie z tym poradzić.

Jacek_Z
17-01-2008, 22:50
witam
mam pytanie odnośnie trybów w jakim pracuje moja sabinka. czytam instrukcje co prawda ale strasznie sie zamotalem z tym wszystkim, dlatego chciałbym sie zapytać szanownych forumowiczow o następujące kwestie:
1. jakie sa zasadnicze (praktyczne)różnice w trybie
a) TTL
b)TTL BL
c)AA
d)TTLBLFP
chodzi mi głownie o wizualne roznice czyli krotko mowiac co z czym sie je. bo nie nie bardzo mogę zrozumieć czy :
jak fotografuje w ciemnym kosciele osoby i chcialbym dobrze naswietlic tlo to nie wystarczy użyć lampy w trybie SLOW?
i jak sie ma w tej sytuacji ustawienie lampy na TTL BL?

i kolejne pyanie jezeli TTL BL uzywa sie w trudnych warunkach oświetleniowych to po co synchronizacja z krotkimi czasami migawki?
wiem ze moze dla was sa to banalne pytania ale ja niestety nie mogę sobie z tym poradzić.
a - ttl - chyba wiadomo
b - ttl BL - używa się przy sporej ilości światła zastanego, lampe jako nie światło główne, a doświetlenie. Ustawia sie wtedy +/- EV moc błysku w stosunku do światła zastanego. Poeksperymentuj (w dzień!) ustawienie BL np -2 EV
c - AA - to nie ttl, tylko automatyka korzystająca z czujnika wbudowanego w lampę (nie w body)
d - ttl BL FP - BL wytłumaczyłem w pkt b, skoro jest to uzywane w jasnym to możliwe, że będzie potrzebny krótki czas - np latem na plaży - 1/500 czy 1/2000 s

tryb SLOW sam w sobie nie wystarczy. Musisz miec wysokie ISO, otwartą przysłonę, długi czas - to wtedy złapiesz dużo zastanego. To nie tryb pracy lampy określa ilość światła zastanego. Tryb pracy lampy wpływa tylko na błysk.

w ciemnym kościele się raczej nie używa BL - bo jest ciemno, BL się używa w jasnym. No chyba, że masz D3 :-D i nastawiłes ISO 12.800 - to dla niego jest tak jasno, że lampa wtedy tez tylko dopala cienie - może pracowac w BL. Ale jak nie nasz d3 to zapomnij o tym akapicie :-D

crisder
18-01-2008, 03:02
ok teraz jakby mi sie rozjasnilo.pytanie jeszcze mam nastepujace" jak sie ma TTL do AA? jakie korzysci daje uzywanie trybu AA?

sokrates
18-01-2008, 07:58
ok teraz jakby mi sie rozjasnilo.pytanie jeszcze mam nastepujace" jak sie ma TTL do AA? jakie korzysci daje uzywanie trybu AA?
w body które "gra" w TTL z sabinką to chyba żadnych korzyści... jak się mylę to mnie poprawcie

Jacek_Z
18-01-2008, 10:59
ok teraz jakby mi sie rozjasnilo.pytanie jeszcze mam nastepujace" jak sie ma TTL do AA? jakie korzysci daje uzywanie trybu AA?
szczerze - nie widze zastosowania, w którym byłby ten tryb lepszy, gdy lampa jest na sankach body.

milo_ja
18-01-2008, 11:37
szczerze - nie widze zastosowania, w którym byłby ten tryb lepszy, gdy lampa jest na sankach body.

Jak puszka nie obsługuje TTL, to po prostu nie masz wyjścia i musisz użyć AA (no ew. jeszcze manuala). :) Wbrew pozorom SB-800 może działać ze starszymi konstrukcjami.

Jacek_Z
18-01-2008, 11:53
fakt, nie spytałem z jakom body będzie wspólpracowała ta SB800. Załozyłem że z cyfrową lustrzanką nikona.
Ale z drugiej strony tak stare puszki, które nie maja TTL to raczej tez nie będą współpracowały w trybie AA, a w trybie A. Bo te stare body będą bez procesora przekazującego info o przysłonie do lampy. Tryb A działa zawsze - jest niezależny od aparatu.

milo_ja
18-01-2008, 12:38
fakt, nie spytałem z jakom body będzie wspólpracowała ta SB800. Załozyłem że z cyfrową lustrzanką nikona.


D100 jest lustrzanką cyfrową, a SB-800 to raczej w TTL z nim nie będzie współpracować. Czy w AA, to nie wiem.



Ale z drugiej strony tak stare puszki, które nie maja TTL to raczej tez nie będą współpracowały w trybie AA, a w trybie A. Bo te stare body będą bez procesora przekazującego info o przysłonie do lampy. Tryb A działa zawsze - jest niezależny od aparatu.

Jest to pewien argument. Zapomniałem o subtelnej różnicy pomiędzy AA i A. :)

Jacek_Z
18-01-2008, 12:59
D100 jest lustrzanką cyfrową, a SB-800 to raczej w TTL z nim nie będzie współpracować.
a to dlaczego?
http://support.nikontech.com/cgi-bin/nikonusa.cfg/php/enduser/std_adp.php?p_faqid=886&p_created=1049998666&p_sid=U7uRWU2i&p_lva=&p_sp=cF9zcmNoPSZwX3NvcnRfYnk9JnBfZ3JpZHNvcnQ9MzoyJ nBfcm93X2NudD0xMDA5JnBfcHJvZHM9JnBfY2F0cz0mcF9wdj0 mcF9jdj0mcF9zZWFyY2hfdHlwZT1hbnN3ZXJzLnNlYXJjaF9ub CZwX3BhZ2U9MQ**&p_li=&p_topview=1

sb 800 obsługuje oba systemy TTL - i i D

milo_ja
18-01-2008, 13:24
a to dlaczego?

sb 800 obsługuje oba systemy TTL - i i D

Hmmm... to jednak rzeczywiści było w drugą stronę. W D200 nie da się skorzystać z TTLu SB-80DX. :)

markB
18-01-2008, 18:31
Jak puszka nie obsługuje TTL, to po prostu nie masz wyjścia i musisz użyć AA (no ew. jeszcze manuala).

Niezupełnie. Tryb AA (auto aperture flash) obsługiwany jest przez wszystkie puszki cyfrowe oraz analogi z grup I i II (czyli puszki od F65 do F5, łącznie z F801 i F4 ze starszej generacji). Nie obsługują go np. puszki manualne z gatunku FM. Chodziło Tobie chyba o tryb A (non-TTL auto flash).

szymony
18-01-2008, 19:14
Niezupełnie. Tryb AA (auto aperture flash) obsługiwany jest przez wszystkie puszki cyfrowe oraz analogi z grup I i II (czyli puszki od F65 do F5, łącznie z F801 i F4 ze starszej generacji). Nie obsługują go np. puszki manualne z gatunku FM. Chodziło Tobie chyba o tryb A (non-TTL auto flash).

Tym bardziej jakoś nie widzę zastosowania dla tego trybu, gdy jest jedna lampa. Wszystkie puszki które zagadają w AA, zagadają również TTL. Powiem więcej jest więcej puszek, które zagadają w TTL niż AA.
Można gdzieś to spróbować wykorzystać przy pracy z wieloma lampami.

markB
18-01-2008, 19:59
Jeżeli istnieje jakaś używalność trybu AA to chyba tylko przy doświetlaniu zdalną lampą. Tryb AA jest nieco usprawnionym trybem A: w trybie A trzeba ręcznie nastawić przysłonę w lampie i puszce, w trybie AA wystarczy nastawić przysłonę w aparacie i wartość ta zostanie przekazana automatycznie do lampy, która odpowiednio do tej przysłony ustawia siłę błysku. W trybie AA można zrobić coś co nie jest łatwe przy i-TTL: niezależnie oświetlić obiekt główny i tło za pomocą dwóch lamp.

szymony
18-01-2008, 20:21
Jeżeli istnieje jakaś używalność trybu AA to chyba tylko przy doświetlaniu zdalną lampą. Tryb AA jest nieco usprawnionym trybem A: w trybie A trzeba ręcznie nastawić przysłonę w lampie i puszce, w trybie AA wystarczy nastawić przysłonę w aparacie i wartość ta zostanie przekazana automatycznie do lampy, która odpowiednio do tej przysłony ustawia siłę błysku. W trybie AA można zrobić coś co nie jest łatwe przy i-TTL: niezależnie oświetlić obiekt główny i tło za pomocą dwóch lamp.
Pięknie rozwinąłeś ostatnie zdanie mej poprzedniej wypowiedzi ;-)

crisder
19-01-2008, 01:38
czyli jednym słowem: jeżeli używamy jednej lampy to trybem AA możemy nie zawracać sobie głowy.

Jacek B.
19-01-2008, 08:03
a Jak sęuruchamia tryb FP w SB-800? Ja mam D70s i wiem ze to body nie synchronizuje ponad 1/500. Czy z Tym body poprostu sienie da właczyć FP?

njght_84
19-01-2008, 10:16
wydaje mi się że tryb A/AA powoduje mniejsze mrużenie oczu u osób wrażliwych na TTL

ozzy
19-01-2008, 10:48
a Jak sęuruchamia tryb FP w SB-800? Ja mam D70s i wiem ze to body nie synchronizuje ponad 1/500. Czy z Tym body poprostu sienie da właczyć FP?

masz złe podejście- to body synchronizuje aż do 1/500 :)
FP ustawia się w body, nie w lampie. d70s z tego co pamiętam nie obsługuje tego trybu

Jacek_Z
20-01-2008, 00:11
a Jak sęuruchamia tryb FP w SB-800? Ja mam D70s i wiem ze to body nie synchronizuje ponad 1/500. Czy z Tym body poprostu sienie da właczyć FP?
body z migawką hybrydową nie mają trybu FP - bo nie naświatlają błysku szczeliną jak inne modele (d80 wzwyż i D40X)
ciesz się za to z czasu 1/500
możesz oszukac body - zakleić styki (nie centralny :-D) a nastepnie pracując na M albo A synchronizowac na każdym czasie. Nie będziesz miał wtedy TTL i CLS.

Jacek B.
21-01-2008, 09:34
body z migawką hybrydową nie mają trybu FP - bo nie naświatlają błysku szczeliną jak inne modele (d80 wzwyż i D40X)
ciesz się za to z czasu 1/500
możesz oszukac body - zakleić styki (nie centralny :-D) a nastepnie pracując na M albo A synchronizowac na każdym czasie. Nie będziesz miał wtedy TTL i CLS.

Tak, wiem ale jednak TTL się przydaje szeczególnie na dworzu, w pmieszczeniach gdzie brakuje światła i tak zawsze w manualu robię ale tam czasy są na tyle długie że synchronizacja wystarczy taka jaka jest. Zaraz po zmianie kompa zmieniam body i będie bez problemu ale D70 sobie zostawiam.
pozdrawiam

szymony
21-01-2008, 11:01
wydaje mi się że tryb A/AA powoduje mniejsze mrużenie oczu u osób wrażliwych na TTL
A co to jest wrażliwość na TTL? Na przedbłyski, to i owszem, ale te występują zarówno w TTL, jaki i AA. Nie ma ich tylko w M i A, oraz gdy korzystamy z FV-loock.

milo_ja
21-01-2008, 11:59
A co to jest wrażliwość na TTL? Na przedbłyski, to i owszem, ale te występują zarówno w TTL, jaki i AA. Nie ma ich tylko w M i A, oraz gdy korzystamy z FV-loock.

Tryb AA ma tą przewagę nad A, że nie trzeba ustawiać ręcznie przesłony w lampie. Ale przedbłysków, to on raczej nie generuje.

szymony
21-01-2008, 21:52
Tryb AA ma tą przewagę nad A, że nie trzeba ustawiać ręcznie przesłony w lampie. Ale przedbłysków, to on raczej nie generuje.
Tia. Raczej. A jak myslisz co te "piorunki" przed "AA" na wyświetlaczu oznaczają. Spróbuj jakąś zdalną wyzwolić przez fotocelę.

milo_ja
22-01-2008, 09:38
Tia. Raczej. A jak myslisz co te "piorunki" przed "AA" na wyświetlaczu oznaczają.

To akurat mnie nigdy nie zastanawiało. :)